PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=379398}

Wyspa

Ostrov
7,4 13 642
oceny
7,4 10 1 13642
6,7 9
ocen krytyków
Wyspa
powrót do forum filmu Wyspa

Jurodiwy

ocenił(a) film na 8

W Prawosławiu takich ludzi jak Ojciec Anatoli nazywa się Jurodiwy,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jurodiwy
To ,może pomóc bardziej w zrozumieniu.
Co do samego filmu świetnie zrealizowany , pełen symboliki nastrojowości i mistycyzmu.
Ode mnie 8/10 warto zobaczyć.

ocenił(a) film na 10
Fireghost

Bardzo ciekawy komentarz. Dziękuję :)

ocenił(a) film na 9
Fireghost

Film zdecydowanie warty przemyślenia... Cytat na początku odnosi się do modlitwy jezusowej, bardzo ważnej dla obrządku wschodniego.

ocenił(a) film na 10
Fireghost

Dlaczego tylko osiem ?

ocenił(a) film na 8
marekblachowski

8 to jest bardzo dobra ocena film w moim odczuciu własnie taki był. Do arcydzieła mi jednak trochę zabrakło , może az tak nie szarpnęło mnie emocjami, chociaż na pewno ich w filmie nie brakuje i nastrój panujący , ten mistycyzm jest naprawdę interesująco przedstawiony. Widać Ty bardziej ten film odczułeś skoro zdecydowałeś się dać najwyższa notę. Nie zmienia to faktu,że obojgu nam ten film się podobał:)

ocenił(a) film na 10
Fireghost

Ja daję noty w inny sposób: 10 - podoba się w kształcie jakim jest, 9 - podoba się, ale zmieniłbym kilka rzeczy.
A mistycyzm ?
Takie filmy jak "Wyspa" są bardzo potrzebne, bo odwykniemy od "wielkiego kina".

ocenił(a) film na 8
marekblachowski

Każdy ma inne kryterium oceniania. Oczywiście,że są bardzo potrzebne, ale jak widać każdy film rożni się od siebie gatunkowo. Można dać 8/10 jakiejś amerykańskiej akcji ,a można dać wyspie i mimo,że to sa dwa rożne filmy, i wyspa jest na pewno bardziej ambitniejszym kinem. To jednak każdy film realizuje się jakby w swoim gatunku w swoim przekazie i przedziale. Staram się oceniać to nie łącząc z sobą tych kin bo każde jest potrzebne,ale do czegoś innego. Tylko jakby patrząc przez pryzmat danego gatunku, danego przekazu i nastroju w jakim film jest zrobiony wydaje mi się,że wtedy moje sumienie jest zaspokojone i ocena w miarę obiektywna. Każdy powinien jednak oceniać wedle własnego odczucia i kryteriów tak by się czuć dobrze z samym sobą:)

ocenił(a) film na 10
Fireghost

Z tych ocen, które są trudne do wymierzenia biorą się zabawne rankingi filmów i aktorów.
Nie oglądam filmów pewnych gatunków i dlatego... łatwiej jest mi oceniać.

ocenił(a) film na 10
Fireghost

Warto zwrócić uwagę, jak kapitalnie reżyser wydobywa z idei jurodiwego motyw dzikiego, granicznego, czasem wręcz bluźnierczego, groteskowego i błazeńskiego humoru - wszak jurodiwy to szaleniec boży, który ośmiesza wszelkie autorytety i instytucje, by dotrzeć do surowości i prostoty ewangelicznych źródeł moralności, eschatologii i metafizyki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones