PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36084}

07 zgłoś się

7,4 19 588
ocen
7,4 10 1 19588
7,0 6
ocen krytyków
07 zgłoś się
powrót do forum serialu 07 zgłoś się

Oglądając produkcje z tamtych lat,takie jak np."07 zgłoś się",czy czytając kryminały często można zauważyc świetne rozeznanie milicji w terenie.Jestem ciekaw czy to tak naprawdę działało,czy to był raczej chwyt propagandowy.Chodzi mi np o sytuację kiedy gośc kradnie zegarki i już za chwilę MO wie,że próbował je sprzedac na bazarze.

adrian90_2

Podobno tak. Jak mojej babci ukradli kiedyś rower to milicja przyniosła go godzinę po zgłoszeniu. Wydaje mi się że to kwestia mniejszej biurokracji i kwitologii. Dobrze to teraz widać w przypadku sprawy "porwanej" Madzi. Policyjne biurwy przez tydzień rozwieszały portrety pamięciowe domniemanego porywacza a były milicjant Rutkowski rozwiązał sprawe w jeden dzień.

ocenił(a) serial na 10
zarptak

Nie było reguły - mojemu dziadkowi zwinęli motorower w biały dzień spod bloku i ślad po nim zaginął. Samochód wujka (126p oczywiście) też wcięło pewnej nocy i nic.
Co do biurokracji to owszem, była mniejsza. No i ówczesna milicja miała chyba lepszą sieć informatorów, takich drobnych cwaniaczków którzy zawsze mają coś na sumieniu, i wystarczy ich przycisnąć lekko by podzielili się wiedzą. Współczesny policjant raczej mniej wie o tzw. terenie. No i za socjalizmu wiedziałem kto jest np. naszym dzielnicowym, a teraz pojęcia nie mam nawet gdzie znajduje się najbliższa komenda czy komisariat.

ocenił(a) serial na 8
andre_

Samo sedno! Ja też pamiętam swojego dzielnicowego. Jako dzieci baliśmy się go okropnie! Ale on w swoim rejonie wiedział prawie wszystko. Chodził sam i nigdy nie został zaatakowany, a menele kłaniały mu się z daleka. Dziś inne czasy, ale chociaż jakiś powiatowy Brudny Harry by się przydał! :)

andre_

Wyobrazcie sobie, ze milicja bron palna otrzymala na wyposazeniu pod koniec lat piecdziesiatyc lub szescdziesiatych. Wczesniej nie bylo takiej potrzeby. Wyobrazcie sobie, ze dzielnicowy interweniowal sam, autorytetem, w zasadzie obecnoscia. Bandy awanturujacych sie lobuzow, grzecznie z podkulonym ogonem rozchodzily sie do domow. Kazdy zdawal sobie sprawe, ze nie moze mu spasc wlos z glowy, gdyz bedzie to tragiczne w skutkach... Dzisiaj natomiast, uzbrojony po zeby patrol w trosce o wlasne zdrowie , omija takie grupy szerokim lukiem...

adrian90_2

Serial powstal na kanwie wydawanych owczesnie nowel pt "Ewa wzywa 07" (dla zainteresowanych, czytalem, ze szykuja reedycje") Zbyt mocnego slowa bym uzyl, nazywajac ja propagandowa, niemniej jednym z zamiarow bylo poprawienie wizerunku i konfidencji spoleczenstwa wobec milicji.

adrian90_2

Uzupelniajac wczesniejsza wypowiedz, w ramach ciekawostki dodam, ze, ZOMO (owczesne oddzialy prewencyjne) pod wzgledem wyszkolenia i skutecznosci, budzily podziw. Do dzisiaj na szkoleniu oddzialow prewencyjnych, w wielu krajach europejskich, jako element szkoleniowy przedstawiaja tasmy zarejestrowane podczas ich interwencji

ocenił(a) serial na 8
Havard

Akurat ZOMO to niefortunny przykład i absolutnie żaden powód do dumy. Nie chcę używać słów powszechnie uznawanych za obraźliwe, więc nie napiszę czyj podziw mogły wzbudzać wyczyny ZOMOW-ców.

polin44

Fakt, ze tego nie uczyniles dobitnie swiadczy o Twej kulturze osobistej, niemniej Twoja wiedza w tej materii jest niekompletna a sugerowanie sie opowiesciami dziwnej tresci "zyjacych kombatantow" nie poglebi jej ani o jote...

ocenił(a) serial na 8
Havard

No cóż nie potrafię ocenic jakości swojej wiedzy w tej materii, ale w dzisiejszych czasach nie trzeba jej opierac tylko na "opowieściach dziwnej treści żyjących kombatantów". Sądzę, że pewne fakty są powszechnie znane, a nawet "taśmy zarejestrowane podczas ich interwencji" o których wspominasz, mówią same za siebie.
Na szczęście to nie jest forum poświęcone oddziałom ZOMO, tak więc proponuję zakończyc temat, bo każdy ma prawo do swojego zdania w tej kwestii, a ja nie czuję potrzeby, żeby kogokolwiek przekonywac do swoich racji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones