PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12059}
7,3 1 144
oceny
7,3 10 1 1144
Złoto
powrót do forum filmu Złoto

Przygraniczna kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Turoszowie stała się w tym filmie swoistą arką Noego, schronieniem, szansą. Do kombinatu zjechali się bowiem ludzie z całej Polski, jak choćby młody szofer z Wybrzeża, który po incydencie na drodze, próbuje uciec od odpowiedzialności i szuka schronienia za granicą. Z każdą minutą dochodzą nowi bohaterowie:
Stary i Geolog - którzy reprezentują pokolenie poobozowe, młode panny: Merry, Judy, i Dorota/Doris, dla których kombinat jest szansą w życiu, na wyrwanie się z małomiasteczkowego marazmu, mieszanka robotników z kopalni i hotelu robotniczego oraz klezmer Edziu, który szans na uznanie szuka w zagranicznym tournee. Fantastyczna panorama ludzi, z różych sfer, z różnym pomysłem na życie lub bez pomysłu. W filmie urzekł mnie klimat baru i rozmów jakie były przy nim prowadzone. Duża wódka i oczyszczenie duszy. "Z tamtego też nic nie wyjdzie, ich stu ona jedna."

Niezrozumiełe jest dla mnie natomiast zakończenie. Dlaczego Geolog czekał na Kazika przy granicy? Co wniosła ta scena do całej fabuły filmu?

użytkownik usunięty
filipmosz

"Niezrozumiałe jest dla mnie natomiast zakończenie. Dlaczego Geolog czekał na Kazika przy granicy? Co wniosła ta scena do całej fabuły filmu?"
Ja również nie rozumiem zakończenia...Poza tym film świetny.

ocenił(a) film na 8
filipmosz

UWAGA SPOILER Wiem, ze to opinia sprzed 12 lat, ale nie chodziło o to, ze geolog chcial gonpowstrzymac od przekroczenia granicy, czekal cala noc, wychlodzil organizm, a byl chory i umarl? Czyli chlopak jednak przyczynil sie do smierci czlowieka?

ocenił(a) film na 8
filipmosz

Geolog próbował powstrzymać chłopaka przed niebezpieczną próbą nielegalnego przekroczenia granicy. Traktował go przecież prawie po ojcowsku. Widzimy, że leży ze stróżką krwi płynącą z ust. Has zostawia nas z dowolną interpretacją tego zdarzenia. Pierwsze moje skojarzenie - został postrzelony przez wojsko przygraniczne, ewentualnie spadł kilka metrów z hałdy i śmiertelnie się potłukł. Myślę jednak, że Has w 1961 nie mógł jednoznacznie pokazać jak ciężko wyrwać się z PRL-u, bo cenzura. A geolog jest idealnym podsumowaniem tych wszystkich dążeń do realizacji zagranicznych marzeń o których mówią bohaterowie tego filmu. Świetne kino.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones