PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10005539}

Zagłada domu Usherów

The Fall of the House of Usher
7,0 12 947
ocen
7,0 10 1 12947
6,7 7
ocen krytyków
Zagłada domu Usherów
powrót do forum serialu Zagłada domu Usherów

Nie sugerujcie sie komentarzami. To NIE JEST adaptacja. Jestem wielką fanką twórczości Poego, recytowałam "Kruka" z pamięci w wieku 10lat. I z tego punktu powiem, że to świetna produkcja i ciekawy hołd dla dorobku mistrza grozy, ale równocześnie zupełnie samodzielna historia o śmierci, konsekwencjach i ludzkiej psychice. To są tematy które dręczyły samego Edgara i serial świetnie obrazuje jak bardzo są ponadczasowe i dotyczą nas wszystkich. Gra aktorska pierwszorzędna, dialogi (i monologi) skłaniające do refleksji (już nigdy nie spojrzę tak samo na cytryny). Klimat i jeszcze raz klimat. Polecam

ocenił(a) serial na 1
scarlett69

W której twórczości Poego byli geje, transseksualiści i lesbijki? Ktoś, kto szanuje twórczość Poego nigdy nie stworzy filmu o ideologii LGBT. Poe był poetą, krytykiem literackim i pisarzem. A nie propagandzistą tęczowej ideologii.

ocenił(a) serial na 10
mordachamordasinski

Oj pośmiałam sie od rana, dzięki :D Śpieszę oznajmić, że śmierć, chciwość i szaleństwo tyczą się wszystkich tak samo bez względu na preferencje seksualne. Jedyną osobą którą próbuje propagować tutaj jakąś ideologie jesteś ty. Jeśli twój odbiór kultury i sztuki jest uzależniony od cudzej orientacji to mogę ci tylko serdecznie współczuć. Powodzenia!

ocenił(a) serial na 1
scarlett69

To urocze, że mimo oczywistych dowodów na lokowanie BLM i LGBT idziecie w zaparte.

ocenił(a) serial na 6
Dramat

Naturalnie, ponieważ zróżnicowanie etniczne społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych to taka rzadkość.

ocenił(a) serial na 6
Sol89

Nie wspominając o osobach LGBT, które są przecież rzadkie niczym jednorożce.

ocenił(a) serial na 1
Sol89

To 2% populacji. Lokowanie ich w każdym filmie i serialu stanowi przejaw ideologii, która zafałszowuje rzeczywistość.

ocenił(a) serial na 6
Dramat

Zabawne, niby skąd te dane? Nawet w Polsce to 5-10%, a u nas przecież przyznawanie się do innej orientacji jest szczególnie trudne.

ocenił(a) serial na 1
Sol89

Jak dzieciom w przedszkolu umożliwi się wybór płci to dojdzie do 50%.

ocenił(a) serial na 6
Dramat

Rzeczywiście argument na poziomie.
Wciąż nie napisałaś, skąd wzięłaś tę statystykę.

ocenił(a) serial na 1
Sol89

Badania, które za osobę homoseksualną uznają kogoś, kto odbywał stosunki seksualne tylko z osobami tej samej płci, zwykle wyznaczają odsetek populacji homoseksualnej w granicach 1%[46][47]. wikipedia

Oczywiście cały artykuł przeszedł już odpowiednią ideologiczną modyfikację i jest naszpikowany nowomową:(

ocenił(a) serial na 6
Dramat

Badania sprzed 30 lat, kiedy wciąż osoby homoseksualne były piętnowane i rzadko przyznawały się otwarcie do swojej orientacji. Taka statystyka jest bezwartościowa.

Sol89

Badania z ubiegłego roku - LGBT+ to 5,6%. W serialu wśród dzieci Roderyka to 66%. Ale fakt, to raczej nie jest pochwała LGBT, bo wszak wszystkie jego dzieci to zdemoralizowane i okrutne czuby.

ocenił(a) serial na 1
Sol89

Dobrze, że o tym wspominasz. Pokaż mi Indianina w amerykańskim filmie.

ocenił(a) serial na 6
Dramat

A to ma się do tematu jak?

ocenił(a) serial na 1
Sol89

Zasugerowałeś, że BLM nie jest lokowane z powodu politycznej poprawności, tylko z powodu zróżnicowania etnicznego, a to nieprawda, bo Indianie w filmach nie występują. 

ocenił(a) serial na 6
Dramat

Oj tutaj się bardzo mylisz. W serialach typu Longmire, Yellowstone czy Dark Winds indianie grają pierwsze skrzypce :)

ocenił(a) serial na 6
Robson293

Nie mówiąc o tym, że Indian jest w Stanach ułamek w stosunku do ilości osób czarnoskórych czy Latynosów.

ocenił(a) serial na 1
Sol89

Przyjmuję ten argument. Faktycznie, nie pomyślałam o znikomej liczebności.

ocenił(a) serial na 1
Robson293

Nie mylę się. 3 seriale i 2 fabuły na kilkadziesiąt tysięcy filmów.

ocenił(a) serial na 6
Dramat

Nie no napisałaś "Pokaż mi Indianina w amerykańskim filmie" a więc według ciebie nie ma w ogóle filmów z udziałem indian a to są seriale wręcz poświęcone kulturze indiańskiej

Dramat

A co, nie ma ich?

ocenił(a) serial na 1
scarlett69

Nie, ja Ci zadałem pytanie (ponieważ napisałaś, że jesteś fanką Poego) - w jakim jego opowiadaniu występują geje, lesbijki i transseksualiści? I to w ilościach hurtowych :D. Sorry, ale ja jako fan Stanisława Lema na pewno nie przyjąłbym entuzjastycznie Pilota Pirxa w roli geja. Wszystko można uwspółcześniać, ale z jakimś sensem, pomysłem, celem wiążącym się z treścią i klimatem twórczości. A nie ubarwiać dawną twórczość w tak populistyczne, wręcz prostackie, irytujące elementy.

mordachamordasinski

Patrz, juz w 2003 pisano o tym prace :) Using "The Fall of the House of Usher" as the principal, framework tale, this study illuminates Edgar Allan Poe's fictions from a perspective that focuses on homoerotic encounters. Since few prior studies have been directed at Poe's homosexual content, this thesis gives special attention to the benchmark criticism by D. H. Lawrence, which has long influenced readers' interpretations of sexual relationships in Poe's stories. This inquiry includes gender studies, especially the work of Leland S. Person, as well as queer theorist commentary on Poe and his contemporaries. It also deliberates on the definition of the queer aesthete provided by Alexander Doty and discusses how Poe's characters actually pre-date some assumptions about early appearances of the homosexual male in literature. Additionally, this thesis considers how writers who have been influenced by Poe tend to write texts that routinely provide fertile ground for the queer theorist.

ocenił(a) serial na 1
Kafarek_Marek

I to napisał Poe? Miałem dosłownie 11 lat jak czytałem jego horrory i nigdy nie kojarzyły mi się z homoseksualizmem jak dzisiejszym erotomańskim apologetom LGBT. Przecież to jest poj...e.

mordachamordasinski

nie bardziej niz ty, wyczuwam tu bardzo zagubiona w swej seksualnosci osobke, Januszku to ty? Donald cie nie kocha, serio :)

mordachamordasinski

https://fau.digital.flvc.org/islandora/object/fau%3A9933

ocenił(a) serial na 1
Kafarek_Marek

Współczesna interpretacja propagandy tęczowego totalitaryzmu. Tyle naukowo warta ile "naukowe" badania nazistów o pochodzeniu Niemców od mitycznych "Atlantów" :).

mordachamordasinski

warta i tak kilka razy wiecej niz twoje istnienie :)

ocenił(a) serial na 1
Kafarek_Marek

To samo słyszeli Żydzi z ust m.in. Ernsta Rohma - jednego z nazistowskich liderów nie ukrywających swojego homoseksualizmu. Tak, że dzięki za potwierdzenie :).

mordachamordasinski

oh, faszol obronca Żydów, nie gryzie ci sie to? I nie, nie to samo, ja oceniam cie jako osobe, nie mowie ze przez to cie zagazuje :)

ocenił(a) serial na 1
Kafarek_Marek

Hitler homoseksualista nigdy nie wydał rozkazu zagłady Żydów :). Dzięki, ale jakoś Ci nie wierzę.

mordachamordasinski

W punkt, dobrze wie o co chodzi, ale lewactwo tak już ma.

ocenił(a) serial na 1
mordachamordasinski

Dokładnie. To konserwatywne wzorce. Wyobraźmy sobie np. czarnego Frankensteina. Obym nie wykrakała. Chociaż z drugiej strony, gdyby go osadzić w czasach niewolnictwa mogłoby to wyjść naprawdę przekonywująco.

ocenił(a) serial na 1
Dramat

No właśnie. Są ludzie, którzy szybko ulegają trendom, bo bez tego czują się "nieswojo". Myślę, że to wielki problem kompleksów słabych charakterów, których coraz więcej. Każdy chce być "nowoczesny" i "cool", boi się wyrażania własnych wolnych myśli, a nawet uczuć. Przyjmuje wszystko co niby "nowe" bezkrytycznie, bezmyślnie i mniej lub bardziej świadomie staje się niewolnikiem durnych ideologii. Przypomina mi to do złudzenia zwycięstwo ideologii komunizmu i socjalizmu w Rosji pełnej analfabetów. Jak na ironię oni też krzyczeli, że komunizm to postęp - walka z nierównością, rasizmem, faszyzmem i antysemityzmem :D. Tak jak dzisiejsi gejofile, że libertynizm to postęp.

Powstanie ciemnoskórego Frankensteina to tylko kwestia czasu, możesz być pewna. Ale to się kiedyś skończy. Bo ludzie zaczynają mądrzeć. Oby nie późno, bo w Niemczech władza homoseksualistów skończyła się powstaniem potęgi NSDAP, a w efekcie okrutną, ludobójczą wojną światową.

mordachamordasinski

"wladza homoseksualistow" stworzyla NSDAP o KUR............. ty tak na powaznie jestes chory... a ja myslalem ze za kase od odchodzacych piSSdeczek :)

ocenił(a) serial na 1
Kafarek_Marek

Wiele rzeczy wydaje się inne niż jest Ci wciskane przez obowiązujące w pop-mediach. Ktoś naprawdę wolny od propagandy, człowiek z wolnym umysłem, zawsze wątpi, szuka prawdy. Może być gdzieś pośrodku, ale zawsze trzeba mieć na uwadze, że jesteś robiony w ch... Nawet jak nie uwierzysz np. w "Różowa swastyka. Homoseksualizm w partii nazistowskiej" (Scott Lively i Kevin Abrams)- naukowo udokumentowaną prawdę o nazizmie niemieckim, to przynajmniej szanuj siebie samego i uwierz w swoją intuicję. Żaden normalny człowiek nie będzie Sodomitą. I nie będzie tego traktował jako "normę". Tutaj zapala się czerwona lampka, która takim jak Ty zaślepiła tęczowa propaganda jak nic zmierzająca do totalnej indoktrynacji i ubezwłasnowolnienia człowieka poprzez wykorzystanie pierwotnych, zwierzęcych instynktów. Naziści łyknęli okultyzm, hellenistyczne pogaństwo i militaryzm. Wszystko to jest odpowiedzią na "niezrozumiałe" u Niemców okrucieństwo. Zaczęło się właśnie od homoseksualizmu.

mordachamordasinski

jestes chory, wspolczuje, a nie, mam to w....

ocenił(a) serial na 1
Kafarek_Marek

A może Ty i całe to wasze LGBT? Oto prawda w skrócie: "Pierwsze niemieckie pismo homoseksualistów „Der Eigene” było pismem rasistowskim, nacjonalistycznym i antysemickim, ilustrowanym fotkami nagich chłopców. Pierwszym najpopularniejszym miejscem spotkań nazistów był monachijski bar dla homoseksualistów.

Naziści skopiowali swoją symbolikę z organizacji o homoseksualnej tożsamości – salut i pozdrowienie, funkcja Führer, pochodziły z organizacji Wandervogel (organizacji założonej przez homoseksualistów według wzorów skauting), która z czasem weszła w skład Hitlerjugend (organizacji znanej z częstych przypadków relacji homoseksualnych, do której młodzi niemieccy chłopcy musieli przymusowo należeć).

Założycielami nazistowskich bojówek SA Die Sturmabteilungen der NSDAP byli homoseksualiści (najsłynniejszym z nich był Ernst Röhm). W 2,5 mil SA całe dowództwo składało się z homoseksualistów, homoseksualizm był nieformalnym warunkiem awansu w tej organizacji."

mordachamordasinski

jestes chory :) i nie "wasze" towarzyszu, ja nie mam problemu ze swoja seksualnoscia, wy jednak towarzyszu ewidentnie macie :)

mordachamordasinski

Intrygujące. To skoro takie było żródło dlaczego potem zaczęli homoseksualizm tępić? Dlaczego geje trafiali do obozów? (to jest pytanie, tylko i wyłącznie, bez podtekstów)

ocenił(a) serial na 1
Ankonwa25

A dlaczego Stalin mordował i wsadzał do łagrów innych komunistów? Tak działają umysły i ideologie totalitarne. Są głupie, bezwzględne i nie liczą się z ludzkim życiem, bo to rewolucje. Przy czym te "wielkie" prześladowania gejów w III Rzeszy to około 5000 osób zamykanych przeważnie na krótko za homoseksualizm w miejscach publicznych, a nie za sam homoseksualizm. Albo jeśli zostali uznani za wrogów politycznych. Tak, że te słynne prześladowania gejów przez gejowską III Rzeszę, to ściema. Dużo więcej nazistowskich gejów wymordowało Żydów i Słowian. W tym Hitler, który już przez wiedeńską policje był odnotowany jako homoseksualista. Tak, że to są prawdy, których nie dowiesz się z oficjalnych źródeł, ale warto poszukać, żeby przynajmniej mieć nad czym myśleć.

mordachamordasinski

Dzięki za ostrzeżenie.

mordachamordasinski

No i miał bardzo młodą żonę. Ile to ona miała lat, kiedy wzięli ślub, chyba trzynaście? I jak to się ma do aktualnej histerii związanej z pedofilią?

mordachamordasinski

Dziarmolisz.

mordachamordasinski

A samochody i komórki były czy też nie?
Mamy czasy jakie mamy i niestety w prawie każdym serialu są wątki LGBT czy chcemy czy nie. Jestem tolerancyjny i też nie chce tego oglądać w każdym serialu bo jest to tak nachalne, że zamiast uczyć tolerancji daje skutek odwrotny.

użytkownik usunięty
mordachamordasinski

Ten serial opowiada o degeneracji współczesnego świata, jakim cudem można to odebrać jako PROMOCJĘ homoseksualizmu? Jedyny dobrz funkcjonujący związek, który jest rzeczywiście homoseksualny, ale na dobrą sprawę jedynie wspomniany i nie wiadomo o nim w zasadzie nic to relacja Dupin z jego mężem.

ocenił(a) serial na 1
scarlett69

Serial wybitny, ale jeśli czytamy książki z których odcinki biorą swój tytuł. Bo niestety nie powiem, że interpretują bądź robią adaptację tych odcinków na ekran telewizorów

Splendor1998

Dawno nie czytałem, ale chyba się słuszne na tą książkę.

ocenił(a) serial na 3
scarlett69

Twój komentarz sprawił, że tchnęłaś odrobine nadziei w to,że książka nie okażę się równie nudna co serial. Dzięki

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones