PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=760272}

mother!

Mother!
6,2 72 178
ocen
6,2 10 1 72178
5,6 40
ocen krytyków
mother
powrót do forum filmu mother!

1. On - Bóg
2. Ona - Matka Natura
3. Lekarz - Adam : rana którą zasłaniał On ręką była raną po wycięciu żebra, z którego powstała Ewa (pojawia się w następnej scenie). Pytania :Wiedziałeś, że ma żonę? świadczą o tym, że jej wcześniej po prostu nie było.
3. Synowie : Kain i Abel. Kain zabija brata kamieniem (klamką) z zazdrości.
4. Gabinet/dom? : Rajski ogród. "Chcę tu stworzyć raj"
5. Kamień z gabinetu: zakazany owoc. Jedyna rzecz, której nie pozwala dotknąć Adamowi i Ewie. Adam i Ewa po skosztowaniu owocu (zniszczenie kamienia) zostają wypędzeni z raju (On wściekły wyrzuca ich z gabinetu, potem go zamyka).
6. Plama krwi po zabiciu brata - grzech pierworodny? może pierwsze morderstwo, które powoli doprowadza do nieustannej destrukcji planety i tego co stworzyła Matka Natura?
7. Zniszczenie zlewu - wielki potop? Ludzie mimo upomnień nadal nie przestrzegają zakazów i doprowadzają do wygonienia wszystkich z domu.
8. W ubikacji - wąż?
9. Plagi egipskie : żaba w piwnicy, mucha przy oknie, ciemność (pęknięcie żarówki w piwnicy), coś jeszcze?
10. Wielkie dzieło Boga- Nowy Testament
11. Pierwsi dziennikarze - apostołowie?
12. Kolacja - Ostatnia wieczerza?
13. Redaktorka - Judasz? Pocałowała go w policzek przy wejściu, potem zabijała zamaskowanych mężczyzn.
14. Syn - Jezus, wydany na śmierć, potem zjedzony (Ciało Boże).
15. Poeta mówi "mój dom jest waszym domem", "Dzielcie się"

Generalnie film nie tylko opisuje dzieje biblijne ale też pokazuje jak ludzkość doprowadza do samozagłady, nie zwracając przy tym uwagi na Matkę Naturę. On jest za to zapatrzony w ludzkość, zdaje się nie zwracać uwagi na ich błędy przez co przyczynia się do destrukcji planety. Piwnica symbolizuje jądro ziemi, które w pewnym momencie stanie się epicentrum zagłady. Ludzie robią sobie selfie przy plamie krwi w pokoju. Czy jest to odniesienie do podziwiania krajobrazów świadczących o powolnym rozpadzie planety, czy do dzisiejszego pokolenia, które z uwielbieniem filmuje i wstawia do internetu materiały z zabójstw/zamachów/wypadków (przypominam, że plama powstała po pierwszym morderstwie)?

To tylko moje spostrzeżenia i interpretacja. Macie może jeszcze jakieś pomysły?

ocenił(a) film na 4
PiiiTeeeR

Wydaje mi sie, ze zołty płyn- lekarstwo, jest symbolem słońca- światła, bez ktorego Ziemia nie moze funkcjonować.

ocenił(a) film na 8
wave77

Wtedy chyba nie wylała by całej zawartości do toalety.

ulanigor

to tylko pokazuje glupote waszej nadinterpertacji. A lustro co znaczylo? A to ze zakaszlal? A to ze koles palil papierosa? Dla mnie to symbol tego ze palenie daje raka.

wave77

Całkiem możliwe. Walka dobra ze złem była przedstawiana jako walka dnia z nocą, światła z ciemnością, wypijala ten płyn zawsze wtedy, kiedy pojawiały się wizje czarnego, spalonego domu. Szpachlujac ściany w salonie czyli w pokoju dziennym dodała podobnego żółtego barwnika co zrobila zaraz po wizji czarniejacego serca dotykając ściany. Tchnęła w nie światło. Dowiadując się, ze jest w ciąży wyrzuciła fiolkę, ponieważ w drodze był lek na całe zło, ten który jest światłością.

wave77

Całkiem możliwe. Walka dobra ze złem była przedstawiana jako walka dnia z nocą, światła z ciemnością, wypijala ten płyn zawsze wtedy, kiedy pojawiały się wizje czarnego, spalonego domu. Szpachlujac ściany w salonie czyli w pokoju dziennym dodała podobnego żółtego barwnika co zrobila zaraz po wizji czarniejacego serca dotykając ściany. Tchnęła w nie światło. Dowiadując się, ze jest w ciąży wyrzuciła fiolkę, ponieważ w drodze był lek na całe zło, ten który jest światłością

wave77

Proszek, który wypijala jest w takich samych fiolkach jak ten barwnik dodany do szpachli. uświadomiła sobie, ze jest w ciąży jak promienie switla wpadły do pokoju na Jej twarz.

ocenił(a) film na 10
maciek_s

Brawo! Swietne spostrzezenie!

PiiiTeeeR

może próba wdrożenia pseudo ekologicznych rozwiązań któe niby to pomagają :))

PiiiTeeeR

Wiem, że trochę minęło od dodania tego komentarza

mishawk

Bóg wyzywa Matkę Naturę od pi(z)d i wyrywa jej serce, to chyba jednak za dużo dla mnie...

Jachim8

Nie kojarze aby "bóg" (z małej litery bo mówie o aktorze) ani razu nie użył wulgaryzmu tym bardziej w jej stronę

ocenił(a) film na 8
Jachim8

to nie On ją tak wyzywał tylko ludzie, w czasie gdy ją masakrowali i omal nie zabili

nomiko

NIe pamiętam już tego tak dokladnie w każdym razie film poszedł w niepamięć na szczęście :-)

ocenił(a) film na 8
mishawk

Po wyjściu z kina założyłam, że Matka przedstawiała Ducha Świętego.
Już piszę dlaczego :-)
Czym właściwie jest matka natura, bo skoro Bóg jest stwórcą wszystkiego to stworzył też naturę, przy pomocy Ducha Świętego właśnie, który jest przecież natchnieniem, inspiracją - Matka była w filmie nawet tak nazywana. Pismo Święte zostało też napisane pod natchnieniem Ducha.
Jak wiadomo Maryja poczęła z Ducha Świętego, tu po prostu nie pasuje mi rola Matki jako matki natury.
Bóg przemawia do ludzi zwykle poprzez objawienia, czyli jakąś ingerencję Ducha Świętego. Matka w filmie mówiła, że ludzie jej nie słuchają i pomimo ostrzeżeń dalej robią swoje.
Do tego Duch Święty jest najbardziej ignorowaną? najmniej znaną? częścią Trójcy Świętej, stąd zachowanie wszystkich osób w stosunku do Matki.
Odczytałam film w całości "religijnie", nie pasuje mi związek Boga z matką naturą.

ocenił(a) film na 9
myszorro

dziecko - Jezus, on - Bój Ojciec, ona - Duch Święty, który zstąpił, by Maria wydała na świat Jezusa. To ma sens :)

dodam jeszcze małą uwagę odnośnie krwawiącej "rany" w domu - może po prostu symbolizować przemoc - z czasem ta rana powraca. Zniknęła po tym, jak Bóg sprowadził wielką powódź, ale wróciła po czasie, a ludzie, którzy przybyli do domu zachwycali się nią - tak jak obecnie to wygląda - hołdujemy przemocy, nawet jeśli nie tak, jak w Starożytnym Rzymie, to jednak stanowi ona dla nas rozrywkę.

ocenił(a) film na 3
myszorro

Mi nie odpowiada czas urodzenia dziecka, jeśli miałoby ono być Jezusem.

myszorro

popieram...mnie też jakoś to nie gra, Bóg stworzył wszystko z naturą włącznie więc równie dobrze reżyser mógł przedstawić związek Boga z lwem będącym królem zwierząt :) zdecydowanie bardziej pasuje mi Duch Święty i mamy całą Trójcę.

ocenił(a) film na 5
mishawk

On - Bóg ? no chyba coś nie halo, zniszczył ją , sława była ważniejsza niż ona ,dziecko i miłość. Zniszczył wszystko - na końcu pazerny wydłubał z niej ostatie tchnienie. Zabrał wszystko co mu dała. Myślę że reżyser coś chciał przekazać ale do końca mu to wyszło

ocenił(a) film na 10
magik30

film ma negatywny wydźwięk wobec Boga. Jest takich filmów trochę. Dlaczego bóg miałby być tym dobrym i fajnym? A może jest właśnie narcystycznym megalomanem? Istotą jedyną w swoim rodzaju, tak doskonałą i jednocześnie wielbiącą samą siebie że wszystko inne podporządkowuje sobie? zależało mu na wielbieniu swojej osoby, wzamian za to dzielił się wszystkim.

ocenił(a) film na 5
John_Edward_Gammel

no chyba że tak...... ale wiesz ... sądzę że lewacy bardzo by go promowali ;) i byłoby głośno :). No chyba ze dopiero będą zachwyty. Nadal zostaje przy opinii że film jest przekombinowany ze swoim przesłaniem i to nie jest horror.

magik30

Bo prostu Bóg bardziej kochał ludzi niż Matkę. Dlatego pozwalał na okrucieństwa których dokonywali. Wciąż miał nadzieję, że staną się lepsi.

ocenił(a) film na 9
magik30

NIe ma większego horroru niż zaślepienie ludzi prowadzące do unicestwienia....

ocenił(a) film na 10
Maverick0069

Amen, brother.

Maverick0069

Piękne słowa :) Kwintesencja.

John_Edward_Gammel

Heloł ...."„Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (...). Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył” (Wj 20, 2-5) "Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz" (Mt 4,10)."

A tak ode mnie, jedynym czego wymagał to wielbienie i oddawanie mu czci , niczego więcej nie chce. Pewny nie jestem bo Pismo Św znam bardzo wybiórczo ale nie kojarzę wzmianek o szanowaniu ziemi, nie działaniu na szkodę planety itp. Ziemia to jego dzieło, sam je stworzył i może z nim zrobić co zechce, to że w filmie nadano jej fizyczną postać kobiety z fajnymi cyckami nie oznacza że Bóg jest taki czy owaki bo ją poświęcił. TO TYLKO SYMBOLIKA.

MMDT

Jest za to wzmianka "czyńcie sobie ziemię poddaną".

ocenił(a) film na 9
John_Edward_Gammel

bóg stworzył ludzi na swoje podobieństwo, a że sam był... no cóż

ocenił(a) film na 10
magik30

Ona popełniła samobójstwo a to Bóg daje życie i Bóg je odbiera. Po wyjęciu serca z jej ciała ona zamienia się w proch (z prochu powstałaś i w proch się obrócisz).

ocenił(a) film na 10
mishawk

Lekarz to jednocześnie Hiob. tak to odczuwam.

ocenił(a) film na 3
mishawk

Mnie się rzuciło w oczy jeszcze jedno. Że bóg (celowo pisze z małej ponieważ chodzi o bogów z różnych religii) jest jednym ze źródeł zła na Świecie. Ludzie się zabijają w imię "Boga".

ocenił(a) film na 8
bierzyk

Może nie tyle Bóg jest źródłem zła, co nasza interpretacja Boga i religii. Ludzie przykładają za dużą wagę materialnym symbolom religii. Tak jak ta babka co kradła wazon, bo chciała mieć coś "boskiego". Myślimy, że wystarczy medalik na szyi, żeby się czuć lepszymi.

notabene

Tymczasem zupełnie zapominamy, że Jezus każe nam kochać, a nie budować bałwany.

ocenił(a) film na 7
mishawk

Mi z kolei przez pierwszą połowę filmu Ona kojarzyła mi się z postacią Lucyfera - początkowo najwierniejszego sługi Boga, kochającego stworzone przez Niego dzieło i próbującego naprawić to, co zniszczyli ludzie - twór coraz bardziej przez niego znienawidzony, niegodny miłości Boga. Pojawia się również komentarz o "zajęciu się Apokalipsą", którą sprowadza Matka, inicjując pożar, spowijający w piekielnym ogniu Dom - świat.
Wydaje mi się, że postać Matki można interpretować na wiele sposobów, w zależności od scen. (Również w sposób dosłowny, jako Maryja - matka Jezusa)
Dodam, że scena w przeciekającą krwią Abla wydała mi się zobrazowaniem rozprzestrzeniającego się grzechu i zła, które potem doprowadziło do Zniszczenia - korytarz nie zostałby odkryty, gdyby ściana nie przeszła rozlewającą się po niej krwią. Innymi słowy ludzie sami sprowadzili na siebie Koniec, albo inaczej - dali Matce możliwość zniszczenia świata.
Wciąż jednak głowię się nad tym cosiem pływającym w toalecie.

ocenił(a) film na 8
blackkissed

Ja też nie zauważyłem co to było, ale gdzieś wyczytałem, że to był wąż.

ocenił(a) film na 7
piotrowy

trochę poszperałam i niewykluczone, iż był to fragment ciała Adama, który został po stworzeniu Ewy

blackkissed

to było serce :)

ocenił(a) film na 8
blackkissed

Szatanem był sam Bóg, gdyż to obrazował podarty obrazek z jego podobizną i domalowanymi rogami. Matka to dla mnie zarówno Matka Natura jak i Duch Święty. W końcu do tanga trzeba trojga :).

ocenił(a) film na 8
blackkissed

Moim zdaniem jest to kawałek żebra Adama, bo widać tam kości.

ocenił(a) film na 7
mishawk

No i na dodatek Kain po morderstwie brata został naznaczony przez Boga. Może ta plama w podłodze to właśnie znamię?

ocenił(a) film na 9
mishawk

Celna interpretacja. Najgłosniej krytykują Ci, którzy nie zrozumieli wielowątkowego przesłania. To jest kolejna interpretacja jaką znalazłam i myślę, że trafia do mnie najbardziej. Druga to różne skrajne formy miłości, które mogą prowadzić wręcz do zagłady i wypalenia. Trzecia interpretacja, o procesie twórczym, jest jak dla mnie najłatwiejsza do odczytania ale też najmniej prawdopodobna. Lubie filmy, ktore można interpretować wielorako stąd wysoka ocena.

ocenił(a) film na 5
mishawk

Wiedzialem na tym filmie i chciałem wyjsc ale po przeczytaniu twojej wypowiedzi wszystko nabrało sensu, dzięki :)

ocenił(a) film na 9
mishawk

Ja pamiętając słowa, które reżyser powiedział podczas konferencji prasowej w Wenecji, że jedyne co może zdradzić to to że punktem wyjścia filmu jest "biblijny 6 dzień" , powiem krótko: Bóg ( o ile istnieje ) stworzył człowieka, najgorszą rzecz na świecie jaka jest.

ocenił(a) film na 8
Flinston1987

Dokładnie. Zostaliśmy przedstawieni jako arogancki, bezmyślny, agresywny motłoch, któremu wszystko się należy. Bóg natomiast za każdym razem ma nadzieję, że po ponownych narodzinach zmienimy się, ale tak się nie dzieje.

ocenił(a) film na 9
olazet

Bóg ma taki lud na jaki zasługuje i jakiego oczekuję.....

ocenił(a) film na 10
Maverick0069

A jeszcze bardziej przerażające jest to, że boga wymyślił sam lud.

ocenił(a) film na 9
Maverick0069

Bóg jest w procesie tworzenia. Stworzył Matkę (wrażliwa, lękliwa, troskliwa), stworzył Adama i ludzi (na swoje podobieństwo)... Niestety, Matka nie dała rady, zniszczyła całe dzieło. Bóg musi tworzyć od nowa, tym razem tworząc inną Matkę z nadzieją, że tym razem dzieło się uda.

mishawk

W takim razie co oznacza odrodzenie domu i nowa zona? Przychodzi mi tylko do glowy pomysl, ze ludzie zniszczyli planete, wiec Bog znalazl im inny dom, ale to glupie, bo przeciez dom byl ten sam. Nie mozna zastapic Natury, wiec kim ona jest? Matka oddala mu serce aby dom sie odrodzil. Czyli co tak naprawde ofiarowala Bogu Natura, ze mogl od nowa stworzyc dom?

cumartesi

Według mnie jak już ktoś wspomniał wyżej Ona to Duch Święty, który wg Biblii żyje w każdym z nas. Ona była tą "inspiracja", jak ją nazwano w filmie, do napisania Nowego Testamentu. A Dom można interpretować jako raj. Chyba, że raj był tylko tym jednym pokojem, który zabił deskami...albo Dom to metafora świata, planety ziemi, na której mieszkają ludzie i ja niszczą?? Obrazy pokazywały tylko ten dom w oddali nic więcej nie było.

coler_gus

Troszkę dłuższe wyjaśnienie z mojej strony :D

Według mnie jak już ktoś wspomniał wyżej Ona to Duch Święty, który wg Biblii żyje w każdym z nas. Ona była tą "inspiracja", "natchnieniem", jak ją nazwano w filmie, do napisania Nowego Testamentu. Potem Ona mówi do tych ludzi kiedy przyszli do domu, ale oni jej nie słuchali i się żali do Niego. Duch Święty jak napisane jest Biblii jest głosem wewnętrznym, można rzec ze w naszym sercu. Podpowiada nam jak powinniśmy postępować. On na końcu powiedział, że ona była domem. Jak się działo cos złego - rujnowali dom to Ona tez to odczuwała i cierpiała. Jak dotykała ścian widziała serce domu (czyli swoje serce też), jak coraz bardziej się zwęglało. Jeśli przyjmiemy, że Duch Święty mieszka w Nas- naszym sercu dokładniej , to nasze serce jest dla niego domem. Tak samo Ona mogła być Duchem Świętym, który zamieszkiwał ten dom. Wiec to co On na końcu powiedział by się zgadzało. Myślę, że ma jeszcze inne znaczenie dosłowne jako Maria Matka Jezusa, ponieważ w filmie pokazane jest jak zstepuje na nią światło (Duch Święty)zaraz po obudzeniu się i mówi do Niego "jestem w ciąży". Ona to już wie i czuje to.A Dom można interpretować jako raj. Chyba, że raj był tylko tym jednym pokojem, który zabił deskami...albo Dom to metafora świata, planety ziemi, na której mieszkają ludzie i ja niszczą?? Obrazy pokazywały tylko ten dom w oddali nic więcej nie było.

ocenił(a) film na 6
coler_gus

A dom to nie czasem Kościół? Jako dom bozy? stad tez te pielgrzymki 'wiernych'... A naznaczanie na szaro-czrno przez tego lysego pomagiera? A wSrode Popielcowa co sie robi? Moje trzy grosze...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones