Chłopiec A (2007)
John Crowley
Andrew Garfield
Peter Mullan

Każdy zasługuje na drugą szansę

Film "Chłopiec A" powstał w oparciu o książkę autorstwa Jonathana Trigella.  Opowiada losy młodego mężczyzny, który wychodzi z więzienia, gdzie trafił w dzieciństwie. W powrocie do normalnego życia pomaga mu jego kurator. Fabuła znajduje się na wysokim poziomie, a dzieło Trigella to wymarzony materiał na film. Reżyser John Crowley w umiejętny sposób zaangażuje emocjonalnie widza w oglądanie.

Odtwórcą głównej roli jest Andrew Garfield, którego "Chłopiec A" był pierwszym poważnym filmem, jednak pomimo braku doświadczenia w branży rozrywkowej spisał się fenomenalnie. Ujmuje nieśmiałym uśmiechem, realistycznie ukazuje dezorientacje, zagubienie i niepewność. Aktor nie zawodzi w żadnej ze scen - odnajduje się w tych, w których ma wzbudzić współczucie, jak również uśmiech. Jego rola jest majstersztykiem, a zdobycie nagrody BAFTA dla najlepszego aktora, utwierdza w tym przekonaniu. Garfield udowodnił, że nie jest tylko dobrym aktorem, a nową nadzieją kina. Przed kamerą młodą gwiazdę wsparł Peter Mullan jako Terry - kurator, a zarazem przyjaciel głównego bohatera. Aktor zaprezentował przekonującą i naturalną grę, bogatą w różnorodną mimikę. Ponadto między wykreowanymi przez obojga z nich bohaterów, można odczuć chemię filmową.

Scenarzysta, Mark O'Rowe, mimo że miał zaledwie jedną produkcję na swoim koncie, w bardzo dokładny sposób podszedł do tworzenia dialogów, jak również stopniowego i tajemniczego prowadzenia akcji filmu. Udało mu się stworzyć brawurowy melodramat, który chwyta za gardło i nie puszcza do samego końca, a nawet po napisach końcowych, oddziałuje na emocje widza. Odpowiedzialny za muzykę, Paddy Cunneen postarał się, aby jego praca uprzyjemniła seans. Choć pełni tu także kluczową rolę w tworzeniu narastającego napięcia i niepokoju, jak również porusza i pomaga wczuć się w film. Ponadto kunsztem wykazał się Rob Hardy, który wykonał zdjęcia do filmu, dobrze radząc sobie z obiektywem.

Film "Chłopiec A" ma przede wszystkim obudzić w nas empatię, udowodnić, że każdy zasługuje na drugą szansę oraz stawia kilka trudnych: Jak zareagowałbyś w sytuacji, gdyby naprzeciwko twojego domu zamieszkałby były skazaniec? Pomógłbyś mu w procesie resocjalizacji i poprawy swojego życie? Czy też kazałbyś mu się wynosić, gnębić go i szykanować? Sami musicie sobie, jednak odpowiedzieć na te pytania.

Podsumowując, "Chłopiec A" jest bogatym w wartości moralne oraz zmuszającym do głębokich refleksji filmem. To wstrząsający i smutny dramat, poruszający problemy współczesnego świata. Idealny Andrew Garfield zachwyca swoimi umiejętnościami i ułatwia utożsamienie się z głównym bohaterem. Jest to trudna opowieść, która na długo zapada w pamięci.
Zainteresowałem się tym filmem, ponieważ został uznany za jeden z najlepszych filmów 2008 roku. Tak więc... czytaj więcej