PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6419}

W paszczy szaleństwa

In the Mouth of Madness
7,0 17 219
ocen
7,0 10 1 17219
8,0 13
ocen krytyków
W paszczy szaleństwa
powrót do forum filmu W paszczy szaleństwa

Jest to jeden z moich ulubionych horrorów, który straszył mnie jak miałem "naście" lat. Niedawno odświeżyłem sobie ten film i muszę przyznać, że podobał mi się on jeszcze bardziej niż kiedyś. Jest to zapewne spowodowane tym, że za czasów kiedy byłem pięknym chłopcem, moja wrażliwość na horrory, było stosunkowo wysoka i zdarzało mi się wzrok kierować w inną stronę. Teraz i uroda, i wrażliwość mniejsza, to i większe zapatrzenie w ekran :)
Wracając jednak do samego seansu. Mamy tu do czynienia ze świetną i niekiedy mocno zaskakującą fabułą. To w głównej mierze, ona jest esencją - przysłowiowym rodzynkiem w cieście - filmu. Jednak po 10 minutach oglądania, okazuje się, że to nie jest jedyne suszone winogrono, jakie znajdziemy w tym cieście, Bo zaraz na początku, rzuca nam się do bębenków świetna - jak to u Carpentera zwykle bywa - muzyka. Jest dopasowana idealnie do klimatu, który jest kolejną perełką w tym filmie. Atmosfera jest gęsta, mroczna, czasem aż nieznośna - gdy człowiek czuje, że coś się zaraz zdarzy, z reguły nic się nie dzieje. To jest właśnie piękne w klimacie - to on buduje cały nastrój, całą grozę, przygotowując nas do zdarzeń, o których nie mamy pojęcia. Idąc dalej tropem pochlebstw - aktorzy. Według mnie Sam Neill spisał się bardzo dobrze. On zawsze jakoś kojarzył mi się z produkcjami telewizyjnymi, bądź drętwo obyczajowymi, a tu? Bardzo miłe zaskoczenie ? według mnie, jest on nieocenioną częścią tych wszystkich elementów filmu, które wyżej wymieniłem. Na koniec zalet, zachowałem sobie koniec - filmu oczywiście :) Jest on taki, jaki uwielbiam. Zaskakuje, rozśmiesza, pobudza do zastanowienia, a także powoduje mieszane uczucia - ten jego diabelski śmiech...
Po tylu ciepłych słowach, można się zastanowić, czemu tylko 9 a nie 10? No cóż, film ma swoje wady, których nie sposób nie zauważyć. Są one jednak na tyle drobne, że nie psują seansu, ale jednak rzetelność opoza (skromnym być ;]) nakazuje je wymienić. A więc, aktorka partnerująca naszemu Samemu(?), Samowi(?) (to nie sklep), naszemu głównemu bohaterowi jest dosyć cienką artystką. Przynajmniej w tym filmie. W ogóle zagrała na odwal, zero wkładu, zero uczucia, ot, kolejna rólka w życiorysie - za to 10 pasów na plecy. Dalej - efekty specjalne. No niestety, po twórcy COŚia, spodziewam się skoku wzwyż ponad tyczką, a nie miękkie lądowanie i spaloną próbę. Tu się zawiodłem, bo to wszystko wygląda dosyć sztucznie. To chyba wszystko, na co mogę sobie ponarzekać, czyli w sumie nie wiele. Myślę, że nie ma co się zastanawiać - jeśli ktoś nie widział, to niech jak najszybciej to nadrobi, bo jest to kino - pod względem fabuły - dosyć wysokich lotów. Polecam!
_________________________

MOJE (+/-):
+klimat, +fabuła, +muzyka(!), +Sam Niell, +zaskakuje +potrafi przestraszyć, +początek i zakończenie(!)

-średnie efekty, -aktorka partnerująca Samowi

ocenił(a) film na 8
opoz

Podobnie jak Ty też bardzo pozytywnie odebrałam ten film. Dlaczego? Przede wszystkim ten klimat, bo nie ma co się oszukiwać, w przypadku tego dzieła ? nie uświadczymy zbyt wiele makabrycznych obrazów. W dużej mierze nasza ciekawość zostaje karmiona fascynującymi niedomówieniami. Wyobraźnia podsuwa wszak najbardziej ekscytujące rozwiązania. Do tego udana rola Sama Neilla ? myślę, że nie miał łatwego zadania, bo oprócz Jürgena Prochowa nie miał go kto ?wyręczyć? w kwestii skupienia na sobie uwagi widza.
Pzdr:)

ocenił(a) film na 8
Jaskolka

Wszystko pieknie i cudownie jak piszecie, ale historyjka jest zbyt nie ralistyczna by mogła przestraszyć. Jakoś nie pociągają mnie filmy z potforami itp. ale ogólnie film był niezły i napewno w swoim czasie robił sieczke z mózgów.

ocenił(a) film na 9
tonieja89

Bez przesady - potwór był na końcu i do tego tylko przez krótką chwilę. A jeśli chodzi o realizm, to przecież to jest chyba najmniej ważne w tym obrazie. Czy ktoś w Obcym, Nocy Żywych Trupów, Mgle, czy nawet w Koszmarze z ul. Wiązów, martwi się o realizm?

ocenił(a) film na 8
opoz

Jeszcze jest scena jak asystentka głównego bohatera jest za drzwiami a ten partner widzi jak z pod drzwi latają taki głupie "nogi". Jeszcze jak tej jego współpracownice wykręca głowe o 180% i całe ciło.

W wymienionych przez ciebie filmach (Obcego nie oglądałem) nie ma takich potworów które mają nogi jak ośmiornice... Aczkolwiek masz racje, bo tych kiczowatych scen jest bardzo niewiele.

Muzyka też mnie jakoś specjalnie nie zachwyciła.

Gdyby nie te potforki rodem z "Gęsiej skórki" film oceniłybym na 9 bo był naprawde bardzo dobry.

ocenił(a) film na 9
opoz

Dla mnie super horror już z lat dziewiędziesiatych 9/10

ocenił(a) film na 10
opoz

To mój ulubiony horror po Drabinie Jakubowej.

ocenił(a) film na 9
Travis

Też daję 9/10:) Najśmieszniejsze jest zakończenie:) Do dzisiaj mnie śmieszy:D

ocenił(a) film na 9
Jason_Krueger

Filmidło na prawde kapitalne. Z jednej strony mamy brutalnosc rodem z filmów klasy B, z drugiej udalo sie uniknac kiczowatej konwencji, wlasciwej dla większości horrorów. W zasadzie nie mam żadnych zastrzeżeń - jest strasznie, ciekawie i z humorem.

W Paszczy Szaleństwa przypomina troche opowiadanie Stephena Kinga - Ostatnia Sprawa Umneya. Wyglad bestii przywodzi natomiast na mysl mitologię Cthulhu.

ocenił(a) film na 9
Motorcycle_Boy

No, potwory rodem z książek mistrza Lovecrafta:) Nie często możemy je zobaczyć w horrorach, w dodatku takich świetnych reżyserów:)

ocenił(a) film na 9
opoz

ten film przypomina mi niektore powiesci grahama mastertona - polecam

ocenił(a) film na 10
opoz

Oglądałem go ponad 6 lat temu, jednakże do dzisiaj pamiętam, że był to jeden z najlepszych horrorów jakie dotąd widziałem, a jestem fanem gatunku.Współczesne efekciarstwo jest tu zastąpione niesamowitym,mroczyn klimatem.10/10

ocenił(a) film na 8
opoz

dopóki nie pojawia się Cane film jest kapitalny, potem robi się nieco mniej nastrojowo (w niektórych scenach wręcz komicznie) jednak ogólna ocena jak najbardziej wysoka

ocenił(a) film na 7
mOnrOe

Film jest dobry, sam pomysł jest wspaniały. Fabuła 1-rzędna..., jednak trochę przedstawienie całości mi nie odpowiadało, dlatego oceniłem na 8/10..., jednak także za całokształt należy się uznanie.

Tybii

Oglądalalem ten film jak bylem smarkaczem i pamietam że mialem po nim koszmary, zapomnialem tytul, zapomnialem częśc scen i wczorajszej pięknej nocy zacząlem ogladac ten film i cóż... wspomnienia wrócily :D

Film na prawdę dobry, nie rewelacyjny, gdyż wygląd co poniektórych potforuff mnie bardziej śmieszyl niż straszyl, ale cóż, lata 90' więc wiele się spodziewac nie ma co. Ale w sumie to jedyny minus tego filmu, muzyka nakręca, sceny mogą przestraszyc no i początek filmu to geniusz, koncówka też nie gorsza, postac tej reporterki pozostawia trochę do życzenia ale można ją jakąś przelknąc.

Film warty obejrzenia :) jak dla mnie 8,5/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones