PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35930}

Generałowie

Gods and Generals
7,0 1 420
ocen
7,0 10 1 1420
Generałowie
powrót do forum filmu Generałowie

Nudy na pudy

ocenił(a) film na 4

"Gettysburg" mi się bardzo podobał, "Generałowie" już nie. Za dużo wzniosłego gadania (z poprawką na to, że wtedy generałowie, lub ogólnie ludzie wykształceni, epatowali patetyzmem na każdym kroku), za mało scen batalistycznych. A te mnie urzekły, dużo lepiej wygląda batalistyka w wykonaniu statystów niż w wydaniu komputerowym. No ale to nie ratuje tego filmu.

I nie bardzo chce mi się wierzyć w to, że Murzyni z Południa tak bardzo ukochali swoich oprawców.

ocenił(a) film na 8
nyggy

http://www.wykop.pl/ramka/858843/konfederaci-mieli-racje/ - Polecam ten artykuł.

nyggy

Wzniosłe gadanie było normą wśród wykształconych ludzi tamtych czasów. Nawet, gdy wykształcony oznacza jedynie, że ktoś ukończył West Point. Zarzut, że za mało scen batalistycznych. Czy Ty w ogóle wiesz, że ten film to pierwsza część trylogii ojca/syna Shaara o Wojnie Secesyjnej? I nie zrobiono go takim, żebyś popatrzył jak strzelają, tylko tak wynika z książki. Kto mówi, że murzyni kochali swoich oprawców. I dlaczego oprawców? Trudno mówić za wszystkich, ale nie zapominajmy, że murzyn choć był traktowany jak własność miał swoją wymierną wartość w walucie. Kto mógłby sobie pozwolić na "oprawianie" czegoś cennego. Murzyn czy na południu, czy na północy to tylko murzyn. Nigdy nie było inaczej i w sumie dalej tak jest. Nie wiem czy wiesz, że odpowiedzią Południa na "Chatę wuja Toma" był "Tom bez chaty w Bostonie". Cóż z tego, że wolny, jak głodny i bezdomny? Na Południu miał przynajmniej gdzie spać i co jeść. Pytasz o to jaki stosunek mieli murzyni do swoich "oprawców". Pisał na ten temat do swojej żony Libby generał George Armstrong Custer. Pisał, że konfederaci nie mogliby w ogóle prowadzić wojny, gdyby nie mieli pewności, że ich rodzinom ze strony murzynów nic nie grozi. Jeden z najsłynniejszych kawalerzystów zachodniego teatru wojny generał Nathan Bedford Forrest miał pod swoją komendą 49 swoich niewolników, którym obiecał wolność za dobrą służbę wojskową. Uciekł tylko jeden, a pozostali uzyskali wolność po kapitulacji Skonfederowanych Stanów.

SicSemperTyrannis

wymadrzajacym sie pisiorkom polecam strone https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_secesyjna#Przyczyny_wojn... gdzie jasno napisano, ze glowna przyczyna bylo NIEWOLNICTWO (duze litery sa dla pisiorkow, bo zwykle maja klopoty ze wzrokiem gdy tekst im sie nie podoba).

kotbury

Ty błaznujesz z potrzeby trollowania czy jesteś błaznem z charakteru? Dajesz wpis z wikipedii jako źródło wiedzy? Przeczytaj na ten temat tyle książek co ja, nie tylko tych wydanych w Polsce i dopiero wówczas się wymądrzaj. Nawet z PiSiorem sobie nie radzisz, bo we mnie tyle z PiSiora co z ciebie partner do dyskusji o Wojnie Secesyjnej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones