PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=725199}
8,0 25 193
oceny
8,0 10 1 25193
8,6 20
ocen krytyków
Twin Peaks
powrót do forum serialu Twin Peaks

Jestem po obejrzeniu dwóch pierwszych, spośród osiemnastu zapowiedzianych odcinków nowego sezonu "Twin Peaks", serialu który towarzyszy mi od 1991 - jego pierwszej emisji w TVP. Podchodzę do niego jako fan, dla którego produkcja duetu Lynch/Frost jest dziełem kultowym. Podobnie jak pełnometrażowy prequel. Jakie są moje odczucia jako - jak ktoś tu użył takiego sformułowania - ortodoksa? Który zasiadał do oglądania z - nie wiem - namaszczeniem? Generalnie do pełni szczęścia brakowało mi tylko kawy, czarnej jak bezksiężycowa noc (której nie zaparzyłem, bo był późny wieczór) oraz kawałka placka. Z wiśniami. No ale dość tego wstępu, przejdę do mojej recenzji. Wiedziałem, że nie będzie to hmm... płynna kontynuacja. Że akcja nie będzie ograniczona do samego Twin Peaks i jego okolic, jak w dwóch pierwszych sezonach. O, nie - tu jest bardziej jak w FWWM i w zasadzie nawet klimat bardziej przypomina mi właśnie "Ogniu krocz ze mną", a nie serial. Ale nie tylko. Czarnobiałe sceny skojarzyły mi się z "Głową do wycierania" czy "Człowiekiem słoniem" a w innych widziałem echa "Dzikości serca" i innych filmów Mistrza. Czy to to samo uniwersum? Podoba mi się kolorystyka - od ponurych barw magazynu, w którym przeprowadzany jest eksperyment ze szklaną klatką, wydającą się być portalem do innego wymiaru (Chaty), podobnym do tego z Zagajnika Glastonburry, poprzez swojską czerwień kurtyn Poczekalni, aż po błękit sceny w Roadhouse. A skoro jesteśmy przy tętniącym życiem zajeździe (w którym królują już inne klimaty muzyczne)... czy zauważyliście kto stoi za barem? Jest to Jacques Renault... albo jego brat bliźniak, bo ww. udusił poduszką Leland. O co chodzi? Wracają stare postaci - Cooper i Mr. C (doppelganger), który działa z wyrachowaniem, zimną krwią i bez oznak szaleństwa. Czy BOB nadal w nim tkwi? Mamy postaci w Chacie: Lelanda i Laurę (prawdziwych? doppelgangerów?), jest Olbrzym i Jednoręki. Jest i sykamora z tym galaretowatym czymś (substytut Karła?) Mamy postaci w miasteczku: Lucy i Andy Brennan oraz ich syn, Wally. Muszę przyznać, że świetnie się trzymają i aktorzy dobrze odgrywają rolę tej zabawnej pary. Hawk, no i Margaret. Sceny z nią są jak dla mnie poruszające - mamy przed oczyma chorą, umierającą aktorkę, która zgodziła się zagrać w swoim ostatnim filmie. Lucy wspomina o dwóch szeryfach o nazwisku Trumman. Jeden jest chory (Harry), drugi jest na rybach - to Frank, o którym wspomniał Frost w swojej książce. Pojawiają się bracia Horne, a gabinet Bena przypomina ten, jaki znamy z oryginalnych sezonów. Dr Jacoby lubi pracować sam i dlatego zamówił kilka łopat - zabawna scena z początku nowej serii. James zmężniał, Shelly mówi coś o swojej córce... jak ten czas leci! Jest też nowe. Miejsca, wątki, postaci. I jest tego sporo - tajemnicza zbrodnia w Południowej Dakocie. Mr C. i jego kompani (klimatyczna, lynchowska scena w tym budynku w lesie, pełnym dziwnych ludzi) - pojawia się w rozmowach Phillip Jeffries, agent którego w FWWM grał David Bowie. No i scena z Nowego Jorku - kto, czy raczej co wydostało się z portalu i ich dopadło? Momentami wyglądało to jak pomnik z Chaty albo klasyczny "alien", o których jest w książce Frosta całkiem sporo. Czas przed ekranem zleciał szybko. Nie jest to dokładnie taki sam serial jak te 25 (26) lat temu, ale - nie rozczarował mnie. Dzisiaj kolejne dwa epizody a potem - byle do 4 czerwca ;) W mojej ocenie: JEST DOBRZE.

m1KKa3L

Polecam kolejne dwa odcinki. Mnie na razie serial nie zawiódł, wręcz przeciwnie czekam na kolejne odcinki. Po woli nabiera tępa i się rozkręca. Jak ktoś myślał, że Lynch poda wszystko na tacy w pierwszych epizodach to wtedy może się rozczarować. Całe szczęście, że Lynch nie poszedł w tani sentymentalizm, ale rozbudował uniwersum i odświeżył Twin Peaks :) SPOILER - scena z czwartego odcinka kiedy pewna postać płaczę, jak widzi zdjęcie Laury Palmer - super, na takie powroty czekałam :)

m1KKa3L

Skoro wspominasz o córce Shelly- ja myślę, że to będzie ważna postać. Zbliżenie na zdjęcie Laury na początku... It is happening again? A i mam jeszcze dziwne przeczucie, że Becky córkę Laury zagra Amanda Seyfried... Nie wiem czy to przeczucie czy że był jakiś przeciek i AS była podpisana na jakiejś liście obsady jako Becky.

ocenił(a) serial na 9
m1KKa3L

"Szklana klatka" w Nowym Jorku. Kim jest tajemniczy miliarder, sponsor? Pojawiły się hipotezy, że jest nią Audrey Horne. Bystra i ambitna przez 25 lat mogła dorobić się fortuny. No i mógł jej w tym pomóc nie tyle ojciec, co J.J. Wheeler.

m1KKa3L

Audrey Horne zginela w wybuchu w banku pod koniec drugiego sezonu.

ocenił(a) serial na 10
baudi2

nie zginela, bylo to opisane w ksiazce Marka Frosta " Twin Peaks Sekrety'

PaulFrank

Książki nie czytałem. Zastanawiające jest, jak udało się przeżyć tak potężny wybuch będąc przypiętym łańcuchami do drzwi sejfu.

ocenił(a) serial na 8
baudi2

Peate ja osłonil ciałem.

ocenił(a) serial na 7
m1KKa3L

Laura świetnie się trzyma. Doskonałe sceny z pokoju, widać w niej nie tyle ząb czasu co zmęczenie czekaniem na coś co odmieni jej los? Nie wiem... Denerwują mnie trochę tylko zbyt otwarte pokazywanie duchów, zjaw itd. Brak realizmu magicznego, ale może Lynch stwierdził, że trzeba uderzyć mocniej.

ocenił(a) serial na 10
m1KKa3L

Taka ciekawostka - rozwaliła mnie jedna rzecz. William Hastings mieszka przy ulicy o nazwie Elm Street (widać adres na jego prawie jazdy przez chwilę). Śmiałem się tak długo, że następna scena już się zaczęła :) jestem ciekaw, czy to celowe.

ocenił(a) serial na 3
m1KKa3L

Zastanawia mnie jedna rzecz. Cooper przez cały ten czas siedział w Czarnej Chacie, a po świecie grasował sobie jego sobowtór. A więc czy to sobowtór Lelanda Palmera zabił Laurę, a prawdziwy Leland siedzi w Czarnej Chacie? Wnioskuję to po tym, że obaj (Leland i sobowtór Coopera) mieli w sobie Boba.

m1KKa3L

Co do tego gabinetu Bena, to jest on trochę inny z prostego powodu. Wnętrza hotelu Greath Nothern kręcono w pilocie serialu TP w hotelu Kiana Lodge, niedaleko Snoqualmie, a w pozostałych odcinkach w Soundstage Studio w LA. Natomiast w 3 sezonie ponownie wrócili do Kiana Lodge. Posterunek też kręcony jest w oryginalnych wnętrzach, a nie w studiu, dlatego wygląda tak jak w pilocie starego TP, no z drobnymi zmianami.

ocenił(a) serial na 1
m1KKa3L

25 lat czekania na marne. Nowe Twin Peaks jest kompletnie nieudane. Bzdurowate sceny, bzdurowate postacie, Cooper ktory zachowuje sie jak po lobotomi, do tego pomysly pokroju gadajacego elektrycznego drzewka, wybuch bomby atomowej itp. Niestety Lynch przegiał bardzo za mocno. Male pocieszenie ze wrocila chociaz czesc aktorow ze starych sezonow, inaczej niedaloby sie tego ogladac. Niestety 1/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones