PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=463226}

Megamocny

Megamind
7,1 70 670
ocen
7,1 10 1 70670
6,6 13
ocen krytyków
Megamocny
powrót do forum filmu Megamocny

Wychowałem się na zupełnie innych bajkach i teraz widzę akwarium zamiast głowy, jakieś kapsuły, strzelanie...Film średni, fabula oklepana, nic nowego. Brakuje jakiejś głębi, wrażliwości, więcej emocji. Jest sama rozrywka, efekty specjalne, ładna animacja, trochę humoru i to wszystko, nie ma czegoś co by rozwijało, uczyło... Wole inne bajki :)

ocenił(a) film na 9
rafusss

Według mnie emocji było dużo i dużo elementow które uczą.
Miedzy innymi takie elementy:
-Miłość można budować przez przyjaźń- to rzadko poruszany motyw a jakże mądry i realny. Wiele relacji damsko-męskich w filmach także dla dzieci czy familijnych buduje się od zakochania czy tez zauroczenia co jak wiadomo nie powinno i w większości przypadków nie jest podstawą trwałej relacji
-Każdy człowiek decyduje o tym kim będzie. Nie ważne w jakiej roli widzą go inni ludzie. Licza sie jego czyny i oczekiwania
-Nie zawsze wszystko jest białe lub czarne. Ludzie to istoty skomplikowane nie zawsze można jednoznacznie ich oceniać w kategorii zły/dobry
-Nie zawsze osiągniecie jakiegos celu daje szczęście, czasami samo dążenie do niego staje się celem życia i radością
-nie wazne czy bohater jest wyjściowo zły czy dobry.O tym jak go ocenimy decydują jego dalsze czyny i postawy.Dobry bohater tez moze popełniać błędy ktore pokażą że nie jest wcale taki kryształowy

ocenił(a) film na 6
Cadavera

no ok, ale czy dzieci/młodsza młodzież to dostrzeże? Takie wnioski i argumenty to raczej poda osoba 18+ w celu dyskusji. W tej bajce wszystko jest podane na tacy, nie trzeba się zastanawiać, myśleć. Wątpię by taka np. 15letnia osoba poza efektami specjalnymi, pustymi głupimi tekstami wyniosła jakiekolwiek wnioski, które by ją rozwinęły..

ocenił(a) film na 9
rafusss

Widzę że Pan nie docenia dzieciaków. Zapewniam że młodzież w wieku 13 lat posiada świadomość tego jakimi prawami rządzi się świat dorosłych, świat emocji a w pewnych tematach mogłyby Pana może zawstydzić ;)
Motywem przewodnim filmu jest przede wszystkim zamysł że każdy jest kowalem swojego losu.
Osoba nielubiana, skreślona przez wszystkich może cos osiągnać, zrobić cos wielkiego a nawet lepszego niz ktoś kto do tej pory byl uważany za najlepszego, za bohatera.Dodatkowo porusza istotny problem który jest plaga choc dotyka wielu dzieci.
Problem dręczenia i prześladowania przez kolegów i współuczniów.
Ten motyw jest bardzo rzadko poruszany w filmach animowanych a zaryzykowałabym ze prawie wcale lub w ogóle nie poruszono tematu stalkingu miedzy uczniami w większych produkcjach Pixara czy Dreamworks.(czyli tych firmach ktore maja monopol na robienie pełnometrażowych animacji kinowych od ładnych paru lat.)
To własciwie jest oś.
Bo oto mamy chłopca- Megamocnego który wygląda nietypowo i wychowuje się w deprawującym go środowisku wieziennym. To mogłoby się wydawać przekreśla go całkowicie.
Uważany jest za gorszego, prześladowany i niedoceniany. To jak go traktowano sprawiło że naprawdę stal się zły. Z czasem jednak akcja się rozwija i nasz bohater dostrzega ze jednak może zachowywać się inaczej, że ludzie mogą go postrzegać jako kogoś wartościowego.
Wyłamał się z kanonu, oderwał etykietkę 'zły' i z pozycji przegranego na starcie stał się bohaterem.

Co może poczuć dziecko które było prześladowane w szkole podstawowej? Powiem Panu bo sama byłam kiedyś takim dzieckiem i domyślam się co może czuć dzieciak który ma ten problem. 'Dziekuje Pixar że powstał film w którym bohater ma moje problemy. Nie załamię się, pokarzę im na co mnie stać i nie pozwolę by oceniano mnie według jakichś głupich pozorów , prześladowano mnie za nic'

I tak bohater przegrany na starcie staje się zwycięzcą. Udowadnia że bycie złym było pozą wynikającą z krzywdy a tak naprawdę potrafi być lepszy niż klasowy prymus jeśli tylko zechce, jeśli tylko to zmieni.

ocenił(a) film na 9
Cadavera

ale to dreamworks jest.

ocenił(a) film na 9
telegrafistka

Przepraszam- oczywiscie masz racje :) strasznie głupia pomyłka bo logo na początku wielkie jak wół :D

rafusss

Wydaje mi się, że akurat w nowych bajkach takie morały są dość łopatologicznie wyłożone. Któryś z bohaterów to mówi otwartym tekstem (albo zmieniła mi się perspektywa od dziecięctwa tylko...). Piosenki w Królu Lwie czy Pocachotas są bogatsze w metafory i przez to chyba trudniejsze do zrozumienia (także ze względu na to, że trzeba się skupić na tekście...)
Można mieć pretensje o dużą ilość przemocy w nowych bajkach, ale mimo wszystko nowe produkcje mi podchodzą. "Megamocny" także.

rafusss

„Mamy wszystko, a jednak nie mamy nic. Wszystko jest zbyt proste.”

~ Megamind

Rzeczywiście zbyt mało głębi w bajce dla dzieci...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones