15. T-Mobile Nowe Horyzonty: Pierwsze szczegóły programu

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/15.+T-Mobile+Nowe+Horyzonty%3A+Pierwsze+szczeg%C3%B3%C5%82y+programu-110204
15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty – największe wydarzenie filmowe w Polsce – odbędzie się we Wrocławiu w dniach 23 lipca – 2 sierpnia. Zostanie na nim pokazanych około 350 filmów (w tym około 190 pełnometrażowych) z ponad 50 krajów. Po raz dziesiąty gospodarzem wydarzenia jest miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 roku. Po raz trzynasty partnerem festiwalu jest T-Mobile Polska S.A.

KONKURSY

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostaną pokazane premierowo niekonwencjonalne, często kontrowersyjne, autorskie filmy, twórców poszukujących nowych form wyrazu, wybrane spośród setek nadesłanych oraz oglądanych przez selekcjonerów na całym świecie. O Grand Prix festiwalu, nagrody jury FIPRESCI i festiwalowej publiczności ubiegać się będą między innymi znakomicie przyjęty na festiwalu w Wenecji "H." w reżyserii Ranii Attieh i Daniela Garcii – tajemniczy thriller z elementami science-fiction, jednocześnie dekonstrukcja klasycznej greckiej tragedii, oraz nagrodzona Tiger Award na festiwalu w Rotterdamie peruwiańska "Videofilia" Juana Daniela F. Molero – nietypowy portret zagubionych młodych ludzi i krytyka społeczeństwa uzależnionego od Internetu w formie psychodelicznego tripu, wizualnego eksperymentu powstałego przy wykorzystaniu nowych mediów.

Nowatorskie, kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce i muzyce będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W programie znalazł się "Life May Be" – zapis fascynującej wideokorespondecji reżysera i historyka kina Marka Cousinsa z wybitną irańską artystką Manią Akbari, oraz "Twenty Eight Nights And A Poem" libańskiego artysty Akrama Zaatariego – błyskotliwy kolaż, film pełen narracyjnych szkatułek i reinterpretacji, przedziwne filmowe archiwum, inspirowane zdjęciami ze studia filmowego Szecherezada.  


"Life May Be"

Po raz kolejny w ramach festiwalu odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych, prezentujący najciekawsze nowe krótkie dokumenty, animacje, fabuły i filmy eksperymentalne. Konkurs ponownie odbywa się pod patronatem T-Mobile, który ufundował nagrody dla najlepszych filmów w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych. Do 15 marca można zgłaszać filmy konkursowe na www.nowehoryzonty.pl
 
Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się druga edycja konkursu Powiększenie, skierowanego do wrocławskiego środowiska filmowego i artystów sztuk wizualnych. Konkurs jest otwarty dla wszystkich gatunków filmowych, niezależnie od metrażu, oraz prac wideo i wideoklipów. Jury przyzna nagrody w kategoriach: najlepszy film (10 000 zł) i najlepszy wideoklip (5 000 zł). Przyzna także stypendium dla twórcy poniżej 40 roku, mieszkającego lub studiującego na Dolnym Śląsku. Fundatorem nagród jest Europejska Stolica Kultury – Wrocław 2016. Do 15 kwietnia można zgłaszać filmy konkursowe na www.nowehoryzonty.pl 

STAŁE CYKLE

W Panoramie ponownie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach, między innymi najnowszy film autora "Niebiańskich żon Łąkowych Maryjczyków" (laureat 13. TNH) Alexeya Fedorchenki"Anioły rewolucji" na podstawie opowiadań jego stałego współpracownika, scenarzysty Denisa Osokina, których akcja rozgrywa się w latach 30. w stalinowskiej Rosji. W programie również najnowszy film filipińskiego mistrza Lava Diaza – monumentalny, prawie sześciogodzinny, obsypany nagrodami na festiwalu w Locarno – "From What Is Before" oraz pokazywany na Berlinale "The Forbidden Room" kanadyjskiego eksperymentatora Guya Maddina, który wraz z Evanem Johnsonem nakręcił szalony, anarchizujący, fantazyjny film, pełen szkatułkowych historii i niezwykłych postaci, inspirowany filmami, które… nie powstały.  

"From What Is Before"

Trzecie Oko nosi w tym roku podtytuł #selfie: filmowe autoportrety. Sekcja, w której pokazywane są prace artystów wizualnych, używających filmu jako środka wyrazu, postara się odpowiedzieć na pytania, czy i jak współczesne selfie różni się od klasycznego autoportretu oraz na jak różne sposoby artyści stylizują się na ekranie. W programie intymne, kręcone latami wideopamiętniki, bezlitosne autoanalizy, jak również bezwstydne, narcystyczne zachwyty własną osobą. 

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony cyklu Nowe Horyzonty Języka Filmowego będą kostiumy. W programie znalazło się dziesięć starannie dobranych tytułów z towarzyszącymi im prelekcjami i dyskusjami, a specjalnym gościem będzie wielokrotnie nagradzana ceniona kostiumografka Dorota Roqueplo. Kostiumy ukazane zostaną w kontekście charakteryzowania bohaterów i epoki, seksualności i społeczności, a wśród prezentowanych filmów znajdą się kultowy "Genialny klan" czy najnowszy film brytyjskiego reżysera Petera Stricklanda – hipnotyzujący, tajemniczy, interesujący wizualnie "Książę Burgundii"

Sekcja Nocne Szaleństwo uwalnia się w tym roku od tematycznych i retrospektywnych ram – skupiając się na prezentacji najciekawszych i najbardziej oryginalnych dokonań współczesnego kina gatunkowego. Zobaczymy świeże tytuły prosto z czołowych światowych festiwali fantastyki i grozy, filmy które w śmiały i odkrywczy sposób wykorzystują gatunkowe schematy oraz wyznaczają kierunki rozwoju ambitnego kina rozrywkowego.

Festiwal Filmowy w Gdyni kontynuuje współpracę z MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, organizując drugą edycję spotkań filmowych Gdynia na Horyzoncie. W tym roku w ramach cyklu odbędzie się projekcja filmu Paula Mazursky’ego z 1989 roku "Wrogowie, historia o miłościna podstawie powieści Isaaka Bashevisa Singera. W jedną z głównych ról w tej przejmującej opowieści o grupie nowojorskich imigrantów, zmagających się z doświadczeniem Holokaustu, wcieliła się Małgorzata Zajączkowska, która będzie gościem festiwalu. Projekcja filmu i spotkanie z aktorką, które poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk, odbędzie się 26 lipca.  

PRZEGLĄDY I RETROSPEKTYWY

Bohaterem największej tegorocznej retrospektywy będzie najbardziej bezkompromisowy z francuskich kontynuatorów francuskiej nowej fali Philippe Garrel. W sekcji, której kuratorką jest japońska krytyczka i historyczka kina Nanako Tsukidate, zostanie wyświetlonych 15 najważniejszych filmów reżysera (który brał udział w ich selekcji) – zawsze w pełni autorskich, idących pod prąd powszechnym trendom – intymnych, niemal autobiograficznych dzieł, jak i filmów żywo komentujących francuską politykę, historię, wydarzenia społeczne (zwłaszcza wydarzenia 1968 roku) i obyczajowość. Wśród nich znajdą się głośne, zrealizowane w latach 70. filmy z Jean Seberg czy piosenkarką Nico (np. "Kryształowa kołyska") – jego ówczesną partnerką i muzą oraz późniejsze, nagradzane na festiwalu w Wenecji "Nie słyszę już gitary", "Dzika niewinność" i "Zwyczajni kochankowie"

"Nie słyszę już gitary"

Jednym z celów programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 jest przybliżanie kultury sąsiadów. Ważnym wydarzeniem 15. TNH będzie przegląd nieznanej w Polsce kinematografii litewskiej – w sekcji znajdą się sztandarowe dzieła reżyserów litewskich z czasów ZSRR (jak kultowy western "Nikt nie chciał umierać" Vytautasa Žalakevičiusa), a także filmy zrealizowane po 1990 roku. Bohaterem retrospektywy będzie najsłynniejszy przedstawiciel kina litewskiego, wizjoner Šarūnas Bartas, stawiany na równi z takimi mistrzami jak Andriej Tarkowski i Béla Tarr. Jego neomodernistyczne filmy to wyrafinowane traktaty o wyobcowaniu, melancholijne alegorie, impresje w duchu slow cinema. W programie przeglądu między innymi "Trzy dni", nagradzana w Wenecji "Wolnośćczy"Korytarz". Bartas będzie gościem festiwalu. 

Bohaterem polskiej retrospektywy będzie Tadeusz Konwicki – zmarły w tym roku wybitny pisarz, scenarzysta, reżyser filmowy, wieloletni kierownik Zespołu Filmowego "Kadr". Podczas festiwalu zostaną pokazane jego legendarne fabuły – od debiutanckiego dramatu psychologicznego "Ostatni dzień lata", przez kultowe "Salto", niekonwencjonalne adaptacje literatury – "Dolinę Issy" na podstawie powieści Czesława Miłosza i "Lawę" opartą na "Dziadach" Adama Mickiewicza, po nieco zapomniane perły polskiego kina autorskiego – "Zaduszki" czy "Jak daleko stąd, jak blisko".  

POKAZY NA RYNKU

Nieodłącznym elementem festiwalowego programu są wieczorne, bezpłatne seanse na wrocławskim Rynku. 30 lipca (czwartek) o 22.00 odbędzie się pokaz kolejnego odrestaurowanego w ramach projektu NITROFILM Filmoteki Narodowej polskiego filmu przedwojennego – "Zew morza" Henryka Szaro z 1927 roku, na podstawie scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza Stefana Kiedrzyńskiego. To połączenie efektownego kina marynistycznego z wątkami romansowymi i sensacyjnymi było przebojem polskiego kina w latach 20. Pokaz na Rynku odbędzie się z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu pod batutą Krzesimira Dębskiego.

KLUB FESTIWALOWY

Gwiazdą Klubu Festiwalowego w Arsenale będzie libańska piosenkarka Yasmine Hamdan – wokalistka kultowej bejruckiej grupy Soap Kills, pierwszego zespołu grającego mieszankę indie i muzyki elektronicznej na Bliskim Wschodzie. Pracowała z Mirwaisem, CocoRosie, obecnie działa z założycielem francuskiej grupy Nouvelle Vague Markiem Collinem. Jej zmysłowym, hipnotyzującym głosem zachwycali się bohaterowie i widzowie ostatniego filmu Jima Jarmuscha "Tylko kochankowie przeżyją". Delikatne dźwięki gitary akustycznej, klasyczne syntezatory, mistyczna atmosfera i porywający, wielowymiarowy głos Yasmine – to wszystko będzie można usłyszeć podczas koncertu w pierwszą sobotę festiwalu, 25 lipca o 23.00. Sprzedaż biletów rozpocznie się 18 marca na stronie festiwalu. Ceny biletów: 50 zł (normalny), 45 zł (dla posiadaczy karnetów i akredytacji).

W Klubie Festiwalowym wystąpi także bezkompromisowy wrocławski kolektyw Kormorany – legenda muzyki teatralnej i filmowej, autorzy genialnych plastyczno-muzycznych happeningów, którzy działają na scenie muzycznej już od ponad 25 lat. 


WYDARZENIA BRANŻOWE

Studio Nowe Horyzonty to najważniejszy program szkoleniowy MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.Podczas spotkań młodzi reżyserzy i producenci europejscy poznają tajniki międzynarodowego rynku filmowego: zdobywają wiedzę o produkcji, promocji i dystrybucji filmów, pod kierunkiem ekspertów przygotowują prezentację swoich projektów (pitching), a także rozmawiają o swojej pracy i planowaniu kariery. Warsztaty są świetną okazją do wymiany doświadczeń z profesjonalistami z branży filmowej z całej Europy. Nabór trwa do 19 kwietnia.

Polskie Dni - najważniejsze wydarzenie branżowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty jest organizowane od 2013 roku wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Na zamkniętych pokazach filmowych przedstawiciele branży z całego świata oglądają najnowsze polskie filmy, a producenci i fundusze filmowe szukają polskich projektów, w które mogliby się zaangażować. Udział w Polskich Dniach jest znakomitą okazją dla producentów i twórców na promocję ich projektów i znalezienie zagranicznych partnerów. W procesie selekcji organizatorzy wybierają najciekawsze filmy powstające właśnie na polskim rynku. W tym roku specjalny nacisk położony będzie na udział producentów i funduszy filmowych z Niemiec. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones