PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=766274}

Egzorcysta

The Exorcist
7,6 8 288
ocen
7,6 10 1 8288
Egzorcysta
powrót do forum serialu Egzorcysta

Zaczełam oglądać z czystej ciekawości, dwa pierwsze odcinki akcja się zaczeła powoli rozkręcać a teraz jestem już na 7 odcinku i jak dla mnie największą wadą tego serialu jest to że trzeba na niego czekać tydzień a czasem i dłużej. Podoba mi się bardzo ksiądz Marcus, swoją drogą bardzo dobra rola Bena Danielsa. Wkurza mnie tylko trochę latynoski ksiądz ze swoimi słabościami, albo jest księdzem i bawi się na poważnie w egzorcyzmy albo niech zrezygnuje i zrzuci sutanne dla tej dziewczyny...Niesmacznie się ogląda ich "wspólne sceny" Sam nie wie czego tak naprawdę chcę... Poza tym czekam na wielki finał tego sezonu i mam nadzieję że dusza i ciało Casey zostaną uratowane. :)
Oby był następny sezon!

ocenił(a) serial na 8
Miedzygwiezdna

Tak ksiadz sam nie wie tutaj czego chce, a w 8 odcinku znowu namieszali pod koniec w jego zyciu uczuciowym na szczescie to tylko fragment serialu.

ocenił(a) serial na 9
monika220

10/10 w koncu cos dobrego o opetaniu

Miedzygwiezdna

Nie trzeba czekać jest cały przetłumaczony na necie wszystkie 13 odcinków wystarczy poszukać

ocenił(a) serial na 8
michalmakula

Gdzie jest? Wlasnie nie moge znalezc.

ocenił(a) serial na 8
michalmakula

Na razie znajduje tylko do 8 odcinka ktory juz ogladalam, wiec jak znasz inne strony to prosze podaj :-)

monika220

Okazało się ze jest :P ale kurde 8 odcinków z napisami ale za cholere nie ma dalej a jest przecież 13 :( . Nie zauważyłem że dalej jest ale po angielsku bez napisów eh

ocenił(a) serial na 6
michalmakula

Jakie znów 13? Imdb podaje 10 tak samo jak wikipedia

ocenił(a) serial na 10
Starrlight

Bo jest 10 odcinków, za tydzień finał sezonu i mam nadzieję, że serialu, bo serial za mocny, aby go kontynuować i psuć mu ocenę.

ocenił(a) serial na 6
Kumalski

No właśnie ;) ja dopiero zaczne ogladac czekam az wyemitują wszystkie odcinki zeby obejrzec za jednym zamachem.

ocenił(a) serial na 10
Starrlight

No, ja 9 dzisiaj obejrzałem i umieram z ciekawości co będzie się działo w 10. Prócz tego serialu w tym jeszcze tylko Lucyfer 2 sezon mnie do takich rzeczy doprowadza :P

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 8
tadzimierz_filmweb

Dzieki :-)

monika220

spoko ;)

tadzimierz_filmweb

Pytanko cos wiadomo czy jakaś stacja będzie to w Polsce puszczać ?

ocenił(a) serial na 10
jones1_2

Na Trwam ma lecieć od stycznia.

ocenił(a) serial na 10
Miedzygwiezdna

Powiem tylko tak że finał rozwala.

ocenił(a) serial na 8
Miedzygwiezdna

Wiadomo coś na temat 2 sezonu?

ocenił(a) serial na 8
yxz

Oglądalność była bardzo słaba, więc pewnie anulują ;(

ocenił(a) serial na 8
dziabek666

a szkooooooda

Miedzygwiezdna

Serial dobrze zrobiony, ale ma sie nijak do rzeczywistosci. Tyle błędów w jednym miejscu woła o pomstę do nieba. Z punktu widzenia kościoła katolickiego nic sie tam nie zgadza. Ot np. sprawa ojca Tomasa, który regularnie wchodzi w grzech ciężki, co z automatu dyskwalifikuje go z udzielania egzorcyzmów. Poza tym egzorcyzmy przeprowadza się w sanktuarium maryjnym, a nie w domu opętanej. I żeby zakonnice były za eutanazją ? Nie wiem kto tworzy ten serial, ale jest totalnym ignorantem. Jednym słowem wstyd!

Roger_Ramjet_Odrzutowiec

Się zgadzam. Serial traktuję jako mocny Katolikal - Fiction. Podstawowy błąd, to nie było realnej szansy na wypędzenie demona z uwagi na to co napisałeś. Jeden - Excomunica automatycznie zabiera WSZELKĄ władzę kapłańską księdzu i nie może on w żaden sposób pomóc osobie opętanej. Dwa - kapłan będący w grzechy ciężkim (cudzołustwo) co prawda może konsekrować Eucharystię czy spowiadać ale nie może egzorcyzmować. To znaczy może ale nieskutecznie ponieważ jest bez łaski uświęcającej która jest niezbędna aby mieć orędownictwo Boże , świętych i aniołów. Poza tym najpierw musiałby biskup diecezji mianować go na egzorcystę. Aha no i tamten ekskomunikowany kapłan egzorcysta nie może egzorcyzmować nikogo poza swoją diecezją czyli jak pojawił się w Chicago to musiałby najpierw uzyskać pozwolenie biskupa. Bez tego jest to traktowane jako grzech nieposłuszeństwa i lipa - demony mają go w nosie. Aha i w ostatnim odcinku była mowa że samobójstwo to grzech ciężki. Ja nie słyszałem o takiej nauce w Kościele. Kiedyś w czasach przedsoborowych traktowano samobójców jak potępionych ale obecnie Kościół nikogo z ludzi nie uznaje definitywne za potępionego. Mimo wszystko serial w porządku i jest w nim ziarno prawdy. Niestety musiano z egzorcyzmów zrobić szopkę i całkowicie wykrzywiono to jak taki rytuał wygląda. Lewitujące osoby , gnijące ciała i takie fajerwerki że masakra. Akurat to jest najsłabszym elementem serialu według mnie. Nie będę się czepiał bo wiem że ten serial był kręcony nie jako leksykon zagrożeń duchowych więc jak na dzisiejsze standardy kiczu w TV jest w miarę spoko. Czekam na serię drugą.

ocenił(a) serial na 9
AKSORZ

Co ty gadasz, moze i jest w tym troche katolickiej fikcji na potrzeby jako tako rozwiniecia postaci ale co do tego, ze ci dwaj ksieza z grzechami na sumieniu nie moga sprawowac egzorcyzmow jest tylko w kwestii formalnej. Szatan jak to Pan Ciemności i wszelakich zawiłości mógł się pobawić z nimi w kotka i myszke, przeciez koniec koncow zdobyl ponownie duszę matki. Gadasz bzdury praktycznie w kazdej linijce, osoba ktora walnela samoboja z gory od wiekow i na wieki jest skazana na potępienie i ogien piekielny, czego ty sie naczytales? A do wygladu samych egzorcyzmow, na serio poczytaj, poogladaj troche , widze ze jestes po seansach czegos w stylu Supernatural.

kochamAndzie

Kolego mówię prawdę którą osobiście usłyszałem od jednego z praktykujacych egzorcystów oraz od osoby , która posługuje przy egzorcyzmach po dziś dzień. Zrozum że w tym przypadku jeden ksiądz dostał ekskomunikę więc definitywnie został pozbawiony godności kapłańskiej (pomijając słuszność tej decyzji) co z automatu odbiera mu zdolność do udzielania sakramentów oraz do władzy nad złymi duchami. Duchami . Ksiądz po grzechu cudzołustwa również popadł w grzech ciężki i o ile sprawować sakramenty jeszcze mógł (chociaż niegodnie) to przy wypędzaniu złych duchów na 99% odniesie porażkę. Jest tak dlatego że według nauki Kościoła Katolickiego aby walczyć ze złymi duchami osoba musi być w stanie łaski uświęcającej aby mieć wstawiennictwo / wsparcie Trójcy Przenajświętszej , Maryi świętych w niebie oraz aniołów. Bez tego człowiek jest sam w walce i naprawdę nie ma większych szans na uwolnienie osoby , jedynie może jej i sobie zaszkodzić. Szatan automatycznie wie czy dany kapłan ma prawo stawać do walki o duszę człowieka - jest maksymalnie przebiegły. Oczywiście my świeccy możemy modlić się za osoby opętane czy zniewolone , przyjmować za nie Komunię czy praktykować post w ich intencjach przez co uśmieżamy ból i cierpienie , które one przeżywają.


Co do samobójstwa. Zarzucasz mi brednie. W takim razie posłużę się nauką Kościoła z Katechizmu:

KKK 2282 Samobójstwo popełnione z zamiarem dania "przykładu", zwłaszcza ludziom młodym, nabiera dodatkowo ciężaru zgorszenia. Dobrowolne współdziałanie w samobójstwie jest sprzeczne z prawem moralnym. Ciężkie zaburzenia psychiczne, strach lub poważna obawa przed próbą, cierpieniem lub torturami mogą zmniejszyć odpowiedzialność samobójcy.

KKK 2283 Nie powinno się tracić nadziei dotyczącej wiecznego zbawienia osób, które odebrały sobie życie. Bóg, w sobie wiadomy sposób, może dać im możliwość zbawiennego żalu. Kościół modli się za ludzi, którzy odebrali sobie życie.

Więc owszem samobójstwo jest niejako jakby pogardą dla daru życia od Boga ALE są warunki łagodzące jak np.tortury. Opętanie jest straszliwą torturą dla duszy i ciała człowieka. Jeżeli dana osoba z braku zdolności do walki odbierze sobie życie lub tak jak w tym serialu poprzez przymuszenie przez szatana (w walce duchowej) poderżnie sobie gardło nie ulega automatycznie potępieniu ponieważ ... czyt pkt KKK 2283. Gdyby ten ksiądz odebrał sobie życie to mógłby zostać potępiony ale za to że nie wyspowiadał się z cudzołustwa i że niegodnie sprawował Mszę Świętą.


Napisałem to co Kościół Katolicki naucza i z czym w 100% się zgadzam. Jeżeli ty masz swoją wizję Katolicyzmu to już twoja sprawa.

Serial ma w sobie ziarno prawdy ale poprzez to że jest nastawiony raczej na obrzydzenie widza to ziarno jest mocno ukryte. Mimo wszystko nie uważam że jest zły ponieważ zamierzeniem twórców nie było wydanie leksykonu egzorcyzmów w 10 odcinkach. Tak jak pisałem poprzednio takie Katolikal-Fiction.

Pozdro


ocenił(a) serial na 9
AKSORZ

Wszystko pięknie z tym, ze nie dotarlo do Ciebie ze oni wcale nie wygrali z Pazuzu, bo powrocil we wladanie duszy matki glownej bohaterki. Różne moralne perypetie, ekskomuniki dwójki księży to tylko i wyłącznie na potrzeby filmu, a Ty łykasz to wszystko jak młody pelikan.

ocenił(a) serial na 9
kochamAndzie

A co do samobójstwa , tak myslalem ze to będzie woda na młyn bo od razu wyciągniesz mi jakies definicje z tego smiesznego katechizmu, strach przed torturami, strach przed cieniem, co jeszcze buhaha. Z zamierzenia podjąłem definicje SAMOBÓJA jako TYPOWEGO SAMOBÓJA. Pozdrawiam

kochamAndzie

Może i łykam kolego ale ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Otóż napisałem na samym początku że film traktuję jako Katolikal-Fiction. Już tłumaczę, bo widać że to dla ciebie zbyt wygórowane słowa. Otóż film to mieszanina prawdy katolickiej i fikcji reżysera - jasne ?

Na pytanie o samobójstwie napisałem ci wyczerpującą odpowiedź ponieważ staram się prowadzić merytoryczną dyskusję. Ty udajesz że "Ha ha ja i tak wiedziałem wszystko ale chciałem z ciebie zrobić sobie bekę" - to naprawdę żenujące. Najgorsze jest to że nie posiadasz najmniejszej wiedzy o Chrześcijaństwie , a próbujesz dyskutować. To typowe działanie internetowego trolla.

ocenił(a) serial na 9
AKSORZ

No no no ty wiesz jaka ja wiedze posiadam...bez odbioru

kochamAndzie

No nie wiem bo w swoich komentarzach nie napisałeś praktycznie nic. Jeżeli chcesz coś dodać do tematu walki z szatanem i powiązać to z omawianym serialem to napisz, jak to widzisz czy jak naucza to kościół/zbór/sekta w którym jesteś.

ocenił(a) serial na 8
AKSORZ

Jedno mnie śmieszy.
Oczywiście zgodnie z kościołem boska moc leży w kościele. Według ciebie również?
Załóżmy prawdziwość egzorcyzmów. Ich moc leży w kościele czy bogu?
Zakładam, że na ślepo powiesz, że w bogu. A skoro tak to dlaczego kościelny papierek miałby cokolwiek zmienić?

ocenił(a) serial na 9
Dealric

w samo sedno

Dealric

Niestety muszę odpowiedzieć na raty ponieważ przy zatwierdzeniu odpowiedzi dostaję komunikat:


Niestety Twoja wypowiedź zawiera zewnętrzny link. Usuń go, aby opublikować wypowiedź. Dowiedz się więcej o zasadach publikacji postów w FAQ.

AKSORZ

Na zasadzie posłuszeństwa. Otóż wszelka władza zgodnie z postanowieniem Jezusa została dana św.Piotrowi misja zbudowania Kościoła oraz władzy na zasadzie postanowień.

Mt 16 , 18-19
Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr (czyli Skała), i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie".

AKSORZ

Pan Jezus również podporządkował władzę nad wypędzaniem demonów swym uczniom.

Łk 9 , 1-2.
Wtedy zwołał Dwunastu, dał im moc i władzę nad wszystkimi złymi duchami i władzę leczenia chorób. I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych.

AKSORZ

Św. Piotr założył Kościół Katolicki , i był pierwszym papieżem , a apostołowie - pierwszymi biskupami.

AKSORZ

Każdy następca św.Piotra (papież) mianuje biskupów , a ci księży tak że zawsze jest ciągłość (sukcesja apostolska)

AKSORZ

wobec pierwszego papieża - św.Piotra i cały czas priorytetem jest posłuszeństwo Panu Jezusowi

AKSORZ

Między innymi poprzez posłuszeństwo papieżowi i jego biskupom. Myk polega na tym że tak jak w tym filmie posłuszeństwo zostało zerwane to wszystko co robili aby uwolnić tą dziewczynę - robili na własną rękę bez wsparcia Kościoła tego na ziemi i tego w niebie. Szatan to wiedział doskonale i w prawdziwych realiach wyśmiał by ich i nakopał do dupy - trywializując. Kończąc każdy kościelny papierek jeżeli jest zatwierdzony przez papieża czy biskupa jest traktowany tak jakby to postanowił Chrystus - por. Łk 9 1-2. Ale ale w historii Kościoła nie brakuje dokumentów , które po prostu były złe czy krzywdzące. nawet wtedy należy zachować posłuszeństwu i wierz mi że zawsze nawet z takiego z pozoru błędu Bóg wyprowadza dobro , które nie pozwala Kościołowi Katolickiemu zginąć.

AKSORZ

Aha , skutecznie wypędzać złe duchy mogą jedynie papież i biskupi dlatego też biskupi powołują egzorcystów przekazując im władzę do walki ze złem. Dlatego w serialu księża chcieli wymusić zgodę na to aby biskup zezwolił na egzorcyzm , a on cały czas odsyłał dziewczynę do psychologa. To akurat zostało przedstawione realnie - czyli zgodnie z prawdą katolicką

ocenił(a) serial na 9
AKSORZ

brednie

AKSORZ

Nie zgodzę się. Praktycznie każda bardziej rozbudowana religia ma swoje własne rytuały 'wypędzania duchów', stąd nie tylko katolicki papież i katoliccy biskupi mogą 'skutecznie wypędzać złe duchy'.

Co do sztywnych zasad 'pozostawanie w łasce uświęcającej', to ta łaska, to jak rozumiem dar od Boga i nawet jak ktoś spełnia formalnie wszystkie wymogi, to nic mu nie da zawołanie 'Hej, Bóg, formalnie powinienem być w łasce, gdzie ta moja łaska? Dawaj ją mi tutaj natychmiast!' Najwyraźniej w wizji scenarzysty Bóg miał kaprys obdarzyć łaską dwóch niepokornych kapłanów, kto Bogu zabroni?

Dodatkowo należy rozważyć czy decyzja o ekskomunice wydana przez skorumpowany i spiskujący przeciwko papieżowi kościół wywołuje 'skutki duchowe'.

ocenił(a) serial na 9
AKSORZ

Różaniec jest potężną siłą przeciw Szatanowi i Demonom. Ale niewielu w to wierzy. Uważają to za starą babską zabawkę. Na szczęście. To dlaczego klecha bez papieru by nagle stracił moce? Tfu

kochamAndzie

To jest nauka Kościoła można się z nią nie zgadzać nie będąc Katolikiem.

Czy to zdanie o różańcu skopiowałeś czy naprawdę wierzysz w potęgę modlitwy różańcowej ?

Ksiądz który sprzeciwia się postanowieniom swoich przełożonych popełnia grzech nieposłuszeństwa - to chyba jasne przecież. Sprzeciwiając się nakazom władz kościelnych sprzeciwia się Chrystusowi.

ocenił(a) serial na 8
AKSORZ

A teraz zastantówmy się kto i dlaczego wymyślił "grzech nieposłuszeństwa" ^^

Dealric

Mamy to napisane w Biblii - zastanawiać się nie trzeba.
Szatan jest ojcem wszelkiego nieposłuszeństwa , pychy i zdrady. Jako pierwszy sprzeciwił się Bogu.

ocenił(a) serial na 8
AKSORZ

A jednak trzeba. Ciekawe ile wspólnego ma pierwowzór z tłumaczeniami ;>

Dealric

Akurat w kwestii opisania grzechu pierworodnego fakty są w Biblii opisane bardzo konkretnie. Szatan wymówił posłuszeństwo Bogu sprzeciwiając się temu że my ludzie - tak marne stworzenia w porównaniu do Aniołów - mamy być najpiękniejszym dziełem Boga i mamy zostać zbawieni ,a w niebie to Aniołowie nam będą służyć. Tego Lucyfer nie potrafił znieść i wraz z częścią aniołów zbuntował się - tak to w skrócie wygląda. Owszem można zastanawiać się Czy Adam i Ewa to byli faktycznie pojedyńczymi osobami czy są to nazwy ogółu ludzkości. Czy Ewa zerwała jabłko czy owoc ... granatu ... jest wiele kwestii na których tematy zostało spisanych wiele prac teologicznych. Jednak fakt buntu i jego konsekwencji pozostaje niezmienny.

Co do wierności tłumaczenia Biblii to jest chyba najbardziej potwierdzone dzieło świata ponieważ znajdowano na całym świecie egzemplarze Biblii i każda jedna opowiada historię zbawienia dokładnie tak samo. Nawet Żydowska Tora zgadza się z tłumaczeniami chrześcijańskimi. Poczytaj znalezisko zwojów z Qumran- nawet one potwierdzają niezmienność słowa spisanego w Biblii. Owszem byli i tacy jak Luter , który powykreślał z Biblii całe księgi albo Jechowi którzy dokonali manipulacji tworząc własną wersję Biblii.

ocenił(a) serial na 9
AKSORZ

Odwracasz wszystko kota ogonem

kochamAndzie

Proszę o wyjaśnienie bo nie zrozumiałe co konkretnie według ciebie przeinaczam.

AKSORZ

Widać, że wiesz o czym piszesz. Pozostałe wpisy co poniektórych, to odnoszę wrażenie jest wiedza z amerykańskich filmów.

AKSORZ

Wierność tłumaczenia to temat rzeka. Czasem jedno słowo zmienia kompletnie znaczenie danego zdania jak w przypadku 'nie zabijaj' i 'nie morduj'. A skoro już przy przykazaniach jesteśmy, to gdzie się w KKK podziało drugie przykazania? To o obrazach, których sobie nie należy robić. Praktyka katolicka jest wypełniona po brzegi bałwochwalstwem. Te wszystkie 'święte obrazki', relikwie, modły o wstawiennictwo.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones