Konkurs Filmów Dokumentalnych na 31. WFF

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Konkurs+Film%C3%B3w+Dokumentalnych+na+31.+WFF-113575
Przedstawiamy 15 tytułów, które będą konkurować o Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Filmy oceni międzynarodowe jury, w którym zasiądą:

- Karolina Bielawska, reżyserka (Polska),
- Dorota Lech, selekcjonerka festiwalu Hot Docs (Kanada)
- Bettina Wilhelm, reżyserka i scenarzystka (Niemcy).
 

Autyzm i miłość / Autism in Love, reż. Matt Fuller (Stany Zjednoczone 2015), 75 min.
Dokument, który szuka odpowiedzi na pytanie jak dorosłe osoby autystyczne  nawiązują i utrzymują relacje miłosne. Premiera europejska.
 
Bracia / Brothers, reż. Wojciech Staroń (Polska 2015), 71 min.
Dwaj bracia, którym udało się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Jeden – marzyciel artysta malarz, drugi – pragmatyk naukowiec, ogień i woda. Dzielą wzajemną miłość i nienawiść. Film słynnego dokumentalisty nagrodzony na festiwalu w Locarno 2015 - Semaine de la critique. Premiera polska.


Choroba / Bolesno / Sick, reż. Hrvoje Mabić (Chorwacja 2015), 95 min.
Dokument o Anie i jej dziewczynie Martinie, które mają zamiar pobrać się w Amsterdamie. Ana walczy z demonami przeszłości, kiedy to rodzice i psychiatra próbowali wyleczyć ją z homoseksualizmu. Premiera międzynarodowa.
 
Chuck Norris kontra komunizm / Chuck Norris vs. Communism, reż. Ilinca Calugareanu, (Wielka Brytania, Rumunia, Niemcy 2015), 80 min.
W latach 80. Rumuni urządzali nielegalne pokazy filmowe w swoich domach. Zew wolności przynosili im Jean-Claude Van Damme, Sylvester Stallone i oczywiście niezniszczalny Chuck Norris. Pasjonujący dokument o ludziach, dla których ucieleśnieniem wolności byli umięśnieni amerykańscy bohaterowie. Premiera polska.
 
Futbol / O futebol / On Football, reż. Sergio Oksman (Hiszpania 2015), 68 min.
Mistrzostwa Świata to dobry pretekst dla Sergio do odnowienia ojcowsko-synowskiej relacji oraz temat na film. Ale z każdym dniem ich relacja wkracza w nieznane obszary… Zaskakujący dokument, balansujący na granicy reportażu i osobistej wiwisekcji. Premiera polska.
 
Gayby Baby, reż. Maya Newell (Australia 2015), 86 min.
Unikalny dokument o dzieciach wychowywanych przez pary homoseksualne. Młodzi bohaterowie pokazując swoje życie, z humorem i ogromną dojrzałością przedstawiają własny punkt widzenia na całą sprawę. Premiera europejska.
 
Grzesznik w Mekce / A Sinner In Mecca, reż. Parvez Sharma (USA, Indie, Niemcy, Arabia Saudyjska 2015), 79 min.
W tym odważnym dokumencie Parvez Shrama powraca do tematu homoseksualizmu w krajach islamskich. Decydując się na podróż do Mekki, narusza dwa tabu, często karane śmiercią: bycie gejem oraz filmowanie świętych miejsc. Premiera polska.
 
Horyzont / Sjóndeildarhringur / Horizon, reż. Fridrik Thor Fridriksson, Bergur Bernburg (Islandia, Dania 2015), 80 min.
Nominowany do Oscara reżyser Fridrik Thor Fridriksson i współreżyser-operator Bergur Bernburg zrealizowali piękny dokumentalny portret Georga Gudni, wpływowego islandzkiego malarza, którego nowatorskie interpretacje form i idei utorowały drogę do odrodzenia islandzkiego malarstwa pejzażowego. Premiera europejska.
 
Królowie nieistniejącego miasta / Kings of Nowhere / Los reyes del pueblo que no existe, reż. Betzabé García (Meksyk 2015), 83 min.
Zachwycający wizualnie, poetycki obraz zalanego przy budowie tamy miasta San Marcos, w którym mieszkają tylko trzy rodziny.  Premiera polska.
 
Kuba to my / Somos Cuba - Wir sind Kuba / Somos Cuba - We Are Cuba, reż. Annett Ilijew (Niemcy 2015), 91 min.
Unikalny zapis codziennego życia mieszkańców ubogich dzielnic Hawany. Dzięki przemyconym na Kubę kasetom, kamerzysta amator zabiera nas w siedmioletnią podróż przez życie w swoim sąsiedztwie. Premiera światowa.
 
Migotanie prawdy / A Flickering Truth, reż. Pietra Brettkelly (Nowa Zelandia 2015), 91 min.
Dokument o pasjonatach kina, których odwaga i determinacja ocaliły bezcenną spuściznę kulturową Afganistanu. Z narażeniem życia ochronili przed zniszczeniem osiem tysięcy godzin filmów. Premiera polska.
 
Odcięci od świata / Isolated / Aislados, reż. Marcela Lizcano (Kolumbia, Ekwador, Meksyk 2015), 73 min.
540 osób zamieszkuje najgęściej zaludnioną sztuczną wyspę kolumbijskich Karaibów. "Aislados", przez spojrzenie na życie na wyspie, codzienne interakcje i zmagania mieszkańców, na ich walkę o pozostanie na swoim terytorium, pozwala zastanowić się nad rolą człowieka jako mieszkańca wszechświata. Premiera światowa.


Tuk-Tuk, reż. Romany Saad (Egipt 2015), 75 min.
Abdallah, Bika i Sharon codziennie wsiadają do swoich tuk-tuków, by wyjechać na wiecznie zatłoczone ulice Kairu. Zmagają się z policją, złodziejami i konkurencją. Kilka dni z życia chłopców, którzy musieli dorosnąć szybciej niż ich rówieśnicy. Premiera europejska.
 
Yallah! Underground, reż. Farid Eslam (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Egipt, Kanada, USA 2015), 85 min.
Dokument prezentuje najważniejszych progresywnych artystów na scenie muzycznej Egiptu, Libanu, Palestyny, Jordanii i Izraela poprzez lata 2009 do 2013. Mamy okazję poznać najbardziej otwartych i kreatywnych muzyków, łączących różne kultury i filozofie w swojej twórczości. Premiera polska.
 
Zdobyte pole / The Ground We Won, reż. Christopher Pryor (Nowa Zelandia 2015), 90 min.
Poruszający, czarno-biały dokument o silnej męskiej przyjaźni, wspólnej walce na boisku i poza nim. Kamera w bezlitosny i przewrotny sposób weryfikuje mitologię legendarnej męskości Kiwi. Premiera polska.

WFF odbywa się w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy w dniach 9-18 października 2015. Przedsprzedaż biletów na WFF rozpoczyna się w czwartek, 1 października, w Kinotece.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones