Tadeusz Konwicki

8,0
745 ocen scenariuszy
powrót do forum osoby Tadeusz Konwicki

Które filmy Konwickiego uważacie za najlepsze? Proszę, wymieńcie je tu w kolejności od najlepszego do najgorszego.

Na dzień dzisiejszy, moje TOP 5 wygląda w sposób następujący:

1. Salto
2. Jak daleko skąd, jak blisko
3. Ostatni dzień lata
4. Lawa
5. Dolina Issy

KYRTAPS

Zastanawiałam się, skąd nagle ten wątek, ale zajrzałam do Twojego bloga i zrozumiałam. ;)

Moje TOP 5 będzie chyba podobne do Twojego, bo "Zaduszki" na pewno się tu nie pojawią. Poza tym dwóch pierwszych pozycji jestem zupełnie pewna:

1. Salto
2. Ostatni dzień lata

Pierwszy z tych filmów to pierwszy obraz Konwickiego, który obejrzałam. Według mnie doskonały. Arcydzieło.
"Ostatni dzień lata" znowu ujął mnie swoją prostotą, ascetyzmem (to kocham), poetyckością. Mimo, że oceniłam ten film na 9. to z perspektywy czasu widzę, że on dotarł do mnie najbardziej, najmocniej zapadł w pamięć. Idealnie wpasowany w moje gusta, dlatego z dzieł Konwickiego najbardziej mi się podoba (mimo iż wiem, że jest trochę słabszy - technicznie zwłaszcza - od "Salta")

3. Lawa
4. Dolina Issy
5. Jak daleko stąd, jak blisko

Te trzy filmy musiałabym sobie chyba odświeżyć, bo trudno było mi je jakoś konkretnie sklasyfikować. Nie wiem, czy po następnym obejrzeniu tych filmów nie nastąpiłaby jakaś zmiana - to bardzo możliwe.
W każdym razie adaptacje klasycznych polskich dzieł zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie. Konwicki włożył w nie cząstkę siebie, co dało naprawdę niezły efekt.
"Jak daleko stąd, jak blisko", mimo iż zdaję sobie sprawę, że jest to film bardzo dobry (a nawet i lepszy ;) ), zbytnio mnie nie zaskoczył. Jest to film, który właściwie jako jedyny tak wyraźnie nawiązuje do literackiej twórczości Konwickiego; stanowi kondensację tematów najbardziej charakterystycznych dla Konwickiego-pisarza. Niby oryginalny, a gdyby bardziej podrążyć, okazuje się, że nic nowego nie zostało tu właściwie powiedziane. Ale to nie jest znowu tak, że mi się nie podobał. Wręcz przeciwnie. W ogóle jakoś trudno mi jest oceniać twórczość Konwickiego. Najchętniej zrobiłabym tak:

1. Salto
2. Ostatni dzień lata
3. Lawa, Dolina Issy, Jak daleko stąd, jak blisko

:D

PaulaPaula

Kochasz ascetyzm w kinie?
Tak się składa, że ja właśnie zacząłem katować Bressona, z którego filmami polecam Ci się zapoznać (o ile ich nie znasz), bo jego dzieła cechuje przesyt... prostoty :)

Pozdrawiam

KYRTAPS

Tak, kocham. I nie tylko w kinie. ;)
Ponad wszystko.

Nie widziałam jeszcze nic Bressona. Hmm.. może być ciekawie, spróbuję coś obejrzeć.

Dzięki za podpowiedź. ;) Pozdrawiam.

PaulaPaula

1. Salto
2. Ostatni dzień lata
3. Matura (ze zbioru Czas pokoju)
4. Dolina Issy
5. Zaduszki

Nic więcej niestety nie widziałem.
Należy też podkreślić jego pracę jako scenarzysty, jest w końcu odpowiedzialny za filmy Kawalerowicza, mistrzowskie "Matka Joanna od Aniołów" i "Faraon" ("Austerii" nie widziałem).

Marcineusz_Zet

Ja znowu widziałam tylko "Austerię". ;) Wcześniej czytałam, więc mogę gorąco polecić i książkę, i film. Scenarzyści, w tym Koniwcki właśnie, wykonali kawał dobrej roboty. Wybrali z fabuły, to co najbardziej intrygujące i najistotniejsze.

A "Maturę" widziałam całkiem niedawno na TVP Kultura. Dobry film, ale zachwycona nie byłam.

PaulaPaula

"Austerię" od dawna obejrzeć planuję, a od kilku miesięcy leży na półce i czeka;)
"Matura" to żadna rewelacja, ale kawał (lub może raczej kawałek) solidnego kina. To przede wszystkim świetny scenariusz, płynne przejścia z komedii do dramatu, dużo postaci reprezentujących różne podejścia do wojny. Bardzo zgrabnie zrobione, chciałoby się rzec. Pod pewnymi względami kojarzyło mi się z "Saltem".
Ogólnie wielka szkoda, że tak mało filmów Konwicki nakręcił. I nie mogę się doczekać "Lawy" i "Jak daleko...", tylko ciężko to dorwać.
A jak się prezentuje "Mała apokalipsa"?

Marcineusz_Zet

Ja "Lawę" znalzałam w szkolnej bibliotece. ;) "Jak daleko..." też oglądałam na VHSie, pożyczyłam.

Chodzi Ci o "Małą apokalipsę" Costa-Gavras'a? Ja byłam właściwie rozczarowana. Z powieścią Koniwckiego to nie ma zbyt wiele wspólnego. Forma komediowa, aczkolwiek puenta jest dosyć gorzka. Można obejrzeć, ale na pewno nie zamiast lektury Koniwckiego.

PaulaPaula

Chodziło mi właśnie o czytadło Konwickiego. Jak się domyślam "palce lizać"?:>

Marcineusz_Zet

Zależy, co kto lubi. To jest dosyć trudna powieść, z jego 'nurtu polityczno-paszkwilanckiego' (tu zalicza się jeszcze "Kompleks polski" i "Rzekę podziemną"). Pełna mniej lub bardziej skomplikowanej symboliki, różnorodnych nawiązań. Trzeba czytać naprawdę bardzo uważnie i jeden raz może nie wystarczyć. W każdym razie to bardzo dobra i ważna książka.

Ja najbardziej lubię te powieści Konwickiego, w których nawiązuje on do swej ojczyzny Wileńszczyzny. Np. "Kronika wypadków miłosnych" czy "Zwierzoczłekoupiór" - nie są bardzo trudne, a jest w nich coś magicznego, intrygującego.

Bardzo przyjemnie czyta się też jego quasi-dzienniki. Polecam zwłaszcza "Kalendarz i klepsydrę". Można się zapoznać z tajemniczym ;) kotem Koniwckiego.



PaulaPaula

OK, dzięki za informacje:)

KYRTAPS

Ja oglądałam tylko "Ostatni dzień lata" i "Salto", ale oba bardzo, bardzo mi się podobały. Konwicki naprawdę świetny jest.

użytkownik usunięty
racjo

Widziałem bardzo dużo filmów do,których pisał scenariusze.
A tylko jeden jego film własny "Salto" [dzieło wybitne].

Mam nadzieję,że niedługo nadrobię zaległości,i będe mógł ułożyć Top5.

Ja to sie tak zastanawiam czy jest sens robic top 5 skoro konwicki jest reżyserem tylko 7 filmów :)

None200

Nie jest ważna ilość wymienionych filmów, a ich kolejność.

użytkownik usunięty
KYRTAPS

pierwsza trójka:

1.Salto - 10/10
2.Ostatni dzień lata - 9/10
3.Zaduszki - 4/10




jeszcze "Dolina Issy" oraz "Jak daleko....", bo "Lawy" chyba nigdy nie puści tv i nigdzie nie można jej dostać.

Ze dwa, trzy razy widziałem ją w tv :P
Jak nie na kulturze to na innym tvp.

"Lawa" kiedyś była dołączona do opracowania "Dziadów" z serii lektur w Gazecie Wyborczej, radzę na zwrotach poszperać (a warto).

użytkownik usunięty
undula

Znalazłem, teraz wystarczy tylko obejrzeć.



A przy okazji:

1.Salto - 10/10
2.Ostatni dzień lata - 9/10
3.Zaduszki - 6/10 [obejrzałem drugi raz]
4.Dolina Issy - 6/10

KYRTAPS

hm racja

użytkownik usunięty
None200

Dobra, oto TOP 5:

1.Salto
2.Lawa
3.Ostatni dzień lata
4.Dolina Issy
5.Zaduszki

użytkownik usunięty

A przy okazji,ma ktoś może zgrane "Jak daleko...." z tv, czy emule ?

użytkownik usunięty

Ostatnia aktualizacja:

1.Salto
2.Ostatni dzień lata
3.Lawa
4.Jak daleko, stąd jak blisko
5.Zaduszki
-----------------------------
6.Dolina Issy

"Jak daleko..." jest do ściągnięcia, linki na darkwarezie
http://www.darkwarez.pl/forum/viewtopic.php?t=1018324&highlight=jak

KYRTAPS

1.Salto
2.Jak daleko, stąd jak blisko
***************************************************************************
3.Ostatni dzień lata
4.Dolina Issy
5.Lawa

Od 3 miejsca filmy są już nie w moim typie. Pierwsze dwa - sam bym lepszych nie zrobił.
:)

KYRTAPS

1. Salto - 9+/10
2. Jak daleko stąd, jak blisko - 7/10
3. Lawa. Opowieść o "Dziadach" Adama Mickiewicza - 6/10
4. Dolina Issy - 6/10


"+" znaczy, że Ulubiony.

W planach: Ostatni dzień lata.

użytkownik usunięty
KYRTAPS

1. Ostatni dzień lata
2. Salto
3. Jak daleko skąd, jak blisko
4. Lawa
5. Dolina Issy

KYRTAPS

1. Salto
2. Jak daleko stąd, jak blisko
3. Lawa. Opowieść o "Dziadach" Adama Mickiewicza
4. Ostatni dzień lata
5. Dolina Issy
6. Zaduszki

użytkownik usunięty
KYRTAPS

1. jak daleko stąd, jak blisko
2. Dolina issy
3. Salto
4. Lawa
5. Ostatni dzień lata

KYRTAPS

1. Salto - 10/10
2. Jak daleko stąd,jak blisko - 8/10
3. Lawa - 8/10
4. Ostatni dzień lata - 7/10
5. Zaduszki - 6/10
6. Dolina Issy - 4/10

radoslawnietoslawski

LAWA!


potem gdzieś daleko Ostatni dzień lata

KYRTAPS

LP tytuł filmu śr. arytm. głosy
1 Salto 7,89 19
2 Ostatni dzień lata 7,25 12
3 Jak daleko stąd, jak blisko 7,00 8
4 Lawa. Opowieść o "Dziadach" Adama Mickiewicza 6,83 12
5 Dolina Issy 5,29 7

Alternatywny_Top_100

Aktualizacja:

LP tytuł filmu śr. arytm. głosy
1 Salto (1965) 8,00 34
2 Jak daleko stąd, jak blisko (1971) 7,63 16
3 Ostatni dzień lata (1958) 7,29 24
4 Lawa. Opowieść o "Dziadach" Adama Mickiewicza (1989) 7,07 15
5 Dolina Issy (1982) 5,70 10

Alternatywny_Top_100

Aktualizacja:

LP tytuł filmu śr. arytm. głosy
1 Salto (1965) 8,17 65
2 Ostatni dzień lata (1958) 7,76 42
3 Jak daleko stąd, jak blisko (1971) 7,42 36
4 Lawa. Opowieść o "Dziadach" Adama Mickiewicza (1989) 7,11 28
5 Dolina Issy (1982) 6,72 25
6 Zaduszki (1961) 6,20 10

KYRTAPS

1. Lawa 9/10
2. Jak daleko stąd, jak blisko 8/10
3. Ostatni dzień lata 7/10
4. Salto 6/10

KYRTAPS

1. Ostatni...10/10
2. Salto 9/10
3. Jak daleko... 9/10
4. Dolina Issy 8/10
5. Lawa 8/10

Mr_mokrego_pampersa

koniecznie muszę tu dodać wspaniałe Zaduszki 9/10

KYRTAPS

1. Salto 10/10
2. Lawa 8/10
3. Jak daleko... 8/10
4. Dolina Issy 8/10
5. Ostatni dzień lata 6/10

KYRTAPS

1. Salto - 8/10
2. Jak daleko stąd, jak blisko - 7/10
3. Lawa - 7/10
4. Ostatni dzień lata - 7/10
5. Dolina Issy - 6/10

KYRTAPS

1. Salto 8/10
2. Lawa 6/10
3. Ostatni dzień lata 5,5/10
4. Jak daleko stąd... 5/10

użytkownik usunięty
KYRTAPS

1. Salto
2. Jak daleko stąd, jak blisko
3. Lawa
4. Dolina Issy
5. Ostatni dzień lata

Jowity nikt nie dodał? Trochę dziwne... Dla mnie oprócz "Salta" numer jeden.

użytkownik usunięty
okers

ale reż. Janusz Morgenstern

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones