PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=469867}

Hobbit: Pustkowie Smauga

The Hobbit: The Desolation of Smaug
7,6 322 455
ocen
7,6 10 1 322455
6,1 29
ocen krytyków
Hobbit: Pustkowie Smauga
powrót do forum filmu Hobbit: Pustkowie Smauga

Zauważmy, że...

użytkownik usunięty

...Smaug nie jest nawet smokiem, ale wiwernem - nie ma przednich łap. A po za tym obrzydliwa i wulgarna profanacja powieści Mistrza Tolkiena.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiwern

użytkownik usunięty

Literatury fantastycznej.

użytkownik usunięty

małe czy duże formy ?
napisałeś coś godnego uwagi ?

ocenił(a) film na 10

Smaug nie jest wiwernem - zauważ, że wiwerny miały jedynie tylne łapy i skrzydła, bezużyteczne przy chodzeniu, zwykle przedstawiane wiszące w powietrzu.

Smaug natomiast ma przednie łapy, i to bardzo użyteczn, jedynie połączone ze skrzydłami - na podobnej zasadzie jak u pterozaurów.

użytkownik usunięty
1_2_filmweb

a więc Smaug jest krzyżówką smoka i pterozaura - jeszcze lepiej

Znalazłam ciekawy tekst o Smaugu i jego skrzydłach. Pewno Ci się nie spodoba, ale przeczytać zawsze możesz :)

http://thorinoakenshield.net/2013/12/24/the-anatomy-of-smaug/

użytkownik usunięty
Nerwen_AG

doskonale wytłumaczyłeś facetowi, dlaczego Elfowie odpływają do Amanu, więc przeczytam ! :)

użytkownik usunięty

rzeczywiście niezbyt mi się spodobało :)

użytkownik usunięty
Nerwen_AG

a ja znalazłem taki tekst :)
http://undometindome.blogspot.com/2013/01/zgwacony-hobbit.html

ocenił(a) film na 8

Nie ma jednoznacznej definicji smoka czy wiwerna/wiwerny. Oba potwory występują w pierdyliardzie utworów fantasy, od gier aż po książki. Były smoki z kilkoma głowami, potrafiąca czarować, mówić, to samo tyczy się wiwern

ocenił(a) film na 10

A to co? Wiedżmin na forum czy inny potworobójca?
Faktem jest, że Smaug to wielkie, zionące ogniem, dość bystre bydlę, które lepiej ukatrupić i mniejsza o jego królestwo, typ, gromadę, rząd i rodzinę (taka jej chę.doż.ona mać) i rodzaj i gatunek i jak to tam dalej szło.

użytkownik usunięty
nikia45

nie trzeba być biologiem lub wiedźminem, żeby zauważyć, że filmowy Smaug to nie smok

ocenił(a) film na 10

A co mi tam - smok czy nie, kopię w r.zy.ć trzeba mu wsadzić!

użytkownik usunięty
nikia45

smoki to wspaniałe zwierzęta - tylko motłoch chce je zabijać, ludzie światli chcą je zbadać

ocenił(a) film na 10

Są smoki które i kocham, i podziwiam. Smauga niestety mogę tylko podziwiać. Lepiej by padł trupem, bo jak Sauron go wezwie do walki, to już po Śródziemiu. Smoka szkoda, bo ładny, ale szkoda też krasnoludów, ludzi, elfów, hobbitów, entów i innych drzewek, zwierzątek ...

ocenił(a) film na 5

To fantasy, smok równie dobrze w ogóle nie musi mieć łap, bo wszystko jest wymyślone.

użytkownik usunięty
Bzzommbo

nie obraź się, ale masz podejście ignoranta

ocenił(a) film na 5

Nie ignoranta, a racjonalisty. Smoki i wiwerny nie istnieją, a podporządkowywanie się im jest jak zakładanie, że istnieją.

użytkownik usunięty
Bzzommbo

najważniejsze jest to, jak smoki wyglądały w legendach, podaniach i mitach oraz opis Mistrza Tolkiena

ocenił(a) film na 5

http://pl.wikipedia.org/wiki/Smok#mediaviewer/File:Smok.png

użytkownik usunięty
Bzzommbo

obrazek z encyklopedii NOWE ATENY
tak się składa, że ten smok pochodzi z mitologii greckiej, wykazuje również elementy wężowe - a w późnym średniowieczu bezmyślnie nazywano smoki wężami
Smaug zaś pochodzi z mitologii nordyckiej, gdzie smok zawsze ma cztery łapy i parę skrzydeł, u Germanów smoki również nazywano wężami, ale na przedstawieniach graficznych smok zawsze ma cztery łapy i skrzydła

ocenił(a) film na 5

Okej, zwracam honor. Tego, że Smaug pochodzi z mitologii nordyckiej nie wiedziałem. Skąd to wiesz?

użytkownik usunięty
Bzzommbo

Tolkien był profesorem języków staro-nordyckich, a główne teksty literackie tamtych czasów to eposy i sagi o bohaterach i smokach
ulubionym eposem Tolkiena był Beowulf - najsłynniejszy smokobójca z mitologii
klasyczny smok (odpowiadający opisowi Smauga) został stworzony przez Germanów, potem rozprzestrzenił się na całą Europę
Tolkien był też wielkim fanem Wagnera - a w Pierścieniu Nibelungów występuje (klasyczny) smok Fafner (Fafnir), którego Zygfryd zabija w dokładnie ten sam sposób, co Turin Glaurunga w Silmarillionie
u Wagnera jest też pierścień, który daje władzę nad światem, są krasnoludy (w operach jest krasnolud Mim - opiekun Zygfryda, u Tolkiena jest krasnolud Mim - opiekun Turina)

dużo jest tutaj http://en.wikipedia.org/wiki/Der_Ring_des_Nibelungen#Wagner.27s_Ring_and_Tolkien .27s_Ring

http://en.wikipedia.org/wiki/J._R._R._Tolkien%27s_influences

ocenił(a) film na 5

Aha. A czy nie uważasz, że 1/10 za smoka to przesada? Ja Hobbita oceniam na 5/10, bo był przedłużany na siłę, bo całą książkę można by streścić w 2 częściach.

użytkownik usunięty
Bzzommbo

wygląd smoka to sztandarowy powód, obok smoka najbardziej mnie razi ta elfka, wygląd krasnoludów i ogłupienie Smauga - w książce był bardzo inteligentny, w filmie spłycili jego dialogi i zrobili z niego głupią jaszczurkę, która nie może złapać kilku krasnoludów; najlepsze jest to, że Smaug nawet w filmie twierdzi, że wyczuwa krasnoludy węchem, ale potem przechodzą pod nim i tego nie zauważa

ocenił(a) film na 5

Ale film ma też całkiem fajne efekty i zdjęcia, za co powinno się mu dać przynajmniej 3/10.

użytkownik usunięty
Bzzommbo

z efektami przesadzili w tym sensie, że podrzędna wyprawa krasnoludów jest bardziej widowiskowa niż wyprawa Drużyny Pierścienia
do zdjęć się nie przyczepię, ale muszę wstawić 1 - to symbol mówiący, że jest ktoś, kto pamięta książkę i jest zatwardziałym fanem Tolkiena, ta 1 to cienki głosik sprzeciwu, który kiedyś urośnie do rangi ryku gromu i zniszczy ten film !!!!
trochę to zbyt patetyczne, ale co tam
najważniejsze jest to, że małą książkę pompują do rozmiarów 9-godzinnej epopei, Jackson dodaje nowe epizody do Hobbita przy świadomości, że skrócił Władcę - jak on to może robić ? nie rozumiem

ocenił(a) film na 10

Ładnie opisane ;)

Ale 1/10 tylko z powodu smoka? Serio?

użytkownik usunięty
nikia45

wiem :)

powody wymieniłem powyżej i jeszcze coś dodam - dlaczego król elfów jeździ na łosiu (albo reniferze) i składa hołd władcy krasnoludów ? to się w głowie nie mieści - depcze rozbuchaną elficką dumę
a część druga po prostu mnie NUDZIŁA i nic na to nie poradzę

ocenił(a) film na 8

Na obrazkach Teda Nasmitha ma przednie łapy i jest smokiem.
Smaug (birth unknown – Third Age 2941) was the greatest fire-breathing DRAGON of the Third Age.

użytkownik usunięty
smyro1

ma PRZEDNIE ŁAPY, nie miał TYLNYCH, najgorsze w filmie jest połączenie przednich ze skrzydłami - to są cechy wiwerna

ocenił(a) film na 8

http://www.tednasmith.com/2012/08/27/smaug-the-destroyer/

użytkownik usunięty
smyro1

ma cztery łapy i skrzydła

ocenił(a) film na 9

Smaug ma łapy - przy skrzydłach. Więc wg Ciebie to nie są przednie łapy? Wiwerny mają tylko i wyłącznie tylne nogi, nie mając nawet tych przy skrzydłach.

użytkownik usunięty
maggdasj

Smaug filmowy nie ma przednich łap 0 ma tylne

ocenił(a) film na 9

No to co to za "dłonie" przy skrzydłach? Chyba łapy?

użytkownik usunięty
maggdasj

Smaug książkowy miał cztery łapy i skrzydła, żadna łapa nie była połączona ze skrzydłami

ocenił(a) film na 9

Ale rozmawiamy o filmowym. Piszesz ciągle, że nie miał przednich łap, więc pytam tylko, jak nazwiesz te przy skrzydłach. Skrzydłowe? :P

użytkownik usunięty
maggdasj

łapy połączone ze skrzydłami - mało praktyczne i brzydkie

ocenił(a) film na 9

Ale jednak łapy ;)

użytkownik usunięty
maggdasj

ale złączone ze skrzydłami

ocenił(a) film na 9

ale to też łapy :P

użytkownik usunięty
maggdasj

tak czy siak - nie ma oddzielnych 2 skrzydeł i 4 łap

ocenił(a) film na 9

No tu się zgodzę. Ale to też nie jest wiwern.

użytkownik usunięty
maggdasj

prędzej wiwern niż smok

ocenił(a) film na 9

Dla mnie to smok ;)

użytkownik usunięty
maggdasj

dla Ciebie, ale nie dla mnie

ocenił(a) film na 9

masz prawo do takiego zdania ;)

użytkownik usunięty
maggdasj

ja mam obowiązek bronić prawdy

ocenił(a) film na 9

Jeśli tak uważasz...

użytkownik usunięty

Smok jest wiwernem, a wiwern też smok. Ot taka uwaga, jak byś nie zauważył. Wiwern nie jest jakimś mutantem aby sklasyfikować go jako inne stworzenie, ma anatomię smoka w większym lub mniejszym stopniu. Czyli smok, a nie żółw. Bronisz tej nazwy Wiwerna jak świętą mantrę, ale nie widzisz że to smok - nieważne na jakim źródle się oprzesz. Anatomii nie oszukasz, można więc napisać że jest to osobny gatunek smoka - przy czym Smok i Wiwern to dwie poprawne nazwy tego samego latającego gada. Myth Busted ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones