PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=487834}
6,3 41 380
ocen
6,3 10 1 41380
5,4 5
ocen krytyków
Ojciec Mateusz
powrót do forum serialu Ojciec Mateusz

Błędy serialu

ocenił(a) serial na 4

Pomijając już wspominany przez wszystkich paradoks ciągłych zabójstw w małym mieście to ten serial ma wiele innych "niewypałów".

1. Niby prawie wszyscy są bardzo wierzącymi katolikami, nawet mordercy z Sandomierza wpierw przyznają się księdzu do swego czynu, to w kościele tłumów nie widać; mieszkańcy niechętnie chodzą na msze, jak jest jakaś pokazana to połowę wiernych stanowią znajomi księdza (rodzina Nocula, Natalia, policjanci).
2. Ksiądz nie zajmuje się sprawami parafii, rzadko odprawia msze, chyba tylko te w niedziele i pogrzeby osób zamordowanych. Jestem ateistą, ale z tego co wiem codziennie coś się dzieje w kościele. On nic nie ma do roboty na parafiii, albo zajmuje się śledztwem, albo gra w szachy, albo jeździ rowerem, a przecież jest tam tylko jeden ksiądz. Ponadto uczy on jeszcze religii w szkole. Może punkt 1 jest wyjaśnieniem punktu 2?
3. Fatalna reżyseria i scenariusz, a może gra aktorska. Dialogi kiepskie. Dla przykładu w jednym odcinku podczas rozprawy w sądzie, po ogłoszeniu wyroku, obrończyni pozwanego krzyczy do sędziego: "Panie sędzio, to nieprawda, niech się pan ludzi spyta, wszyscy potwierdzą" xD taa, prawnik tak by się zachował w sądzie.
4. Większość morderców z Sandomierza to tak naprawdę ludzie, którzy byli wyjątkowo zdesperowani, działający a afekcie lub tacy, co przypadkowo zamordowali. Nie mówi się o wyrokach dla nich, ale większość z pewnością dostałaby najwyżej kilkanaście lat. Aż dziwię się, że nie ma ataków na ten serial za to, że "wybiela kryminalistów". Co do niektórych motywów morderstw to w skrócie mówiąc "koń by się uśmiał"
5. Każdy odcinek ten sam schemat. Najpierw niewinni podejrzani, co do których policja nie ma wątpliwości, a następnie sprawca wykryty przez księdza. Zawsze jakiś drobny szczegół, bądź też przypadkowa rozmowa naprowadza księdza na sprawcę. Ta policja nigdy żadnego sprawcy nie złapała, nie chcę wiedzieć, co się działo zanim Mateusz pojawił się w miasteczku...
6. Często ci sami aktorzy grali na przestrzeni lat różne postacie np. Marek Włodarczyk, Monika Krzywkowska.

Mimo to ma oglądalność, bo jak każdy serial potrafi wciągnąć.

bula97

7.Zawsze się zastanawiam skąd Mateusz wie gdzie jest podejrzany pod koniec odcinka jakis radar ma czy co.

ocenił(a) serial na 4
Ruben_fw

Dokładnie, i zawsze zjawia się tam tuż przed policją. Wydaje mi się, że Mateusz kabluje policji, gdzie znajduje się sprawca, ale zawsze prosi ich o chwilę rozmowy z mordercą przed aresztowaniem. Jak ma taki dobry radar, to mógłby się zająć odnajdywaniem zaginionych i poszukiwanych przestępców.

bula97

Ja mam swoją teorię, że w ostatnim odcinku ostatniego sezonu okaże się, że to Ojciec Mateusz stał za tymi wszystkimi morderstwami :D

ocenił(a) serial na 4
Kwarc

Już go chyba kilka razy aresztowali :D

Kwarc

W każdym razie to chyba najniebezpieczniejszy ksiądz na planecie - już wszyscy jego przyjaciele/znajomi padli ofiarą przestępstwa...

Ruben_fw

Nieszczęsny inspektor Możejko każdego by tylko dawał na dołek nieważne czy swój z komendy czy obcy Karykatura policjanta pan Nocul nigdzie nie widziałem policjanta który wyglądał by jak on 150 kg ma na bank Pluskwy szkoda bo on chyba najweicej razy był na dołku za niewinność

bula97

"Ta policja nigdy żadnego sprawcy nie złapała, nie chcę wiedzieć, co się działo zanim Mateusz pojawił się w miasteczku..."


No jak co się działo - tabuny przestępców krążyły po mieście, dlatego Mateusz ma tyle roboty.


Poza tym nie ma się co za bardzo przejmować, to jest kryminał familijny, z mocną nutą komediową, wymaganie od niego realizmu jest skazane na porażkę.
Wystarcza, że broni się klimatem (muzyka, zdjęcia, naprawdę fajne lokalizacje) i dobrze wymyślonymi, wyrazistymi postaciami pierwszego planu (dobrze granymi).

bula97

Dodam jeszcze to że prawie wszyscy "podejrzani" dzwonią zawsze do Ojca Mateusza zamiast do adwokata.

ocenił(a) serial na 7
bula97

Punkt 1 i 2 - nie wiem, skąd takie wnioski. To, że nie w każdym odcinku jest pokazana Msza, kompletnie o niczym nie świadczy. Przecież to by było niepotrzebne zabieranie miejsca wydarzeniom, ktore mają wpływ na rozwój akcji. Niska religijność Sandomierzan to też wyimaginowany argument, przecież na Mszach zawsze było wiele osób i to nie tylko z otoczenia księdza. Poza tym przecież to na pewno nie jedyna parafia w Sandomierzu, nie znamy szczegółów dotyczących wielkości parafii, zasięgu etc. Stąd zagłębianie się w takie szczegóły nie ma sensu, a tym bardziej wyciąganie jakichlolwiek wniosków.

ocenił(a) serial na 4
kofiarz

W kościele jest zawsze mało wiernych, nawet na pogrzebach. Dziwne, że nie wspomniano o innych parafiach w Sandomierzu, z pewnością jakaś jeszcze jest. Fabuła serialu pokazuje jednak, że w mieście jest tylko jedna parafia.

bula97

Pokazują tylko jedną, ale wcale nie sugerują, że jest tylko ta - wręcz przeciwnie.
Ja widziałem tylko część odcinków, a co najmniej kilka razy słyszałem jak przedstawiając się Mateusz mówił: "Jestem proboszczem jednej z tutejszych parafii".

kofiarz

Pokolenie Netfliksa. Fabuła, która nie przemyca światopoglądu to nie fabuła :P Oczywiście, księdza co chwile widzimy na mszy, spowiedzi czy katechezie, ale, jak widać, za rzadko... Niemniej też nie rozumiem zarzutu. Na nabożeństwach jest dużo osób, nie tylko z otoczenia księdza. Zresztą, jakby ich nie było to pojawiłby się zarzut, że tacy zausznicy, a na mszę nie chodzą :P Co do parafii to, co ciekawe, kościół znajduje się w Gliniance pod Otwockiem.

ocenił(a) serial na 8
bula97

Zawiodę cię: w niektórych nowszych odcinkach policja jest szybsza (choćby odcinek "Głos"). Warto pamiętać, że Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy to tylko jedna parafia, dlatego wielkich tłumów nie ma. Ponadto w serialu, choć od dawna są to tylko polskie odcinki, ok pierwszych 10. sezonów bazowało na odcinkach oryginalnego włoskiego serialu i nie do końca te historie były takie same (oryginalny serial miał ich 16, teraz leci już 29 sezon). Nie było też ciągnięcia wątku Pluskwy przez wiele sezonów.

Shiloh

Orginal obecnie ma 13 sezonów kręcą 14 , tam mamy już np 3 komendanta teraz jest kobieta , pierwowzór Piotra kościelnego jest cały casz.Do tego teraz zmienili bohatera Don Matteo zastąpił młodszy Don Massimo.

ocenił(a) serial na 8
ghf

Zdążyłem się zorientować w międzyczasie. Co prawda spóźnione, ale Wesołych Świąt Wielkiej Nocy.

Shiloh

Myślę że u nas te zmiany by nie przeszły pierwowzór Możejki odszedł z panią burmistrz po 5 sezonie. Potem nowy szef ożenił się z córką Włoskiego Nocula i przeniesiono akcje z Gubbio do Spolleto. Może i by to przeszło, ale zmiana głównego aktora nie już u nas by zakończyli serial gdyby Żmijewski zrezygnował. Ogólnie Terenca Hilla zastąpił Raul Bouva. Ciekawe że orginał jest 8 lat starszy a ma niej odc. Rozpisałem się sorry.

Też wszystkiego dobrego z okazji świąt.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones