PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=586583}

Zjawa

The Revenant
7,2 267 750
ocen
7,2 10 1 267750
6,5 45
ocen krytyków
Zjawa
powrót do forum filmu Zjawa

Myślę że tematem przewodnim w tym filmie nie jest zemsta, to tylko pretekst do poruszenia (znowu) kwestii duszy, generalnie wymiaru transcendentalnego ludzkiego jestestwa, tutaj aż roi się od symboliki, wspomniana wyżej spirala wyryta na butelce przez Bridgera może symbolizować życie wieczne lub nieustanne odradzanie się, w tym przypadku "odrodzenie się" głównego bohatera okupione wielkim cierpieniem tak fizycznym jak i duchowym, scena kiedy widzimy jego martwą żonę i małego ptaka ulatującego z miejsca zadanej przez kulę rany, scena kiedy w widzeniu Glass spotyka się z synem na tle ikony przedstawiającej ukrzyżowanego Chrystusa, nieustanne wizje żony powtarzającej wielokrotnie kwestię o drzewie, którego gałęzie poruszają się na wietrze, natomiast pień pozostaje niewzruszony, co może oznaczać ciągłą dychotomię pomiędzy tym co jest w nas trwałe i niezniszczalne (hart ducha i nieśmiertelność duszy), a tym co podlega zmianom dynamicznych w czasie czyli wymiarze czysto ludzkim, cielesnym. Jeżeli dodać do tego niesamowitą scenerię surowej i potężnej natury, oszczędność wypowiadanych słów i klimatyczną muzykę, to wychodzi wspaniały film, piękna artystyczna wizja, dawno nie oglądałem czegoś tak dobrego.

cavalera23

dokładnie. ten film to jeden wielki symbol.

ocenił(a) film na 7
cavalera23

Ja mysle ze to nawiazanie do konsolo Sega Dreamcast ;)

cavalera23

Nie chcę Ci psuć wizji, ale koleś wyskrobał spiralę bo zainspirowały go ślimaki.

ocenił(a) film na 9
adamkudelski

Dokładnie :D założyciel tematu pewnie klnie filmweb za niemożność skasowania tematu XD

ocenił(a) film na 7
adamkudelski

Też tak myślę :)

ocenił(a) film na 8
adamkudelski

kolesia który wydrapał spiralę być może zainspirowały ślimaki, ale obecność spirali w filmie o takim a nie innym kontekście może znaczyć coś innego. a poza tym, weź popatrz na ślimaka, odpal temat przewodni do rozważań "stworzenie, którego część wyrasta spiralnie z niego samego", i pomyśl chwilę. może też gdzieś wydrapiesz spiralę ;)

adamkudelski

Nie zepsujesz wizji bo bełkotem nie da się tego zepsuć. Napisz coś mądrego to wtedy pomyślimy nad tym.

ocenił(a) film na 5
cavalera23

a o co chodzi z czarną kozą w tym zburzonym kościele? nie daje mi to spokoju

szczalka

Czarna koza w zburzonym kościele prawdopodobnie symbolizuje czarną kozę w zburzonym kościele - a przynajmniej tak bym to interpretował.

ocenił(a) film na 9
GarvinSitho

Aleś ty chłopie mundry.

ocenił(a) film na 8
szczalka

Koza, Kozioł i do tego czarna zawsze symbolizuje Szatana.

ocenił(a) film na 9
szczalka

Og My Goat!

użytkownik usunięty
cavalera23

Widzę, że bardzo wielu ludzi tak ma, że jak odkryją (wymyślą), że coś tam symbolizuje coś tam, to to coś tam od razu staje się dla nich jakby lepsze, głębsze. No bo jest Symbol! A ja pytam: i co z tego, że symbolizuje, kiedy to symbolizowane jest banalne, po sto razy już wałkowane itp.

Żaden symbol "odradzania" nie zmieni tego, że ten film jest najzwyczajniej w świecie nudny i płaski. Do tego nafaszerowany cudownościami jak z Bonda. Tak, ma bardzo ładne zdjęcia. Ludzie z NG mogą się na nim uczyć, jak fotografować przyrodę.

ocenił(a) film na 8
cavalera23

To z ptakami było też w Świętej Górze. Ciekawy motyw.

ocenił(a) film na 9
cavalera23

Pani z polskiego byłaby z ciebie dumna. Szkoda, że w tym wszystkim brakuje duszy i ta nudna interpretacja wiele ujmuje temu filmowi

ocenił(a) film na 10
katedra

Z chęcią przeczytam twoją "uduchowioną"

ocenił(a) film na 9
cavalera23

Jest gdzieś na forum

ocenił(a) film na 10
katedra

Szukać igły w stogu siana ? może i jestem grafomanem ale nie masochistą, tym bardziej że twojej wypowiedzi nie ma wśród tych umownie "najlepszych", więc chyba musiała zostać zignorowana jako nieciekawa, szkoda bo naprawdę ostrzyłem sobie zęby na recenzję mistrza

ocenił(a) film na 9
cavalera23

Najlepszych? Od kiedy liczba lajków wskazuje na coś najlepszego?:O

ocenił(a) film na 10
katedra

Przeczytałem, chylę czoła, aczkolwiek ty też wpadasz czasami w grafomańskie pułapki, "Film niczym mróz dostaje się głęboko pod skórę widza, aby tam lodową igłą siać spustoszenie" serio? spustoszenie? ma raczej prowokować do głębszych przemyśleń, a co za tym idzie do stawania się lepszym człowiekiem, a nie początkować duchowy armagedon, poza tym dla ciebie "Revenant to kino zemsty", to spłycenie i znaczne uproszczenie, bo przecież nie o zemstę tu chodzi (w pierwszej kolejności) tylko o przetrwanie, najbardziej pierwotny instynkt będący (i tu się zgadzam) siłą wewnętrzną i motorem działania, której korzenia Iñárritu sugeruje szukać raczej w sferze nadprzyrodzonej niż tylko w warstwie czysto ludzkiej. Przeprowadziłeś szczegółową analizę całego filmu, zamykając ją jednocześnie w hermetycznym kręgu samouwielbienia i pretensjonalności więc może dlatego nie znalazła zwolenników, choć moim zdaniem była dosyć ciekawa. Ja nie zamierzałem "interpretować" czy "recenzować" bo nie jestem w tym dobry, to było tylko kilka prostych przemyśleń, które wykiełkowały po obejrzeniu filmu, a to że uznałeś je za bezduszne, może świadczyć tylko o twoim poczuciu własnej nieomylności, bardzo zdradliwym moim zdaniem

ocenił(a) film na 9
cavalera23

Nie chodziło o spustoszenie duszy. Ło jezu, widać, że rzadko coś piszesz i duszy artysty raczej nie mas. Chodziło dokładnie o to, co napisałeś.
Zdanie o kinie zemsty wyrwane z kontekstu, nie piszę tam bynajmniej, że Zjawa TO TYLKO I WYŁĄCZNIE kino zemsty.

cavalera23

Bo lubił słuchać Nine Inch Nails.... ;)

cavalera23

Jeden z lepszych filmów przyrodniczych jakie widziałem, piękne plenery i dużo zwierząt...

wojlig1

Muszę cię rozczarować. To nie jest film przyrodniczy. To jest komedia psychologiczna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones