PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724464}

Wiedźmin

The Witcher
7,1 180 819
ocen
7,1 10 1 180819
5,6 36
ocen krytyków
Wiedźmin
powrót do forum serialu Wiedźmin

To jest produkcja oparta na dziełach Sapkowskiego, a nie ekranizacja ich. Znaczy to tyle, że zupełnie nie ma powodów żeby podważać charakter bądź wygląd bohaterów serialu Netflixa. Ci, którzy narzekają na koloryt w postaci czarnoskórych aktorów są w tym przypadku śmieszni. Opowieść o świecie Wiedźmina, to właśnie historie o nietolerancji inności, a więc trzeba być bardzo mało świadomym żeby z jednej strony zachwycać się książkami czy grami, a z drugiej płakać, że nie wszyscy aktorzy są biali.

P1989

Trzeba umieć rozróżnić celowe działanie, a tak w tym przypadku jest. Przecież to Netflix, to nie mogło wyjść inaczej

ocenił(a) serial na 8
P1989

Bardzo rafny komentarz

ocenił(a) serial na 5
P1989

Na logikę jeżeli są prześladowania ze względu ze ktoś ma szpoczaste uszy, to tymbardziej by były ze względu koloru skóry. Ja byłem przygotowany że bedzie tu multikulturalizm ale czarnoskóry elf to przegięcie, spotkał się ktoś z czymś takim w jakimś innym uniwersum fantasy?

ja_i

Próbujesz szukać logiki tam gdzie jej mało, a może i nie ma wcale. Prześladowania czy uprzedzenia z reguły nie mają logicznych podstaw. Wynikają z małostkowości, głupoty, własnych kompleksów czy np. zazdrości. Poza tym jeśli chcesz logicznego powodu, to czarnoskóry człowiek jest nadal człowiekiem, a elf nim nigdy nie będzie. Przynależność do jakiejś grupy nie zawsze jest oczywista.
Podziały na "My" i "oni" są w większości przypadków tworzone sztucznie przez szukających korzyści. Może to być żyzna ziemia uprawna i panowanie nad magią jak w serialu. Można też otworzyć oczy i spojrzeć w krytyczny sposób na nasz świat, zadając sobie pytanie, czy ktoś nas nie próbuje w taki sposób podzielić.

użytkownik usunięty
P1989

To Ty nie widzisz tutaj wtórnego rasizmu. Zmieniają kolor skóry bohaterów, bo ci byli biali. Ideologia Netflixa w pigułce.

Tutaj nie widzę rasizmu, bo nie uważam żeby świat Wiedźmina był jedynie ludzkim, a co dopiero tylko światem ludzi białych.
Ideologia Netflixa swoją drogą.

użytkownik usunięty
P1989

Bo nie jest i Twoje zdanie nie ma tutaj znaczenia. Gdyby postacie miały być czarne, to Sapkowski na pewno nie omieszkałby o tym napisać. Trudno, aby w domyśle bohaterowie Wiedźmina byli czarni, niebiescy, zieloni czy czerwoni, jeśli został napisany w Polsce, gdzie 99,99% ludzi jest biała. Zmiana tego to tylko ideologia twórców serialu, rasizm w stosunku do rasy białej i tyle. Myślisz, że miliony osób, które czytały książki, widziały tam oczami wyobraźni, ludzi wszystkich kolorów? Wszyscy oni się mylili, a tylko jaśnie oświecona pani reżyser (czy tam scenarzysta) ma rację?

Nie przetłumaczysz mu, ewidentnie jest lewoskrętny. Ciekawe czemu jeśli Netflix jest taki tolerancyjny to nie obsadził Azjatów w kilku znaczących rolach. Za to w większości ich produkcji złe charaktery to biali hetero ludzie, a dobrzy to czarni i homo.

Raphaelus

Ewidentnie nie masz pojęcia jaki jestem.

"Bo nie jest" -skoro nie jest, to z czym masz problem?
Czyli jeśli książkę ktoś napisze w Japonii, to wszyscy bohaterowie mają mieć azjatyckie rysy i żółty kolor skóry, mimo że akcja się będzie działa Polsce w czasach II wojny światowej?
To nie jest ekranizacja książek, a jedynie adaptacja, czerpanie z materiału źródłowego.

P1989

To czekam na film z czarnoskórymi Samurajami. Sukces gwarantowany i masa pozytywnych ocen w Japonii :)

Raphaelus

To już nie mój problem, że część ludzi sobie ubzdurała, że akcja "Wiedźmina" się dzieje w Polsce.

użytkownik usunięty
P1989

Nie w Polsce, ale w świecie ewidentnie wzorowanym na średniowiecznej Europie. Resztę sobie sam dopowiedz, bo najwyraźniej zaprzeczasz rzeczywistość. Jakby była wzorowana na Japońskiej kulturze, to wtedy Twój argument nie byłby inwalidą.

"Trudno, aby w domyśle bohaterowie Wiedźmina byli czarni, niebiescy, zieloni czy czerwoni, jeśli został napisany w Polsce, gdzie 99,99% ludzi jest biała."
Zmień swoją wersję jeszcze parę razy.

użytkownik usunięty
P1989

Czyli Polska nie leży w Europie? Zaprzeczaj dalej.

ocenił(a) serial na 5
Raphaelus

Świat wiedzmina bazuje przede wszystkim na kulturze europekskiej i stworzeniach z mitologii nordyckich germanskich słowiańskich, itp (w sezonie burz pojawia się też aguara znana z japońskich mitów). Nie chce polemizować za bardzo nad tą kolorowością bo byłem na nią przygotowany, ale czy w jakimś uniwersum spotkał się ktoś z czarnoskórym elfem?

P1989

I dlatego skończyła się logiczna dyskusja z tobą, bo logikę sobie zmieniasz wzależności... od upodobania.

P1989

Nie mają logicznych podstaw?? A może np dlatego że 12 % czarnoskórych obywateli USA jest przyczyną ponad 50% przestępczości. Może dlatego że Muzułmanie generują najwięcej aktów terroryzmu na świecie. Ale ty żyj dalej w swoim świecie.

Raphaelus

Statystyki to jeden z rodzajów kłamstwa. Podawanie tego typu numerków jest zbyt dużym uproszczeniem. Nie bierze się pod uwagę wielu innych istotnych czynników, które mają wpływ na taką sytuację.

P1989

Przyczyny są nieistotne, słyszałeś kiedyś o takiej przestępczości np w chinach? gdzie poziom biedoty społeczeństwa jest o wiele wyższy niż w USA. Słyszałeś o jakichkolwiek problemach z Chińczykami lub Japończykami na imigracji? Statystyki mówią wszystko.

Raphaelus

To się zdecyduj czy bierzesz pod uwagę rasę, kulturę, narodowość, poziom ekonomiczny? Bo z tego co widzę wybierasz sobie jedną cechę i wstawiasz w swój wymyślony wzór żeby ci wynik pasował do założenia, że ktoś jest gorszy, zły lub dobry itd.

P1989

To ty chciałeś usprawiedliwiać statystyki, nie ja. Sugerowałeś "wielu innych istotnych czynników" w pierwszej kolejności nasuwa się poziom ekonomiczny czyli przestępstwa spowodowane biedotą. Czarnoskórzy wszędzie stanowią duży procent przestępczości czy to w USA czy nawet w europie (Anglia) i to nie rasizm tylko statystyki.

Raphaelus

a większość analfabetów na świecie to kobiety - bo co? Są głupsze i kiepsko im idzie nauka literek?

P1989

"Statystyki to jeden z rodzajów kłamstwa."
Ale to twoja OGÓLNA ZASADA???? Czy takie...babloblenienie na potrzeby chwili, a w innych sytuacjach gdy ja powiem, że statystyki to pieprzepnie to ty powiesz "nie, nie, nie statystyki to mądrość przecież w innych krajach to się sprawdza to i u nas musi"?

Więc, "statystyki to kłamstwa" to ZASADA czy tylko twoje głupie bablboblenie na potrzeby chwili TEJ KONKRETNEJ?

rhotax

Suche statystyki podane jak wyżej, uważam za niemiarodajne.

P1989

a już w szczególności gdy ktoś powołując się na nie, odcina się od analizy czynników, które na statystykę wpływają, metody i sposobu badania, wiarygodności i liczebności grupy badanej - bo to nie zawsze wygodne.

nydd

Te statystyki są oficjalnie podawane na stronie FBI
a z polskim tłumaczeniem: https://www.hoplofobia.info/kto-zabija-w-ameryce-1/

P1989

"Prześladowania czy uprzedzenia z reguły nie mają logicznych podstaw."
BO KTO CI TAK POWIEDZIAŁ? Mama? Pani w szkole? Sam sobie tak ubzdurałeś?
Tak czy siak, nie mów tego jak UNIWERSALNĄ PRAWDĘ OBJAWIONĄ, bo tylko babblbalaasz czyjeś widzimisię i nic więcej.

rhotax

To jest moja opinia.
Jeśli chcesz wejść w polemikę, to polecam stosowanie kontrargumentów, a nie próby personalnych ataków, które pokazują jedynie twoją bezradność.

ja_i

Drowy chociażby. To kanon.

ocenił(a) serial na 5
P1989

Nie to jest problemem. Nie dla mnie. Ten serial jest, tak po prostu, słaby. Nie trzyma się kupy. Ba, nie wiem czy ktoś kto nie czytał książki jest w stanie w ogóle coś z tego wyciągnać.

ocenił(a) serial na 5
P1989

Jeśli adaptacja nie oddaje realiów pierwowzoru (w tym przypadku chodzi o obsadę), dostaje krytykę. Co tu jest do dumania? Jeden odejmie oczko od oceny, inny się zdystansuje i to pominie, jeszcze ktoś inny wyłączy serial. Nieudane i bezcelowe odstępstwa są krytykowane i tak powinno być.

forzaroma

ależ odstępstwa są celowe, zresztą podobnie by było gdyby Sapkowski pisał Wiedźmina 20 lat później, to w końcu ekonomista z wykształcenia.

ocenił(a) serial na 5
nydd

Bezcelowe dla opowieści, i w sensie artystycznym.

forzaroma

w tak skomplikowanym i niejednorodnym gatunkowo świecie? Czytając zawsze sobie wyobrażałam, że rynki/jarmarki Nowigradu, Gros Velen pełne są egzotycznych kupców. Doprawdy to zaniża produkcję w sensie artystycznym? Większy koloryt, zazwyczaj poszerza nie zawęża.

nydd

Novigradu czy Gors Velen tak. Ale mulaci,murzyni i azjaci w Blaviken? No to już trochę razi. O innych rzeczach to szkoda mi gadać.

BlackPiterback

Ciebie razi, mnie niespecjalnie.

ocenił(a) serial na 1
P1989

Prędzej to kopia Polskiego serialu i akurat te same wydarzenia wybrane, by było szybciej Sapkowski nie pokazał książek, a nasz Polski serial, hahaha...

ocenił(a) serial na 5
boli_ma_bolec

W sumie to tylko jedno opowiadanie spoza polskiego serialu było pokazane, nie mniej wszystkie zostały poprzeinaczane mniej lub bardziej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones