PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=776316}

Król Lew

The Lion King
7,3 86 419
ocen
7,3 10 1 86419
5,0 27
ocen krytyków
Król Lew
powrót do forum filmu Król Lew

Bałam się. Zmierzyć się z czymś co zrobiło pokoleniu lat 80tych dzieciństwo to było wyzwanie. Ale okazało się, że wyszło coś całkiem niezłego i mogłam na chwilę wrócić do tamtych chwil gdy z wypiekami na twarzy oglądałam po raz pierwszy oryginał. Wyszło dobrze bo film jest wierną kopią pierwotnej wersji. Bez udziwnień i dodawania czegoś nowego. Jest tylko nową wersją tamtego cuda podane w sposób bardziej przystępny dla dzisiejszych dzieciaków. Pewnie przesadziłam z notą 9, ale to ze względu na sentyment. Mimo to film mnie wzruszył i urzekł i pozwolił na chwilę wrócić do tamtych emocji. Odradzam pójście do kina z maluchami. Niektóre sceny są brutalne i dzieci się najzwyczajniej w swiecie bały.

ocenił(a) film na 8
shanntii_

"Niektóre sceny są brutalne i dzieci się najzwyczajniej w swiecie bały."
Dzisiaj byłem na seansie. Podczas jednej z takich scen (aż tak brutalne moim zdaniem nie były), dziecko powiedziało do mamy: "Mamo, zamknij oczy!" :)
Odświeżony Król Lew moim zdaniem spełnił swoje zdanie.
Godny Remake.

ocenił(a) film na 9
Tillig

Brutalne albo i nie. Kwestia estetyki. Ja tam się trochę bałam ;)

ocenił(a) film na 6
shanntii_

Film animowany ROZDZIERAŁ SERCE, film cyfrowy ogląda się z zainteresowaniem, ale bez większyzch emocji - to spora różnica, wynikająca z kilku powódów, ale jeden jest ewidentny - film cyfrowy jest bardziej zawoalowany.
Trudno w to uwierzyć, ale bajka była bardziej dosadna przez to, że była przejrzysta, jednoznaczna. Śmierć Mufasy (i tego następstwa) zostały ukazane wprost), tymczasem tu wszystko spowija mgła niedopowiedzenia (do tego stopnia, że dzieci na sali dopytywały, co się właściwie stało?). Podobnież finałowa scena pojedynku Simby ze Skazą - jest tak niejasna, tak nieczytelna, że gdy Skaza spadał w przepaść, dzieci dopytywały, któ wygrał?!
Film cyfrowy pogrywa z emocjami dzieci, bawi się z nimi w ciuciubabkę nie nazywając rzeczy po imieniu. Traktuje dzieci jak dzieci. O katharsis nie może być mowy. Co więc pozostaje? Obojętność, obojętność wypełniana popcornem.
Bolesne doświadczenie.
A to przecież seans miał nim być. Miał być katartycznym doświadczeniem żywcem wyjętym z tragedii greckiej i film animowany tym właśnie był: opowieścią o śmierci, traumie i przepracowaniu, a następnie przezwyciężeniu jej bez zaprzeczania jej.
Śmierć pozostawała w pamięci, naznaczała na całe życie. Nie wolno jej było wymazać, zanegować pomimo usilnych prób (hakuna matata). Śmierć jest taką samą wartością jak życie. Bez tej pierwszej nie docenialibyśmy tej drugiej. Dlatego w oryginale, w spotkaniu ojca z synem po latach, Mufasa gniewnie mówi mu: ZAPOMNIAŁEŚ MNIE. ZAPOMNIAŁEŚ MNIE I ZAPOMNIAŁEŚ, KIM JESTEŚ. PAMIĘTAJ!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones