PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=343217}

Hobbit: Niezwykła podróż

The Hobbit: An Unexpected Journey
7,6 400 009
ocen
7,6 10 1 400009
6,5 32
oceny krytyków
Hobbit: Niezwykła podróż
powrót do forum filmu Hobbit: Niezwykła podróż

1 - Było powiedziane w filmie, iż świat stworzyło 5 czarodziejów - Biały (Saruman), Szary (Gandalf), Brązowy (Radagast) i dwóch Błękitnych. Czy zatem istnieje jakaś hierarchia mocy, czy te kolory coś oznaczają? Wiem że biały jest najsilniejszy, a jak dalej?

2 - Gdzieś tu czytałem, że niektóre stwory same pędziły moc - np Sauron czy Barlog. Kto jest potężniejszy w świetle śródziemia z takich istot? Czy Smaug był potężniejszy i groźniejszy od Barloga? Były jakieś potężniejsze stworzenia?

3 - Ta zjawa (nekromanta) który napadł radagasta w tej świątyni, to był król Angmaru? Najpierw pojawaił się jakiś cień jak Dementor, a potem zjawa która wyglądała jak Nieumarli z "Powrotu króla". Jeśli to wódz nazguli, to skąd się tam wziął? Czemu jest widzialny? Może to był Sauron (gdzieś słyszałem że miał pojawić się w filmie)? Może ktoś to wyjaśnić?

4 - W filmie są znaki że "coś się dzieje" - m.in. ta wyżej (z nekromantą), stworzenia zdychają w lesie Radagasta, grupy orków się przegrupowują. O tym dyskutują też Gandalf z Sarumanem i elfami w Rivendel. O co więc chodzi? O to że zło - sauron się przebudza i zaczyna szukać pierścienia? Czemu tak się dzieje?

5 - Na początku w retrospekcji jest scena bitwy, w której Thor ucina Azogowi ręke - czy była to Bitwa o Morię? Bo już nie pamiętam. Wiem tylko z WP że orki przejęły Morię. Czy motyw Morii się jeszcze pojawi? Wydawało mi się, że to właśnie Balin był władcą Morii.

6 - Na koniec pytanie z czystej ciekawosci - książke czytałem 10 lat temu, może mi ktoś powiedzieć w skórcie, bez dużych spojlerów - czy oni naprawę w TAKIM składzie (12 krasnoludów + czarodziej + hobbit) zamierzają pokonać tego smoka? Który wybił kilka tysięcy krasnoludów i przejął gigantyczną gore? Perspektywa wyprawy na smoka w takim składzie jest co najmniej śmieszna. Jak oni chcą to zrobić? Czyste kuriozum.

Z góry dzięki za odpowiedzi. Film mi się bardzo podobał :)

ocenił(a) film na 9
straightlines

Eru był najpotężniejszą postacią całego świata, my zaś mówimy o Śródziemiu. Jak wyjaśnia Silmarillion, nie jest on jedynym kontynentem w świecie Tolkiena. Tutaj rządzi Sauron - Majar bez ograniczenia mocy nałożonego nań przez Valarów.
W Drużynie Pierścienia Gandalf określa Ancalagona jako najpotężniejszego smoka. Oczywiście Glaurung był ojcem wszystkich smoków, jednakże to Ancalagon Czarny był najpotężniejszym smokiem Morgotha i jednym z najpotężniejszych przeciwników w trakcie Wojny Gniewu. Dodatkowo posiadał skrzydła, czym Glaurung nie mógł się niestety pochwalić.
Czarnoksiężnikiem bez cienia wątpliwości był Sauron, wystarczy poczytać Naradę u Elronda w Drużynie Pierścienia.

ocenił(a) film na 5
Marvolo666

Ok dzięki za uwagę co do Glaurunga. Jednakże, co do Saurona, to był on uczniem Melkora i dopiero po jego upadku zaczął knować potajemnie, zatem (jak mniemam, jak każdy inny Majar) był podległy Valarowi (Melkorowi).
P.S. Przekład Silmarilonu mówi cytuję: "smok Glaurung Uruloki przeleciał nadrówniną Anfauglith...", więc siłą rzeczy posiadał skrzydła...

ocenił(a) film na 9
straightlines

Sauron po ostatecznym upadku Morgotha mógł się ukorzyć przed Valarami, jednak tego nie zrobił, bo przyzwyczaił się do dużej władzy jaką posiadał za panowania Czarnego Króla. Więc był złą gnidą już wtedy :D Tak jest przynajmniej napisane w rozdziale o Wojnie Gniewu.
Interesująca informacja odnośnie Glaurunga, encyklopedie podają iż miał moc hipnozy i ziania ogniem, jednak nie potrafił latać. Nawet wikipedia to wyraźnie podkreśla. Jak to dokładnie leci po angielsku jestem ciekaw.

ocenił(a) film na 5
Marvolo666

Więc w kwestii Glaurunga raczej zawierzam przekładowi książki niż Wikipedii. Jednakże jest to jeden z niewielu fragmentów, gdzie użyto słowa wskazującego na lot. Ale też z drugiej strony "Glaurung przeleciał NAD, a nie PRZEZ" więc dokładnie Silmarillon wskazuje na lot Glaurunga. A co Saurona faktycznie się skurczybyk nie ukorzył, miał stracha i na pewno zbyt przyzwyczajony był do władzy jakiej zaznał pod Melkorem. Ale to był frajer skoro go nawet Luthien (drobna elfka) i jej pies Huan (ok..ok pies z Valinoru :))potrafili pokonać:P A co do ludzi to Sauron faktycznie nimi rządził skoro prawie wytępił Numenor:)

ocenił(a) film na 9
straightlines

Numenoryjczycy wykończyli się praktycznie sami, nie dla psa była kiełbasa Błogosławionych Krain. Chociaż Sauron miał wielki wkład w nakłonienie króla do tej samobójczej wyprawy.
Sauron był sprytny, bardzo sprytny, a mało nie wykiwał Celebrimbora przy pierścieniach.
Wikipedia była pierwszym co wyskoczyło na ten temat, ale nawet anglojęzyczne encyklopedie poświęcone Tolkienowi mówią wyraźnie, że Glaurung był wingless...Wszystkie ryciny ukazują go jako smoka bez skrzydeł. Warto przejrzeć kilka stron. Ja zawsze uważałem, że był ich pozbawiony, chociaż nie wiem, czy wyczytałem to w samym Silmarillionie.
Obie książki polecam, zarówno Dzieci jak i Opowieści. Im więcej Tolkiena tym lepiej. Chociaż moim skromnym zdaniem Dzieci są ciekawsze.

ocenił(a) film na 5
Marvolo666

powiedz mi co bardziej polecasz: Dzieci Hurina czy Niedokończone Opowieści?

straightlines

Odniosę się do kilku punktów z Twojej wypowiedzi
1. W "Silmarillionie" albo w "Niedokończonych Opowieścach" wyraźnie zaznaczone jest że ze wszystkich majarów najmądrzejszy był Olórin (Gandalf - patrz punkt 2.), lecz z wysłanych do Sródziemia największą moc miał Curunir (Saruman).
2. Tak, Istari byli majarami, którzy po wysłaniu do Śródziemia przybrali postać starców. Zabroniono im także korzystać z mocy by wzbudzać strach czy uwielbienie. Głównym ich zadaniem miało być służenie radą ludom Śródziemia. Majarowie których wysłano to: Olórin (Gandalf), Curunir (Saruman), Aiwendil (Radagast), Pallando (Rómestamo) i Alatar (Morinehtar). Balrogowie także byli majarami, zwiedzonymi przez Morgotha na samym początku. Przybrali oni postać cielesną demonów, przez co ich moc uległa pewnym ograniczeniom (m. in. nie mogli zmieniać swojej cielesnej postaci). Byli oni duchami ognia. Gdzieś jest także napisane, że możiwe jest że smoki to także upadli, ale jednak pomniejsi majarowie. Z tego co pamiętam, Tolkien pisał nawet że Król Goblinów z "Hobbita" może być pomniejszym upadłym majarem. Aha, i Smaug był potomkiem Glaurunga (ojca wszystkich smoków) a nie jego przodkiem ;)).

Co do ostatniego pytania - zależy co wolisz. Jeśli ciągłą historię to Dzieci Hurina. Jeśli fragmenty informujące o różnych rzeczach (m. in. Istari, Palantiry i wizyta Nazguli u Sarumana w drodze do Shire) oraz historie, które jak sama nazwa książki mówi - są niedokończone to bierz Niedokończone Opowieści ;).

ocenił(a) film na 10
Marvolo666

Posiadał moc hipnotyzowania wzrokiem, gdyż ofiarami jego uroku padli m.in Turin i Nienor. Co do latania w "Silmarillionie" wyraźnie jest napisane "Wtedy Glaurung przeleciał na wschodni brzeg Narogu"

straightlines

Dzieki. Rozjasniles, chociaz to wszystko jest mocno skomplikowane :)

Jedno mi nie pasuje, co do Majarów, któs wczesniej podał linka na wikipedię, skąd jasno wynika że zarówno czarodzieje, jak i Barlog byli Majarami.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Majar

ocenił(a) film na 9
sworthy

Wszyscy oni są Majarami. Sauron, Gandalf czy Balrogowie. Sauron nie ma jednak nałożonych żadnych ograniczeń na swoje umiejętności, dzięki czemu mógł praktykować czarną magię bez przeszkód. Czarodzieje przed przybyciem do Śródziemia musieli się wyrzec części swych mocy, aby nigdy nie urośli do rangi Saurona - jak wiadomo, wielka moc kusi (Saruman dowodem).

ocenił(a) film na 5
Marvolo666

Gdzie mogę znaleźć informację, że Czarodzieje byli Majarami? Co do Balrogów to na 100% nie byli Majarami

straightlines

Na 100% byli majarami. "Valaquenta" (w książce "Silmarillion"), rozdział pt. "Nieprzyjaciele"

Tak wielką miał jednak moc, że niegdyś, w niepamiętnej przeszłości współzawodniczył z Manwem i innymi Valarami i przez długie lata panował nad większością krain Ardy. Nie był wszakże sam. W czasach swej wielkości przyciągnął ku sobie wielu Majarów, którzy przy nim zostali nawet w Ciemnościach; innych później znęcił kłamstwami i podstępnymi darami, aby przeszli na jego służbie.
Najstraszliwsze duchy pośród jego sług, Valaraukarowie, plagi ognia, znani byliw Śródziemiu pod imieniem Balrogów, demonów grozy."

ocenił(a) film na 10
straightlines

Barlogowie byli Valaraukarami czyli "Demonami Mocy" czyli nie Majarami.

ocenił(a) film na 8
Bouddica

Wiem, że dyskusja sk0ńczyła się dekadę temu, ale co tam. Balrogowie oczywiście byli majarami, każdy kto trochę obeznany jest w świecie Tolkiena wie o tym doskonale. Balrogowie to były wcześniej duchy ognia, wypaczone przez Morgotha, wypaczenie te spowodowało przybranie przez tych majarów na stałę formy cielesnej. Duchy ognia oczywiście były majarami. Polecam zapoznać się z Silmarilionem.

ocenił(a) film na 5
sworthy

to jest wikipedia, nie ufaj jej, mój znajomy z dawnych lat na studiach uczył się z wikipedii na historię USA. Wynik? Wykładowca mu powiedział, cytuję" wikipedia Cię wychujała bracie":)

ocenił(a) film na 5
sworthy

Co do Gandalfa przyznaję rację 4signe faktycznie posiadał jeden z pierścieni elfów wykutych przez Saurona, muszę doczytać Nidokończone opowieści:)

ocenił(a) film na 5
straightlines

Z rozdziału "Istari" z "Niedokończonych opowieści" wynika, że jedynie Cirdan Żeglarz rozpoznał w Gandalfie najmądrzejszego z całej piątki i dlatego wręczył mu Naryę Czerwoną, reszta Eldarów uznawała Sarumana jako głowę bractwa.

A Gandalf, jak i pozostali Istari, był Majarem (w Valinorze nazywanym Olorinem), ale przybierając cielesną postać "zapomniał" części swojej mocy, przez co nie mógł chodzić po Śródziemiu i wycinać w pień wszystkich orków i trolle. :D

ocenił(a) film na 5
4Signe

Ok dzięki za info:)

ocenił(a) film na 10
straightlines

Balrogowie byli demonami ale należeli do rasy Majarów. W Silmarilionie pisze że balrogowie dołączyli do Morgotha natomiast w Niedokończonych Opowieściach pisze że Gothmog był synem Morgotha a jego matką olbrzymka Fluithuina.100% Ankalagon był najsilniejszy a nie Glaurung.Na dodatek Glaurung był urolokim więc nie umiał latać a Ankalagon umiał.

użytkownik usunięty
Marvolo666

Nie zgadzam się z tym że chcieli ukraść złoto chcieli raczej odzyskać dom i zemścić się na smoku - kradzież złota w 13 krasnali i 1 hobbita trwała by trochę czasu :]
A co do samego pytania - TU SPOILER - pomoże im w tym pewien człowiek i to on zabije smoka :}

ocenił(a) film na 9

Zgadza się, tylko oni nie mieli pomysłu jak ubić smoka. Po to mieli włamywacza, który poradziłby sobie bez użycia środków ostatecznych :D

ocenił(a) film na 10

Tu właśnie widać subtelną różnicę - w książce (zaczęłam właśnie czytać, więc mam na świeżo) Thorinowi chodzi przede wszystkim o odzyskanie skarbu, który Smaug sobie zagarnął (mówi o tym też pieśń, którą śpiewają i zresztą po ubiciu smoka samo zachowanie Thorina o tym świadczy), a w filmie kieruje nim chęć nie tyle zemsty, co odzyskania domu, który należał do dziadka Thorina i reszty krasnoludów. Swoją drogą, ciekawe, jak Jackson potem poprowadzi ten wątek :)

ocenił(a) film na 10
Marvolo666

Lepiej bym tego nie opisał

sworthy

"stwory same pędziły moc" - można się uśmiać do łez:)

obleh

Hahaha. Pędziły, chyba bimber :P

obleh

To jeszcze nic.

"scena bitwy, w której Thor ucina Azogowi ręke"

Czaisz, a zaraz póżniej wyskoczył Iron Man i Kapitan Ameryka :P

ocenił(a) film na 9
sworthy

jeśli chodzi o powstanie śródziemia( podkreślam- JEŚLI o to Ci chodzi) to odsyłam do książki "Silmarilion" Wszystko masz w niej opisane. i na pewno nie stworzyli go wymienieni czarodzieje. Oni byli dużo później. proszę o poprawkę o ile się mylę.

ocenił(a) film na 9
panti24

Istari nie byli dużo później. Byli Majarami, czyli także Ainurami i istnieli jeszcze przed początkiem świata.

ocenił(a) film na 10
Banner

Komentarze do dzieł Tolkiena podają, że musimy przyjąć, że Istari byli Majarami, ale niekoniecznie tej samej rangi. Pierwszym i najważniejszym w Valinorze był Saruman (co przyznaje sam Gandalf) - a przynajmniej w Valinorze zajmował wyższą pozycję. Drugim był Gandalf, po nim Radagast. Wiemy również, że Valarowie wysyłali Istari do Śródziemia w przełomowym okresie. Notatki mówią również o tym, że każdy z Istarich został dobrany przez konkretnego Valara: Olorin (Gandalf) przez Manwego i Vardę, Curumo (Saruman) - przez Aulego, Aiwendil (Radagast) przez Yavannę, Alatar i Pallando przez Orome. A Istari w Śródziemiu pojawili się ok roku 1000 Trzeciej Ery i tylko w Trzeciej Erze działali. Tylko 3 osoby wiedziały kim naprawdę są: Elrond, Cirdan i Galadriela.

ocenił(a) film na 9
sworthy

O majarach wszystko zostało powiedziane, ja dodam tylko, że z tego co pamiętam z Silmarillonu, smoki były jednak nieco silniejsze niż balrogi, były najsilniejszymi sługami Melkora.

użytkownik usunięty
marosport

Zależy które smoki. Te pierwsze pewnie tak, ale Smaug na pewno nie był silniejszy niż Balrog z Morii. Tamten wręcz emanował złowrogą aurą, a Gandalf poległ w walce z nim. Smaug (SPOILER) padł od jednej strzały.

użytkownik usunięty
sworthy

Taka mala dygresja - Balrogowie to inaczej Majarowie "ognia", podobnie jak Ariena, która w Śródziemiu ma stały wakat na sterowanie słońcem :)

ocenił(a) film na 8
sworthy

W ODPOWIEDZI NA 1 PYTANIE : "Majarowie - duchy stworzone dla Ardy, by pomogły Valarom ukształtować świat"
Piątka których wymieniłeś to "Istari" czyli Majarowie wysłani przez Valarów do Śródziemia w celu pomocy ludziom i Elfom w walce z siłami zła. (Potocznie nazywani czarodziejami)

Peter Jackson zrąbał ten film, oparł go o treść swojej ulubionej książki pt "Za*eb wszystko grubą warstwą efektów specjalnych" autorstwa Georga Lucasa... Ogólnie nie chcę mi się za bardzo pisać o Hobbicie o tej porze - zainteresowani oglądnijcie sobie to : http://www.youtube.com/watch?v=WO0AkSGOavo

PS: Hobbit Jacksona jest cholernie niekanoniczny (Anzog,Radagast)

ocenił(a) film na 10
SirUrias

fiu fiu toż to w ogóle super recenzja jakiegoś niedopitego sfrustrowanego własnym życiem studenciny;/

użytkownik usunięty
Bouddica

Mimo wszystko zadziwiająco trafna.

ocenił(a) film na 8
Bouddica

Polecam jego kanał, humor jest dosyć specyficzny ale akurat trafia w mój gust :)

Intonacja jego głosu wskazująca na to że jest " niedopitym sfrustrowanym własnym życiem studentem" jest raczej zamierzona patrząc na lekko drwiący charakter recenzji.

użytkownik usunięty
SirUrias

DĘBSKI!!! :D

Ale serio, jego recenzja ma chyba najwięcej sensu ze wszystkich, bo wytknął wszystkie plusy i minusy w filmie, jakie można znaleźć. I nie spina się ani na jedną, ani na druga stronę barykady.

ocenił(a) film na 8

Jednym słowem - Ogarnięty :DD

ocenił(a) film na 9
sworthy

Ktoś już tu wspomniał o Tomu Bombadilu ale wątek nie został pociągnięty.

Na pewno był on jedną z najstarszych o najpotężniejszych istot, nie działał na niego nawet Jedyny Pierścień i zdawał się wcale nie przejmować wydarzeniami w Śródziemiu co mogło wynikać z jego potęgi

ocenił(a) film na 9
sworthy

Witam, a ja mam pytanie trochę z innej beczki.
Dlaczego Gandalf po walce z Balrogiem "zmartwychwstał" i stał się czarodziejem białym? Czy było to spowodowane pokonaniem Balroga i tak jakby level up'em czy może ktoś trzeci natchnął Gandalfa mocą? Jestem laikiem w świecie Śródziema dlatego proszę o wyrozumiałość.

ocenił(a) film na 5
adamfr

Gandalf, jako majar wrócił do Valinoru i został zesłany ponownie, żeby dać ludziom nadzieję. Po upadku Saurona jego misja została wypełniona, więc odpływa razem z elfami.

ocenił(a) film na 9
uki_k

Dzięki ;D

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
sworthy

6 - Na koniec pytanie z czystej ciekawosci - książke czytałem 10 lat temu, może mi ktoś powiedzieć w skórcie, bez dużych spojlerów - czy oni naprawę w TAKIM składzie (12 krasnoludów + czarodziej + hobbit) zamierzają pokonać tego smoka? Który wybił kilka tysięcy krasnoludów i przejął gigantyczną gore?



a kojarzysz coś takiego jak dywersja? :D To samo było w LOTR. W obu przypadkach chodzi o podstepne i tajne wykonanie misji, a nie otwartą walkę kilkunastu ze smokiem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones