PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644005}

Gra tajemnic

The Imitation Game
7,4 188 282
oceny
7,4 10 1 188282
5,6 38
ocen krytyków
Gra tajemnic
powrót do forum filmu Gra tajemnic

"Polacy mogą być spokojni – scenarzyści nie zapomnieli o rodzimym zespole naukowców, który kilka lat przed Brytyjczykami rozpracował komercyjną wersję Enigmy, dając następcom znacznie skuteczniejsze narzędzia do pracy, wzmianki na ich temat pojawiają się kilkakrotnie. Ten filmowy hołd dla jednego z najwybitniejszych umysłów dwudziestego wieku ma zdecydowanie ponadnarodową charyzmę."
Według tego artykułu, można być częściowo spokojnym.

suszyMie

masz problemy ze sobą czy coś cie boli?

ocenił(a) film na 7
suszyMie

Nie sadze, zeby czytala w jakimkowiek jezyku, ale pewnie widziala film. I w zasadzie nic w tym zlego, to jest literatura popularna, a nie obowiazkowa, ale z tej dziewczyny wychodzi tyle nieuzasadnionej pogardy dla innych ludzi i przekonania o wlasnej wyzszosci intelektualnej (co sama osmiesza razacymi bledami), ze nie budzi ani troche sympatii.

semira1

Ty? Próbujesz komentować? A przejdzmy na inny jezyk zobaczymy buraczku jak sobie poradzisz.

ocenił(a) film na 7
eowine

A w jakimś byś chciała, dzieciątko?
Gdyż płynnie to ja znam tylko dwa i pół. Angielski to mój język ojczysty, polski jak widać znam całkiem dobrze, amerykańskim z powodzeniem udaję Amerykankę przed Amerykanami. Umiem się jeszcze dość swobodnie porozumiewać po francusku i niderlandzku, ale do biegłości mi daleko, książkę przeczytam, ale jej nie napiszę. Od biedy dogadam się jeszcze z Niemcem i Rosjaninem. Więc? W którym sobie życzysz? Może w którymś z nich będziesz mniej infantylna?

ocenił(a) film na 7
semira1

Nie znasz natomiast języka, którym eowine włada biegle , dlatego się nie dogadasz. Jest to język nienawiści i pogardy.

ocenił(a) film na 9
semira1

Zgadzam się w zupełności ze wszystkim, co napisałaś w tym wątku (ta dziewczyna, "Eowine", chyba jest troszkę odcięta od rzeczywistości), ale jedno nie daje mi spokoju...

Znasz płynnie dwa języki. Ok, bardzo powszechne (i przeze mnie popierane).

Angielski Twoim językiem ojczystym... Nie wiem, nie znamy się, jest to możliwe. Może urodziłaś się w UK lub Irlandii, a może jeszcze w innym miejscu...? W końcu Polaków na emigracji wielu.

Masz znajomych Amerykanów... W liczbie mnogiej, czyli nie jakiegoś tam jednego, od biedy. No cóż, też się zdarza. Rzadko w przypadku Polaków, ale ok.

Osobiście znam dwoje Brytyjczyków i według nich francuski w szkole na Wyspach jest raczej śmieszny pod względem poziomu, ale nie wykluczam, że szkoły mogą różnić się znacząco i oczywiście można ten język dobrze opanować choćby i na własną rękę, choć zajmuje to SPORO czasu, gdy nie mieszka się w kraju francuskojęzycznym...

Ale...

Swobodnie porozumiewanie się po niderlandzku, dodane do całej tej listy osobliwości, po prostu mnie rozwaliło.

Plus niemiecki "od biedy", no tak... Którego nie ma w szkołach ani w UK i Irlandii (z tego, co wiem), ani we Francji, jedynie w Holandii i Belgii, więc podsumowując...

Polka urodzona na Wyspach, mówiąca w pięciu językach (z Rosjanami wszyscy jesteśmy się w stanie dogadać)...

Oczywiście wszystko to jest możliwe, ale jakoś nie chce mi się wierzyć...

Dla zainteresowanych: sama posługuję się dobrym angielskim, niderlandzkim i podstawowym francuskim. Polskiego nie liczę, jako iż jest to mój język ojczysty.

Nie chcę nikogo obrażać, gdyby ktoś chciał się przyczepić

ocenił(a) film na 7
MissMary

Żadna tajemnica i to dość proste :)
Nie jestem Polką ani troszkę, ale rodowitą Brytyjką (pół Angielki, ćwierć Walijki, ćwierć Amerykanki). Moich starych nosiło po świecie, w Stanach mieszkałam od 7. do 15. roku życia, znam ich od cholery i trochę :) W Holandii natomiast z przerwami od 15. do 18. roku życia. Moi rodzice oboje są lingwistami (ojciec nie żyje, ale był lektorem), matka jest specjalistką od literatury angielskiej i francuskiej. Kiedy miałam lat 24 życie uczuciowe przygnało mnie do Polski i od tego czasu, a to już 20 lat mieszkam jedną nogą w Polsce, jedną w WB. Skończyłam zresztą filologię polską, nie wiem po co :) Języki to nasza rodzinną tradycja. Tym sposobem tutaj, nudząc się jako żona przy mężu nauczyłam się niemieckiego i rosyjskiego, też nie wiem po co, ale naprawdę "dogadam się" to poziom mojej znajomości tych języków, więc kiepsko.
Na niczym więcej się nie znam, słowo :) I w mojej rodzinie jestem językowo upośledzona, też słowo :)

semira1

Wow - zaiste musisz być wspaniałą osobą chętnie kogoś takiego bym poznał :] - niesamowici są obcokrajowcy którzy władają - no może nie perfekt ale chociaż poprawnie ,naszą mową i pismem :).

Pozdrawiam,

ocenił(a) film na 9
semira1

Szczerze? Liczyłam na logiczną i, co najważniejsze, prawdziwą odpowiedź... Chociażby np. "Bardzo interesuję się językami i jest to moja mocna dziedzina, poza tym zdarzyło mi się mieszkać w ..."

Rodowita Brytyjka, do tego pół Angielka, ćwierć Walijka, ćwierć Amerykanka (!) pochodząca z rodziny językowych specjalistów wyjechała do Polski z Holandii, a wcześniej oczywiście z USA do Holandii, aby skończyć filologię polską i wyjść za Polaka, który nauczył ją dodatkowo dwóch języków, gdyż "jej się nudzi", mieszkająca jedną nogą w Polsce, a drugą w "WB" i to 20 lat, a jeszcze i tata nie żyje, dla zabicia czasu swoim biegłym polskim (dziwnie przypominającym po prostu dobry poziom językowy "najzwyczajniejszej" Polki, ale to takie nudne...) wypowiada się na temat filmów na filmwebie... Nazywając rodziców "starymi" w wieku 44 lat... No i nie zapominajmy, jest "językowo upośledzona"...

Powiem szczerze: według mnie to chyba nawet nie wymaga mojego komentarza.

eowine

Nie wiem czym tu się tak denerwować. Eowine brzmi dla mnie kobieco, ale dzisiaj jest wiele imion damsko-męskich i każdy może się pomylić. Np. Morgan, Jordan, Robin, Sam, Sasha, Alex, Taylor...

lisa_eli

Dziękuje Ci bardzo:)

ocenił(a) film na 7
lisa_eli

Sasha to zdrobnienie, a nie imie. A Eowyn to imie wymyslone na potrzeby powiesci, wiec faktycznie, przy wlasciwej pisowni jest tylko i wylacznie zenskie. Z tym, ze nie kazdy musi znac Tolkiena. Fakt, ze sie go czytalo nie czyni z nikogo intelektualisty i przeciwnie.

semira1

Powietrze psujesz jak sie tym pyskiem odzywasz.

eowine

Przeczytałam całą tę dyskusję, bo nudzę się dzisiaj, i chciałam tylko, droga Eowine, dać ci radę - nic więcej już nie pisz. :(

Anoia

To smutne masz życie:D
Moja rada: zajmij się tym życiem, bo żal.

ocenił(a) film na 7
eowine

hahahahaha :D popieram Cię Anoia.

A co do Ciebie droga eowine to tak zawistnej, niekulturalnej i burakowatej osoby nie widziałem dawno na forum filmweba. Troszke pokory i ogłady, bo obrażaniem innych osób sama sobie sprawiasz taką a nie inna wizytówkę. I uprzedzając ew. wycieczki osobiste w moim kierunku to z góry pozdrawiam serdecznie :)

zdziechu24

bo zwątpie wizytówka sie znalazla.

ocenił(a) film na 7
eowine

A ja stoje murem za eowine ^^ i możecie mnie cmoknąć w pupke.

Olipatka

Uważaj mogą gryźć....

Anoia

podpisuje się pod tym wszystkimi kończynami... żal czytać :(

Anoia

dzięki.

eowine

"O znajomości podstawowej angielskiego nie wspomnę, który jest (przez unię) naszym językiem urzędowym również"
brechtam

"nie każde imie zakończone na A jest żenskie"
brechtam

"eowine", bo Tolkiena "czytałam w oryginale"
brechtam

z niektórych to nawet szydzić nie trzeba, wystarczy pozwolić im się wypowiedzieć na forum :]

suszyMie

Ciekawe, że takie bydło jak ty wpada zawsze z tymi samymi problemami.

eowine

Wiem, że to było dawno i nie prawda, ale nie masz racji.
Polska wersja Tolkiena spolszcza imiona. Nikt nie ma wymogu władania językiem angielskim i śmiesznym jest stwierdzenie że przez unię angielski jest w Polsce językiem urzędowym.
Plus sama mówisz o podstawowej znajomości języka i dodajesz, że przeczytałaś Tolkiena w oryginale. Gratuluję, ale co z tego?
I Tolkiena nie ma w kanonie lektur. Nic. Są fragmenty Hobbita, i to nie we wszystkich podręcznikach.

RewolucjaLipcowa

No i co w związku z tym?

eowine

Śpieszę z odpowiedzią. W związku z tym Twoja osoba prezentuje swego rodzaju brodzik umysłowy :)

mam nadzieję że pomogłem, a jeśli nie nie obchodzi mnie to :)

ocenił(a) film na 7
eowine

Wernyhora to nazwisko, a nie imie. On chyba Bogumil mial na imie czy jakos tak.

W polskim jezyku raczej kazde imie konczace sie na a jest zenskie. I jakos nie moge wykombinowac polskiego imienia, z prawdziwie slowianskim pochodzeniem, ktore nie konczyloby sie na a.

eowine

1. Mieszkam od 8 lat w UK i nie spotkałem się z imieniem Eowyne
2. U Tolkiena nie ma czegoś takiego jak Eowyne, jest Éowyn - http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%89owyn
3. Angielski nie jest językiem urzędowym w Polsce.

Rodney95

wzmianki na ich temat pojawiają się kilkakrotnie..no to rzeczywiscie bedzie o nas trochę glosno

snickers2013

To tylko sie cieszyc:)

Rodney95

Zwłaszcza, że film "Enigma", który ma już trochę lat robił z polskich naukowców pijackich durniów a całą zasługę rozszyfrowania maszyny przypisał brytyjskim oficerom. Ja też jestem przewrażliwiona, gdy w jakiejś ekranizacji przekłamuje się historię.

użytkownik usunięty
eowine

No tak, inaczej film jak i reżyser zostanie obsypany 1/10 na Filmwebie.

ocenił(a) film na 6

POLAND STRONK!

Ludzie to debile, którym nie chce się czytać. Kiedyś coś tam usłyszeli, że Polacy rozszyfrowali Enigmę i mają ból dupska jak się filmy skupiają głównie na Bletchley Park.

użytkownik usunięty
saitek

Plus, to nie jest film historyczny. To tak samo, jakby się czepiać Tarantino, że Hitler nie umarł tak, jak w Bękartach Wojny.

Jest biograficzny, więc opowiada o realnych wydażeniach i realnych postaciach. Twoje porównanie jest bez sensu.

ocenił(a) film na 6
szkola__oczy

W filmie będzie wspomniany wkład Polaków i wystarczy. Film jest o Turingu. :)

saitek

Oczywiście, że wystarczy. Ale nie o to mi chodzi. Jest to film o prawdziwych wydażeniach, więc porównanie do zabicia Hitlera przez bękartów (dobrze odmieniłem?) wojny jest trochę na wyrost.

saitek

Sorry, że się czepiam, ale nie sposób przejść obojętnie obok tych twoich 'wydażeń'. Bardzo kole w oczy. Słownik ortograficzny odstawiłeś do lamusa, czy to tylko taki 'artystyczno-anarchistyczny' zabieg?

saitek

Ale oczywiście wiesz co to bomba kryptologiczna i kto ją stworzył.
Bo oczywiście niektórzy szaleją z polskości i przesadzają, ale Ty przesadzasz znowu w drugą strone.

ocenił(a) film na 6
szkola__oczy

Oczywiście, że wiem co to i kto ją stworzył. :)

saitek

Bol dupy to ty juz masz inaczej by cie tu nie bylo.

ocenił(a) film na 6
eowine

Ten post ogromna patriotko nie był do Ciebie tylko do Nameless0ne odnośnie nieuków i patriotów z kompleksami. :) Wspomnienie o Polakach w filmie zupełnie wystarczy. Wychodzi na to, że ból dupy masz ty bo zaatakowałaś mnie bezpodstawnie. :D

eowine

Fajnie, że poruszyłaś ten wątek; bez względu na to jak nieprzyjemnie dla ciebie potoczyła się ta dyskusja.
Za parę godzin wybieram się do kina na ten film (Anglia), jakby spokojniesza ;-)

feminus

Wiesz mi nie robi różnicy. Jeśli jeszcze psie burki sfrustrowane myslą, że na kimś ich jad i zrujnowane zycie robi wrazenie to smiech mnie tylko bierze.

Jestem ogromną patriotką. I uwazam, ze mają psi obowiązek zrobic film o Polakach jak robią enigme. A reszta bydła mnie nie interesuje.

ocenił(a) film na 5
eowine

Polacy robią enigmę? Nowa historia się tworzy!

ocenił(a) film na 7
deadrys

Też mnie to oszołomiło. To dziecko nawet nie wie o co w tej całej historii chodziło. Niesamowite, myślisz, że ona poważnie nawet nie wie co to jest Enigma? Wygląda na to, ze nie, aż ciężko uwierzyć. Stworzenie Enigmy przez Polaków to takie coś mniej więcej jak polskie obozy zagłady...

ocenił(a) film na 5
semira1

Zapewne naprawdę nie wiem, czym jest Enigma i jaka jest jej historia. Po prostu... szkoda słów. Dziecko dorwało się do komputera i obrzuca ludzi swoim spamem.

ocenił(a) film na 7
eowine

hahahahhahahah...to smutne co mówisz. Bycie patriotką nie polega tylko na wylewaniu wiadra pomyj na każdego kto śmie się z Tb nie zgodzić. A już na pewno wymaga choćby podstaw historii własnego kraju. Wróć dziecinko do szkoły, niech mama zadzwoni po super nianie bo z kulturą osobistą u Cb również słabo.

zdziechu24

hahahahahhahahhaha przemówił.... bo nie wytrwam.

eowine

Aż smutek człowieka bierze kiedy czyta twoje wypowiedzi.. Rzucasz się na wszystkich, prowokujesz do kłótni (których - Bogu dzięki - nikt z Tobą nie zaczyna i nie ciągnie kilometrami na forum) i jesteś niesamowicie niekulturalna. Po co pisać posty, które merytorycznego nic nie wnoszą, a tylko obrażają pozostałych użytkowników..? Naskakiwać na innych, bo nie wiedzą czy twój nick odnosi się do kobiety czy do mężczyzny? Litości.. Wyzywać od bydła każdą jedną osobę, która ma odmienne zdanie od Twojego? I te przechwałki "czytałam w oryginale", "jestem patriotką"..? Skoro tak wg Ciebie wygląda patriotka to może lepiej przestań nią być... :/ Albo naucz się przyzwoitego wyrażania na publicznym forum i prowadzenia konstruktywnych dyskusji w miejsce osobistych wycieczek pod adresem połowy forum.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones