PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=782092}

Czas mroku

Darkest Hour
7,0 60 364
oceny
7,0 10 1 60364
6,1 37
ocen krytyków
Czas mroku
powrót do forum filmu Czas mroku

... Wielka Brytania stoi przed widmem rychłego najazdu wojsk niemieckich." - Jeśli tak się zaczyna opis międzynarodowy tej produkcji to jest mi bardzo przykro. Nawet nie jestem zły, jestem po prostu zrozpaczony, że po tylu latach świat widzi początek II wojny światowej zupełnie inaczej. Jeszcze zrozumiałbym, że Chińczycy widzą go w inwazji japońskiej w 1937 roku, jeśli Rosjanie widzą go w inwazji niemieckiej 1941 roku, ale że Brytyjczycy i Francuzi postrzegają początek w inwazji na Francję w 1940 roku? To smutne.

dewille

No trudno zamiast nazistow wstawiac Niemcow, skoro nawet sam Hitler Niemcem nie byl.

AplikatorCzopkow

Czy to, że Hitler był Austriakiem oznacza, że naziści nie byli Niemcami?

paulka456

A niektorzy nadal wierza, ze nie pochodzimy od malpy.....

AplikatorCzopkow

Tylko skończeni debile w XXI wieku wierzą ,że pochodzimy od małpy. Człowiek i inne człekokształtne mają wspólnego przodka.

Ottiss14

A tym przodkiem jest ośmiornica XD

ocenił(a) film na 8
paulka456

Austriak jest takim samym Niemcem, jak Saksończyk czy Bawarczyk. Jedyna różnica w kwestii obywatelstwa, nie narodowości.

ocenił(a) film na 8
paulka456

Narodowy socjalizm panował również (w różnych odmianach) we Włoszech, na Węgrzech, na Słowacji, w Bułgarii i Rumunii. Oddziały niemieckie były posiłkowane także przez Duńczyków, Holendrów, Francuzów, Białorusinów, Hiszpanów, Ukraińców, Chorwatów, Rosjan, Litwinów, Łotyszy a nawet jakichś egzotycznych Arabów i innych mieszkańców Afryki.
W tym aspekcie twierdzenie, że naziści=Niemcy to kłamstwo. Zastanów się, czy nie sowieckie. Rosjan w armii niemieckiej i formacjach pomocniczych służyło ponad milion. Dodaj pozostałe nacje pośród "braci Słowian" i liczba może się zamknąć dwoma milionami. Przy czym formacje te kierowane były zwykle do działań pomocniczych, w których mogły wykazać się skutecznością i okrucieństwem.

ocenił(a) film na 7
AplikatorCzopkow

Skoro Austriacy to nie Niemcy to i Bawarowie nie, Szwabi też nie, Sasi też nie, Wirtemberczycy też nie...

Ketrid2_

*Dramatic plot twist* - wszyscy oni są ludźmi jak Ty. Teraz zabij się z rozpaczy.

AplikatorCzopkow

Dla nich nie wszyscy byli ludźmi.

Aleo

Więc najlepiej brać z nich przykład....

AplikatorCzopkow

Jesteś chory psychicznie :(

Drusix

Nierozpoznawanie sarkazmu to rowniez objaw choroby psychicznej, konkretnie: psychopatii.

AplikatorCzopkow

W rzeczy samej, bo to przecież Hitler napadł na Polskę osobiście, a nie żadna niemiecka armia. Skąd biorą się tacy historyczni ignoranci jak ty?

meLu

Kto to powiedzial, ja czy Ty? No wlasnie. Nie wiem, skad biora sie tacy ignoranci (ogolni, nie tylko historyczni) jak Ty.

ocenił(a) film na 6
AplikatorCzopkow

Przepraszam bardzo, ale jak się nazywa ten kraj leżący pomiędzy Polską a Francją, który wywował wojnę? Chiny? Kanada? Pakistan? A może Chile? A nie, czekaj! Przecież to byli Niemcy...

Co się na tym forum odwala xD

użytkownik usunięty
dewille

Ktoś z Was mógłby mi wytłumaczyć, z jakiego powodu i od kiedy używanie słowa "naziści", żeby opisać wojska III Rzeszy stało się problemem?

P.S.
Poza tym z tego co widzę, zarówno w głównym opisie jak i zarysie fabuły mamy kolejno "wojska niemieckie" i "nazistowskie Niemcy", więc tym bardziej nie rozumiem, o co się tu spinać xD

Myślę, że w obliczu coraz częstego stosowania określeń "polskie obozy śmierci" zamiast niemieckie vs. "naziści" zamiast Niemcy spinanie się na te nazewnictwo ma jak największy sens. Długofalowego wbijanie społeczeństwu takich sformułowań doprowadzi w ostateczności do określonego pojmowania sprawy.

Tak np. żydzi wypracowali sobie kojarzenie obozów koncentracyjnych tylko z zagładą ich narodu, uzurpując sobie wyłączne prawo do określenia holocaustu i kojarzenia żyda wyłącznie jako ofiary. O policji żydowskiej, Adamie Czerniakowie, autonomiach żydowskich zwanych w historii tylko gettami z fałszywymi opisami co do ich faktycznej roli i powodów utworzenia, o zbrodniarzach wydających własnych braci na śmierć - ani słowa.

villemo75

Ja mam nieco inny problem: pisząc wyłącznie "Niemcy" pomija się zupełnie rolę Austriaków, którzy przecież też w ogromnej (chyba nawet w większej niż w samych Niemczech) większości poparli Hitlera i których wśród hitlerowskich zbrodniarzy "trochę" było. A takie pomijanie to też wybielanie, prawda?

ocenił(a) film na 5
Sqrchybyk

Naziści to nie tylko Niemcy i Austriacy, byli wśród nich i Norwegowie, i Belgowie (jak Leon Degrelle), i Francuzi, i Chorwaci, i Ukraińcy i Węgrzy. Cała "międzynarodówka" białej supremacji.

gowniarz_wyniosly

Oczywiście, ale jednak tylko w Niemczech i w Austrii partia Hitlera zdobyła masowe, niemal stuprocentowe poparcie ludu. Nie można tego przyrównywać do reszty krajów, które wymieniłeś...

Sqrchybyk

NSDAP wraz z DNVP zdobyło około 44%, nie 100%.

Shui

W wyborach w 1932... A jak ich poparcie przedstawiało się kilka lat później?

ocenił(a) film na 5
Sqrchybyk

tego już się nigdy nie dowiemy, bo Hitler spalił Reichstag, zlikwidował system wielopartyjny i wprowadził dyktaturę, tak więc o żadnych wyborach później nie mogło być już mowy; niemniej jednak można domniemywać, że do początku lat 40-ych, zanim przyszło opamiętanie, popierała go większość społeczeństwa; sądząc po frekwencji na wiecach to była większość zdecydowana, ale współcześni Niemcy z pewnością mają swoje zdanie na ten temat

Sqrchybyk

Myślę , że spokojnie można, spójrz na te kraje, toż to jedna szajka.

Deyna95

Skoro Hitler nie zdobył tam masowego poparcia ludu, to nie, nie można...

gowniarz_wyniosly

Ale bez Niemców, cała ta hołota mogłaby jedynie głosić swoje brednie gdzieś w piwnicach

meLu

Co masz na mysli?

gowniarz_wyniosly

Fakt, należy pamietać o tym

Sqrchybyk

Masz rację, jest sporo stereotypów zakłamujących a przynajmniej niedopowiadających faktów historycznych, z tego powodu taki rozczochrany Belg zarzuca nam faszyzm w europarlamencie zapominając, ze Belgia była druga liczbowo w kolejności co do ludzi zasilających szeregi SS.

Bardzo wiele ludzi "prawdę" historyczną czerpie właśnie z kina fabularnego i dlatego SPINANIE się o takie bujdy i złe nazewnictwo jest IMO jak najbardziej potrzebne. Bo jak sami się nie będziemy bronic to nikt za nas tego nie zrobi. Nie chciałabym, aby moje dzieci uczyły się niedługo w szkole, że Polska jest odpowiedzialna za II WŚ.

villemo75

Druga liczbowo? A nie trzecia, bo jednak jeszcze Austria? Rozumiem, że chodzi o okres, gdy Austria była częścią III Rzeszy, zatem, upraszczając nieco, Niemiec, ale jeśli już uczymy kogoś i prostujemy przekłamania, to dbajmy o to, by nie było niedopowiedzeń.

I tak, generalnie zgadzam się z zasadnością SPINANIA się, ale... Często styl tego SPINANIA się mnie mierzi, bo też często pełno w nim histerii oraz, niestety, nawet nie ukrywanej nienawiści do Niemców (Austriaków nie :)), Żydów itd. Takiego SPINANIA się nie chcę, bo takie SPINANIE się prędzej nam zaszkodzi niż pomoże.

PS Sorry za tę upierdliwość przy pisaniu o SPINANIU się wielkimi literami :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
awarek_2

W tej dygresji od tematów filmowych, zgadzam się z każdym słowem.

awarek_2

To ciekawe, że tyle jest tych partii faszystowskich. Wymień w takim razie choć jedną. Mamy za to całkiem sporo partii komunistycznych, które są tak samo jak faszystowskie zakazane i jakoś to nie przeszkadza. A warto tylko wspomnieć, że komunizm pochłoną kilkanaście razy więcej ofiar niż niemiecki narodowy socjalizm, który i tak był tylko niemiecką odmianą bolszewizmu, a nie włoskiego faszyzmu (faszyzm to w ogóle wynalazek francuski, jeżeli być już ścisłym).

generalrobert

Przyganiał kocioł garnkowi... :)

Sprawdź sobie znaczenie terminu "komunizm", a potem znajdź w Polsce choć 1 komunistyczną partię :)) Nawet "Razem" nie można nazwać choć w przybliżeniu komunistyczną. Każda polska partia ma poglądy ekonomiczne tak liberalne, że każdego prawdziwego komunistę szlag by trafił, gdyby przeczytał Twoje słowa :) Najbliżej do komunizmu mają nie żadne partie lewicowe, ale PIS :)

I żeby wszystko było jasne... Nie jestem żadnym zwolennikiem lewicy. Za walkę z komuną odsiedziałem swoje w 1982 r., relegowali mnie z uczelni. Komunizmu nienawidzę od czasów chyba podstawówki. To właśnie Sowieci wymordowali mi niemal całą rodzinę w 1940 r. Więc komuchów bronić nie zamierzam.
Ale dziś PIS-u nienawidzę bardziej, niż dawniej nienawidziłem komunę....

Żegnam.

awarek_2

"Najbliżej do komunizmu mają nie żadne partie lewicowe, ale PIS" - dziwne zdanie. Przecież PiS jest partią lewicową.
W partii "Razem" są ludzie, którzy sami o sobie mówią, że są komunistami i popierają komunizm. Sam spotkałem ludzi, którzy mówią, że socjalizm jest, cytuję, "zajebisty" pod względem gospodarczym.
Chcesz jednej partii? Proszę: Komunistyczna Partia Polski, założona w 2002.
Nie wiem, po co mi piszesz o swojej nienawiści do PiS-u. Co to mnie obchodzi? Nie o tym była mowa.

generalrobert

Stosując Twój tok rozumowania, należałoby za komunistów uznać także całą wierchuszkę dawnego PZPR :)) Bo oni wszyscy nazywali się komunistami i bardzo wychwalali komunizm :)
To, że nazywamy ich "komuchami", wcale nie znaczy, że byli rzeczywiście komunistami :) Byli przede wszystkim skurvysynami, kanaliami i kłamcami, którzy dla własnych korzyści i karier przywdziali szaty komunistów... Część z nich była także mordercami i zdrajcami. Ale komunistami?
Więc to, że jacyś członkowie "Razem" wychwalają komunizm nie jest dla mnie argumentem. W tej chwili nie tylko w Polsce, ale chyba na całym świecie nie ma już ani jednego komunisty :) Bo niby gdzie miałby on się uchować? Korea to żaden komunizm... To zwykły totalitaryzm.

awarek_2

To kto według ciebie jest komunistą?

Deyna95

@Deyna95
Jarosław K.

awarek_2

Po pierwsze to ten rozczochrany Belg sam jest odpowiedzialny za zniszczenie akt z okresu nazizmu w Holandii bo był w tym czasie premierem. Po drugie jeśli kupujesz szopkę zorganizowaną przez środowiska lewicowe i te bujdy o faszyzmie w Polsce to jesteś tak głupi, że zabrakło skali, żeby to oszacować liczbowo choćby w przybliżeniu.
A po trzecie mam zasadę nie ciągnąć dyskusji z pół mózgami bez krzty wiedzy merytorycznej stosującymi wycieczki osobiste w wypowiedziach bo to szkodliwe niezmiernie.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
awarek_2

Uciekaj z Polski zdrajco jak ci przeszkadzają marsze patriotów. A zapewniam cię, że będzie ich jeszcze więcej i będą jeszcze silniejsze. Przykro mi, że jesteś za głupi żeby zrozumieć, że w skali 60 tysięcy ludzi biorących udział w tym marszu odwoływanie się do 100 albo 200 osób z rasistowskimi transparentami jest szczytem debilizmu i propagandą godną komunisty.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
awarek_2

Ohohoho jaki ból pupci :D Idź kmiocie stąd, bo widzę że nic ciekawego nie masz do powiedzenia :D Współczuje Ci tylko tego świata, w którym żyjesz :( Jakoś dziwnym trafem ja nie widziałem 60 tysięcy ogolonych łbów tylko szczęśliwych ludzi, którzy z uśmiechem na twarzy sobie maszerowali przez środek miasta ciesząc się z wolności. A patrząc na to ile z Ciebie jadu się wylewa i nienawiści to chyba nie z nami jest problem a z Tobą i tobie podobnymi :D Idź sobie na marsz kodu albo obywateli sb, bo tam się nadajesz :D Będziesz mógł dziennikarzy sobie pobić, a potem mołotowa rzucić w biuro poselskie.

Drusix

Spadaj, komuchu...
Co się ma za patriotę.

ocenił(a) film na 6
awarek_2

Strasznie dużo jadu w twoich wypowiedziach. Zluzuj chłopie bo ci żyłka pęknie. Na meczach są śpiewane wszystkie zwrotki, więc zanim będziesz następnym razem się błaźnił to się zastanów.Najlepszy jest tekst o idolach politycznych i Narodowcach. Każdy kto inaczej myśli od ciebie jest łysy, z PiS-u, i pewnie kibol co nie zna swojego hymnu :D Żal mi takich ludzi jak ty.

Odnośnie elit politycznych równie dobrze można tak napisać o każdym środowisku po profesorów na uczelniach, sędziów TK, i wielu wielu innych.

Dookoła sami komuniści :D Wesoło tutaj. Wyłącz telewizję. Włącz myślenie chłopie.

Lukasgol

:)))

Co ty pieprzysz?! :)
Pomyliłeś mnie chyba z moim adwersarzem, zwolennikiem narodowców:) Ja w ogóle nie widzę już w Polsce żadnych komunistów! Przecież napisałem wyraźnie, że prawdopodobnie na całym świecie by się ich już nie znalazło! To proste zdanie... Nie rozumiesz go?!
Bo nawet jeśli do niedawna byli, to już wykitowali.
Gdzie ja napisałem, że wokół są sami komuniści?! :)) Komuchów widzą wszędzie właśnie narodowcy i PIS-owcy, ultrakatolicy i reszta tych psycholi spod znaku Rydzyka! I tylko we własnych szeregach byłych komuchów dostrzec nie potrafią... BYŁYCH KOMUCHÓW! Zresztą taki Piotrowicz był zwykłym chvjem, gnidą i karierowiczem, a nie żadnym komuchem... Kto gada w mediach na okrągło o byłych komuchach, o "układzie", kto chce czyścić z "postkomuchów" Sąd Najwyższy?! Twoi zasrani rządzący, Kaczyńskie, Błaszczaki, Macierewicze czy też opozycje?

Więc na przyszłość czytaj teksty ze zrozumieniem. I nie wytykaj ludziom zdań i sformułowań, których nie wypowiedzieli... CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM!

Żegnam.

awarek_2

Lecz się człowieku :D Jeżeli zaprzeczasz, że na wysokich stanowiskach w naszym państwie dalej są komuchy, którzy nie zostali rozliczeni z tego co robili w poprzednim systemie, to równie dobrze możesz nam wmawiać, że Ziemia jest płaska. Twoim idolem jest pewnie Wałęsa i Kiszczak. W Polsce po 89' nie zrobiliśmy porządku z tymi zdrajcami ale widocznie takim jak ty to nie przeszkadza, bo w sumie po co swoich kolegów miałbyś ruszać ze stołków prawda? :D Komunistów nie ma. Narodowcy i PiS oszaleli i gadają jakieś głupoty z czapy i jakimś cudem mają poparcie prawie 50% społeczeństwa, prawda? :D Hahaha

Drusix

Mogę ci tylko napisać jedno...

Wydoroślej lub wytrzeźwiej.

Prokurator stanu wojennego Piotrowicz jest PIS-owską twarzą czyszczenia wymiaru sprawiedliwości ze złogów komunistycznych...
Za Kaczyńskim w ławach sejmowych siedzi kanalia, która w 1970 r. ze swoim pułkiem pojechała na Wybrzeże strzelać do robotników... Strzelał, ale robił to z... niechęcią i obrzydzeniem.
Jak wy sobie wyobrażacie "naprawę" i "reformę" Polski pokazuje przykład prokuratury, którą ten chvj i niedorozwój Ziobro " naprawił" już 2 lata temu... Tak wasza PIS-owska, naprawiona prokuratura nie potrafi przez 12 miesięcy zakończyć śledztwa w sprawie GŁUPIEJ KOLIZJI DROGOWEJ kolumny Szydłowej... Czyli w sprawie, w której normalnie Policja wskazuje sprawcę wypadku w ciągu 10 minut...
Przez 2 lata wciskaliście Polakom kity, że Macierewicz jest najlepszym szefem MON-u po 1989 r.! I że sam MON działa świetnie! A teraz w tym samym świetnie działającym MON-ie robicie czystkę w stylu bolszewickim i wyrzucacie z pracy nawet referentów i sekretarki...
To jest wasza PIS-owska NAPRAWA POLSKI... I nie ma dla mnie znaczenia, czy należysz do PIS-u, czy też nie. Bo dla mnie jesteś PIS-owcem. Bo PIS-owiec to STAN UMYSŁU I MENTALNOŚĆ.
A fakt, że powołujesz się na poparcie 50% dla PIS-u jest dla ciebie kompromitujący... Robisz z siebie w ten sposób i pajaca, i pokazujesz, jakim tłukiem jesteś...
Po pierwsze, bo wszyscy doskonale wiedzą, że w czasie wyborów z tych 50% zrobi się 35%... Komorowski też miał poparcie 68% na rok przed wyborami...
A po drugie doskonale wiadomo, kto stanowi elektorat PIS-u... Przeciętny ich wyborca ma podstawowe wykształcenie, mieszka w miejscowości do 20.000 mieszkańców, dyma do kościoła 3 razy w tygodniu i zarabia ok. 2300 zł... Nie lubi Unii, nienawidzi Żydów (żydowskie pochodzenie Kaczyńskiego jakoś mu nie przeszkadza), Niemców, Ruskich, Ukraińców itd., itd...

Nie chce mi się do ciebie pisać...
Szkoda mojego czasu, bo i tak cię debilu ani nie nawrócę, ani nie oświecę...
Komuna wyrządził mi same krzywdy. Bolszewicy wymordowali mi niemal całą rodzinę na Kresach, zniszczyli rodzinny majątek. Więc nie zamierzam się pałować z debilem, który mentalnie niewiele się różni od tych bolszewików... Oni też uważali, że naprawiają zły świat i wprowadzają nowy porządek...
Dla mnie w Polsce autorytetami są Profesorowie Strzembosz i Gersdorf, są nimi Bujak, Frasyniuk...
Twoje autorytety to Rydzyk, Kaczyński, Macierewicz, Winnicki, Ziobro, Błaszczak i Czarnecki...
Więc niby o czym my możemy "dyskutować"?!

Żegnam.
Nie pisz do mnie więcej, bo już nawet czytać twoich bredni nie zamierzam... To tak, jakbym słuchał RadiaMaRyja...

awarek_2

Komorowski nigdy nie miał takiego poparcia. Po prostu teraz wychodzi na jaw jak się ze sobą TVP i TVN dogadywało żeby robić papkę z mózgu ludziom. Ale na całe szczęście udało się nam zmienić władzę pomimo tej ciągłej medialnej propagandy. Przez całe 8 lat nie było żadnej telewizji, która sprzeciwiałaby się PO i mówiła prawdę. I dobrze, że sobie poszedłeś stąd ty prostaku, bo widocznie brakło ci argumentów :D Ciekawe ile jeszcze lat tacy jak ty będą się wić w tej swojej nienawiści. Władzy już nie oddamy więc lepiej się przyzwyczaj :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones