PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724694}
7,8 159 679
ocen
7,8 10 1 159679
7,1 39
ocen krytyków
Wołyń
powrót do forum filmu Wołyń

Jestem Ukraińcem...

użytkownik usunięty

co prawda zupełnie z innego regionu niż Wołyń.Jestem w młodym wieku i o tej zbrodni dowiedziałem się już będąc w Polsce,która jest teraz moim drugim domem.Odczuwam mimo to wstyd i ból z powodu tego ludobójstwa,jak również z powodu gloryfikowania bandery i wywieszania flag czerwono czarnych w zachodnich regionach Ukrainy.Polacy wybaczcie.Pamiętajcie że Ukraina to kraj wielowarstwowy,posiadający wiele regionów i mentalności,
i nie wszyscy Ukraińcy to zabójcy i dranie-wielu pomagało Polakom podczas tych krwawych wydarzeń(osobiście znam starszą kobietę w Polsce która opowiedziała mi jak Ukrainiec uratował całą jej rodzinę przed banderowcami,
kazał im uciekać i zostawić wszystko bo mieli po nich iść.)
Ukraina to terytorium które od zawsze toczy korupcja i wojna z wielu stron.Piszę to bo czytam niektóre wypowiedzi na tym i innych forach
i się boję tego samego zapalnika nacjonalizmu który uczynił z Ukraińców zwierzęta,ale boję się go w Polskim wydaniu,gdy ktoś np.uzna moje nazwisko
za obce...Nie dajmy się zwariować,nakręcać politykom i spirali nienawiści.Wiem że nie jest to forum polityczne a filmowe.
Pamiętajmy że żaden naród nie jest bez winy,a Ukrainę historia rozliczyła wiele razy i dalej rozlicza,nie mówię że mamy się zaraz lubić,ale nie potrzebne nam wojny między sobą,zwłaszcza w tak niespokojnych czasach terroru,i jak mówił Taras Szewczenko-(czyli jakby ukraiński Mickiewicz)-"Podaj rękę Kozakowi"..Nikogo tutaj nie usprawiedliwiam.
cóż,to tyle-Czołem Polsce!

ocenił(a) film na 9
BRYLANT_2

Ps. Wyciągnijmy lepiej rękę na Białoruś, z którą nie mamy kompletnie żadnych zatargów historycznych do wyjaśnienia ;)

ocenił(a) film na 10
BRYLANT_2

Białorusini to też zakłamani ludzie. Nie ma co z nimi się dogadywać. Najlepszą dla nas opcją to opcja, która nie jest ( nie wiem dlaczego ) brana pod uwagę przez zwykłego polaka. Mianowicie, dlaczego nie zacisnąć sojuszu na południu? Zrobić sojusz państw Europy środkowej. Polska, Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Węgry ewentualnie Czechy, Słowenia, Chorwacja. Mając taką ekipę, sami mogli byśmy decydować o kierunku polityki uni europejskiej. Nie bylibyśmy zależni ani od Rosji ani od USA ani od UE.

ocenił(a) film na 9
Hopcola

Z Białorusinami mamy wspólną historię, zero zatargów historycznych i kiedyś byliśmy jednością. Moje nastroje wobec tego narodu są zupełnie inne, ale każdy ma swoje zdanie.

Natomiast co do drugiej części Twojej wypowiedzi powiem tak: ja to wiem i Ty to wiesz. Problem polega pewnie na tym, że rządzącym nie opłaca się stosowanie takich rozwiązań. Reprezentowanie obcej racji stanu jest dla nich o wiele bardziej korzystne. To oczywiste, że orientacja pro-amerykańska (PiS), czy pro-niemiecka (PO) zdecydowanie solidniej wypełni kieszenie naszych kochanych polityków. Aby zbudować silny sojusz z V4 + resztą krajów Europy środkowej musielibyśmy mieć w rządzie patriotów, którym zależałoby na dobru Polski, a nie własnych kieszeniach.

ocenił(a) film na 10
BRYLANT_2

Trafne spostrzeżenie. Niestety chyba za naszego życia nie doczekamy się takiego rządu jakie mieliśmy przed wojną. Może i były też afery może i były skandale, ale jedno trzeba było oddać tamtym ludziom, dobro kraju było dla nich najważniejsze.

ocenił(a) film na 7
Hopcola

No nie wiem. Tragiczna sytuacja Polski w czasie II wojny światowej to w dużym stopniu zasługa nieudolnej polityki zagranicznej sanacji.

ocenił(a) film na 10
skorn

Właśnie polityki zagranicznej, ale nie wewnętrznej. Ludzi w tamtym czasie byli by w stanie się pokroić za prezydenta czy II RP. O to mi chodziło. A to, że w polityce zagranicznej popełniali błędy... no cóż, szkoda, że dzisiejszy politycy Polski nie są w stanie wyciągnąć z tego wniosków.

ocenił(a) film na 9
BRYLANT_2

Brawo. Od tego powinna się zaczynać polska polityka zagraniczna. Niestety obecny rząd jest podnóżkiem USA i musi wykonywać zalecenia wujka Sama a takim jest obrona Ukrainy przed Rosją. Dowodem na to ostatnie głosowanie w sejmie 20.10.16 r., gdzie jedynym ugrupowaniem, które stanęło w prawdzie był Kukiz'15. Cieszy mnie twoja otwartość na Białoruś, być może zdarzyło ci się posłuchać wykładów Grzegorza Brauna? :)

Obnażyłeś się w pełnej krasie. W żadnym moim wpisie nie odnajdziesz nienawiści do ciebie. Jeżeli pisanie o prawdzie, krytykowanie relatywizmu i przeinaczania faktów, nazywasz nienawiścią, to nie masz pojęcia, o czym piszesz. Ja jestem naprawdę przerażony tym, co napisałeś. Kilka razy powoływałem się na słowa gen. Rozwadowskiego. Cały czas wierzyłem, że one nigdy nie będą już trafnie definiować rzeczywistości. Myliłem się. To, co zaprezentowałeś, to jakiś potworny amok, pogarda i nienawiść do mojego narodu. Nie chcę nawet myśleć, co by mogło się wydarzyć, gdybyście uzyskali odpowiednie środki i możliwości. Dobrze, że napisałeś to, co myślisz o Polakach. Wiem, że większość Ukraińców podziela te poglądy. Nie nienawidzę was, ale przeraża mnie, że w moim kraju i tuż za wschodnią granicą żyją ludzie, którzy tak bardzo nienawidzą Polaków. A w pamięci zawsze będę miał m.in. tę wytyczną banderowców: "Nienawiścią i podstępem będziesz przyjmować wroga Twojej Nacji". Ona sprawia, że nie potrafię wam zaufać.

ocenił(a) film na 9
rycerz1984

Nie ma się czego bać. Mordowanie bezbronnych kobiet i dzieci nie jest niczym innym jak oznaką absolutnej słabości. Z mężczyznami w walce honorowej czyt. zbrojnej w życiu sobie nie poradzą. Będzie powtórka z bitwy o Lwów w 1918-19. I żeby nikt ze mnie tu nie zrobił zatwardziałego nacjonalisty - to kolega z Ukrainy wyskoczył jako pierwszy z wojennymi zapędami.

ocenił(a) film na 9

Ludziska! Nie wiem czy wiecie, ale do filmu powstała również książka o Wołyniu która jest w sprzedaży już od dziś a autorem jest Robert Maciej, nagrodzony m.in. prezydentem ms. Warszawa za najlepszą książkę o Warszawie.
W pierwszej części jest zebrana historia Wołynia z tamtego okresu jak i z wcześniejszych, a w drugiej części jest album i wywiady z twórcami.

Polecam, dostałam w prezencie i jest zajebista.

http://filmwolyn.org/

ocenił(a) film na 8

Twoje konto na filmwebie istnieje od 2 października 2016r, jesteś zwykłym trollem

ocenił(a) film na 7
Azrael_2

Każde nowo założone konto musi być trollowiskiem ? Mi się zdarza założyć konto, tylko po to, żeby dodać gdzieś posta lub komentarz, wcale nie trollując. W ogóle co za głupi wyraz... troll o.o Chyba już jestem za stara na internet.

ocenił(a) film na 8
Vanillia

Czym innym jest zakładanie konta by wstawić "jakiś" komentarz, a czym innym jest zakładanie konta by wypisywać takie b.... jak ten troll. Koleś w pierwszym wpisie pisze "Odczuwam mimo to wstyd i ból z powodu tego ludobójstwa,jak również z powodu gloryfikowania bandery i wywieszania flag czerwono czarnych w zachodnich regionach Ukrainy.Polacy wybaczcie." po czym zaczął zrównywać akcje odwetowe do rzezi wołyńskiej, banderowców którzy dokonywali ludobójstwa zrównał z AK, zaczął wybielać morderców.

ocenił(a) film na 8

nieźle po polsku :)

użytkownik usunięty
marcinmrozowski

dzięki,lata praktyki

ocenił(a) film na 10

Nawet więcej niż nieźle;)

ocenił(a) film na 8
soniapranschke

Przyznaję

ocenił(a) film na 7
marcinmrozowski

Będzie łatwiej wbić nóz w plecy

Obwinianie Ukraińców jako cały naród, jakoby był odpowiedzialny za Rzeź Wołyńską jest zwykłą, głupotą i niewiedzą, ale do tego niestety trzeba dorosnąć. Powinno się oczywiście mówić o takich wydarzeniach jak Wołyń czy Wielkim Głodzie na Ukrainie, ale kto inteligentny będzie dzisiaj o to oskarżał współczesne pokolenia, czy narodowości, za to, że są potomkami oprawców?

Co innego jeśli potomkowie czczą ze względu na poglądy światopoglądowe oprawców i ideologie za owe wydarzenia odpowiedzialne. Większość Polaków nie ma urazy do Ukraińców, ale do Ukraińców nacjonalistów, którzy współcześnie są gotowi pochwalać morderców. Do tego dopuścić nie można i leży to w interesie obu narodów.

Najważniejsze pytanie to pytanie następujące:"Czego chcieliby dzisiaj nasi przodkowie, do których się tak często odwołujemy - czy to Orlęta Lwowskie, czy ofiary Wołynia, czy zwykli Ukraińcy mieszkający w II Rzeczpospolitej, abyśmy się dzisiaj bili i walczyli, tak jak to oni robić musieli, czy może jak rozumni i cywilizowani ludzie żyli ze sobą w pokoju? Jestem ciekawy, gdybyśmy zapytali dzisiaj takiego młodego człowieka, który walczył o Lwów w latach 20, czy ważniejsze jest dzisiaj aby Lwów był Polski i należałoby go w przyszłości odzyskać, czy może są większe wartości niż miasto, budynki, piękne widoki? Podobnie w przypadku Ukraińca, czy warto czcić dzisiaj kogoś, kogo czczenie jest hańbą i wstydem i większym zaszczytem i mądrością byłoby wyparcie się zbrodniczych ideologii i pokazanie Polakom, że są na tyle mądrzy i historia ich tego nauczyła, że dzisiaj mogą zbudować społeczeństwo, które nie będzie czerpać ideałów od nacjonalistów i nazistów, lecz od ludzi racjonalnie myślących i patrzących pozytywnie w przyszłość, akceptujących swoje błędy z przeszłości, które to błędy nie mają ich ciągle z banderowcami identyfikować. Owe wyparcie się ideologii będzie miało pozytywny aspekt, gdyż będzie ciągle przypominać co jest w narodzie pozytywnego - dzięki odrzuceniu banderowców/morderców jako bohaterów.

ocenił(a) film na 9
Mca93

Tylko,że na Ukrainie nacjonalizm ma się bardzo dobrze! Tam, poza wschodnimi terenami nie ma normalnych Ukraińców,bo nawet dzieci uczone są,że Bandera to wielki bohater a Wołyń był wojną ukraińsko-polską! Nie można zbudować relacji opartych na przyjaźni, jeżeli prawda jest zagłuszana przez wpojoną ideologię tatka Bandery.

ocenił(a) film na 9

Nie odnoszę się wyłącznie do Twojej pierwszej wypowiedzi, ale czytając Twoje dalsze wpisy mam wrażenie że wy Ukraińcy macie straszliwy problem z wyparciem i zaprzeczaniem swojej własnej historii, albo po prostu z logicznym myśleniem. Wy nie rozumiecie, że Polacy tak bardzo nie lubią i wykazują ogromną niechęć przy poruszaniu tematu Wołynia bo wy za wszelką cenę próbujecie ten temat usprawiedliwić i zrównać z czynami innych narodów, co jest zwykłym zaklinaniem historii i pluciem w twarz ofiarom tych obrzydliwych zbrodni. Piszesz tu jakieś głupoty o ukraińskich dzieciach mordowanych przez AK (czekam na jakieś wiarygodne źródła takich rewelacji, jeżeli je podasz to uderzę się w pierś), jeżeli nawet takie czyny miały miejsce to były to zjawiska marginalne. Tymczasem cała akcja ludobójstwa Polaków na Wołyniu to była zorganizowana, zaplanowana akcja w której uczestniczyło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. Mówisz, że Piłsudski też zabijał i budował obozy? Tylko, że jak Polak zabijał to robił to w jakimś konkretnym celu i w efektywny sposób, natomiast Ukraińcy z UPA mordowali w taki sposób żeby nasycić się bólem i cierpieniem ofiary i nieważne czy tą ofiarą był zdrowy silny chłop, czy też 80-letnia babcia albo kilkumiesięczne niemowle. Nie bez powodu ich czyny spowodowały, że świadkowie tamtych wydarzeń opisują ich jako opętanych przez Szatana. I nie jestem wierzący, ale śmiem twierdzić, że takie określenie to nawet jest za mało. Metody, jakie Niemcy stosowali na Żydach to przy tym dziecinna zabawa. Polacy dobrze wiedzą, że też mordowali i niewolili, że nasza historia nie jest wcale taka krystalicznie czysta, ale to co uczynili w tamtych czasach Ukraińcy było zezwierzęceniem tak potwornym, że aż brakuje mi w języku polskim słów które mogłyby coś takiego opisać. Okrucieństwo i bestialstwo jakiego dopuściło się UPA nie znajduje chyba żadnego udokumentowanego precedensu w dziejach świata. Bo podaj mi inne udokumentowane wydarzenie, gdzie zorganizowana armia oprawców urządziła sobie festiwal zbrodni, bo inaczej tego nie można określić, gdzie swego rodzaju sportem dla nich było wymyślanie jak najbardziej wymyślnych, okrutnych i bolesnych sposób zadawania śmierci, a im bardziej bezbronna i niewinna była ofiara tym było to dla nich bardziej podniecające. Tam ciężarnym kobietom rozpruwano i zaszywano brzuchy wsadzając do środka żywego kota albo szczura, niemowlaki zabijano grając nimi w piłkę na oczach ich rodziców, albo wsadzano kobietom szkło w waginy i zaszywano aż wykrwawią się na śmierć lub oszaleją z bólu i same ze sobą skończą. Jednym z najłagodniejszych sposobów uśmiercania było utopienie całej rodziny w szambie. I wierz mi, że to jest tylko niewielki ułamek sposobów w jaki UPA zamęczyło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy niewinnych osób. Tam dochodziło do zbrodni tak potwornych, że Niemcy, Sowieci, Chorwaccy ustasze czy średniowieczna inkwizycja, albo Japończycy eksperymentujący na Chinczykach to byliby przy was uczniaki, a Ty wiedząc o tym, porównujesz Piłsudskiego do Bandery albo AK, jedną z najbardziej szlachetnych wsławionych organizacji antynazistowskiego i antykomunistycznego podziemia z Ukraińską Armią Powstańczą? Porównać UPA do zwierząt to byłoby niedopowiedzenie. Kilkadziesiąt tysięcy Trynkiewiczów nie mogłoby się z nimi nawet równać. I wierz mi, że jestem zwolennikiem dialogu i pojednania z Ukraińcami, ale za takie słowa lałbym Cię po ryju i nie skończyłbym póki nie wybiłbym Ci ostatniego zęba. I ty się jeszcze dziwisz, że spotykasz się z niechęcią albo wręcz agresją jeżeli mówisz takie rzeczy? Jeżeli naprawdę nie rozumiesz takiego podejścia i emocji, jakie w Polakach wzbudzają te wydarzenia, a co gorsza starasz się je usprawiedliwić w sposób "bo inni też mordowali" , to wybacz ale jesteś po prostu skończonym kretynem. Aczkolwiek cały czas mam nadzieję, że Twoje plugawe słowa to wynik zwyczajnej głupoty i ignorancji.

ocenił(a) film na 9
Rad141922

* to jest poprawna wersja poprzedniego komentarza, niestety nie zdążyłem wyedytować
Nie odnoszę się wyłącznie do Twojej pierwszej wypowiedzi, ale czytając Twoje dalsze wpisy mam wrażenie że wy Ukraińcy macie straszliwy problem z wyparciem i zaprzeczaniem swojej własnej historii, albo po prostu z logicznym myśleniem. Wy nie rozumiecie, że Polacy tak bardzo nie lubią i wykazują ogromną niechęć przy poruszaniu tematu Wołynia bo wy za wszelką cenę próbujecie ten temat usprawiedliwić i zrównać z czynami innych narodów, co jest zwykłym zaklinaniem historii i pluciem w twarz ofiarom tych obrzydliwych zbrodni. Piszesz tu jakieś głupoty o ukraińskich dzieciach mordowanych przez AK (czekam na jakieś wiarygodne źródła takich rewelacji, jeżeli je podasz to uderzę się w pierś), jeżeli nawet takie czyny miały miejsce to były to zjawiska marginalne. Tymczasem cała akcja ludobójstwa Polaków na Wołyniu to była zorganizowana, zaplanowana akcja w której uczestniczyło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób. Mówisz, że Piłsudski też zabijał i budował obozy? Tylko, że jak Polak zabijał to robił to w jakimś konkretnym celu i w efektywny sposób, natomiast Ukraińcy z UPA mordowali w taki sposób żeby nasycić się bólem i cierpieniem ofiary i nieważne czy tą ofiarą był zdrowy silny chłop, czy też 80-letnia babcia albo kilkumiesięczne niemowle. Nie bez powodu ich czyny spowodowały, że świadkowie tamtych wydarzeń opisują ich jako opętanych przez Szatana. I nie jestem wierzący, ale śmiem twierdzić, że takie określenie to nawet jest za mało. Metody, jakie Niemcy stosowali na Żydach to przy tym dziecinna zabawa. Polacy dobrze wiedzą, że też mordowali i niewolili, że nasza historia nie jest wcale taka krystalicznie czysta, ale to co uczynili w tamtych czasach Ukraińcy było zezwierzęceniem tak potwornym, że aż brakuje mi w języku polskim słów które mogłyby coś takiego opisać. Okrucieństwo i bestialstwo jakiego dopuściło się UPA nie znajduje chyba żadnego udokumentowanego precedensu w dziejach świata. Bo podaj mi inne udokumentowane wydarzenie, gdzie zorganizowana armia oprawców urządziła sobie festiwal zbrodni, bo inaczej tego nie można określić, gdzie swego rodzaju sportem dla nich było wymyślanie jak najbardziej wymyślnych, okrutnych i bolesnych sposób zadawania śmierci, a im bardziej bezbronna i niewinna była ofiara tym było to dla nich bardziej podniecające. Tam ciężarnym kobietom rozpruwano i po wyjęciu na ich oczach płodu, zaszywano brzuchy wsadzając do środka żywego kota albo szczura , niemowlaki zabijano grając nimi w piłkę, albo przypalając nad ogniskiem na oczach ich rodziców, albo wypełniano kobietom waginy rozbitym szkłem po czym zaszywano aż wykrwawią się na śmierć lub oszaleją z bólu i same ze sobą skończą, o ile tylko roześmiani ukraińscy wieśniacy im na to pozwolili, bo przecież jak można tak szybko pozwolić na śmierć skoro można jeszcze w międzyczasie na oczach czekającej na swoją kolej rodziny analnie zgwałcić i odciąć piersi piłą do drewna, a potem zostawić ofiarę samą sobie. Jednym z najłagodniejszych sposobów uśmiercania było utopienie całej rodziny w szambie. Te rzeczy które teraz opisałem są tak potworne i obrzydliwe że aż mi jest niedobrze jak o nich piszę. I wierz mi, że to jest tylko niewielki ułamek sposobów w jaki UPA zamęczyło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy niewinnych osób. Tam dochodziło do zbrodni tak potwornych, że Niemcy, Sowieci, Chorwaccy ustasze czy średniowieczna inkwizycja, albo Japończycy eksperymentujący na Chinczykach to byliby przy was uczniaki, a Ty wiedząc o tym, porównujesz Piłsudskiego do Bandery albo AK, jedną z najbardziej szlachetnych wsławionych organizacji antynazistowskiego i antykomunistycznego podziemia z Ukraińską Armią Powstańczą? Porównać UPA do zwierząt to byłoby niedopowiedzenie. Kilkadziesiąt tysięcy Trynkiewiczów, czy "Kubów" Rozpruwaczy mogłoby mieć problemy żeby im dorównać. I wierz mi, że jestem zwolennikiem dialogu i pojednania z Ukraińcami, ale za takie słowa lałbym Cię po ryju i nie skończyłbym póki nie wybiłbym Ci ostatniego zęba. I ty się jeszcze dziwisz, że spotykasz się z niechęcią albo wręcz agresją jeżeli mówisz takie rzeczy? Jeżeli naprawdę nie rozumiesz takiego podejścia i emocji, jakie w Polakach wzbudzają te wydarzenia, a co gorsza starasz się je usprawiedliwić w sposób "bo inni też mordowali" , to wybacz ale jesteś po prostu skończonym kretynem. Aczkolwiek cały czas mam nadzieję, że Twoje plugawe słowa to wynik zwyczajnej głupoty i ignorancji.

nie przejmuj sie SpecjalistaParExcellence my tez nie jestesmy swieci https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrom_kielecki

ocenił(a) film na 7
dunker

Nikt nie mówił, że jesteśmy. Jednak skala zbrodni ma znaczenie.

ocenił(a) film na 8

I właśnie dlatego ja nie wierzę, że każdy Ukrainiec to bandyta. Bardzo dobrze, że przyznajesz, że za Wołyń w dużej mierze odpowiadają Ukraińcy. A nie jakby chcieli politycy, czy większość mediów w twoim kraju Sowieci, czy my. Chociaż bałem się też tego przed filmem, że Smarzowski nie uwzględni tych lepszych Ukraińców, którzy nam pomagali, bądź nie chcieli zabijać tylko zostali o tego zmuszeni. Nie zawiodłem się. Ja zawsze byłem przeciwko patrzeniu na strony konfliktu tylko w jedną stronę. I chociaż my byliśmy częściej atakowani i zdradzani to też nie byliśmy święci. Dla nas np. Polacy, którzy podbili Moskwę to bohaterowie a la Rosjan? Zbrodniarze, okupanci. Nawet zień, w którym opuściliśmy Kreml Putin ogłosił świętem narodowym.

ocenił(a) film na 10

Dobrze, że napisałeś. Brakuje nam takich rozmów, wymiany poglądów, kontaktów. Film powstał m.in. na podstawie "Nienawiści". Panowała nienawiść i wg mnie za tą nienawiść odpowiedzialne są polskie władze na Ukrainie zachodniej od czasów Chmielnickiego po lata 30 XX w. Wstyd mi za "kolonialne" traktowanie rdzennej ludności (która była tam większością - województwo wołyńskie - 15% Polaków w latach 30 XX wieku....), politykę "polonizacyjną" na Wschodzie (przy jednoczesnych lamentach nad germanizacją np. Wielkopolski - Drzymała), traktowanie ludzi wg kryteriów religijnych, narodowościowych - "zapomnieli Polacy jak pod zaborami byli". Stara prawda mówi: była Rzeczpospolita Obojga Narodów, a przecież mogła być Trojga (Polacy, Litwini + "Rusini" [Białorusini i Ukraińcy]). Niczego się Polska nie nauczyła przez doświadczenia buntów na Ukrainie w XVI wieku i identyczne błędy popełniała w II RP. Teraz młodzi ludzie po wstrząsie, jakiego doznali gdy się dowiedzieli o okrucieństwie z II wojny światowej, nie próbują nawet dojść jak do tego doszło. Nie zadają sobie pytania skąd się tam Polacy wzięli i tylko ekscytują się okrucieństwem - co do niczego dobrego nie prowadzi. W 1929 roku wybuchł "wielki kryzys". W Niemczech do władzy doszedł Hitler (1933) i zaczął "wspierać" Ukraińców, Chorwatów i jakie tylko były narodowości, które uważały się za pokrzywdzone. Tragedii na Ukrainie to nie zmieni (nie tylko na Wołyniu), ale trzeba sobie zadawać pytania "Dlaczego?", a nie powielać teksty prowadzące tylko i wyłącznie do nakręcania na nowo spirali nienawiści.

kkutz

A ja uważam ,że takimi wypowiedziami jak ta i kilkoma jej podobnymi tylko utwierdzacie panie/panowie kolegę z Ukrainy w jego skrzywionym według mnie spojrzeniu na Rzeź Wołyńską i czczenie banderowców w obecnych czasach na Ukrainie.
Meritum tego wątku bierze się z pierwszej refleksyjnej i mądrej wypowiedzi po kolejne w których zaczyna dominować coraz bardziej tłumaczenie ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem , porównywanie do grzechów wojennych innych narodów, nazywanie ewidentnych bandytów wojennych bohaterami bo "walczyli" o niepodległość , Piłsudskiego do Bandery, UPA do AK , szukanie na siłę usprawiedliwienia czynów ze wszech miar haniebnych...etc.
Nikt tu myślę nie uważa Polaków za naród historycznie krystaliczny który nie ma na sumieniu żadnych grzechów wobec innych narodów ale na litość boską oddziały OUN-UPA wraz z licznym ukraińskim chłopstwem dokonali zaplanowanego metodycznego mordu polskiej cywilnej ludności w liczbie co najmniej 100 tyś osób ! nie oszczędzając nikogo ! Wszystko to działo się w niewyobrażalnie makabryczny sposób , ludzie byli katowani , torturowani i zamęczeni na śmierć w ilościach masowych. Akcje odwetowe AK były niczym w porównaniu a nieliczne zbrodnie do których doszło w ich wyniku miały podłoże zemsty za piekło które Ukraińskie rezuny zgotowali Polakom.
Moim zdaniem nie ma żadnego powtarzam żadnego usprawiedliwienia na akty terroru polegające na tym ,że rzuca się małymi dziećmi o ściany czy ciska je w ogień albo obcina kobiecie piersi czy wypruwa wnętrzności na żywca bądź wykłuwa oczy starcowi !!! Gdyby to były jednostkowe przypadki bandytyzmu to można by to zrozumieć bo w każdym narodzie znajdą się bestie ale tam na Wołyniu i innych terenach mieliśmy do czynienia z swego rodzaju igrzyskami śmierci na coraz to bardziej chore metody uśmiercania bezbronnych ludzi ! Najgorsze obecnie w tym wszystkim jest to ,że pomimo upływu tylu lat i wystarczającej na ten temat wiedzy wśród polityków ukraińskich i ludności jak wiemy sprawcy tej niepojętej masakry są kultywowani a nikt z nich nie został ukarany.

ocenił(a) film na 9
kkutz

Masz sporo racji w tym, że Ukraińcy byli przez nas traktowani jako naród drugiej kategorii (i ja wcale nie uważam, że słusznie) Nie zmienia to jednak faktu, że nic na świecie nie usprawiedliwia ludobójstwa, w dodatku tak bestialskiego (i to dokonywanym głównie na kobietach i dzieciach). Z jakiej racji to my mamy okazywać teraz skruchę? Przecież my, Polacy również mieliśmy nie lada problemów w przeszłości z okupantami, ale czy kiedykolwiek dokonaliśmy podobnej rzezi na ludności cywilnej z Rosji, czy Niemiec?

ocenił(a) film na 10
BRYLANT_2

Nie, gdyż sytuacja geopolityczna Polski, Rosji i Niemiec była inna. Zobacz za to Bośnię czy Rwandę, gdzie ludność była przemieszana. Tam było podobnie jak na Ukrainie. Na Ukrainie Polacy byli mniejszością (może za wyjątkiem Lwowa) i gdy tylko zabrakło zorganizowanej państwowości polskiej (wojsko i policja w 1939 r.), a Ukraińcy zorganizowali się i dozbroili (zostali także dozbrojeni przez Niemców) no to się zaczęło.... O wydarzeniach na Wołyniu i w pozostałej części Ukrainy nie ma co mówić - to jest oczywiste ("Tragedii na Ukrainie to nie zmieni (nie tylko na Wołyniu," - ost. zdanie tekstu , na który odpisujesz ). Co mnie boli: władze polskie nie wyciągnęły żadnych wniosków z wydarzeń 1648-1651 i z ignoranckim uporem doprowadziły do powtórki, tylko, że na większą skalę - jak i wszystko w czasie II w. św. było. Postępowania władz polskich po 1921 roku nie można nazwać inaczej jak tylko ignorancją, pychą i głupotą. Wojska ukraińskie, które walczyły ramię w ramię z Polakami przeciw bolszewikom zostały rozwiązane i chyba [nie jestem pewien, obym się mylił] wydane ZSRR (?). Dywizja białoruska podobnie. Błędy na wschodzie, zaniedbania na zachodzie (Zaolzie, Czeski Cieszyn, Górny Śląsk). Ignorancja, pycha i nieuzasadnione poczucie wyższości. "Bunt" Chmielnickiego trafił na podatny grunt i analogicznie lata 30.XX w. - "pomoc" III Rzeszy trafiła na podatny grunt na Ukrainie, a jak zawsze najbardziej ucierpiała ludność cywilna. Piszesz: "Z jakiej racji to my mamy okazywać teraz skruchę? ". O skrusze akurat nie pisałem. Na pewno jednak trzeba by chociaż jako-tako ułożyć stosunki z sąsiadem ze wschodu. Nie chodzi o politykę i polityków, ale o nas: zwykłych Polaków i zwykłych Ukraińców, żeby się ta choroba nienawiści nie przenosiła na kolejne pokolenia bo jest już tego po prostu dosyć!! Popatrz na stosunki niemiecko-polskie. Kto mówi o obozach, rzeziach, łapankach, agresji itp.? Cisza w temacie. I dobrze! Ułożyło się jakoś. Tutaj jest trudniej, tym bardziej, że INNYM zależy żeby to ognisko nie wygasło. Nienawiść panuje w Polsce ze względów politycznych. Na forum filmowym i na każdym kroku. Nawet pomiędzy kibicami sportowymi z jednego miasta w Polsce!! - tej samej narodowości i religii i języka! - Łódź, Kraków i można by... Film dobry - oby nie ostatni. Czy my Polacy znamy kulturę i historię Ukrainy? Widziałeś film "Taras Bulba"? Zobacz. To jest koprodukcja z Rosją.. ale na podstawie utworu z XIX wieku. Dobrze jest popatrzeć na siebie "z drugiej strony", a nie uważać, że my, Polacy jesteśmy jedyni sprawiedliwi, cacani, nieskazitelni. To jest po prostu niemożliwe. Trzeba znać fakty dot. np., rzezi wołyńskiej, ale też trzeba się zastanawiać jak do tego doszło i czy my, Polacy nie mamy swojego w tym udziału. Zwykli Ukraińcy to fajni, normalni ludzie - jak wszędzie. Władze, politycy i różni przywódcy to inna sprawa.... Ale cierpią zawsze ci "na dole" - po obu stronach.

kkutz

Kolejny, który zapomniał o wojnie polsko-ukraińskiej 1918-1919 i bestialskich mordach dokonywanych przez Ukraińców na Polakach. Te zbrodnie również usprawiedliwisz uciskiem państwa polskiego? Od 1795 roku nie było Polski, skąd zatem tak przerażające okrucieństwo w stosunku do polskiej ludności zamieszkującej Galicję Wschodnią? Myślisz, że działania II RP brały się ot tak sobie z niczego? Celowo z pamięci wymazali Polakom wojnę polsko-ukraińską, by w to miejsce wrzucić mit bojców Petlury, których znaczenie z militarnego punktu widzenia było marginalne i nie mieli żadnego poparcia ludności ukraińskiej. Relatywizowanie ludobójstwa dokonywanego przez Ukraińców jest czymś nikczemnym.

ocenił(a) film na 9
kkutz

Piszesz: "Popatrz na stosunki niemiecko-polskie. Kto mówi o obozach, rzeziach, łapankach, agresji itp.? Cisza w temacie. I dobrze! Ułożyło się jakoś". Może dlatego, że w Niemczech nikt nie gloryfikuje Hitlera, ponadto Niemcy przeprosiły za działania wojenne, zatem Twoje porównanie nie jest trafione.

"że my, Polacy jesteśmy jedyni sprawiedliwi, " - wcale tak nie uważam, ale domniemam że celowałeś w zaślepionych nacjonalistów, dla których należy rozliczyć się ze wszystkiego, tylko nie z Pogromów w Jedwabnem, Kieleckim itp.

Tym niemniej tak jak przypuszczałem, nie odniosłeś się do mojego zdania, które brzmiało:
"Nie zmienia to jednak faktu, że nic na świecie nie usprawiedliwia ludobójstwa, w dodatku tak bestialskiego (i to dokonywanym głównie na kobietach i dzieciach)" - brak odpowiedzi oznacza, że w pełni się zgadzasz, czy po prostu nie chciałeś się do tej kwestii odnieść?

ocenił(a) film na 10
BRYLANT_2

ad. akapit 1. Nikt? Jesteś pewien? Przeprosiły, owszem. Mogły sobie pozwolić na to bo są pierwszą potęgą gospodarczą Europy (pomijam Rosję), kulturalną, historyczną itd. Mogą Hitlera i pozostałych wyrzucić i będą mieć Beethovena, Goethego, Kruppów, Benzów, Porschów i można by mnożyć. Ukraina w takiej sytuacji nie jest, a jednocześnie jest "plasterkowana" od Wschodu... Ja się z tym nie godzę, ale faktem jest, że nie mają specjalnie wielu postaci, nobli itp. U nas na forach "prawdziwi Polacy" śmieją się, że co to za państwo - nigdy go wcześniej nie było.
ad. akapit 2.
Nie tylko w nich, ale we wszystkich Polaków, którzy uważają się poniekąd za "naród wybrany" (nie tylko II wojna św.) - zobacz, że przeciętny Polak myśli, że np. Litwa do Polski "NALEŻAŁA"... Nie chcę tego rozwijać bardziej. Polacy muszą się "odbrązowić", mocnych swoich punktów/postaci w historii nie znają - opierają się na bieżących podgrzewaniach rzez media i stereotypach.
ad. akapit 3.
Oczywiście! Przecież to jest rzecz oczywista i nie tylko Wołyń. Zresztą nawet o tym pisałem: "Tragedii na Ukrainie to nie zmieni (nie tylko na Wołyniu), " (1 tekst), "Trzeba znać fakty dot. np., rzezi wołyńskiej, ale też trzeba się zastanawiać jak do tego doszło i czy my, Polacy nie mamy swojego w tym udziału." ["udziału" w sensie przyczyny co i tak niczego nie zmienia]. Tak, że uważam, iż odniosłem się do tej kwestii wystarczająco. Lecz tak jak piszesz: wolałbym się do niej nie odnosić i wątpię żeby ciągłe wytykanie, podkreślanie itp. tych straszliwych wydarzeń zmieniło układy między Polakami i Ukraińcami - raczej będzie się to jątrzyć. Popatrz na cmentarz Orląt Lwowskich: jest to cmentarz-pomnik w mieście, które jest na Ukrainie, jest nieoficjalną stolicą Ukrainy zachodniej. Ten cmentarz to dla nich ciągłe przypomnienie o "okupantach". Nie chcę tego rozwijać, na pewno nie myślę, żeby ten cmentarz burzyć, a dawniej burzyli go "radzieccy", a nie nacjonaliści ukraińscy. Ale jest swoistym kuriozum.
Polacy i Niemcy - pełna przyjaźń, praca, sport-Bundesliga itd., zobacz na Izrael, który mógłby jeszcze bardziej w stos. do Niemiec = współpraca i zrozumienie, co nie oznacza nienawiści i zapomnienia. Dlaczego tak nie może być pomiędzy Polską i Ukrainą? Czy nie może? Może. Już szło ku lepszemu, ale teraz oni są "państwem frontowym" i wszystkie patriotyzmy/nacjonalizmy wychodzą z grobów. Film - dobrze, że powstał. Oby więcej. Przypieranie Ukraińców TERAZ do muru - nie wiem... Wśród ludzi w Polsce, panuje niechęć, uprzedzenia i.. wystarczy. W rozmowach, sondach i dyskusjach. W normalnych stosunkach tego raczej nie ma.... ? Pozdrawiam - KK
PS.
Nie wiem czy takie dyskusje do czegokolwiek prowadzą. Nie wiem.

użytkownik usunięty
BRYLANT_2

Panowie-byłem w błędzie-podajmy sobie ręce jak chrześcijanie-Ukraina musi się przyznać,ja też,ale na Boga nie podgrzewajmy atmosfery:)Bardzo lubię Polaków-moja żona to Polka,kochamy się-w życiu bym łapy na was nie podniósł

użytkownik usunięty

Bardzo często bohaterami opowiadań Srokowskiego w "Nienawiści" są małżeństwa mieszane :( .

ocenił(a) film na 6

Czytam to wszystko i serce mi się kraje...
Po prostu czuję, że chcesz dobrze - tylko historia jest tak ułożona, że stopniowe pytania - też w swoich pozycjach słuszne - spychają Cię do samoobrony. W końcu aż agresywniejszej, niż Twoje intencje.
Kaczmarski kiedyś śpiewał: narody, narody, po diabła narody...
Po prostu Tobie, jako prywatnemu, konkretnemu Tobie, osoby z Twojej nacji, zrobiły cholernie wredny "prezent": dokonały czynu, za który, ile by się przepraszało, to się skutecznie przeprosić nie da.
To ważna rzecz w życiu - nie popełniać czynów, za które nie ma jak przeprosić...
I teraz to wszystko zwala Ci się na głowę, bo jak próbujesz spokojnie to rozpracować słowami, to w końcu musisz albo zacząć kąsać, albo... Bo ja wiem? Musiałbyś chyba wyprzeć się w ogóle swojej nacji... Może to by było wystarczająco dużo.
Tylko pytanie, czy wolno od kogoś tego wymagać? No chyba nie.
Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to to, że to, co się wydarzyło na Wołyniu, to doprowadzenie idei narodu i roli jednostki w nim do kompletnego limitu. Do ogranicznika, przy którym lepiej, żeby narodowości w ogóle, jako kategorii, nie było.
Prywatnie - wiem, że da się konkretnych Was lubić.
Choć mam podwójną zadrę do Ukrainy z racji mieszanego pochodzenia.

użytkownik usunięty
coldwaver

właśnie ja też cierpię-jestem w podwójnym konflikcie samym sobą,CÓŻ TRUDNO

coldwaver

Wróć więc do tej piosenki Kaczmarskiego jeszcze raz kolego i tym razem postaraj się wysłuchać ze zrozumieniem ;)

"dla szczęścia ludzkości złączonej w potężnym uścisku miłości AŻ Z TRZASKIEM PĘKAŁYBY KOŚCI"

Czy narodowości by istniały czy nie, i tak dochodziłoby do tego samego, ludzi dzieli tyle samo rzeczy co łączy, i o to w tej piosence chodzi, nie byłoby narodowości które by dzieliły, znalazło by się co innego - status społeczny, kultura, religia itd.

To nie historia stoi na drodze przyjaznych stosunków, patrz jakie mamy relację z krajami południowej europy, z Węgrami mimo że kiedyś się konkurowało o wpływy, ba, nawet i wojowało, połączyła przyjaźń nie do zdarcia, czy choćby z Niemcami.

Bynajmniej, gdyby zaraz po utworzeniu się państwa ukraińskiego nastąpiła jakakolwiek akcja rozliczenia się z tego, przeproszenia, postawienia chociaż jakichś pomników, potępienia rzeźników to teraz, dziś, nie było by tej fali nienawiści. Nie, kolego. Po utworzeniu się państwa ukraińskiego w najlepsze milczano o Wołyniu a upaińców i ich czyny gloryfikowano, i to tak pięknie że dziś jest to co jest. I z tego co można zaobserwować na scenie politycznej, bynajmniej w najbliższym czasie do tego nie dojdzie. Katyń przez Rosję jakoś tam został zaakceptowany, choć ludzie tam i tak dalej swoje wiedzą, Niemcy pojednania się również podjęli, a na Ukrainie, jak było, tak jest, i niestety będzie.

Tak, najlepiej żeby nie było narodowości, tylko żeby wszystkie te nasze europejskie nacje, wymieszały się z imigrantami itd. i żeby powstało takie idealne, za przeproszeniem, gówno, dziecinnie naiwne i łatwe w wodzeniu za nos, bez historii, bez kultury, bez dziedzictwa i wzorców.

ocenił(a) film na 6
Pallantides

Nie mogę zanegować sensu istnienia narodów, bo wszystko wskazuje, że powstały i powstają one w sposób naturalny - a przeczyć naturze jest mało sensownie; w Hegla się bawić nie będę.
Wypowiedź w rejonie szczątkowego cytatu z mojej strony wyraża nie tyle zwątpienie w naturalność narodów, a poczucie, że w sytuacjach takich, jak ludobójstwo na Wołyniu czuję, że w obliczu takiej demonstracji rozumienia swojej odrębności przez daną nację, w ogóle pojęcie nacji zaczyna mi uwierać. Ale to konkluzja dotycząca akcydentu, a nie zasady.
Co do dalszej części Twojego wywodu - kompletnie się zgadzam, więc nie ma różnicy w ścisłym meritum między nami.

ocenił(a) film na 6
coldwaver

"Akcydensu" - miało być.
A co do milczenia odnośnie UPA - z Ukrainą zawsze i od początku "nie ma dobrego momentu", żeby sprawę podnieść, bo albo dopiero się formuje, albo zalicza kolejny przewrót. I koniunkturalni politycy wolą siedzieć cicho w tym temacie. A czasem nawet powtarzają hasła automatycznie wzmacniające ukraiński mindset, bo chwilowo im się wydaje, że coś w ten sposób ugrają w Polsce.
A jajo węża dojrzewa.

coldwaver

Prawda, mi po prostu chodziło że sama piosenka ŚP. Jacka Kaczmarskiego, miała kontekst ironiczny/sarkastyczny, jak w sumie większość jego utworów np. Tradycja czy Kniazia Jaremy nawrócenie.

Nacjonalizm sam w sobie nie jest zły, sęk w tym jaką drogę obiera, my Polacy jakoś nigdy czystek etnicznych nie robiliśmy, dla nas czyjaś narodowość nie była powodem by tego kogoś rzezać. Co innego na ukrainie, tam ichniejsi narodowcy kierowali się darwinistycznym nacjonalizmem, czyli normą dla nich było że jedna nacja wyrżnie drugą i w ten sposób urośnie na sile, a potem co było to wiemy.

Pozdrawiam i życzę miłego, Niedzielnego wieczoru :)

Nikt nie ma prawa mieć pretensji do współczesnych Ukraińców za zbrodnie dokonane przez ich przodków, tak samo jak do żadnego innego narodu. Tak czy inaczej i tak jesteśmy słowiańskimi braćmi.
Zgadzam się z tobą, że jedynym lekiem na tę nienawiść, które jak pokazuje wiele komentarzy na tym forum i w tym temacie, wciąż jest silna, jest edukowanie ludzi. Społeczeństwo nie może przyjmować wszystkiego ot tak, Ukraińcy muszą trzymać się blisko faktów i rozliczyć z przeszłością (tak samo zresztą jak Polacy). I my też musimy nawiązywać dialog, zamiast toczyć pianę z ust. Świat idzie do przodu i wierzę, że w przyszłości będziemy do tego zdolni, a tak obrzydliwe opinie jak np ta użytkownika Hopcola staną się marginesem i rzadkością. Pamiętajmy, że to właśnie nienawiść i generalizowanie prowadzą do takich zbrodni jak wołyńska.
Brawa dla ciebie za rozsądek. Pozdrawiam i trzymaj się ciepło.

ocenił(a) film na 8
Bernierdh

"Ukraińcy muszą trzymać się blisko faktów i rozliczyć z przeszłością"
"Brawa dla ciebie za rozsądek. Pozdrawiam i trzymaj się ciepło."

Zdecyduj się na jedno. Ze słów tego gościa wynika, że wcale nie chce się rozliczać.

lenka96

Nie rozumiem. Nie zaprzecza zbrodniom, przyznaje, że miały miejsce, były straszne i nawołuje, żeby wyciągnąć z nich lekcje. Co innego rozumiesz przez rozliczenie?

użytkownik usunięty
Bernierdh

Polacy wybaczcie głupim zradykalizowanym chłopom,bandzie zbrodniarzy-wybaczcie-nie wybielam ich-były inne drogi ale oni wybrali najbardziej obrzydliwą i okropną z możliwych

ocenił(a) film na 8
Bernierdh

Przeczytaj wszystkie jego wypowiedzi, nie tylko tę główną.

użytkownik usunięty

piszę do wszystkich Polaków-proszę o wybaczenie-moja żona jest Polką,razem byliśmy na miejscu tych zbrodni-podajmy sobie ręce-moją intencją nie było wybielanie Ukrainy.Jesteśmy winni,ale dajcie się nam "pozbierać"wtedy możemy myśleć co dalej robić-Moskal atakuje nas cały czas,jak się rozprawimy z tym,to mam pewność że Ukraina będzie chciała przeprosić Polaków jeszcze raz,Pozdrawiam was,i skończmy te kłótnie.

użytkownik usunięty

Polacy są dumnym i krzepkim narodem,ale i my też-nasze niezgody biorą się z naszych charakterów narodowych-gdybyśmy się kiedyś zjednoczyli,to bylibyśmy siłą która jest nie do zdarcia w Europie.

ocenił(a) film na 9

No i to własnie chodzi, wierz mi, że gdyby każdy Ukrainiec potrafił powiedzieć to co Ty w tym momencie to już dawno byśmy byli pogodzeni. Polakom przecież nie chodzi o sztuczne pogłębianie podziałów tylko o prawdę historyczną i godną, sprawiedliwą pamięć o ofiarach, które w tak bestialski sposób opuściły ten ziemski padół, podczas kiedy ich winą było wyłącznie to, że mieli polską narodowość, którą tak bardzo umiłowali.. Niestety, póki co, jesteś jednym z niewielu wyjątków z jakimi się spotkałem...

Rad141922

Chciałabym tylko delikatnie zasugerować zakończenie tej jałowej dyskusji - moim zdaniem pan Specjalista to zarejestrowany wyłącznie na potrzeby propagandy polski proukraiński troll. O okrucieństwach UPA i zbrodniach swojego rodaka Bandery dowiedział się dopiero po przybyciu do naszego kraju - ale już potrafi w bezczelny sposób zestawić tego rezuna z naszym bohaterem Piłsudskim. O AK również wypowiada się w podobnym tonie. Musial wyjątkowo szybko nadrobić braki z wiedzy historycznej, skoro już potrafi podważać nasze autorytety...

Data rejestracji 2. października - takich trolli zarejestrowanych tuż przed premierą filmu jest cała masa, jeden ostatnio próbował mi udowodnić że AK dopuszczało się takich samych okrucieństw co UPA...

użytkownik usunięty
Rad141922

prawda jest że wielu Ukraińców was zabijało i to bez powodu-ja nie jestem
"zapadeńcem"tzn. nie jestem z tamtych regionów a pochodzę z południowej Ukrainy,bliżej Dniepru
i Morza Czarnego-moi krewni to raczej cierpieli z powodu Wielkiego Głodu 1932-33
i Hitlera-do dziś pamiętam jak babcia mi opowiadała o kanibalach.Proszę o wybaczenie
za tych banderowców z którymi nie mam nic wspólnego ale których niesłusznie broniłem.
Chcecie Ukrainy??-mijajcie Lwów,Riwne,zasuwajcie trasą na
Kijów,potem na południe-Czerkasy,Umań,i dalej
na południe aż do Mikołajowa albo nawet troszkę na Wschód-tam wam zaraz nakryją na stół i was przyjmą jak
swoich-wiem bo widziałem.Nawet jakaś babcia która zero ma renty,to jak ma gości wyłoży na stół wszystko,
tam Ukraińcy są bardzo dobrzy i gościnni z natury,a zwłaszcza do Lachów,
na południu to zaraz będą gotowane raki,rybka z pieca,bakłażany,i inne bajery tamtejszej kuchni:D
Ja wiem że Wołyń to nie była sielanka.Mamy wspólne problemy,ale dajmy sobie szansę jako ludzie,
bez polityków,bez propagandy-idę o zakład że się dogadamy,Ukraińcy są w większości fajni,
dogadajmy się-wiwat Polska i Ukraina!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones