PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 532
oceny
7,5 10 1 15532
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Dobry serial, ale...

ocenił(a) serial na 8

Serial mi się podoba, ale 3 serię obejrzę tylko do śmierci Ibrahima i daje sobie spokój. Dlaczego?? Bo bez niego serial nie będzie to już miał dla mnie sensu, poza tym z tego co widziałem we fragmentach na youtube będzie już tylko mroczno i straszno, a jak przepraszam, nie gustuję w czymś takim. Mój nick nie jest przypadkiem, zatem powiem wam jak historycznie wyglądały relacje wielkiego wezyra Ibrahima z Hurrem. W serialu pokazano, że Hurrem miała powody, żeby go nienawidzić (chociażby historia z Leonem). Z tego co wiem, historycznie było inaczej, nie chciał z nią walczyć, zadeklarował jej wprost, że nie ma takiego zamiaru. Ale ponieważ był gorącym zwolennikiem księcia Mustafy (TEGO serialowego Mustafy), zatem Hurrem uknuła jego upadek,żeby się go pozbyć, bo chciała zapewnić tron jednemu ze swoich synów. Dwa lata po śmierci wezyra samobójstwo popełniła jego żona Hatice (siostra sułtana, TA SERIALOWA Hatice), która nie mogła dojść do siebie po śmierci ukochanego męża....

historyk_2

Masz rację!

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

To prawda, bez Ibrahima serial jest "pusty", obejrzałam do końca, więc mogę to potwierdzić :(
(no i rewelacyjna kreacja aktorska Okana Yalabika!!!)
A jak jeszcze odejdzie Hatice i Mustafa, to będzie zupełnie beznadziejnie...
Oglądam teraz powtórki w polskiej tv, bo jest dobre tłumaczenie, świetna scenografia, stroje, świetnie operują światłem,
ale postanowiłam obejrzeć do śmierci Hatice, bo dalej nie ma sensu...
I zgadzam się z Tobą, że lepiej byłoby, gdyby scenarzyści bardziej trzymali się faktów historycznych :)

kasia_pawlow

W czwartej części jest nowa para reżyserów, a dwaj poprzedni są wymienieni jako reżyserzy - konsultanci.

ocenił(a) serial na 9
jans21

Nie chodzi mi o czwartą serię. Właśnie jak teraz oglądam powtórki, to myślę, że lepiej byłoby , gdyby od początku serialu bardziej trzymano się faktów historycznych :)

kasia_pawlow

Napisałaś: "obejrzałam do końca" i założyłem, że również i czwartą serię. Chociaż mogę się mylić skoro w sąsiednim temacie pytasz o fakty z czwartej serii. Co do "trzymania się faktów historycznych" to masz rację, tylko musimy pamiętać o jednym: serial jest na nich oparty, ale nie jest serialem dokumentalnym.

ocenił(a) serial na 9
jans21

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi, w jakim sąsiednim temacie pytam o fakty z czwartej serii?
Obejrzałam sezon czwarty. Wiem, że zmienili się reżyserzy-zresztą to się odczuwa, bo zupełnie inny nastrój, inne oświetlenie (pałac jest taki "zakurzony"...), więcej polityki (akurat dla mnie nie jest to minusem) wymuszonej przez "obywateli",żeby nie pokazywać sułtana tylko w haremie i piżamie;)

Po obejrzeniu całości i oglądaniu teraz powtórek, doszłam do wniosku, że zgadzam się z historykiem_2, że serial dużo traci bez Ibrahima , oczywiście dla tych osób, którzy go lubią, więc czwarta seria może dla nich nie wchodzić w grę...

I napisałam, że mogliby "bardziej trzymać się faktów historycznych", a serial wcale nie byłby mniej mniej ciekawy:)
Serialu dokumentalnego "nie dopominam się", bo zdaję sobie sprawę z tego, że to inna "bajka" ;)

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Jakby twórcy serialu bardziej trzymali się faktów historycznych, to serial zyskałby na wartości. Np. w serialu pokazano, że pojawia się Hurrem i Mahidevran od razu traci łaski sułtana. W rzeczywistości, było inaczej: sułtan obdarzał przez kilka lat łaskami zarówno Mahidevran, jak i Hurrem, dopiero po tych kilku latach walki z Mahidevran Hurrem udało się wygrać. Pomyśl ile zyskałby serial, gdyby pokazano, to w taki sposób: zaciętą walkę między dwoma kobietami o łaski sułtana, której wynik przez długi czas nie był pewny.

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Dokładnie!!!!!!!
No i Sułtan miał z Mahidevran jeszcze córkę urodzoną w 1525 r.
Ciekawe, jak by ją traktował?



ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

To rzeczywiście mogłoby być bardzo ciekawe. Moim zdaniem, powinno być też znacznie mniej wątków pobocznych np. o perypetiach Bali- Beja, ale nie tylko. Nic one dla mnie ciekawego nie wnosiły, a tylko niepotrzebnie odrywały uwagę od ważniejszych kwestii.

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Pisałem już o tym w innych wątku, ale tutaj to jeszcze raz powtórzę: przeczytałem na angielskiej wikipedii, że Hatice po śmierci Ibrahima wydano za mąż, wbrew jej woli. Z ciekawości obejrzałem sobie odcinki po śmierci Ibrahima w internecie i... ręce mi opadły. Po pierwsze, Hatice po śmierci Ibrahima nie została wydana ponownie za mąż.Nie rozumiem zatem po co było przedłużać jej życie z 2 do 7 lat po śmierci Ibrahima i wymyślać jej kolejnego męża?? Przecież jej próby zemsty na Hurrem można było ukazać na przestrzeni tych rzeczywistych dwóch lat jej życia, po śmierci męża, 2 lata to i tak jest bardzo duży okres czasu. Po drugie, jak już na siłę chcieli wymyślić jej następnego męża, to mogli przynajmniej wymyślić jakąś CIEKAWĄ postać. Tymczasem, ten Husrev pasza, którego wymyślili był postacią tak denną i słabą, że aż żal było na niego patrzeć. Ujmę to tak: o ile Ibrahim był postacią niezmiernie intrygującą, niejednoznaczną i ciekawą, to Husrev pasza jest jego 100% przeciwieństwem. Jak bym zobaczył kiedyś twórców serialu to bym im powiedział: Ludzie, czy wy naprawdę w tym wątku musieliście wymyślać takie głupoty????

ocenił(a) serial na 8
historyk_2

Nie chodzi mi to, czy Husrev był postacią dobrą czy złą. Chodzi mi o to, że on był dla mnie głupi jak but.

ocenił(a) serial na 8
historyk_2

Poza tym sam zabieg z wymyśleniem postaci historycznej NIEISTNIEJĄCEGO męża uważam za wyjątkowo słaby.

ocenił(a) serial na 8
historyk_2

Muszę się przyznać do pomyłki: Husrev pasha jednak istniał. Tak mnie to zaciekawiło, że zacząłem szukać informacji na jego temat i muszę przyznać, że jednak on istniał i został trzecim mężem Hatice... W tej kwestii zatem to ja się myliłem, a nie scenarzyści. Cóż, pomyłki chodzą po ludziach.

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Ciekawe!!!
Jak oglądałam "perypetie" Hatice po śmierci Ibrahima, to też z niesmakiem patrzyłam na tego nieszczęsnego H. Paszę...
Myślałam, że jednak on nie istniał i scenarzyści "naginali" scenariusz jak z Leonem...
A jednak Husrev Pasza istniał, fajnie, że to znalazłeś!!!

Zaczynam podejrzewać sułtana o sadystyczne ciągoty!
Wiedział przecież ,że Hatice jest "do granic histerii" zakochana w Ibrahimie. Co on chciał osiągnąć? ukarać jeszcze bardziej siostrę za to, że pokornie nie przyjęła decyzji "sułtana całego świata" co do Ibrahima?
A może zmierzył własną miarą i myślał, że Hatice zapomni o Ibrahimie i zakocha się w drugim Paszy...
Sułtanowi to łatwo przychodziło... Czytałam, że Hurrem ciągle musiała "likwidować" interesujące dziewczyny, bo sułtana miłość była "ograniczona czasowo" ;) i nie mogła liczyć na jego wierność... Pewnie, że inne czasy, że harem, że sułtan całego świata- ale jak dla mnie to za dużo zabiegów ze strony Hurrem, aby mówić o jakiejś wielkiej miłości sułtana do niej...

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Słuchaj, odpowiem ci krótko: Sulejman posunął się do zamordowania Mustafy i Bajezyda, SWOICH WŁASNYCH SYNÓW. Żeby zrobić coś takiego, trzeba być skończonym degeneratem. Zatem zachowanie jego do Hatice po śmierci Ibrahima doskonale pasuje do jego charakteru.

Powtórzę też to, co powiedziałem wcześniej: powinno być w serialu znacznie mniej wątków pobocznych np. o perypetiach Bali- Beja i nie tylko.Dla mnie bowiem niepotrzebnie odrywały one uwagę od najważniejszych kwestii. Byłoby w ten sposób mniej odcinków, ale mi to by nie przeszkadzało. Zawsze przedkładam jakość nad ilość :)

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Chciałam Ci odpisać na temat wątków pobocznych, że masz całkowitą rację, ale musiałam na chwilę oddalić się od komputera :)
Tak, dobry przykład tematu pobocznego-Bali Bej i jego "perypetie"!
Nawet Ibrahim miał ciągle jakieś "perypetie", a to z Hurrem, a to z Nigar, za mało było o wielkim wezyrze!!!
A czy Nigar była rzeczywiście postacią historyczną?
Z tego co wiem, to pasza miał harem, jak każdy zamożny człowiek w tamtych czasach, ale to nie znaczy ,że miał nałożnice czy inne kobiety...

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Nie wiadomo. W każdym razie nic nie wiem o tym, żeby były jakieś, że Ibrahim pasza miał jakiś kryzys w swoim małżeństwie z Hatice. Ale podkreślam: o ile ja się z tym nie zetknąłem, to nie znaczy, że tak nie było. Po tej pomyłce z Husrevem wolę być bardziej ostrożny w swoich sądach, żeby po raz kolejny się nie skompromitować. Z tego co wiem na dzień dzisiejszy w żadnych źródłach historycznych nie ma wiadomości o jego problemach małżeńskich. Wiadomo tylko tyle, że małżonków łączyło silne uczucie, na tyle silne, że śmierć Ibrahima całkowicie zniszczyła psychikę Hatice.

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Dzięki za odpowiedź.
No tak, musiało to być silne uczucie, jeśli po śmierci Ibrahima Hatice nie potrafiła odnaleźć się w życiu i prawdopodobnie popełniła samobójstwo.
I wg źródeł historycznych Hatice i Ibrahim mieli dwie córki,
a nie, jak w serialu, syna i córkę :)
A wątek z Husrevem był tak nijaki, że gdyby nie twoja dociekliwość, to pewnie przeszedłby bez echa... i dlatego nie uważam, że się skompromitowałeś :)

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Dzięki za dobre słowo :)Powiem ci coś jeszcze na temat Ibrahima. To był wyjątkowo wybitny człowiek, po prostu geniusz. O tym jak szerokie miał horyzonty świadczy fakt, że rozważał koncepcję założenia tureckich kolonii w Ameryce (!!!!!). Wyobraź sobie, jak potoczyła by się historia, gdyby jego plany zostały zrealizowane :)

historyk_2

Ja kocham Ibrahima ale o tym nie wiedziałam. Przecież Amerykę odkryto wtedy, kiedy Ibrahim się urodził. Skąd to info?

ocenił(a) serial na 8
Karina_15

Tak, odkryto, ale jeszcze nie podbito. Nie chodziło mi o poszukiwanie nowego lądu: Ibrahim Pasza chciał podbijać dopiero co niedawno odkrytą Amerykę. Pierwszy podbój na masową skalę to podbój Meksyku przez Cortesa w latach 1519-1521. Drugi to podbój państwa Inków przez Pizarra w latach 1532-1535. Amerykę Północną Europejczycy kolonizowali dopiero od XVII wieku. Ibrahim został zabity w 1536 roku. Zatem za jego możliwości podboju Ameryki były dosyć duże, bo Europejczycy jeszcze tego w znacznej mierze nie dokonali :)

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Wiesz, zastanawiałam się już nad tym, czy aby sułtan , wydając wyrok na Ibrahima, nie podciął sobie ("politycznie" 0nóg...
O koloniach w Ameryce zupełnie nie wiedziałam, bardzo ciekawe!
Pamiętam z serialu , jak Ibrahim (przed śmiercią) planował zdobyć Rzym i "odzyskać" Hiszpanię ( to chyba zgodnie z historią, prawda?)
A! mam pytanie, czy w czasie I wojny turecko-perskiej Iskender Celebi naprawdę podstawiał nogi Ibrahimowi?

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Co do Iskendera Celebiego, to prawdą jest, że został on stracony w 1535 roku, na rok przed śmiercią Ibrahima. To prawda, rzeczywiście kłócił się w czasie I wojny turecko-perskiej z Ibrahimem.

Co do Rzymu, to Turcy takie plany zawsze mieli, nie tylko wtedy, ale nigdy ich nie zrealizowali...

Sułtan zabijając Ibrahima pozbył się wybitnego człowieka, który jak nikt inny nadawał się na stanowisko wielkiego wezyra. Ale nie przesadzajmy aż za bardzo z tym "podcięciem sobie nóg": dość powiedzieć, że przez resztę panowania Sulejmana Imperium Osmańskie nie tylko nie straciło nic ze swego terytorium, ale jeszcze rozszerzyło się o obszar dzisiejszej Libii i Tunezji. Złe czasy dla imperium zaczęły się po śmierci Sulejmana. Sułtanem został Selim, syn Hurrem, który był alkoholikiem. Dopóki rządził za niego wybitny wezyr Mehmed Sokollu to imperium jakoś funkcjonowało. Jak zabrakło Mehmeda Sokollu, to już dobrze nie było...

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Dzięki za odpowiedź.
Napisałam cynicznie, że sułtan podciął sobie nogi, bo Ibrahim był chyba bardziej niż inni wezyrowie "skierowany" na Europę... Może z Ibrahimem sułtan zdobyłby Rzym...
Ale, mimo mojej wielkiej sympatii do Ibrahima, dobrze, że tak się nie stało, bo aż strach pomyśleć, co by się w Europie działo...

O Selimie II zwanym pijakiem i o jego żonie Nurbanu mogę tylko powiedzieć, że Sulejman i Hurrem zasłużyli sobie na takich następców... Nurbanu to przerosła nawet swego mistrza (Hurrem)

historyk_2

A czy wiesz, że w 1451 sułtan Mehmed II wprowadził prawo, według którego wszyscy bracia sułtana mieli zostać zgładzeni zaraz po objęciu przez niego władzy? To dlatego, żeby uniknąć wojen domowych o sukcesję. W Imperium Osmańskim panowały takie okrutne zasady. Dopiero w 1603 roku je zniesiono.
Sułtan Selim I Groźny kazał zgładzić własnych synów oprócz jednego - Sulejmana.

ocenił(a) serial na 8
Trojden

To, że Mehmed II wprowadził takie prawo nie usprawiedliwia jego następców-każdy z nich mógł unieważnić to prawo bez żadnego problemu.

ocenił(a) serial na 7
historyk_2

Gdzie znalazłeś informacje na ten temat?

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

To prawda, Husrev był nijaki, choć niektórzy moi znajomi "serialowicze" go bronią,
że był dobry... Ale co z tego; to niczego nie zmieniło w życiu Hatice...

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Co do nieścisłości historycznych: w serialu pominięto postać Abdullaha, syna Hurrem i Sulejmana, który urodził się w 1523 roku i żył tylko trzy lata.

ocenił(a) serial na 8
historyk_2

Co zaś do Hatice, to powiem ci, że zrobiło to na mnie mocne wrażenie, że są takie kobiety, które są w stanie aż tak silnie pokochać mężczyznę. Gdyby to była tylko fikcja serialowa to bym aż tak bardzo się tym nie przejął, ale nie, to jest fakt historyczny... Dlatego nie mogę o tym zapomnieć. Żebym ja kiedyś na taką trafił to by było fajnie, a nie na jakąś pustą idiotkę.

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Związek Ibrahima i Hatice ogólnie robi mocne wrażenie!
I fajnie, że to było też w "realu" a nie tylko w serialu :)

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Jest też jeszcze jeden zarzut co do serialu: bohaterowie mają za bardzo "uwspółcześnioną" mentalność. Trochę odległą od mentalności ludzi żyjących w XVI wieku.

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Czyli?.. napisz coś o tym!

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Trochę za mało religii. Jest jej tam sporo, ale za mało. Religia była wtedy w muzułmańskiej Turcji centrum życia każdego człowieka: muzułmanin wypowiadał imię "Allah" 100 razy w ciągu jednego dnia. Każdą ważną czynność rozpoczynał słowami "Bismillah" (w imię Boga). Wszystkich ludzi, którzy nie byli muzułmanami określano krótko: "niewierne psy".Przed władzą należało się płaszczyć: do sułtana zwracano się za pomocą takich epitetów jak chociażby " światłości rajska". O sobie mówiło się w obecności władcy na przykład tak: "psem i sługą twoim jestem panie". Co zaś do wolnych kobiet (pomijam niewolnice), to niestety, ale nie miały one aż tak wysokiej pozycji, jak to ukazano w serialu: były własnością mężczyzny. Zatem mężczyźni na pewno nie traktowali swoich żon, z tak wielkim szacunkiem jak to ukazano w serialu. Ani też żony nie pozwalały by sobie w stosunku do nich na takie rzeczy, jak to ukazano w serialu. Pomyśl o tym, przecież nawet dzisiaj jest problem z równouprawnieniem kobiet w świecie islamu (!!!) A cóż dopiero wtedy, w XVI wieku (!!!!). Wydaje mi się, że twórcy serialu chcieli ukazać swoich przodków, tak, ,żeby nie wyglądali we współczesnym świecie na "barbarzyńców" :) Ale nie ma nic gorszego jeśli chodzi o historię, jak dopasowywanie jej na siłę do współczesnych standardów cywilizacyjnych...

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Powiem ci jeszcze coś: wiesz kto podarował Hurrem, Sulejmanowi?? Prawdopodobnie Ibrahim (!!!!!). Jeśli to jest prawda, to powiem tylko tyle, że nie wiedział, nieszczęśnik, że tą decyzją przygotował swoją własną zgubę... Masz tutaj link do artykułu na temat Hurrem (Roksolany) z portalu historia. org. To jest poważny portal historyczny, więc bardzo polecam ten artykuł http://historia.org.pl/2015/04/04/roksolana-hurrem-ulubienica-sultana-sulejmana- wspanialego/

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Dzięki za odpowiedź.
Chyba teraz fundamentaliści chcą cofnąć się do XVI wieku, i co przerażające, coraz bardziej im to się udaje...

O tym, że Ibrahim kupił do swojego haremu Roksolanę, a później ją podarował "w prezencie" sułtanowi, czytałam...
Strasznie namieszał tym "prezentem" sobie w życiu i w historii...

I dzięki za link do portalu, poczytam.

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Akurat Turcja na tle innych państw islamskich jest ewenementem- jest tam rozdział religii od państwa. W konstytucji jest że, że Turcja jest państwem laickim.Słyszałaś o Mustafie Kemalu Ataturku, który rządził tam w latach 1922-1938?? To on do tego doprowadził swoimi reformami, które były tak daleko idące, iż dziwię się, że udało mu się je przeprowadzić. Jedną z jego refom, było wprowadzenie alfabetu łacińskiego, Turcy od tego czasu, aż do dnia dzisiejszego piszą w alfabecie łacińskim, nie arabskim.

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Racja. Turcja jest ewenementem, myślałam bardziej o sąsiadach Turków... Choć Erdogan kroczył w kierunku "islamizacji"... wschodnia część Turcji jest bardzo islamska. Ale dobrze, że nie udało mu się osiągnąć większości w parlamencie!!!
O Kemalu Paszy czytałam, czytałam.
Państwo Osmańskie było bardzo słabe na przełomie
XIX i XX wieku, zadłużone u Francuzów po uszy...
Pojawił się "ojciec Turków" - Kemal Pasza ( urodzony w salonikach :) i Młodoturcy zaczęli tworzyć nowoczesne państwo ( jak na tamte czasy i w tej części Azji, właściwie Eurazji...).
I pojawiła się Turcja , z "ojcem Turków" na czele...
( serialowy Sulejman zagrał właśnie Kemala Paszę w produkcji tureckiej przed nakręceniem Wspaniałego Stulecia :)

Alfabet osmański opierał się na perskim- nie na arabskim.
Zupełnie inne zawijasy, sprawdź, to ciekawe.

ocenił(a) serial na 10
kasia_pawlow

Dzięki Kemalowi Turcja jest dosyć europejskim krajem i na szczęście nie kroczą w kierunku takich krajów jak Iran czy Arabia Saudyjska. Kiedy Unia w końcu przyjmie Turcję

ocenił(a) serial na 9
executor123

Dzięki Kemalowi tak, ale ja napisałam o Erdoganie, współczesnym polityku, który stoi na czele radykalno-islamistycznej partii (Sprawiedliwości i Rozwoju).
Pierwszy raz od 2002 r partia Erdogana nie zyskała większości w parlamencie- to dobry znak, może teraz Unia szybciej podejmie decyzję...
W opozycji do Erdogana jest wielu młodych tureckich intelektualistów! Bardzo zaangażowany politycznie jest narzeczony naszej serialowej Hatice - Can Oz, właściciel dużego prestiżowego wydawnictwa,; widziałam też zdjęcia z demonstracji p-rządowej, na której był serialowy Sulejman -czyli Halit Ergenc :)

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Dzięki za informację co do alfabetu osmańskiego :) Ja generalnie nie jestem islamofobem. Wyznawcy islamu to ponad miliard ludzi, zatem 1/6 populacji ludzkiej w ogóle!!!! Z tej przyczyny musimy się z nimi jakoś dogadać. Co do terroryzmu islamskiego, to aczkolwiek należy go bezwzględnie zwalczać, to jednak trzeba pamiętać, że nie wziął się on z niczego: przyczyn należy szukać w XIX i XX wiecznym kolonializmie europejskim w krajach islamskich. Nie wiem czy oglądałaś film "Soraya?? Jeśli nie to polecam. Opowiada on o ukochanej żonie ostatniego szacha Iranu, Mohammeda Rezy Pahlaviego. Panował on w latach 1941-1979. Film dobrze pokazuje, jak Brytyjczycy traktowali Iran: wyzyskiwali go, za dostawy ropy płacili mu grosze (!!!!!). Jak rząd Iranu przestał się godzić na ten wyzysk, wtedy Brytyjczycy ogłosili blokadę irańskich portów... Więcej nie będę opowiadał, film gorąco polecam.

ocenił(a) serial na 8
historyk_2

Ajatollahowie w Iranie to nie był zatem przypadek...

ocenił(a) serial na 8
historyk_2

Co do Kemala, to zmarł on w wieku zaledwie 57 lat. Żyłby dłużej, gdyby nie to, że miał jedną wielką wadę, która zniszczyła jego zdrowie: lubił sobie wypić, że tak to ujmę :)

ocenił(a) serial na 8
historyk_2

Na koniec dodam, że ja też jestem za członkostwem Turcji w UE :)

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Racja! "skutki mają swoje przyczyny"...

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Wracając do Ibrahima. Zastanawia mnie dlaczego sułtan usunął go w taki właśnie sposób: to znaczy bez procesu, bez przedstawienia mu jakiegokolwiek zarzutu i bez dania możliwości jakiejkolwiek obrony?? Dlaczego posunął się aż do jego zabójstwa?? Przecież Ibrahim nie był dla niego realnym zagrożeniem, jak Sulejmanowi coś nie pasowało to wystarczyło pozbawić Ibrahima funkcji wielkiego wezyra (jak Mehmeta Piri Paszę). Historycy do dnia dzisiejszego nie wiedzą, co tak naprawdę skłoniło sułtana do tak drastycznego kroku, są różne hipotezy na ten temat, ale zgody w tej kwestii nie ma. Zacytuję coś: "Prace i dni Ibrahima Paszy Hester Donaldson Jenkins" Śmierć Ibrahima jest zagadkowa ponieważ Wielki Wezyr był Grekiem, niewolnikiem, nie był Osmanem, miał drugie stanowisko w Cesarstwie, ale nigdy, nigdy nie mógłby zostać sułtanem. Nie był więc zadnym zagrożeniem dla Sulejmana. powodem wydania wyroku była ponoć pycha Ibrahima i obnoszenie się władzą. Choć dowody w tym względzie nie są powalające. Być może bałwochwalstwo było wystarczające na wydanie wyroku śmierci na Wezyra, ale według historyków na pewno nie tłumaczy zabicia przyjaciela. Nie jest jasne, czy Hurrem miała już taki duży wpływ na Sulejmana aby powtarzając ploty nakłonić sułtana do takiego wyroku, wzbudzić w nim niechęć do kompana. Pewnym jest jednak, że brała w oczernianiu Wezyra czynny udział. Nie podobało jej się to ze Ibrahim był powiernikiem Sulejmana, ale przede wszystkim fakt że to Ibrahimowi Sulejman powierzył wykształcenie Mustafy na władcę."

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Może był jeszcze jakiś powód, o którym historycy nie wiedzą?

ocenił(a) serial na 8
kasia_pawlow

Bardzo możliwe, że był. Ale ta sprawa ukazuje wyjątkowo brutalną i ponurą prawdę o państwie osmańskim: los każdego człowieka zależał od kaprysu padyszacha. Można było być szwagrem padyszacha, wielkim wezyrem, czyli osobą numer dwa w państwie i zostać skazanym na śmierć bez jakiegokolwiek sądu, tylko i wyłącznie na podstawie woli władcy (!!!!!). Powiem ci jeszcze coś: gdy w 1673 Sobieski wygrał bitwę pod Chocimiem dowódca pokonanej armii tureckiej został za przegranie bitwy uduszony. W 1683 roku po bitwie pod Wiedniem to samo spotkało wielkiego wezyra Kara Mustafę...

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Racja. Ciekawe informacje!

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Czytalam osatnio, ze Osman II oskarzyl janczarow o kleske a oni napierw ho stracili ze stolka posadzili jego psychicznie chorego brata (po zniesieniu bratobojstwa, ksiazeta zamykano w haremie aby byc ,,zapasowymi")

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones