PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3737}
7,3 13 399
ocen
7,3 10 1 13399
6,5 4
oceny krytyków
Akcja pod Arsenałem
powrót do forum filmu Akcja pod Arsenałem

byłem jako uczeń w kinie na nim.Odtrutka na fałsze PRL i to nakręcony w dobie mocnej komuny . Byliśmy karmieni skłamaną historią nawet gdy przerabialiśmy średniowiecze (ta walka klas..i wiecznie cierpiący chłopi), i wtedy, w kinie, poczułem jak ważna jest odtrutka, ona ratuje życie wewnętrzne w człowieku - to także dzięki temu filmowi potem roznosiłem nielegalną bibułę jako student i nigdy nie głosowałem za komuny, a oparłem się w formacji duchowej na Kościele. Jeden z kilku najważniejszych filmów, jakie widziałem.

Wydmin

Co? Jaką zakłamaną historią?

GodWhore

Już w wolnej niby Polsce a zaraz po komunie pewien pułkownik (lata całe w studium wojskowym egzaminował studentów) nie był zadowolony z tego, że twierdziłem, iż AL odegrała marginalną rolę w ruchu oporu, a wiodącą AK - i ci pułkownicy w tym kierunku kształcili np.studentów na przeszkoleniach wojskowych. Skłamana, jak wyżej napisałem, nawet w wydawałoby się mniej ważnym dla komunistów okresie średniowiecza i do XVIII w. - towarzysze zażarcie wtłaczali wizję klasową historii.

ocenił(a) film na 9
Wydmin

Film naprawdę znakomity, jeden z nielicznych rzetelnie nakręconych filmów o tematyce II Wojny Światowej, w okresie PRL

maciekd_filmweb

Dla mnie jest jakby święty, tak jak Biblia, bo niósł w sobie wielka naukę patriotyzmu, jakiś duch patriotyzmu. Był w moim życiu jak zwrotnica, przygotował mnie, jeszcze jako dziecko, do świadomego przeżycia pierwszej Solidarności.

ocenił(a) film na 9
Wydmin

Tylko czemu dziś takich filmów się nie kręci? Tylko się pluje na Tych bohaterów!

maciekd_filmweb

Część ciężaru przejął "Czas honoru", tam jest ukazany patriotyzm, od czego podobno dziś raczej się ucieka w stronę ukazywania jakichś egzystencjalnych , uniwersalnych cierpień. Podobno "Miasto 44" jest troszkę oddalone od idei czystego patriotyzmu, nie wiem, jak zobaczę, osądzę, ale to mi pasuje do ducha naszych czasów, a raczej ducha pewnych polskich elit, nie całości narodu.

ocenił(a) film na 9
Wydmin

Rzeczywiście Czas Honoru mimo pewnych drobnych minusów pokazuje patriotyzm ówczesnego pokolenia urodzonego w Wolnej Polsce albo dorastającego w niej. W czasach słusznie już minionych kręcono mimo wszystko niezłe filmy wojenne bo mamy jeszcze znakomitego Hubala czy Godzinę W. Nawet serial Polskie Drogi, mimo przecenienia roli GL i AL w ruchu oporu a także pokazania w niekorzystnym świetle żołnierzy AK był całkiem niezłym filmem.

ocenił(a) film na 10
maciekd_filmweb

Jeśli chodzi o samo oddanie klimatu II wojny światowej to filmy nakręcone w PRL były - ZNACZNIE - lepsze od tych kręconych obecnie. Obecnie filmy o okupacji niemieckiej z czasów II wojny światowej idą za bardzo w klimaty Hollywoodu a na tym bardzo traci realizm i właśnie klimat tamtych dni.

Polecam film pt. "Zamach" (1959) opowiadający o zamachu na Franza Kutscherę, który wykonali żołnierze oddziału "Pegaz" AK (wcześniej znany jako "Agat" czyli "Anty gestapo"). Co ważne film ten powstał zaledwie 14 lat po zakończeniu wojny więc można powiedzieć wszystko było kręcona na świeżo gdy pamięć o wojnie była cały czas żywa. Takie filmy niejako przenoszą widza w czasie.

http://www.filmweb.pl/film/Zamach-1958-11934

ocenił(a) film na 10
maciekd_filmweb

Jedynym problem takich filmów jest właśnie to, że umniejszane są zasługi AK a o NSZ w ogóle się nie mówi (chyba, że źle) natomiast GL i AL a wiec organizacje kontrolowane przez Stalina są wychwalane i gloryfikowane. Jeśli jednak znamy historię i odrzucamy nieliczne propagandowe wątki to możemy śmiało oglądać tamte filmy, bo są po prostu lepsze od tych dzisiejszych - cukierkowych i całkowicie pozbawionych realizmu.

Wydmin

skandal! przecież na przestrzeni wieków nikomu tak dobrze nie żyło się na Ziemi jak właśnie chłopom. ten nieustanny kontakt z naturą, itp.

the_men_from_okinawa

No nie? A ta niechęć do wyzyskującej szlachty, to przecież zmyślona... :)))

ocenił(a) film na 10
Wydmin

Film absolutnie ponadczasowy, do którego co jakiś czas z przyjemnością wracam.

mmiks

On jest jak linie papilarne Polaka, pokazuje naszą tożsamość i charakter narodowy.

Wydmin

Tylko dzisiaj nie opieraj się na kościele w Polsce - chyba, że chcesz takiego raju na ziemi jak feudalni chłopi w Polsce mieli... :)

Jeśli chodzi o film - racja.

jan_niezbedny0

Opieram się na Kościele nadal, bardzo dobrze na tym wychodzę. A pauperyzację wywołują dziś panowie w marynarkach i panie w garsonkach, te od, cytuję : "Sorry, taki mamy klimat". To nie Kościół wysłał miliony Polaków na bezpowrotną emigrację zarobkową.

Wydmin

Tylko jego poplecznicy, którzy się do władzy dorwali i pozwalają mu mieszać się w rządzenie państwem, oraz doić budżet ile wlezie, jedni i drudzy mieli czas i okazje dobrze to obgadać w czasach opozycji :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones