PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=698051}
6,8 115 353
oceny
6,8 10 1 115353
5,0 23
oceny krytyków
X Men: Apocalypse
powrót do forum filmu X-Men: Apocalypse

Proszę, niech mnie ktoś uratuje. Oglądałem różne części X-Menów i filmy związane z Wolverine, ale po obejrzeniu tego nie mam pojęcia już o co w tym wszystkim chodzi. Czemu w tej części Storm była zła? Czemu postacie z poprzednich filmów się w ogóle nie znały? (Mam tu na myśli Tego gościa ze skrzydłami, Cyklop) Dlaczego Wolverine został zamknięty w jakiejś głupiej lodówce/sejfie i pozbawiony "człowieczeństwa"?
Przecież w "Przyszłość która nadejdzie" wszyscy byli szczęśliwi, znali się, przybijali sobie piątki. Już nie wiem który film jest kontynuacją czego. Z tego wszystkiego wychodzi mi jeden wielki bajzel.

Przy oglądaniu każdej nowej części mam wrażenie jakbym oglądał to wszystko od początku, albo w innym timeline. Znowu kolejny konflikt między Xavierem i Magneto... Xavier znowu powie miłe słówko i Magneto nagle się nawróci.

Jeżeli seria miała gdzieś swój restart to błagam, napiszcie mi kolejność oglądania tych filmów wraz z Wovlerinem bo nie mam zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi.

ocenił(a) film na 7
Miwen

Więc kolejność oglądania filmów:

1. X-Men
2. X-Men 2
3. X-Men 3: Ostatni Bastion
5. Wolverine
6. X-Men Pierwsza Klasa
7. X-Men: Przyszłość która nadejdzie.
8. Deadpool
9. X-Men: Apocalypse

No więc o co chodzi w Pierwszej klasie poznajemy bohaterów za młodu, w przyszłości która nadejdzie Logan jest wysyłany w przeszłość żeby zapobiec temu wszystkiemu co miało tam miejsce i mu się to udaje więc zmienia bieg czasu i wydarzeń. Więc większości wydarzeń które doprowadziły do tego co widzieliśmy w finale Przyszłości która nadejdzie jeszcze nie poznaliśmy.

Wydarzenia z Apocalypse są już w zmienionym czasie, w tym świecie sporo rzeczy jest na odwrót. Co do Logana, z tą klatką chodzi o to że w tym budynku były robione badania Weapon X w którym Logan brał udział? Przecież to było wiele razy mówione że to go obdarło z człowieczeństwa i doprowadziło do amnezji. Było to wspomniane w części 2 i pierwszej chyba. W dodatku w filmie Deadpool było to dość bardzo dobrze opisane.

Wovlerine: Geneza, został wywalony z uniwersum bo miał się nijak do reszty, skopany Deadpool, skopany weapon X i geneza bohaterów.

Chyba mniej więcej wytłumaczyłem co i jak, a i co do złej Storm, z tego co widać w finale "Przyszłości" to ona będzie dobra.

WTTW_FILM

Może Geneza też w jakiejś zmienionej linii czasowej i można obejrzeć :) Generalnie uniwersum X-man jest mocno nie jasne i zagmatwane. Wydarzenia dzieją się w różnych przedziałach czasowych. Raz ze względu na długowieczność Wolverina, dwa wizje reżyserów i trzy- podroż w czasie, która wrzuciła i tak wszystko do kosza :D

ocenił(a) film na 7
RadoslawKamil

Wiesz, z Genezą jest jeden problem. A w sumie dwa:

Geneza toczy się w linii czasowej jeden, tak jak X-Men, X-Men 2, X-Men Ostatni Bastion, Geneza, Wolverine i częściowo, DFP. W X-Menie dwa mamy przedstawione urywki z pamięci Logana no i niezbyt tam ciekawie to wygląda a w genezie jest zwykły zabieg, operacja co wyklucza się z tamtym z X2. Oczywiście w Apocalypse wszystko jest jak w X2. No i w Genezie profesor jest już stary a z tego co wiadomo z DFP nie był wtedy jeszcze stary :/ (wszystko szło jedną chronologią z linii czasowej 1.

Miwen

Kolega podał kolejność kręcenia filmów, a ja proponuję kolejność chronologiczną akcji:
Wolverine Geneza
X-Men Pierwsza klasa
X-Men Przeszłość, która nadejdzie
Wolverine
X-Men Apocalypse
X-Men
X-Men 2
X-Men 3 Ostatni bastion

I zwracać uwagę na to, w jakich latach dzieje się akcja. Będzie wtedy wszystko gites.

ocenił(a) film na 8
Liusah

Lepiej oglądać filmy tak jak powstawały, chyba koleś nie jest taki tępy że się nie zczai, że nowe filmy są od początku

Himiteshu

Nowe filmy są prequelami, zatem oglądanie w kolejności powstawania jest mniej sensowne.

ocenił(a) film na 8
Liusah

Tak samo jak Gwiezdne Wojny przecież ogląda się od Oryginalnej Trylogii

ocenił(a) film na 8
Himiteshu

Absolutnie. Ogląda od Mrocznego Widma :)

ocenił(a) film na 8
kieperszing

się...

kieperszing

Dokładnie! Skoro mamy do dyspozycji całość, czemu sobie utrudniać i oglądać wbrew chronologii:)

ocenił(a) film na 6
Liusah

Właśnie o to mi chodziło, o chronologie akcji, dziękuje bardzo Liusah!

ocenił(a) film na 8
Liusah

Bo tak chcial twórca? Bo tracisz magię wszystkiego? No ale wy wiecie lepiej ;)

Himiteshu

George Lucas wie lepiej :) Wygoogluj sobie wywiad z nim. Był gdzieś po angielsku. Prequele zawsze się ogląda przed.

ocenił(a) film na 5
Himiteshu

:o Pierwsze słyszę o.O
Star Wars ogląda się od Mrocznego Widma, potem Atak Klonów, Zemstę Sithów i dopiero Nową Nadzieję, Imperium Kontratakuje, Powrót Jedi i na końcu Przebudzenie Mocy, wtedy wszystko się klei i wydarzenia w tych filmach są chronologicznie. Oglądanie w jakiejkolwiek innej kolejności może niesamowicie zniechęcić widza, zwłaszcza który ma pierwszy raz kontakt z Star Wars, a tacy jeszcze istnieją.

ocenił(a) film na 8
Flinston1987

Nie, zawsze dzieło ogląda się od tego jak powstawało

Flinston1987

mrocznego widma się nie ogląda w ogóle

ciosina

Cóż... Trudno się nie zgodzić :)

ciosina

hahaha :D Zabiłeś dyskusję :D

ocenił(a) film na 8
ciosina

Mroczne Widmo jest najlepsze z gównianej nowej trylogii:)

KubaLBN92

O, nie! Matki i małego Skywalkera nic nie pobije! Ich gra jest najgorszą porażką serii.

ocenił(a) film na 8
Liusah

Za to Liam Neeson, moim zdaniem, stworzył jedną z najlepszych postaci całego filmowego uniwersum- również biorąc pod uwagę starą trylogię. A Atak Klonów i Zemsta Sithów nie mają kompletnie nic.

KubaLBN92

Neeson? Hmm... Rola poprawna, ale myślę, że w starej trylogii lepsze postaci były. I Neesona też w lepszych rolach widziałam. Choć, co by nie mówić, on jako jedyny z uznanych aktorów nie poległ w tej trylogii (jak Portman czy McGregor). Ale choćby nie wiem jak dobrze grał dla mnie nie jest w stanie przykryć bólu, jaki odczuwam widząc któreś z tego duetu, a już nie daj Boże oboje, na ekranie! Poza tym ciężko powiedzieć, która część jest najsłabsza, bo słabe są wszystkie. Stara trylogia nie ma scen, których twórcy mogliby się wstydzić, a tu niestety są i to liczne.

ocenił(a) film na 6
KubaLBN92

Mroczne widmo ma Neesona i Dartha Maula.
I finałowa walkę. To mi rekompensuje resztę. A co do kolejności oglądania GW - nikt mi nie zabierze zaskoczenia i szoku jaki przeżyłam jako dzieciak, gdy padło "ja jestem twoim ojcem". Odkąd mamy prequele to już się chyba nie zdarza.

ocenił(a) film na 8
vilanella

Pełna zgoda i co do Neesona, Darth Maula i co do Darth Vadera :)

ciosina

zdecydowanie Gwiezdne Wojny ogląda się dla Darth Vadera, Darth Maula, Imperatora ewentualnie Hana Solo i...chyba na tym koniec :P
generalnie najlepiej jest, kiedy Jedi dostają bęcki i kończy się żałosne biadolenie o bzdurach dotyczących (sz)mocy :D

ocenił(a) film na 7
Liusah

Są prequelami z alternatywnym biegiem wydarzeń.

WTTW_FILM

Pierwsza Klasa jest sprzężona z pierwotną trylogią. Zatem nie taka alternatywa.

ocenił(a) film na 7
Liusah

Nie no pierwsza klasa to część pierwszej i drugiej linii czasowej.

WTTW_FILM

Ale to, co się w niej dzieje nie jest alternatywą dla starej trylogii, jak np. Apocalypse. Wszystkie zdarzenia wpasowują się w historię starej trylogii.

ocenił(a) film na 7
Liusah

Wpisują się w obie linie tak jak napisałem ponieważ dzieję się przed wydarzeniami w DFP

WTTW_FILM

Zatem nie jest alternatywą dla pierwotnej trylogii tylko zwykłym prequelem.

ocenił(a) film na 7
Liusah

Tak ten film jest Prequelem.

WTTW_FILM

Ale nie alternatywnym biegiem wydarzeń, jak pisałeś wcześniej. O to mi cały czas chodzi.

ocenił(a) film na 7
Liusah

Aaaa to może coś mi się pomyliło jak pisałem ;) To wiem ale dzięki za sprostowanie.

Liusah

Starsze xmeny trzeba oglądać pierwsze. Nie ma sensu oglądanie ich w podanej kolejności bo zmienia się przyszłość i to co się tam dzieje nie ma miejsca po Apokalypse..

ocenił(a) film na 5
Liusah

Najpierw jest Pierwsza Klasa ( dzieje się w latach 60-tych ) , a potem dopiero X-Men - Geneza Wolverine ( lata 80-te ) , następnie X-Men 1, X-Men 2, X-Men Ostatni Bastion, dalej X-Men - Przeszłość, Która Nadejdzie ( dzieje się w dwóch płaszczyznach czasowych: przyszłość i walka z nowoczesnymi Sentinelami jest kontynuacją Ostatniego Bastionu i dzieje się także po X1 & x2, ale przeszłość, do której cofa się Logan, czyli młodsze wcielenia Xaviera i Magneto to kontynuacja X-Men First Clas ) , a na końcu jest X-Men Apokalips ponieważ jest to całkowity restart X-Meneów.

Flinston1987

Przecież Geneza zaczyna się jeszcze w XIX wieku. A Przeszłość, która nadejdzie dzieje się częściowo (czasy, w których cofa się Logan) przed Ostatnim Bastionem, a nie po, bo Wolverine nie uczył już w szkole po śmierci Jean, zatem bardziej pasuje po FC. Apokalipsa to co prawda nowa rzeczywistość, ale jej bohaterowie są młodsi niż w starych X-Menach.

ocenił(a) film na 5
Liusah

" Przecież Geneza zaczyna się jeszcze w XIX wieku..." - to raptem jedna scena, a potem ( napisy początkowe ) jest już wyraźnie pokazany XX wiek i prawdopodobnie wojna w Wietnamie. 99% Genezy dzieje się w XX wieku.
Przyszłość w X-Men DOFP ( tam gdzie walczą z udoskonalonymi sentinelami, ) musi się dziać po Ostatnim Bastionie, ponieważ nie ma tam już Cyclopsa, który odszedł na samym początku X-Men: Last Stand i został prawdopodobnie zabity przez Jean pod postacią Feniksa i Jean która zginęła z rąk Logana ) , a także na samym końcu pokazane jest, że przy szachach w parku, że Magneto nie stracił swej mocy. A rzekoma śmierć Xaviera z ręki Jean/Feniksa jest wyjaśniona w senie po napisach.

Flinston1987

Mieszają Ci się dwie części Wolverine'a. Ten prawdopodobny Wietnam, to Japonia i wybuch bomby atomowej w czasach II wojny światowej. Gość uratowany przez Wolverine'a to Japończyk, nie Wietnamczyk. I jest to scena otwierająca Wolverine'a, nie Genezę. Cały Wolverine opiera się przecież o historię związaną z uratowanym Japończykiem. A Geneza dzieje się w XIX wieku. W całości. To jest przecież ta część z Lievem Schreiberem.

ocenił(a) film na 5
Liusah

Filmu " Wolverine " z 2013 roku ( tego co w większości dzieje się w Japonii ) w ogóle nie zaliczam do kanonu X-Men. Dla Mnie to film, który można całkowicie oglądać osobno bez żadnych powiązań.

Liusah

W sumie to chyba nie tak.
1. X-Men
2. X-Men 2
3. X-Men 3: Ostatni Bastion
Teraz zapominamy o tej trylogii i...
5. Wolverine
6. X-Men Pierwsza Klasa
7. X-Men: Przyszłość która nadejdzie.
I znowu zapominamy o wszystkim przed, bo w Przyszłość która nadejdzie faktycznie nadchodzi przyszłość :) Zrobili w tym filmie taką sieczkę, że trudno ogarnąć, ale generalnie wrzucili do kosza wszystkie poprzednie filmy.
8. Deadpool ???
9. X-Men: Apocalypse - To bym traktował jako kontynuację Przyszłości, i początek nowego uniwersum w zmienionej linii czasowej.
W sumie teraz należało by zrobić odświeżoną i zmienioną wesję X-Man 1,2 i 3 :D

RadoslawKamil

Myślę, że można przyjąć kilka chronologii:) W zależności od tego jak potraktuje się Apocalypse i czy Przeszłość, która nadejdzie będziemy oglądać z perspektywy momentu, w którym Logan się cofa czy z perspektywy przeszłości...

Liusah

Nie zależnie od sposobu oglądania zawsze trafi się na nieścisłości:/ Pomieszali trochę za bardzo z postaciami. Samo universum X-man jakoś mi nie leży, ale mają fajne postaci jak Wolverine czy Quicksilver. Generalnie X-mani mają pecha do tworzenia drużyn o ogromnej sile i potencjale a następnie dostają do walki marnego villana z niskimi aspiracjami typu: zniszczę cały świat bo tak i ch.... :D

ocenił(a) film na 5
Liusah

Jak to jest chronologiczna kolejność akcji to ja już tracę wiarę w ludzi...

Jak to może być chronologicznie według ciebie skoro po ostatnim bastionie Wolverine cofa się w przeszłość i ją całkowicie zmienia..?

WTTW_FILM podał dokładniejszy przebieg wydarzeń.

ocenił(a) film na 8
patryk250

Ostatni Bastion nie liczy sie jako część serii

ocenił(a) film na 5
Himiteshu

Odpowiedź po 3 latach, ale nieistotne.

Kto tak powiedział, że Ostatni Bastion jest niekanoniczny? Wszystko to kanon, nawet Origins Wolverina. Scena z tego filmu pojawia się w Days Of The Future Past. Wszystko to kanon.

ocenił(a) film na 8
patryk250

Sam reżyser Days of future past mówi ze Ostatni Bastion nie jest kanoniczny dlatego są takie zmiany w nowej seriiiii i nie mają z punktu widzenia starej trylogii sensu. Bo Singer nie tworzyl Ostatniego bastionu. No ale co ja tam moge wiedziec...

ocenił(a) film na 7
Liusah

nie tu

Liusah

Dzięki w końcu i mnie się ułożyło. Prawie ;) Bo w Mrocznej Phoenix która dzieje się po Apocalypse znowu się nikt nie zna z Volverinem, żyje Scot (którego przecież Jean zabiła w Apocalypse)...ciężko się ogląda te filmy jeżeli chce się ułożyć jakiś ciąg.

bazyl_szawalski

Bo Mroczna Phoenix to znowu jakiś prequel. Ale tu nie pomogę, bo jeszcze nie oglądałam :) Słyszałam, że słaby, to mi się nie spieszy. Nasze dyskusje pochodzą jeszcze z czasów Apocalypse jako najnowszej części, także jeszcze Phoenix i Logan nie rozkminione.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones