PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 532
oceny
7,5 10 1 15532
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Hurrem

ocenił(a) serial na 8

ale z niej wredne i bezczelne babsko. biedna Mahidevran...

ocenił(a) serial na 9
marajka

Czy to jest forum dla antyfanów Hurrem ?
Czemu Mahidevran ma być biedna?
Ja nie rozumiem jednej rzeczy ,czemu wszyscy dostrzegają wyłącznie podłości Hurrem,a zupełnie nie widzą co wyczyniali inni bohaterowie serialu.
Inni też knuli intrygi ,spiskowali itd.
No może akurat Hurrem większość intryg się udawało ,ale to zwykle tak jest,że nienawidzi się tych co osiągną jakiś sukces.
Zarówno Hurrem jak i Ibrahim odnieśli sukces dzięki przychylności sułtana ,z tym ,że ona miała lepiej ,bo była matką jego dzieci i z nią sypiał ,a z Ibrahimem nie :)

ocenił(a) serial na 8
marimal1

nie chodzi o intrygi a o charakter - zarozumiala (zero pokory), bezczelna, rozdarta, zachowuje sie jak dziecko

ocenił(a) serial na 9
marajka

Co do charakteru to owszem ,była zarozumiała od początku ,ale też bardzo sprytna ,przebiegła i co najważniejsze -skuteczna w swoim działaniu . Jakimś cudem omotała sułtana ,ale w sumie to jej cele nie były sprzeczne z jego celami ,także tworzyli niezły duet.

ocenił(a) serial na 9
marajka

A co Mahidevran ,to ona miała poparcie sułtanki matki,siostry sułtana oraz wielkiego wezyra,a potem syna kiedy dorósł także źle jej się nie żyło. Jedynie czego jej brakowało to sułtana w alkowie ,no ale tak to w zyciu bywa,że mężczyźnie jak czasem znudzi się kobieta,to sobie znajduje drugą (to jest ponadczasowe) .
Szkoda tylko,że taka piękna kobieta się zmarnowała i nie mogła ułożyć życia z kimś innym.

ocenił(a) serial na 8
marimal1

no wlasnie. M.tez miala oczywiscie swoje za uszami... moim zdaniem, jakby na poczatku z klasa przeczekala Hurrem zamiast kombinowac to sultan by ja za jakis czas wezwal do alkowy :P jesli chodzi o Hurrem to musze przyznac, ze aktorka idealnie dobrana :) niby nie tak piekna jak Mahidevran (wg mnie najpiekniejsza z przewijajacych sie kobiet), ale z urokiem lobuziary - slodka minka i ogniki w oczach plus po prostu oryginalna dzieki kolorowi wlosow

marajka

Chyba właśnie ten brak pokory zaimponował sułtanowi. W przeciwieństwie do kobietek, które ze spuszczonym wzrokiem czekały aż ktoś zwróci na nie uwagę, a rytm ich życia wyznaczały wizyty w alkowie lub czekanie na nie, Hurrem sama brała co chciała, używając inteligencji. Nawet Sułtanka Ayşe Hafsa, powiedziała M., że Hurrem zawsze będzie górą, bo używa rozumu. Oprócz Hurrem, jeszcze tylko Sułtanka Şah miała coś w głowie

marjo

Nie zgadzam się z tobą. Inteligencją i sprytem wykazywali się też/wykazują:

- "Barbarossa" Hajraddin Pasza
- Rustem Pasza
- Książę Dzihangir
- Sułtanka Fatma
- Jastrząb
- Nurbanu
- Jahia Effendi (lekarz i prywatnie syn śp. Afife Hatun - nie mylić z Jahią Agą, który służył śp. Księciu Mustafie)
- sędzia, który dzięki wsparciu Hurrem został głównym sędzią Rumelii (prowincji stołecznej) i którego Sulej radzi się w bardzo ważnych sprawach (jak ta z mrówkami czy z rzekomą zdradą Mustafy) a którego imienia nie pamiętam

Ps. Kolejność wymienionych przeze mnie postaci jest przypadkowa.

Bociek_O_le

Chodziło mi tu o żeńską część, bo wśród mężczyzn wiele było bardzo inteligentnych postaci. prym tu wiódł nieoceniony antagonista Hurrem, Ibrahim. Jednak wśród kobiet, to po prostu tragedia. Nurbanu jeszcze nie było, na etapie pisania poprzedniego postu, Fatmy chyba też nie. Ale dla mnie Fatma z tym swoim głupawym uśmieszkiem i kuchennymi intrygami wcale nie jest inteligentna, a jej działania są nieskuteczne. Mihrimah rozgryzła ją błyskawicznie. Co prawda udało jej się zasiać w Mihrimah wątpliwości co do jej małżeństwa, ale odwróciło się to przeciw Fatmie, podobnie jak podstawienie Bajazydowi Hurichan. Natomiast reszta rywalek Hurem, to tai bezmyślny klub gąsek, które łączy to, że zostały porzucone. Hatice. też do niego przystąpiła dopiero po zdrdzie Ibrahima.

marjo

Po ostatnich odcinkach zgadzam się, ze Fatma okazałą się wyjątkową kretynką. Chcąc dopiec w Hurrem w kuchennej pyskówce, zarzuciła pętlę na szyję swojego męża. Nawet niezbyt rozgarnięta Mahidevran w ważnych sprawach umiała się powstrzymać.

marimal1

"ale to zwykle tak jest,że nienawidzi się tych co osiągną jakiś sukces"

ooo to rzeczywiście sukcesy i zasługi Hurrem są warte pozazdroszczenia... jestem w szoku po czytaniu czegoś takiego.
Osobiście nie darzę sympatią ani Mahidevran, ani Hurrem

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Bociek_O_le

Historycznie wcale tak nie było, nie ma żadnych dowodów w historii na wpływ Hurrem na śmierć Mustafy tak jak nie ma dowodów na zakażenie Mehmeta przez Mahidewran
proszę poczytać źródła nie tylko internetowe ,
scenarzystka starała się o podniesienie temperatury serialu i zmyślała intrygi ile mogła aby było efektownie.
A co do nazywania Hurrem wiedźmą- za jej życia tak nie było- była lubiana przez lud, dopiero po epoce "rządów sułtanek " ok 200 lat później tak ją zaczęto nazywać- jako ze była pierwszą tak wpływową kobietą i oczywiście w muzułmańskim patriarchalnym społeczeństwie najlepiej było winić kobietę - a Hurrem była pierwsza taka znana i wpływowa.

Magma_filmweb

Wiem lepiej, niż ty, że większośc intryg to wymysł reżyserów serialu (nie scenarzystów) - braci Taylan. Książę Mehmet umarł samodzielnie (na czarną ospę lub śmiercia naturalną - tu badacze nie są zgodni), o czym napisałem już wcześniej parę postów niżej. Wiele lat po omawianych wydarzeniach powstała legenda, jakoby został on pozbawiony życie przez nałożnicę podesłaną przez Mahidevran, która ponadto miała być obłąkana. Owa nałożnica miała ponoć otruć księcia a nastepnie popełnić samobójstwo. Reżyserzy połączyli po prostu wątek historyczny z legendarnym, dodając jeszcze własną modyfikację (zaufany żołnierz zamiast konkubiny). Co do Hurrem, to w swoim poprzednim komentarzu odniosłem się do postaci z serialu, bo do niej a nie do historycznej Roksolany (tak w Polsce i innych państwach Europy nazywano żonę Suejmana Wspaniałego i tak powinno się ją tytułować, jeśli piszemy o prawdziwej osobie) odnosi się ten wątek. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź :-)

Magma_filmweb

Jednak historycy raczej skłaniają się ku wersji, że Ruda i jej przydupas uknuli intrygę, co było logiczne, bo gdyby Mustafa chciał zdradzić i zbuntować się , to nie potrzebowałby do tego Tahmaspa, bo miał wystarczającą siłę wewnątrz kraju. Pisanie takich listów, to byłaby skończona głupota.

Chimera_2

Którzy historycy? Pytam, bo ja na studiach miałm wiele pozycji z tego okresu (i innych), ale widać tobie wpadły w ręce jeszcze inne źródła :)

jomar

Wobec tego podaj tytuły, które mówią o tym, że Mustafa zdradził.

Chimera_2

Dziecko, teraz po kilkuset latach żaden historyk nie powie niczego ze 100 procentową pewnością, chyba, że będzie miał metody badawcze, które na to pozwolą. Wszystko opiera się na hipotezach, które podparte są realnymi przesłankami. Ale scenariusz WS odbiega nawet od tych hipotez. Ale wystarczy używać głowy do czegokolwiek innego niż noszenie fryzury, żeby dostrzec, że książę, który ma w armii większe wpływy niż włądca, po pierwsze jest dla tego władcy śmiertelnie niebezpieczny, po drugie - nie buduje tych pływów na darmo. Biorąc pod uwagę fakt, że był ambitny, matka mu przez całe życie wmawiała, że to jemu należy się tron, a jego ewentualne panowanie pozostawało pod dużym znakiem zapytania, pozostawało kwestią czau, kiedy zechce swoje wpływy w armii wykorzystać. Nie którzy tureccy historycy twierdzili nawet, że Mustafa układał się na boku już Ibrahimem. Nie zamierzam się wdawać w pyskówki i bawić się w podawanie tytułów, bo jeśli interesujesz się tematem, sam/a możesz znaleźć. Dziejom Osmanów poświęca się sporo miejsca w każdej "Historii Powszechnej", "Historii Świata" .

jomar

miało być "niektórzy", spacja mi przeskoczyła :)

ocenił(a) serial na 10
marajka

Zgadzam się z tobą. Hurrem może i jest sprytna, ale najbardziej widoczna jest jej arogancja i chęć dominacji. To już nie jest zdrowe, ona niszczy każdego, kto stanie jej na drodze. Mam też wrażenie, że nie jest do końca szczera w swojej miłości do Suleimana. Mahidevran była inna. O wiele bardziej mnie przekonuje.

ocenił(a) serial na 9
EkawekaForever

Mahidevran - owszem piękna,ale taka jakby posągowa,nic w niej namiętności nie było ,a sama uroda to za mało ,żeby zatrzymać sułtana na dłużej,natomiast Hurrem aż kipiała seksapilem jak szła do sułtana i widocznie coś w niej takiego było,że nawet po latach nie korzystał z innych bab. Niby była ta Firuze ,ale też jakaś taka nijaka . A może sułtanowi było żal tych kobiet,bo wiedział jaki los je spotka jak się z nimi prześpi:)

ocenił(a) serial na 8
marimal1

hihi zgadzam sie. Hurrem to chodzacy seksapil. ale jeslichodzi o sama urode (jak dzielo sztuki) to Mahidevran jak dla mnie, bo piekna, ale i niebanalna. dla porownania Hatice czy Ayse piekne, ale banalne kompletnie,a Victoria niebanalna, ale czasami wydaje mi sie w tej swojej oryginalnosci wrecz nieladna. Maria zupelnie normalna

marajka

właśnie, dla nas uroda Mahidevran jest niebanalna, a Hurrem pospolita, ale pod tamtą szerokością geograficzną, takich Mahidevran było na pęczki, natomiast oryginalna była Hurrem z jasną skórą, jasnymi oczami, złotymi włosami (bo w źrodłach pisze "złotych" włosach a nie rudych, więc mogła być też szatynką) i o bardziej kobiecych kształtach. Tamtejsze kobiety są mało kobiece i często mają drobne, chłopięce sylwetki. Więc jak ich mężczyźni widzą wysokie Europejki z biustem i wcięciem w talii, po prosu wariują.

ocenił(a) serial na 10
marajka

Mahidevran to wszystko zaczęła i przegrała z Hurrem

executor123

Po pierwsze zaczęła Hurrem, bo zajęła miejsce Mahidevran i się tym pyszniła. Mahi robiła tylko to, co Hurrem potem a nawet Hurrem była gorsza w pozbywaniu się rywalek. A po drugie Mahi przeżyła Hurrem i zmarła w dobrobycie, więc ta wygrana Hurrem, taka raczej "pyrrusowa". Niby wygrała a przegrała.
Zgadzam się, że Hurrem to najbardziej wredna postać w serialu.

ocenił(a) serial na 10
LenaBo

I tak najwięcej osób właśnie dla niej ogląda ten film, a najbardziej wredną postacią jest sułtanka matka i Ibrahim.

executor123

Twoim skromnym zdaniem, oczywiście. Moim skromnym zdaniem Hurrem nie da się lubić, jest okropna, wredna i mściwa. A tłumaczenia, ze robi to wszystko z miłości są do kitu, bo to by znaczyło, ze w imię miłości można zabijać, knuć i kłamać.
Nie znoszę jej, moje zbójeckie prawo :)

LenaBo

Co za głupi argument, że Hurrem zajęła miejsce Mahidevran! H. zajęła miejsce M, a M zajęła miejsce Gülfem, a Gülfem jeszcze innej...

ocenił(a) serial na 9
executor123

A co to za argument, że najwięcej osób dla niej ogląda ten film? Ja zaczęłam oglądać serial za względu na postać sułtana i Hurrem, ale nie polubiłam ich, wręcz się zraziłam. Przy Hurrem Ibrahim to "anioł".
Dla mnie najbardziej wredna jest Hurrem i Gulsah. No i Rustem... Zresztą, później Hurrem z Rustemem stworzą dobraną "parę" :) :) :)

miriam_22

Hehe, przypominam ci tylko, że Gulsah odwalała czarną robotę dla Mahidevran.

marjo

Na początku tak, z czasem zaczęła działać na własną rękę - atak na Gulnihal przez pomyłkę czy na Daye.

ocenił(a) serial na 10
LenaBo

Może i zmarła w dobrobycie (i tak mniejszym niż Hurrem), ale raczej w poczuciu klęski: na wygnaniu, po śmierci syna, zupełnie bez wpływu na sprawy państwowe.

39079288

No i co z tego, że w mniejszym niż Hurrem? Hurrem zmarła na jakiś nowotwór, czyli cierpiała, przy życiu została dwójka jej dzieci, siedziała latami w lochu albo w haremie, wielki mi dobrobyt.
Dziwne, że potępia się Mahidevran a usprawiedliwia Hurrem, która była o niebo gorsza. To Mahidevran nie mogła kochać i walczyć a ta może? Pomijam już to, ruda jest po prostu strasznie nieprzyjemna, przynajmniej w/g mnie. Taka wiecznie zarozumiała, pyszna, chamska i obłudna.

ocenił(a) serial na 10
LenaBo

Na tym forum raczej większość potępia Hurrem, a usprawiedliwia Mahidevran i Ibrahima. To zależy od upodobań. Dla mnie to Mahidevran jest odpychająca: nijaka, płaczliwa, skarży się jak dziecko, a jak już się bierze za intrygi, to zazwyczaj źle na tym wychodzi (nawet przy zabójstwie Mehmeda - choć nie można odmówić jej skuteczności, swoim działaniem sprowokowała Hurrem do jeszcze bardziej zawziętej walki przeciwko Mustafie).
A co do zamknięcia, to Mahidevran też latami siedziała w haremie czy innym pałacu (przecież nie była wolną kobietą).
A w chwili śmierci Hurrem żyła trójka jej dzieci.

39079288

Scenariusz jest pisany wyraźnie pod Hurrem, więc Mahidevran ukazano bardzo po macoszemu. Poza tym czy fakt, że Hurrem była "skuteczna" czyni ją lepszym człowiekiem? Na pewno nie. Była mściwą zazdrośnicą i wiecznie darła koparę. I to właśnie ona była straszne odpychająca.
Hurrem też beczała i skarżyła się Sulejmanowi na wszystko oraz sączyła mu jad do ucha przy byle okazji, chodząca kanalia.

Co z tego, że Hurrem była pseudo-wolna, skoro też siedziała w haremie jak w więzieniu? Też mi wolność a pyszniła się tym jakby ktoś jej w kieszeń napluł.

Dobrała się z tym dupowatym sułtanem. I tak robił jej boki przy każdej nadarzającej się okazji.

ocenił(a) serial na 10
LenaBo

1. Scenariusz jest raczej pisany pod Mahidevran - w serialu ma tylko jedno dziecko (wbrew faktom), przez co może jeszcze silniej wzbudzać współczucie widza. Natomiast Hurrem i Rustemowi przypisuje się także rzeczy, których nie zrobili, jak zabicie Izabeli Fortuny (która przecież nie istniała) czy Barbarossy.
2. Napisałem, że skuteczna była Mahidevran, gdyż zabiła Mehmeda z pierwszym razem (za drugim, jeśli liczyć otrucie ciężarnej Hurrem), zaś Hurrem polowała na Mustafę kilka razy.
3. Mahidevran zachowywała się tak samo, jak chocby wtedy, gdy sułtan kazał jej przeprosić Hurrem za to, że chciała ją spoliczkować, a ona poleciała do Mustafy i powiedziała, że Hurrem ją zwyzywała (czy coś takiego), przez co zresztą wywołała konflikt między ojcem a synem.
4. Ale o Ty napisałaś, że Hurrem siedziała latami w haremie. Ja tylko zwróciłem uwagę, że los Mahidevran pod tym względem był taki sam.

39079288

Sorry, scenariusz jest pisany pod Mahidevran? Brednie do kwadratu. Postać Mahidevran jest splycona do granic, ukazano ją jako wieczną cierpiętnicę, ciągle płaczącą i smutną. Za to Hurrem zawsze wszystko się udaje, pozbywa się każdej rywalki, zawsze ma ciętą ripostę, itp.

Nie gadaj mi tylko, że tak było w historii, bo z historią ten serial nie ma za wiele wspólnego. Pododawano sytuacje i wątki tylko dla umocnienia postaci Hurrem. Nawet sprawiono, że w serialu Mahidevran zabija Mehmeta, co przecież w historii nie miało miejsca.

Mahidevran po wygnaniu żyła sobie poza haremem, może była biedna ale wolna i z dala od tych wszystkich podłych hien na czele z rudą lisicą.

Wyciągasz jakieś pojedyncze sytuacje, kiedy to Mahidevran naskarżyła na Hurrem, jakby to miało zmienić fakt, iż to właśnie ruda latała ze wszystkim do sułtana jak nienormalna, obojętnie był powód czy nie, nie przepuścila żadnej okazji oczernienia Mustafy, Mahidevran czy Ibrahima, wręcz sama wymyślała kłamstwa. Nawet małego Mustafę oskarżyła przy wszystkich, że podpalił komnatę na polecenie matki - podła debilka. Nie wiem co sułtan w niej widział, totalna chamka, pewnie ta historyczna Hurrem była inna, bo w takiej tylko idiota by się zakochał.

ocenił(a) serial na 10
MariGold_fw

1. Mahidevran budzi współczucie choćby ze względu na utratę jedynego dziecka (w rzeczywistości miała jeszcze córkę), natomiast Hurrem ciągle intryguje, próbuje zabić Mustafę, a nawet przypisuje się jej zbrodnie, których nie popełniła. Poza tym, co znaczy "spłycona do granic"? Trudno było ją spłycić, bo nie odgrywała praktycznie żadnej roli w polityce, historii.
2. Skoro nie ma dowodów na udział Mahidevran w śmierci Mehmeda, to czy są dowody uczestnictwa Hurrem w śmierci Mustafy? A może jest z tym, jak z rzekomym otruciem książąt mazowieckich przez Bonę?
3. Mahidevran skarżyła i do sułtana (co prawda rzadziej niż Hurrem), i do sułtanki matki (bardzo często).
4. Mahidevran chciała otruć Hurrem, jak była w ciąży z Mehmedem.
5. Hurrem inaczej zachowywała się przy sułtanie (nie była przy nim taka krzykliwa, kłótliwa) a inaczej w haremie (gdzie pokazywała drugą twarz), więc mógł mieć inny obraz swojej żony.

39079288

W spłaceniu chodzi o to, że można było pokazać ją jako osobę bardziej inteligentną i walcząca o sultana no i w związku z tym narodziny Razyie. Sądzę że tak byłoby ciekawiej niż pokazać sultana jako wpatrzonego w Hurrem tylko. Lepsze to niż ten absurdalny wątek Izabeli.

ocenił(a) serial na 10
rafal4792

Jeśli o to chodzi, to niewątpliwie byłoby wtedy dużo ciekawiej, ale moim zdaniem Mahidevran "pozbawiono" córki, żeby widz mógł się nad nią jeszcze bardziej litować i jej współczuć. W serialu pozostała samotna, a tak mogłaby wesprzeć się na córce.
Zaś wątek Izabeli ewidentnie "szkodzi wizerunkowi" Hurrem.

39079288

Córka była mężatką i nie mieszkała w Bursie chociaż na pewno jakoś by ja to pocieszylo. Na takiej samej zasadzie została jej Nergissah tyle że co z tego skoro musiała wyjść za mąż i stamtąd wyjechać. Pewnie spotkały się dopiero po śmierci Suleja.

ocenił(a) serial na 10
rafal4792

Raziye była żoną Taslicali, a on był blisko Mustafy, więc do jego śmierci mogli mieszkać w Amasyi (jako córka sułtana pewnie miała własny pałac). Ciekawe, jaką miała sytuację po śmierci Mustafy - czy tak, jak matka zaczęła żyć w ubóstwie?

rafal4792

Trudno wymagać inteligencji od kogoś, kto w wieku 12 lat został wydany za mąż. Kobiety wychowane w tamtej kulturze nie były inteligentne. Wychowywano je po to, aby pokornie służyły i rodziły, a potem dały się odstawiać. Tak było z Gulfem i Mahidevran. A kobieta z naszego kręgu kulturowego, która przeżyła i nie tylko znalazła się w alkowie sułtana, ale zatrzymała się tam na dłużej, musiała:
1) mieć ponadprzeciętną inteligencję
2) oczy z każdej strony, aby nie dać się zabić
3) grać w narzuconą jej grę i być w niej lepsza

marjo

O ile mi wiadomo to inteligencja jest raczej wrodzona. Nie wiemy przecież jaka Mahidevran była naprawdę i co było przyczyną jej ostatecznej porażki. Przypuszczam, ze raczej fakt, iż tylko jeden jej syn przeżył dzieciństwo a nie czterech, jak w przypadku Hurrem. To tylko domysły, nie wiem.
Hurrem też można potraktować jako wychowaną w tamtej kulturze, gdyż prawdopodobnie została porwana w wieku 4 lat a nie 17, jak to dla udramatyzowania akcji pokazano w serialu.

MariGold_fw

Większość historyków twierdzi, że Mahidevran jednak przyczyniła się do zabicia Mehmeta.
Natomiast ta walka Hurem z Mahidevran w serialu jest przesadzona. Podobno w rzeczywistości obie żyły w zgodzie.

jolix

Większość historyków? Chyba blogowych fanów rudej i mądrali z asków :)))))))))))

Chimera_2

Kołodziejczyk, Reychman, Łątka, Bazylow, Bosworth, Kate Fleet to blogowi fani rudej mądrali? Gratuluję erudycji :)

jolix

Oni wszyscy napisali, że Mahidevran przyczyniła się do zabicia Mehmeta? Byli o tym przekonani i przedstawili uzasadnione przesłanki?
Czy może rozważali to luźno jako jedną z hipotez?
Podasz tytuły?

Chimera_2

Jeśli masz podanych autorów, wystarczy wklepać nazwiska w pierwszą lepszą wyszukiwarkę i tytuły ci same wyskoczą :)

ocenił(a) serial na 10
LenaBo

Scenariusz musiał być pisany pod Hurrem, bo jednak ona jest główną bohaterką tego serialu i w XVI wieku nie było bardziej wpływowej kobiety w Imperium Osmańskim. Potrafiła tak omotać sułtana, że robił co ona chciała. Szkoda, że nie przeżyła sułtanka, bo wtedy najprawdopodobniej Bajazyd byłby sułtanem, a on był zdecydowanie zdolniejszy od Selima

ocenił(a) serial na 9
LenaBo

No niby jest jedną z najważniejszych postaci serialu,ale raczej scenarzyści nie byli jej przychylni robiąc z niej "potwora" ,bo mnóstwo tu hejtu w stosunku do postaci Hurrem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones