Werner HerzogI

Werner Herzog Stipetić

7,9
1 690 ocen pracy reżysera
Pod koniec lat 70. założył się z młodym amerykańskim filmowcem Errolem Morrisem, że ten nie zdoła dokończyć swojego debiutanckiego filmu. Oświadczył, że zje własne buty, jeżeli Morris doprowadzi produkcję do końca. Morris film nakręcił, a Herzog częściowo wywiązał się z zakładu. Najpierw ugotował, a potem przełknął kilka pociętych fragmentów jednego buta, co zostało uwiecznione w krótkometrażówce Lesa Blanka "Werner Herzog Eats His Shoe".
Za swój pamiętnik "Vom Gehen im Eis" otrzymał nagrodę literacką Rausirer Literaturpreis (1979).
Studiował historię, literaturę i dramat w Monachium oraz Pittsburgu, nigdy natomiast nie uczęszczał do żadnej szkoły filmowej.
Odmówił przyjęcia honorowego doktoratu od Uniwersytetu w Cambridge (Anglia, Wielka Brytania).
W 1963 roku założył własną firmę producencką Werner Herzog Filmproduktion.
Ma troje rodzeństwa: starszego brata Tilberta, młodszą siostrę Sigrid oraz młodszego przyrodniego brata Lucki Stipeticia.
Aktor Klaus Kinski chciał, żeby to właśnie Herzog wyreżyserował film "Paganini", jednak reżyser odmówił. Ostatecznie za kamerą stanął więc sam Kinski.
Aktor Richard Gere zaproponował mu reżyserię "Pretty Woman", kiedy jeszcze film miał być ponurym dramatem, nie zaś komedią romantyczną. Herzog jednak uprzejmie odmówił. Ostatecznie reżyserem został Garry Marshall.
W 2009 roku założył własną szkołę filmową The Rogue Film School.
Ze związku z Evą Mattes ma córkę Hannę (ur. 1980).
Napisał następujące książki:
- 1978 r. - "Of Walking in Ice";
- 1983 r. - "Fitzcarraldo: The Original Story";
- 2009 r. - "Conquest of the Useless: Reflections from the Making of Fitzcarraldo";
- 2022 r. - "Zmierzchanie świata"; "Every Man for Himself and God Against All: A Memoir".
Przed nakręceniem swojego pierwszego filmu (w wieku 19 lat) był m.in. stróżem na parkingu, komiwojażerem, jeźdźcem rodeo czy nawet bardzo dobrze zapowiadającym się skoczkiem narciarskim (zrezygnował ze skoków po śmiertelnym wypadku przyjaciela z drużyny).
Od 2006 roku jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej - jest w związku z tym jednym z tych, którzy przyznają Oscary.
W 2010 roku był przewodniczącym jury 60. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
W 1971 roku, gdy szukał w Peru plenerów do filmu "Aguirre, gniew boży", miał lecieć lotem LANSA 508, jednak jego rezerwacja została anulowana w ostatniej chwili. Dzięki temu uniknął katastrofy - samolot wleciał w strefę burzową i rozpadł się na kawałki na wysokości 6400 metrów. Zginęła cała załoga i 85 pasażerów, przeżyła tylko jedna osoba, 17-letnia Juliane Koepcke. W 2000 roku Herzog nakręcił film o tym wydarzeniu pt. "Skrzydła nadziei".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones