PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36515}

Gruby

6,9 1 224
oceny
6,9 10 1 1224
Gruby
powrót do forum serialu Gruby

propaganda, tak czy nie?

użytkownik usunięty

serial rzeczywiście mógł służyć jako narzędzie propagandy. ale można też interpretować serial z innej strony; to co przedstawia serial naprawdę miało miejsce; w szkołach nauczyciele według programu nauczania prali mózgi dzieciakom (kiedyś wpadła mi w ręce stara książka do nauki historii w podstawówce, trochę poczytałem, istny koszmar, przesycona nienawiścią do Zachodu niemożliwie. wszystko co pokazuje serial miało miejsce; posyłano dzieciaki na wykopki (zbieranie ziemniaków w państwowych gospodarstwach rolnych), czy żniwa, pochody 1majowe, i tym podobne historie.
uważam, że dopiero wtedy gdy uświadomimy sobie, iż serial pokazuje rzeczywiste i prawdziwe oblicze życia w tamtych czasach, docenimy ten bardzo dobry obraz.
na szczególną uwagę zasługują młodzi aktorzy, grają bardzo naturalnie i przekonywująco.
w moim uznaniu "Gruby" to jeden z najlepszych seriali swojego gatunku, ale tylko wtedy gdy przyjmiemy go joko opowieść o tamtych czasach, a nie jako propagandę.

ocenił(a) serial na 10

Intencją powstania tego serialu, było rzeczywiście pokazanie kawałka historii. Takie akcje jak wykopki, czy żniwa bywały jeszcze w latach 70-tych, podobnie jak różne inne "czyny społeczne". Te historyczne fakty były pokazane jako tło akcji, ale zapytajmy dziś, czy któreś ze współczesnych dzieci zna historię na tyle, by odpowiedzieć np. co oznacza skrót PKWN nie mówiąc o innych, związanych z tym informacjach. To był kawałek zakończonej, na szczęscie przeszłości i nie sądzę, by ktokolwiek rozsądny odbierał ten film, jako propagandę.

użytkownik usunięty
asterek

"nie sądzę, by ktokolwiek rozsądny odbierał ten film, jako propagandę."
No, w tamtych czasach serial mógł być tak odebrany, poniewarz były do tego podstawy (mieszkaliśmy w państwie socjalistycznym). nawet i dzisiaj serial odbierany jest jako propaganda peerelowskich czasów (można poczytać niżej).

ocenił(a) serial na 7

Było jak w filmie.Może trochę przekoloryzowane.

ocenił(a) serial na 8

ja wiem czy propaganda? Było jak było, ukryć si tego nie da. Nie można negować filmów z tamtego okresu tylko dlatego, że powstały w takiej a nie innej rzeczywistości. Pomyśl inaczej - jak bogatym źródłem o czasach będzie ten obraz za, powiedzmy 50 lat... To dokładnie tak samo jak usuwanie pomników. Byłeś kiedyś na Węgrzech? Tam od pomników aż kipi, a starych nikt nie usuwa, właśnie z powodów podanych powyżej - świadczą o czasach,m w których powstawały. Mnie się film mimo wszystko podobał, również z solidarności z Łazankiem, sam wiele chudszy nie byłem :) Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones