PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=594357}

Strażnicy Galaktyki

Guardians of the Galaxy
7,5 251 264
oceny
7,5 10 1 251264
6,9 44
oceny krytyków
Strażnicy Galaktyki
powrót do forum filmu Strażnicy Galaktyki

Jak w temacie. Mroczne arcydzieło s-f to np. Blade Runner a rozrywkowe arcydzieło s-f to np. Star Wars(zresztą nie tylko s-f ale i kina ;p). Co do przekombinowanych to np. Odyseja, ale to już temat na inną rozprawkę.

Strażnicy Galaktyki nie są ani poważni ani przekombinowani - to jeden z najlepszych rozrywkowych filmów s-f. Ma wszystko to, co ta kategoria s-f mieć powinna. Tu się zatrzymajmy.

Jeżeli ktoś nie kupuje drużyny, w której jest szop i drzewo, to niech nie ogląda tego filmu i nie biadoli na forum, bo to żałosne. Nikt do oglądania nie zmusza. Dotarło? Dobrze. No więc szczerze mówiąc zaskoczył mnie lekko Groot i Drax. Myślałem, że "I am Groot" to jedyne, co umie powiedzieć, a okazało się, że to nowa wersja Chewbacci i wszystko zależy od tonacji. Natomiast Drax okazał się być po części z "wyższych sfer", co w połączeniu z jego furią było komizmem samym w sobie. Gamorra i Quill, jak się można było spodziewać, mają się ku sobie, ale jak ktoś myśli, że to będzie jak w Thorze, to się grubo myli. Nie pada słowo na "k", nie ma pocałunku, nie ma nawet tych słynnych rozpaczliwych scen, w których to bohater ratuje swoją wybrankę i w taki sposób czy inny wyznają sobie miłość. Natomiast Rocket to Han Solo w wersji mini i "futrzastej", czego można się było spodziewać po zwiastunach. Wszystko wyszło świetnie:)

Efekty znakomite, biją nawet te z "Transformers", co nie jest bardzo istotne, ale cieszy oko i daje nadzieję, że nowe Gwiezdne Wojny nie okażą się klapą, ale to już inny temat.

Fabuła tego filmu, w przeciwieństwie do chociażby Thora 2, jest tak jakby wpleciona w większą całość, więc ciężko ją oceniać już teraz, ale można powiedzieć tyle, że nie jest ani genialna ani słaba - w sam raz na s-f rozrywkowe. Całkiem dobra, nie byłem zaskoczony tylko raz, kiedy wydawało się, że Ronan zginął.

Właśnie, co do Ronana. Myślałem, że będzie to kolejny Malekith - jak na razie najsłabszy moim zdaniem czarny charakter Marvela. Cieszy mnie, że Marvel nauczył się na błędach i Ronan jest godnym "złym". Nie będzie to jednak Loki, choć ma większe "jaja" od niego - rozwalił adiutanta Thanosa, którego Loki się jednak trochę przestraszył, ani tym bardziej Vader czy Imperator, ale jak wspomniałem - nie ma się czego powstydzić. Film daje też po raz pierwszy większą zapowiedzieć głównego wroga w całym uniwersum Marvela - Thanosa. Po tej jednej scenie ma się ochotę na więcej, choć myślę, że do panteonu najlepszych filmowych złoczyńców nie dołączy.

Spokojnie można polecić ten film fanom kina rozrywkowego na wysokim poziomie. Nie ważne, czy lubią s-f czy nie. Ale jak wspomniałem, muszą akceptować pomysł z szopem i drzewem. Inaczej niech taki osobnik nie idzie a już na pewno niech nie biadoli.

ocenił(a) film na 9
Micman1995

Nie wiem, sam też się zastanawiam, co to może oznaczać :p

Ryloth

Spoko, to po prostu wypowiedzi, które co jakiś czas się aktualizują. Możesz najechac na gwiazdkę myszką ;)

ocenił(a) film na 9
Micman1995

Ilość postów to przecież ten dymek.

Ryloth

Tak, faktycznie, co innego miałem na myśli, a co innego napisałem. W każdym razie dzięki za poprawienie. Już wszystko porządku :D

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Ryloth

Myślę, że w historii filmu jest gdzieś tak ze 20 autentycznie genialnych dzieł. I zawsze się powtarzają w takich zestawieniach, w czołówce z tych 20 zawsze co najmniej 3\4 z nich się pojawia jak co dziesięć lat przy kolejnej aktualizacji zestawień są w tej ścisłej dwudziestce. Nigdy w nich nie znajdzie się miejsce na Władców i Star Warsów a wiecznie się znajdzie dla np. dla Kubricka. Po osiągnięciu przez ciebie tej świadomości ( co nie jest możliwe ) dlaczego, gdybyś faktycznie to pojął i spojrzał na świat taki jaki jest ale dzięki tej świadomości trochę inaczej, sam zrozumiesz jakie nonsensowne są teksty o odmiennych gustach i, że niemożliwe jest zrównanie wszystkiego ze wszystkim ( by np. nie urazić podrostków zauroczonych jakimiś dziecinnymi produkcjami o tzw. wartościach czy jak ciebie podobnego sortu bajkami ). Wtedy samemu ci się zechce np. zaglądać do alternatywnego rankingu i się tam udzielać. :) Ale to po osiągnięciu tej świadomości co jak wiadomo zaistnieje tylko w innym wcieleniu. :)

ocenił(a) film na 9
grzegorz_cholewa

Tylko że ja mam gdzieś takie rankingi. Nikt mi nie będzie dyktował, który film jest dobry, a który zły. Niech się snoby podniecają Kubrickiem, Kurosawą, Fellinim czy nawet Bayem = mają do tego prawo. Ja nie muszę.

Nie boję się postawić "dychy" czy "dziewiątki", jeżeli film jest rewelacyjny w swoim gatunku. Dla mnie film z każdego gatunku (a nie jedynie dramaty) może osiągnąć poziom arcydzieła. Takimi filmami jest np. trylogia "Władcy Pierścieni". Widzisz, tym się od siebie różnimy, że ja szanuję pozycję "Odysei" i jej wkład w rozwój kina, mimo że jej nie znoszę. Ty hejtujesz "Władcę", ale zaprzeczasz, że to wielkie kino. To twój problem. Jeszcze nie osiągnąłeś pewnego poziomu "świadomości" i ograniczasz się jedynie do pewnego gatunku. Ja oglądam wszystkie (no, może poza horrorami) i nie klasyfikuję, które są lepsze, bo to idiotyczne.

Natomiast co do "Star Wars", to nie są one arcydziełem. Są fenomenem, o jakim inne serie mogą jedynie pomarzyć.

Prawda o gustach jest taka, że są różne. Nie ma lepszych czy gorszych gatunków. Ty uwielbiasz dramaty, ja blockbustery, ktoś horrory, a jeszcze ktoś inny komedie. Żaden z nas nie ma lepszego gustu od pozostałych. To dość oczywista prawda. Zaakceptuj ją, a będzie ci łatwiej w życiu.

Ryloth

Hehe, kij z tym gadaniem. Z fantasy i tak od Władcy wolę Conana Barbarzyńcę, Zielonego węża, czy campowe ale przez to bardzo zabawne Chińskie duchy i może coś jeszcze z Kinga Hu. Zamiast jakichś Potterów, Narnii i innych Piratów z Karaibów - produkcji dla dzieci, których się nie da oglądać wolę doroślejsze tego typu filmy jakie porobili skośnoocy.

ocenił(a) film na 9
grzegorz_cholewa

A to oglądaj sobie, kto ci broni? Uszanuj tylko odmienne gusta czy opinie. Proste.

użytkownik usunięty
grzegorz_cholewa

Pottera? tak Potter to bajka ale też bardzo dobre fantasy... śmieszny jesteś...

użytkownik usunięty
grzegorz_cholewa

Masz mocno alternatywny gust. Widzę, że gustujesz w kinie Azji.

Raczej nie powinieneś być zdziwiony, że sporo ludzi z Europy za kinem azjatyckim nie przepada- ja wychodzę z założenia, że w kinie z każdego rejonu świata można znaleźć coś wartego uwagi. Jednak masa ludzi takiego kina nie trawi, bo Azja jest dla nich kulturowo zbyt odległa.

No i trudno im się nie dziwić.

Europa też masz kreatywną stronę kina. Np Refn, Tom Hardy, McAvoy, Fassbender.

To tak z takich popularnych, ale to dobra półka.

Ja bym się skupił właśnie bardziej na tym co u nas dobre, a nie zachwycie nad azjatyckim- dlatego bo egzotyczne etc.


Poza tym generalnie porównywanie kina stricte mainstreamowego z mało znanym azjatyckim filmami, nie ma jako tako sensu.

Inna estetyka, inne światy.

Ja się Azjatami średnio interesuje, raczej mam dystans i już dawno wyzbyłem się młodzieńczej fascynacji ich kulturą.


Nie wszystko musi być dorosłe, blockubstery to ostatnia rzecz od, której wymagam dojrzałości- wymagałem jak miałem 15 lat.... a to było jakieś 10 lat temu.

Kino ma tak ogromne spektrum gatunkowe, że ambicje znajdzie się w naprawdę wielu miejscach, a rozrywkowe kino niech pozostaje rozrywkowym.

Dla mnie zarzuty wobec kina rozrywkowego, że za dziecinne etc. pachnie bardzo złym rozumieniem istoty kina i jest bardzo brutalne i szorstkie.

Czy tylko ambicja ma prawo bytu?




użytkownik usunięty
Ryloth

Ja po tekście z osiągnięciem świadomości i odmiennych gustach wymiękłem.

Wielcy uczeni, którzy wyliczyli na czym polega esencja dobrego kina.

Kino to emocje, a emocje nie mają wspólnego nic z obiektywizmem - i to jest piękne, a jak ktoś uważa, że nie to życzę mu powodzenia i niech najlepiej nigdy w nikim się nie zakocha, ani zaprzyjaźni, bo to też nieobiektywne ;)

Ludzie, którzy rzucają tekstami o osiągnięciu świadomości, sami świadomości tego czym kino jest nie mają za grosz.

Każdy ma inną wrażliwość na kino, inne gusta- tutaj można powiedzieć, że filmy przez dziesiątki lat miały tak wiele różnych estetyk i tak wiele zostanie jeszcze stworzonych, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Ja nie ufam nikomu, kto piszę z taką pychą i pogardą- on już wie, że ty nie osiągniesz wyższej świadomości ale sam ją ma .

Ot fałszywi prorocy kina, do tego pozbawieni empatii i ferujący wyrokami kto lepszy a kto gorszy ;)



ocenił(a) film na 9

Gościu lubi kino, które nie ma wielu miłośników. Ok, wyróżnia się pod tym względem. Nie zapomina też o wychwalaniu Kubricka, żeby się popisać. Czy to jednak znaczy, że może uważać się za lepszego/dojrzalszego? Absolutnie nie. Sprawa jest prosta.

Nie ma lepszych czy gorszych gatunków. Świetna komedia = świetny dramat = świetny blockbuster = świetny thriller itd.

"Władca" to arcydzieło fantasy oraz kina ogółem i szkoda, że cholewa tego nie dostrzega. Cóż, jego problem. Jego problem, że kino rozrywkowe uznaje za gorsze. Niech sobie żyje w swoim świecie, skoro mu tak wygodnie. Mnie to specjalnie nie rusza. Snoby pozostaną snobami.

użytkownik usunięty
Ryloth

Do tego kwestia innej gatunkowości i jej uszanowania czego pan Grzegorz tak bardzo nie rozumie. 5/10 dla ambitniejszego sc-fi w żadnym razie nie czyni go gorszym od filmu akcji ocenionego na 6/10. Oceniałem te film w innej skali, bo przez inne pryzmaty gatunkowe.

To w sumie wyjaśnia dlaczego z takim trudem ogarnia kino rozrywkowe i odmawia mu rację bytu.

użytkownik usunięty
grzegorz_cholewa

"Po osiągnięciu przez ciebie tej świadomości ( co nie jest możliwe ) dlaczego, gdybyś faktycznie to pojął i spojrzał na świat taki jaki jest ale dzięki tej świadomości trochę inaczej, sam zrozumiesz jakie nonsensowne są teksty o odmiennych gustach i, że niemożliwe jest zrównanie wszystkiego ze wszystkim ( by np. nie urazić podrostków zauroczonych jakimiś dziecinnymi produkcjami o tzw. wartościach czy jak ciebie podobnego sortu bajkami )"

"Myślę, że w historii filmu jest gdzieś tak ze 20 autentycznie genialnych dzieł. I zawsze się powtarzają w takich zestawieniach, w czołówce z tych 20 zawsze co najmniej 3\4 z nich się pojawia jak co dziesięć lat przy kolejnej aktualizacji zestawień są w tej ścisłej dwudziestce"

Jak już mam serdecznie dość takiego zjawiska.

Obiektywna ocena kina.

Spłycacie kino do jakiegoś równania matematycznego co jest dobre, a co złe, bo da się to wyliczyć.

To jest subiektywizm czysty. Twoja opinia to też subiektywizm, że alternatywny to nie zmienia, że subiektywizm.

Kino to sztuka, sztukę odbierasz przez pryzmat swoich własnych doświadczeń z filmem- ale z życiem też. Każdy ma inną wrażliwość, nie masz prawa odmawiać innym, tego, że tej wrażliwości nie mają wcale.


Ktoś oglądając Władcę, może w sobie odnajdywać wewnętrzne dziecko. A to, że Ci się nie podoba?

To nie ty stanowisz czym jest kino w wymiarze totalnym. Każdy ma swój odbiór i przetwarzanie kina przez zmienne doświadczenia i wrażliwość.

Chcecie zrobić ze sztuki naukę, sprowadzić ją do równania. Smutne.


użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
Ryloth

Tak. Bardzo dobry film ;)
Racja z tego jest. Szopa i drzewo to po prostu bohaterowie lubiani przeze mnie ;)

Ryloth

Bez urazy ale zobacz w słowniku co oznacza SF. Gatunek SF jest moim ulubionym i filmy z tej kategorii oceniam z pewną pobłażliwością - także te rozrywkowe. W danej konwencji uznaję naciąganie części "science" ale tutaj zabrakło jej całkowicie. 4/10.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones