PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 541
ocen
7,5 10 1 15541
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Dobry serial, ale...

ocenił(a) serial na 8

Serial mi się podoba, ale 3 serię obejrzę tylko do śmierci Ibrahima i daje sobie spokój. Dlaczego?? Bo bez niego serial nie będzie to już miał dla mnie sensu, poza tym z tego co widziałem we fragmentach na youtube będzie już tylko mroczno i straszno, a jak przepraszam, nie gustuję w czymś takim. Mój nick nie jest przypadkiem, zatem powiem wam jak historycznie wyglądały relacje wielkiego wezyra Ibrahima z Hurrem. W serialu pokazano, że Hurrem miała powody, żeby go nienawidzić (chociażby historia z Leonem). Z tego co wiem, historycznie było inaczej, nie chciał z nią walczyć, zadeklarował jej wprost, że nie ma takiego zamiaru. Ale ponieważ był gorącym zwolennikiem księcia Mustafy (TEGO serialowego Mustafy), zatem Hurrem uknuła jego upadek,żeby się go pozbyć, bo chciała zapewnić tron jednemu ze swoich synów. Dwa lata po śmierci wezyra samobójstwo popełniła jego żona Hatice (siostra sułtana, TA SERIALOWA Hatice), która nie mogła dojść do siebie po śmierci ukochanego męża....

ocenił(a) serial na 8
historyk_2

Obydwaj ci ludzie zostali zamordowani od razu po przegraniu przez każdego z nich bitew z Sobieskim... Dlatego, bardzo cię proszę, nie racjonalizuj tego co zrobił Sulejman, to typowe dla tego państwa. Mogę ci podać więcej przykładów tego typu barbarzyństwa w Imperium Osmańskim.

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Dziekuje, ze tak sie postarales. Postac Ibrahima Paszy nie przypadla mi do gustu I zdaje sobie sprawe z mordow. Dzis podobnie dzieje sie w Koreii Pł. W seialu byla ukazana scena jak Wielkiemu Wezyrowi marzy sie wlasne panstwo.

ocenił(a) serial na 8
boskallitania

Jak już powiedziałem w innym wątku, moim zdaniem autorzy scenariusza wyraźnie starali się przynajmniej do pewnego stopnia "uzasadnić" zabójstwo Ibrahima dokonane przez sułtana i w tym celu celowo dorabiali mu różne występki, które według opracowań historycznych nie miały miejsca np. romans z Nigar. Według opracowań historycznych Ibrahim nie miał żadnego romansu z Nigar :)

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

Tez to czytalam o Nigar, ale Byl ambitny co nie zmienia faktu, ze moglo mu sie marzyc.

ocenił(a) serial na 8
boskallitania

Z tego co wiem, sułtan żałował później zabójstwa Ibrahima, uznał swoją decyzję w tej sprawie za błąd. Jeszcze 20 lat po jego śmierci pisał elegie na temat Ibrahima. Czy gdyby były przeciwko niemu jakieś poważne dowody, to sułtan żałował by jego zabójstwa? W żadnym wypadku.

ocenił(a) serial na 9
historyk_2

To tez wiedzIalam :)

ocenił(a) serial na 10
historyk_2

Ja się również interesuję historią i stwierdzam, że Hurrem w rzeczywistości miała mniejszy udział w śmierci Ibrahima, niż w serialu (o ile w ogóle jakiś miała, ale myślę że jednak jakiś tak).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones