PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5821}
7,6 2 355
ocen
7,6 10 1 2355
Gettysburg
powrót do forum filmu Gettysburg

"Jest wielu gorszych ode mnie i paru lepszych, ale rasa czy kraj nie mają znaczenia - liczy się tylko sprawiedliwość. Dlatego jestem tutaj...i będę traktowany jak na to zasługuję, a nie jak był traktowany mój ojciec." KR Do tego zawodzące smyczki, w oddali dudniący bębenek, kilka łez.... Taki to obraz

ocenił(a) film na 9
3geo

Nie zupełnie:) Poza tym pominąłeś o wiele ciekawszą część tego dialogu. Choćby: "nie można sądzić rasy, każdy który sądzi człowieka po ogóle jest głupcem". Dalej sierżant rozbija idealizm pułkownika w drobny mak: " prawda jest taka, że nie ma żadnej iskry bożej, jest wielu ludzi nie wartych więcej od zdechłego psa", "równość? walczę by pokazać, że jestem lepszym niż inni", albo "nie ma dwóch równych rzeczy na świecie" .

ocenił(a) film na 5
Remiii

Bardzo dziękuję za komentarz i przedstawienie swojej opinii. Ja osobiście pozostanę, przy tezie, że film specjalnie mnie nie uwiódł. Jak dla mnie jest zbyt patetyczny. Natomiast cytat który pozwoliłem sobie zamieścić wyżej, wskazuje na ciekawą sentencję o tym czym w zasadzie jest sprawiedliwość i jaką stanowi wartość dla człowieka żyjącego w tak trudnym okresie. Zgodzę się z Tobą, że w tym filmie jest wiele ciekawych, ujmujących dialogów, ale jak dla mnie...ja wiem może jest ich zbyt wiele.... Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
3geo

Czasy i ludzie się zmieniają. Tamtejsze społeczeństwo było bardziej uduchowione, wynika to z pamiątek historycznych - listów, wspomnień. Nie jesteśmy w stanie tego pojąć, tak jak nie rozumiemy nawet naszych rodziców czy dziadków wyjętych z zupełnie innej epoki.
Taki honor choćby, dzisiaj rzecz praktycznie nieznana, wtedy była wyznacznikiem postępowania człowieka - nawet, decydowała o życiu czy śmierci. Chyba w serialu Kompania Braci jeden z weteranów wspomina, jak trzech młodych mężczyzn z jego miasteczka popełniło samobójstwo, dlatego że z przyczyn zdrowotnych nie mogli iść do wojska - oczywiście na ochotnika. To już przecież były lata czterdzieste XX wieku.

ocenił(a) film na 5
Remiii

Na pewno masz rację. Historia uczy wnikliwych czytelników o tym, że kultura, człowieczeństwo, formy uspołecznienia ludzi, czy pojmowanie otaczającego Świata - niezmiennie zmieniają się. Podlegają nieustającej presji rozwoju. Prawdopodobnie w ten sposób, obserwujemy otaczający Nas świat nieco inaczej niż rodzice dziadkowie itd. Natomiast moje osobiste zdanie jest takie, że człowiek pojmowany jako jednostka w szerszej społeczności: bywał, bywa i na pewno w przyszłości bywać będzie - zacnym człowiekiem. To z kolei nie jest zależne od wieku rasy czy pochodzenia społecznego. Będąc na takim portalu jak ten, należałoby podać odpowiednie przykłady filmowe....Wydaje mi się, że jest wielu bohaterów zacnych (w mniejszym lub większym zakresie). Temat jest wdzięczny i często wykorzystywany przez filmowców. Osobiście cenię sobie takie obrazy w których nadrealizm, przebarwianie czy jaskrawy patos - ograniczone są do potrzebnego minimum. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że są to elementy niezbędne w takim przemyśle, jakim stała się kinematografia. Jeszcze raz Pozdrawiam

3geo

super cytat, podoba mi się choć nie oglądałem filmu. Choc z Twojej oceny wnioskuje ze sam film nie przypadl do gustu?

ocenił(a) film na 5
pinang

Dla mnie, głównie przez swój patos, trudny do oceny. Postanowiłem umieścić go w strefie filmów średnich, czyli na 5. Mam jednak świadomość, że można go oceniać i bardzo wysoko i nisko. Myślę, że gdybyś znalazł chwilę wolnego czasu, na pewno sam byś go ocenił, z własnego punktu widzenia - najbardziej obiektywnie.
Cytat też mi się podoba, ale dodać należy, że film jest pełny tego typu mądrych sentencji, czasami bardzo trafnych, ponadczasowych i godnych przemyślenia. Pzdr

ocenił(a) film na 8
3geo

Ale ludzie tamtych czasów byli bardzo patetyczni. Takie czasy :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones