PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=670682}

Transcendencja

Transcendence
6,5 116 243
oceny
6,5 10 1 116243
3,8 12
ocen krytyków
Transcendencja
powrót do forum filmu Transcendencja

Nurtuje mnie jedno po obejrzeniu filmu. Zastanawiam się czy technologia faktycznie poszłaby na
tyle do przodu, że moglibyśmy zatrzymać umysł kogoś nam bliskiego w komputerze i nasuwa się
pytanie czy aby na pewno chcielibyśmy coś takiego doświadczyć? Żyjemy w XXI wieku, jesteśmy
pokoleniem iphoneów, smartfonów, wysyłanie smsów nie musi być już na 160 znaków, książki
papierowe zastępujemy wstrętnymi e-bookami na kindle czy innych badziewnych e-czytnikach.
Dlaczego listy pisane ręcznie i wysyłane na poczcie, gdzie dostarczają nam ludzie zamieniamy na
e-maile, które dochodzą do osoby w mikrosekundę?
Dlaczego papier zamieniamy na litery w kompuetrze dzięki klawiaturze qwerty?
Dlaczego mielibyśmy zostawić kogoś umysł w urządzeniu elektronicznym? A wspólne picie kawy,
patrzenie sobie w oczy, mimika twarzy, zaczerwienione policzka, moment kiedy ktoś odgarnia
włosy czy drapie się po kolanie? Technologia nigdy nie zastąpi nam człowieczeństwa.
Obraz przedstawiony w filmie lekko mnie przeraził. Już nie chodzi o tą zdesperowaną paniusię po
śmierci swojego męża, ale dostrzegłam pewne założenia życiowe.
Nie mówię, że "nie idę z postępem", bo posiadam sprzęty elektroniczne w domu, korzystam z nich
jednak to mi nie zastąpi nigdy głupiego "Cześć" na ulicy od żywej istoty czy też siedzenia w
większym gronie przy butelce piwa.
Zastanówmy się nad tym, czy chcemy zamykać się w domach i jedyną formą komunikacji
wykorzystywać internet, urządzenia przenośne i inne rzeczy sprawiające, że nasz mózg staje się
bardziej otępiały niż sądzimy.
Nie podoba mi się postęp z jakim idziemy. Wydaje mi się, że człowiek zachłysnął się pychą. A to
niezdrowe. Wszyscy chcemy więcej i więcej, a jakiekolwiek wartości zaczynają powoli zanikać.
Wydaje mi się, że ja "tego nie dożyje", ale przyszłość komputerowa da popalić społeczeństwu, a
co za tym idzie - możemy sami, na własne życzenie zniknąć z powierzchni Ziemi na własne
życzenie. Niszczymy wszystkie żywioły na planecie nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

ocenił(a) film na 9
dizziness91

Święte słowa człowieku. Film przeraża i zmusza do refleksji, czy rozwój techniki jest celem ludzkości, czy śmiertelnym zagrożeniem dla nas wszystkich.

dizziness91

Tak, zdecydowanie bym chciała takiego życia. Mnie by bardzo odpowiadało :P I wolę czytać e-booki niż papierowe książki oraz pisać e-maile i sms-y niż fatygować się na pocztę z papierowym listem.

dizziness91

Uważam, że możemy być spokojni, iż w dającej się przewidzieć przyszłości nie nastąpi przeniesienie świadomości człowieka do maszyny. Plany przedsięwzięć, które miałyby do tego doprowadzić, są bardziej komiczne, niż groźne, coś jak w znanym skeczu Monty Pythona:

"Zamierzam przeskoczyć Bałtyk. Będę skakał z miejsca, a w plecaku będę miał dodatkowo 20 kg cegieł. Oto harmonogram mojego przedsięwzięcia:

1) luty 2020: kupić plecak
2) marzec 2020: zdobyć cegły (cel dodatkowy: pozyskać sponsora w postaci cegielni)
3) kwiecień-listopad 2020: opracować nowatorską technikę skoków z miejsca z 20 kg plecakiem na odległość przynajmniej 45 kilometrów
4) grudzień 2020: iść nad Bałtyk i go przeskoczyć"

Myślę, że do czasu prezentacji punktu 4, wszystko pójdzie doskonale ;p

dizziness91

bo technologia powinna wspomagac czlowieka, a nie go zastepowac czy nim sterowac? bo czlowiek z definicji ma wolna wole, a ludzki dron/leming istnieje tylko dla kolektywnej macierzy i o niczym w swoim zyciu nie decyduje? popatrz na komentarze. popatrz na ludzi we wspolczesnym swiecie. wiekszosc z nich to sa zwykle lemingi/drony i zdalnie sterowane ludzkie wydmuszki, ktore doslownie mysla, ze mysla. jedyne czego brakuje to umyslu kolektywnego ale technologia juz niebawem rozwiaze ten problem dzieki neuroimplantom i farmakologii. skoro potrafia juz to robic na szczurach laboratoryjnych to myslisz, ze z czlowiekiem bedzie inaczej? nie bedzie. autentycznie mysalcych ludzi na tej planecie jest moze obecnie kilka %, a idiokracja postepuje coraz szybciej dzieki postepowi technologicznemu. nie o taki postep sie tu rozchodzi no ale ludzie od zawsze byli gatunkiem zafixowanym na autodestrukcje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones