PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=98666}

Cowboy Bebop

8,3 20 950
ocen
8,3 10 1 20950
Cowboy Bebop
powrót do forum serialu Cowboy Bebop

Spike zginął ?

ocenił(a) serial na 10

hej, możecie mi powiedziec jak to się wszystko skończyło ? Bardzo dawno temu to oglądałem i nie jestem pewien, ale czy Spike zginął? Umarł ? co się z nim stało ? tak jak z resztą głównych bohaterów ? Proszę o szybką odpowiedź

ocenił(a) serial na 10
Sawyerr

Na końcu ostatniego odcinka Spike po zabiciu Viciousa i wyjściu na zewnątrz upada na schodach. Jednak to że zginął to tylko domysł, równie dobrze mógł po prostu zemdleć z powodu ran, w końcu nie raz był już bardziej pokiereszowany i jakoś zawsze udało mu się wylizać ;) Ja osobiście uważam że umarł, rozliczył się wreszcie z przeszłością więc mógł spokojnie odejść.

Jednak takie niedomówienie wpływa pozytywnie na całość niż gdyby pokazali wprost czy zginął czy nie.

Co do reszty bohaterów, Ed i Ein wyruszyli na wspólną włóczęgę, Faye wróciła do swojego starego domu (choć wiele z niego nie zostało) a Jet został na Bebopie. Jednak w ich przypadku również nie pokazali co się z nimi stało, po prostu żyją dalej swoim życiem ;)

Mam nadzieję że pomogłem (i że nic nie pomieszałem bo w sumie też już dawno nie oglądałem).

Pozdrawiam ;>

ocenił(a) serial na 10
HuntMocy

Uważam, że Spike przeżył, a końcowy napis "Będziesz musiał dźwigać ten ciężar" odnosił się właśnie do niego. Sądzę, że wrócił na Bebopa by dalej wieść życie łowcy nagród.

Fay na końcu jednak wróciła na Bebopa i sama powiedziała, że mimo, iż poznała swą przeszłość jedyne miejsce, do którego mogła wrócić to Bebop.

Ostatecznie sądzę, że Spike, Jet i Fay dalej żyją po staremu. Tylko Ed razem z Einem wróciła do ojca.

Spike mógł też równie dobrze skonać na tych schodach i możliwe, że ta wersja bylaby tą optymistyczną ;)

Pozdrawiam miłośników CB

ocenił(a) serial na 9
Murdoc

Raczej jasne jest, że zginął. Julia, która była sensem jego życia nie żyje, podobnie jak jego były najbliższy przyjaciel, obecnie śmiertelny wróg. Spike żył po to, żeby odszukać Julię, a do Viciousa poszedł, żeby się zemścić i zginąć.

ocenił(a) serial na 10
Migotka

Jak spotkacie starego indiańskiego szamana to słuchajcie go uważniej.
Przyznam się, że to były najdłuższe napisy końcowe mojego życia. Ale cierpliwy się doczekał.
Best Regards

ocenił(a) serial na 10
Picu

Te Picu powiedz co gadał :D Bo ciekawy jestem, gadał coś o tym co spotkało Spike'a ?

ocenił(a) serial na 10
Sawyerr

Dobra popsuje zabawe. Szaman gadał, że każdy człowiek (a właściwie chyba każda żywa istota?) ma przyporządkowaną swoją gwiazdę-strażnika (bardzo ładna teoria:) Kiedy życie się kończy gwiazda się wypala i spada. Rzekł, że gwiazda Spike'a też wkrótce zgaśnie i nie można go już uratować. Tłumaczy to nawet starą kwestie z Grenem.
Więc kiedy Spike upadł a "kamera" zaczęła jechać w górę do nieba od razu się skapnąłem, że trzeba patrzyć czy coś się będzie działo z gwiazdami. Na końcu gwiazda rozbłysła 2 razy jaśniej i zgasła na zawsze. Spikowi się udało.

ocenił(a) serial na 10
Picu

czyli Spike na koniec serialu umarł jak bohater :)

ocenił(a) serial na 10
Picu

Drogi kolego chcialem zauwazyc ze Szaman mowiac do Jeta nie mowil o smierci Spike'a tylko ze widzi zbliżającą się śmierć Jeta własnie ;> przysłuchaj się a na pewno usłyszysz, oczywiscie mowie tu o wersji ang bo wlasnie w tym jezyku preferuje ogladac wszelkie filmy, wersji polskiej nie widzialem wiec moglo byc inaczej choc watpie ze pomylili by sie w tak istotnej kwestii ktora swiadczyla by nieodzownie o nieuniknionej smierci Spike'a co by osobiscie mnie bardzo zasmucilo, na szczescie nadzieja JEST ! :> POZDRO

ocenił(a) serial na 9
bzymas

Niestety- pomyłka. Nie chodziło o Jeta, bo on pytał o Spika właśnie, a polecam wersję japońską- oryginalną, w tej się na pewno nie pomylili:)

ocenił(a) serial na 10
Migotka

Czyli mowisz ze rozumiesz po japonsku ;p ? Czy chodzi ci o wersje japonska z jakimis konkretnymi subami ?

ocenił(a) serial na 9
bzymas

Swoją drogą rozumiem po japońsku:)

Ale chodziło mi akurat o to, że wersje dubbingowane robione dla TV amerykańskiej (bo głównie amerykanie się parają dubbingiem) nieco różnią się od subów. Jeśli porównasz nawet kilka wersji napisów w oryginalnych wydaniach dvd, albo nawet jakiś fansubów, to przeważnie są dokładniejsze niż dub. Nie widziałam wersji dub, więc nie wiem, co mówili dokładnie, w każdym razie w oryginalnej wersji Indianin mówi o Spiku.

ocenił(a) serial na 10
Migotka

Naprawdę nie sposób nie zrozumieć co pokazali w tym odcinku twórcy serialu.

1)Szaman wyraźnie powiedział że przeczuwa że gwiazda Spike'a za niedługo zgaśnie.
2)Podczas walki z Viciousem kiedy Spike oddaje strzał przypatrzcie się jak katana Viciousa zdziela Spike'a w brzuch i tryska krew.. a następnie schodząc po schodach kurczowo się go trzyma.
3)Końcowe napisy kiedy gwiazda rozbłysła i zgasła.. naprawdę mówi samo za siebie.

Można żyć marzeniami i układać swoją wersje. Ale jak ktoś jest spostrzegawczy i uważnie ogląda zobaczy czarno na białym że Spike.. umiera na końcu

ocenił(a) serial na 10
Sawyerr

Tylko nie każdy chce zrozumieć, że to prawdziwy happy end, że Spike umiera :) On naprawdę 'zasłużył' na śmierć.

PS po za tym to mogła być gwiazda Viciousa ;>p

Picu

Spike umiera, to na pewno bardziej pasuje. Ostatni posiłek z przyjaciółmi, pożegnanie, opowieść o pręgowanym kocie który umiera, przepowiednia Indianina o gasnącej gwieździe, (która gaśnie tuż po napisach końcowych czego za pierwszym razem nie zauważyłem, dziękuję spostrzegawczym ;) Przypis "you're gonna carry that weight" odbieram jako skierowany bezpośrednio do widza, tak jak w piosence końcowej "Life is just a dream, you know, that's never ending" i z tym "ciężarem" trzeba nam żyć. Ale kto wie ;)

ocenił(a) serial na 9
MateusZZ

Co do piosenki są tam jeszcze słowa "I'm so free", więc Spike może w końcu się uwolnił :).

Czytałam gdzieś jednak, że pojawił się ostatnio pomysł stworzenia kolejnej serii "Cowboy Bebop", więc może w zamyśle twórców zakończenie miało być na tyle otwarte, żeby każdy interpretował je jak chciał. Ja chylę się ku stwierdzeniu, że Spike zginął.

ocenił(a) serial na 10
Koona

Słowa Śmiejącego Się Byky z odcinka Jupiter Jazz:
"That is no ordinary star. That is the tear of a warrior. [...] One who has finished his battle somewhere on this planet. A pitiful soul that could not find its way to the great spirit that awaits us all."

Spike nie żyje. Może nie jest to pokazane aż tak łopatologicznie, ale wiemy jakie rany odniósł, wiemy że Julia i Vicious nieżyją, nie ma powodu by dalej żył. No i gwiazda + tekst szamana z 12 odcinka są wystarczająco jasnym sygnałem.

Czy to dobrze czy źle - to już każdy sam musi ocenić.

Sawyerr

Myślę, że Spike zginął na końcu serialu, lecz tylko nadmienię, że powinny zgasnąć dwie gwiazdy przy napisach końcowych, gdyż przeciwnik Spika również zginął.
Skoro tylko jedna gwiazda zgasła to logika szamana nie ma sensu bo patrząc na gwiazdy to jeden z nich powinien przeżyć.

Odkopałem chyba stary post.

Sawyerr

Ale warto zauważyć, że po tym jak Spike upada nie pojawia się ten sem napic co zwykle czyli "c'ya space cowboy" (Czy coś takiego, anime oglądałem dość dawno)
Tylko "You're gonna carry that weight" Czyli, że Dalej będziesz dźwigał ten ciężar, a wiadomo, że po śmierci jego ukochanej życie Spika zaczęło być dla niego ciężarem, a więc może przeżył.

ocenił(a) serial na 10
PPWojtek

Spike zginął.. uwolnił się od ciężaru. Ale widzowie dalej żyją.. i dla tego to widz będzie dźwigać ten ciężar.

ocenił(a) serial na 10
PPWojtek

zakończenie można interpretować i tak i tak... wg mnie

ocenił(a) serial na 10
R4Zi3L

Dla mnie było to jasne jak słońce że Spike umarł (na śmierć!), naprawdę
zdziwiłem się niezmiernie jak zobaczyłem tę dyskusję :-)

ocenił(a) serial na 10
Kroth

żeby zakończyć dyskusje podam to co było na wikipedii podane, fragmnet z wywiadu z Watanabe : "I've never officially said that he died. At this point, I can tell you that I'm not sure if he's alive or dead."

ocenił(a) serial na 10
chibi_angel

A co on tam wie :P
Spike nie żyje i koniec.

ocenił(a) serial na 10
Craven

chibi angel, nie zakończysz tej dyskusji. I o to właśnie w tym chodzi. Public Relations. Nigdy Watanabe nie powie czy Spike przeżył czy zginął bo to zakończyłoby właśnie dyskusje. Chociaż naprawdę trzeba być ciemny żeby nie wychwycić i przyjąć do wiadomości że Spike zginął, jednak przez to że nie jest pokazane to wprost zawsze będzie na ten temat dyskusja.

ocenił(a) serial na 10
Sawyerr

Rowniez uwazam, ze Spike zginal, chocby ze wzgledu na przypowiesc o kocie, ktory sie odradzal caly czas :) ale gdy ukochana umarla on juz sie ponownie nie odrodzil :) Takze Spike mozna przyrownac do kota, chociaz Spike ich nie nawidzil :D

ocenił(a) serial na 10
molq

Bo przez tą historyjkę mu się z nim kojarzyły :P

ocenił(a) serial na 10
Sawyerr

Więcej spoilerów, więcej. Tak, w temacie!

ocenił(a) serial na 10
Sawyerr

Obejrzałem to anime pierwszy raz już dawno i od tamtej pory czasami do niego wracam. Jest to coś pięknego. Pomimo nacisku ze strony fanów twórcy stanowczo zaprzeczali kontynuacji, moim zdaniem ze względu na to, żeby nie zepsuć tego fenomenalnego zakończenia, które daje możliwość do interpretacji. Ale jak ktoś już powiedział gwiazda na końcu gaśnie, a na pewno nie jest to gwiazda epizodycznego czarnego charakteru jakim jest Vicious, bo ten piękny finał należał się Spike'owi, który w końcu się uwolnił od przeszłości. Ogólnie zakończenie to dramat, patrząc jednak z tej strony, że jak się coś kończy w życiu to zwykle wesoło nie jest, spisuje się na medal. Właściwie wszystkie postacie znalazły się w trudnej sytuacji na końcu i resztę trzeba sobie dopowiedzieć. A Spike myślę wypełnił swoje przeznaczenie. To czego nie widzieliśmy dokładnie, czyli jego przeszłość sugeruje, że nie był święty zanim został łowcą nagród. Jak go określił Vicious "jest bestią, która straciła swoje kły". Również Julia, która prawdopodobnie była wcześniej z Viciousem i na jego polecenie miała zabić Spike'a stała po tej złej stronie. Spike się zakochał w niej i chciał zmienić swoje życie ale przeszłość mu na to nie pozwoliła. Można więc ująć moim zdaniem, że Spike i Julia zapłacili za swoje grzechy życiem.

ocenił(a) serial na 10
joe_kaktus

Jak go określił Vicious "jest bestią, która straciła swoje kły".
uu ale babol, to nie chodzilo o Spike'a ale o tego co go Vicious zabija na poczatku epizodu ... Nie pamietam ktorego, chyba 5 albo 6 ... nie wiem ale chodzi o przywodce tych smokow czy jakos tak ... argh dawno nie ogladalem ale pamietam ta scenke w katedrze
"Zabiles nawet tego ktory uratowal Ci zycie
Byl bestia ktora utracila tylko swoje kly"
Anime jest ponadczasowe, naprawde swietne, soundtrack se kupilem (Call me Call me !!!) i wogle wogle wypas : )

ocenił(a) serial na 10
GreenuGreenu

Zakończenie w CB jest najlepsze jakie mogło być bo każdy musi dopowiedzieć sobie czy główny bohater na końcu ginie czy nie, także wszelkie dyskusje na ten temat są zbędne bo nikt nie udowodni swojej racji. Dla mnie Spike przeżył ale to moje subiektywna interpretacja i w ten sposób zakończyłem sobie tą piękną historie.

ocenił(a) serial na 10
GreenuGreenu

Dawno tu nie zaglądałem, ale muszę napisać, bo nie popełniłem błędu jak mi to insynuujesz . Masz rację, w tej rozmowie Vicoius mówi na początku o gościu, którego zabił na początku odcinka. I rozmowa wygląda mniej więcej tak:
Spike: "Zabiłeś nawet tego, który sprawił, że jesteś tym kim jesteś"
Vicious: "Był bestią która utraciła swoje kły. Dlatego on musiał umrzeć Spike. I dlatego Ty musisz umrzeć".
Więc ta kwestia dotyczy również Spike'a. Poza tym był on w organizacji przestępczej więc sugeruję, żebyś następnym razem, zanim zaczniesz wytykać błędy odświeżył sobie pamięć.

Sawyerr

Czytałem na angielskiej Wikipedii ze Shinichiro Watanabe nigdy otwarcie nie powiedział ze Spike zginął

ocenił(a) serial na 10
Xir

Stara zagrywka. Widzowie najlepiej niech sami sobie na to odpowiedzą, to część magii tego anime.

ocenił(a) serial na 10
ZupkaChinska

Zginął, bo niby po co miał dalej żyć. Zabił Vincenta, ta jego lasia kipneła. Najbardziej trafnym zakończeniem jest śmierć. Aha, no i ta bajka o kocie który odżywał, ale gdy jego gineła on już nie odżył, bardzo dużo daje do myślenia.

ocenił(a) serial na 8
dlugi john

Zginął, czy nie, argument histirii o kocie i to, że nie ma już po co żyć jest słaby. Spike mówi, że wcale mu się ta historia nie podoba i cała jego postawa świadczy o tym, że nie zamierza umierać z powodu śmierci Yulii

ocenił(a) serial na 9
adrpiet

Masz rację, Spike wyraźnie napomknął przed ostatnią walką, że chce poczuć jak to jest żyć, a nie na siłę umierać. A to, że przy okazji "najprawdopodobniej" wyzionął ducha, no cóż, życie kowboja. ¯\_(ツ)_/¯

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones