PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31020}
6,8 2 101
ocen
6,8 10 1 2101
7,3 11
ocen krytyków
Ostatni etap
powrót do forum filmu Ostatni etap

Po obejrzeniu ”Chłopca w pasiastej piżamie” postanowiłem obejrzeć film, który będzie oddawał obozowe realia w sposób możliwie jak najbardziej realistyczny. Trudno o lepszy wybór niż ”Ostatni etap” - film nakręcony zaledwie 2 lata po wyzwoleniu obozu. Również tego filmu nie chcę postrzegać jako źródło stricte historyczne. Był kręcony w epoce stalinowskiej, co nie pozostało bez wpływu na jego treść. Niemniej jednak bardzo dobrze oddaje rzeczywistość obozowego życia. Film jest surowy, kopia złej jakości. Wszystko sprawia wrażenie materiałów archiwalnych. Wszystkie kwestie wypowiadane są w oryginalnych językach (oprócz polskiego m.in. po niemiecku, rosyjsku i francusku) - nie tłumaczone napisami. Utrudnia to znacznie oglądanie ale zwiększa realizm. Ciężko mi się oglądało ten film, ale uważam, że było warto. 8/10

galladorn

Jeśli chcesz realnego filmu o obozach polecam Kornblumenblau. Nie licząc nieco bajkowego zakończenia film rzucił mnie na kolana ;)

ocenił(a) film na 8
thomash_3

Thomash_3; Panny_lane - dzięki za propozycje. Kornblumenblau już ktoś kiedyś mi proponował, obejrzę jak nadarzy się okazja

ocenił(a) film na 9
galladorn

Polecam również "Koniec naszego świata".

ocenił(a) film na 2
galladorn

Jeśli chcesz realistycznego przedstawienia życia w obozie koncentracyjnym to czytaj Borowskiego, bo powyższy film to twór tak wygładzony, że rzygać się chce, z przeproszeniem. Reżyserka (swoją drogą fanatyczka komunizmu) celowo starała się upiększyć warunki życia w obozie, aby "nie szokować" i nie odstraszać widza.

ocenił(a) film na 8
Dzadzmara

Borowskiego czytałem. W czasach kiedy kręcony był ten film trudno było nie być fanatykiem komunizmu. Zresztą nie widzę związku między byciem fanatykiem komunizmu a celowym upiększaniem warunków życia w obozie.

ocenił(a) film na 2
galladorn

Ja też nie widzę związku, napisałam "swoją drogą", to było tylko wtrącenie.

Dzadzmara

Nic nie upiekszala zeby zwiekszyc realizm aktorki graly w tych samych pasiakach w ktorych przebywaly wiezniarki niektore mialy jeszcze na sobie slady krwi!!

ocenił(a) film na 2
stonoga18

Przypomnij sobie jak u Borowskiego palono żywcem niepełnosprawnych, to zrozumiesz o co mi chodzi. Pasiaki...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones