PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724735}

Człowiek z Wysokiego Zamku

The Man in the High Castle
7,5 15 186
ocen
7,5 10 1 15186
Człowiek z Wysokiego Zamku
powrót do forum serialu Człowiek z Wysokiego Zamku

W trakcie oglądania serialu w oczy rzuciła mi się pewna rzecz, można powiedzieć szczegół. Otóż, ani razu nie pada tam nazwa "Niemcy" wielokrotnie pada stwierdzenie "nazis". To "Nazis" wygrali wojnę, to "Nazis" zrzucili atomówkę, to "nazis" prowadzą okupację, ambasador u Japończyków (którzy o dziwo nazywani są Japończykami) jest ambasadorem "nazistów". Dochodzi do zabawnych scen w których używa się niemieckiego, jeden z bohaterów nawet leci do Berlina, ale zaraz jest sprostowane, że leci do stolicy "nazistów". Ot, taka ciekawostka.

PanSowa_12

Bo nie było już państwa NIEMCY. Było "Greater Nazi Reich", więc obywatele to już nie byli "niemcy" tylko nazi. A z kolei japońska część nazywa się "Japanese Pacific States", więc oni dalej są japończykami.

ocenił(a) serial na 7
karolinex

Jesli zrobili z hitlera internacjonaliste który tworzy jakis wyimaginowany narod nazistowski to juz jest skrajnie głupie.

Al_Bundy

trzeba pamiętać, że amerykanie są trochę ignorantami jeśli chodzi o to co się dzieje poza USA. Może im się wydaje, że Hitler tylko Żydów nienawidził i bez mrugnięcia okiem zbratałby się z japończykami? A może to był zabieg celowy. Zresztą nie ma co tego filmu aż tak analizować. W końcu to nie dokument a si-fi :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 7
Al_Bundy

Hitler nie miał nic do ludów semickich xD Dzięki, miałem iść spać, ale nie dam rady, za bardzo się śmieję xD

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 7
Al_Bundy

Dopisz coś jeszcze. Zawsze byłem ciekawy świata, i jak widzę, mam przed sobą jeszcze wiele historycznych niuansów do odkrycia.

ocenił(a) serial na 7
ScaryMan

Jak sie nie ma o historii pojecia..

ocenił(a) serial na 7
Al_Bundy

Cały dzień w pracy czekałem na zaspokojenie mej żądzy wiedzy, niecierpliwiłem się, przebierałem nogami w tramwaju, a tu taka lakoniczna wypowiedź. Zawiodłeś mnie ;(

ocenił(a) serial na 7
ocenił(a) serial na 6
Al_Bundy

"Jak się nie ma o historii pojęcia..." panie Al ... muszę przyznać, że mnie tez rozbawiłeś Najpierw piszesz coś takiego " (Francja byla zasadniczo suwerenna wewnętrznie)" "nie miał w planach atakować nawet Polski, a już na pewno nie krajów zachodnich, jemu chodziło o atak, splądrowanie i skolonizowanie ZSRR," po tym " Hitler chciał nawet sojuszu z Polska, co sanacyjny rząd w swej niesłuchanej głupocie porzucił i zniszczył możliwość bycia mocarstwem sięgającym do Petersburga" ale wcześniej było, że ", Hitler chciał wyeliminować Słowian (z wyjątkiem Czechow), Żydów i Cyganów" Wniosek: Polacy to nie Słowianie Można tu znaleźć parę innych "kwiatków" lecz podsumować to można w ten sposób, że informację i wiedzę musisz czerpać od kogoś pokroju "wyznawców mchu" (Kabaret Moralnego Niepokoju) albo mocno przekombinowanej literatury młodzieżowej spod znaku sci-fi

ocenił(a) serial na 7
piopio

Pan też mnie rozbawiłswoją ignorancja.

Hitler chciał wyeliminować słowian, ale z Polakami chciał mieć sojusz, to sie jakos wybitnie nie wyklucza, z ZSRR mial sojusz, z Polska też chciał mieć tyle, że do ataku na ZSRR, to czy później by nas nie zaatakował to inna kwestia. Czesi byli traktowani zasadniczo jak Niemcy, Słowacy też, wiec moze przesadziłem z tym, że chciał eksterminować Słowian w 100%, Rosjan na pewno, chociaz szczerze mowiac srednio bylo by mi ich szkoda.

ocenił(a) serial na 9
Al_Bundy

Jednym słowem eksterminacja Rosjan byłaby ok?
Nie wiem czy jesteś bardziej głupi, czy bardziej podły!
Bez wątpienia za to niezła z ciebie kanalia.

piopio

Przykładem tego, że podejście do Słowian przez Hitlera było całkowicie pragmatyczne jest przykład Ukrainy. Ukraina miała swoje marionetkowe państwo, marionetkowe wojsko, ale to wciąż była Ukraina. Ukraińcy przez to, że poszli z Niemcami w układ nie doświadczyli na sobie takiego ludobójstwa z ich strony jak Polacy, którzy odrzucili propozycje Rzeszy. Patrząc na ten film bardzo dobrze, że odrzucilismy tą propozycję bo świat mógłby być strasznym miejscem, nawet jakbyśmy dostali po wojnie taryfę ulgową od Niemców i by nas nie wytłukli. Z drugiej strony, jeśli wojna potoczylaby się tak jak to analizował Piotr Zychowicz to wojna zebrałaby i tak mniejsze żniwa w ludziach, a i Niemcy by dostali w końcu po dupie.. W każdym razie trudno szukać nienawiści w Hitlerze do jakiejkolwiek grupy etnicznej. Słowianie, w większości Rosjanie, zajmowali tereny jego wymarzonej "strefy życiowej" dla Niemców i z tego powodu zostali wrogami nazistów. To był jego rdzeń ideologii. Natomiast Polacy pierwotnie mieli być sojusznikiem, jedyny problem jaki mogli mieć z nami Niemcy to transport między Vaterlandem a wschodnimi niemieckimi zdobyczami, ale można było sobie z tym poradzić bez wojny. Może nawet znaleźlibyśmy się wśród narodów nordyckich w ideologii Hitlera, kto wie. W każdym razie propozycję odrzucilismy, Hitler musial układać plan podboju świata na nowo, a nas postanowił przykładnie ukarać. Pod koniec wojny jednak nie wyrażał się o Polakach jako podludziach, a o elemencie który byłoby dobrze włączyć do narodu niemieckiego. Gdzie tu nienawiść? Natomiast Żydzi mieli o tyle niefortunną sytuację, że nie dało się ich przetransportować poza Europę, a że nie było dla nich miejsca w hitlerowskiej wizji Europy to podjęto decyzję o eksterminacji. Czysty, zimny... i straszny pragmatyzm. Jednak to nie nienawiść. Trzeba pamiętać, że Niemcy byli ogarnięci ideą Nadczłowieka, który jest ponad uczuciami. Hitler był fanatykiem swojej chorej idei, tak więc nawet jeśli czuł jakieś przykre emocje w związku z przelewaniem krwi żydowskich cywili to je skutecznie ignorował. Na tego człowieka patrzy się dziś poprzez czarny PR powojenny. Jakby to był jakiś demon. A to był człowiek. My żyjemy w rzeczywistości humanistycznej, w której życie jednostki jest najważniejsze. On i inni naziści których stworzył żyli w rzeczywistości narodowosocjalistycznej, gdzie życie jednostki nie było aż tak ważne, jak nieśmiertelne społeczeństwo. To było starcie dwóch wielkich ideologii. Jeśli go już oceniać to poza pryzmatem jakiejkolwiek ideologii bo to nie ma sensu. Był to człowiek który chciał stworzyć wielki świat germański nie licząc się z kosztami. Taka jest jego ocena. Natomiast z naszej perspektywy i naszych wartości był to człowiek wrogi, którego należało pokonać i zabić, by samemu móc przetrwać. Ot cała filozofia tłamszona przez poprawność polityczną. Nienawiść z pewnością kierowała SSmanami, żołnierzami Wehrmachtu, najwyższymi oficerami i urzędnikami Rzeszy, natomiast sama ideologia była tylko pragmatyzmem. To tak jak z innymi zbrodniarzami w dziejach świata, oni walczyli o swoją ideę, my o swoją, dla nas oni byli źli, dla nich my byliśmy źli. W tym serialu to widać, całkowicie odwrócone myślenie: najgorszym złem byli Alianci, natomiast tymi dobrymi byli zwycięzcy Japończycy i Germanie. Tak więc biorąc to wszystko pod uwagę, wątpię by Hitler przeprowadził jakąkolwiek czystkę etniczną, jeśli jej rezultat byłby nieprzydatny dla jego idei. Na Zło trzeba zawsze patrzeć obiektywnie, bo zbyt łatwo ulec emocjom, a przez to narazić się na zniekształcone osądy. Ja się cieszę, że żyję w rzeczywistości humanistycznej, w kraju słowiańskim i w dodatku polskim. Ten serial jest idealnym lekarstwem dla wszystkich ludzi, którzy z jakiegoś powodu lubują się w narodowym socjalizmie. Nawet Niemiec czułby sie chyba lekko nieswojo gdyby uświadomił sobie, że w razie defektu u jego dziecka lub kogoś bliskiego, ten ktoś skończyłby w kominie, bez względu na pochodzenie i status społeczny. Serial pod tym względem rewelacyjny, tylko pierwszy sezon mógłby być odrobinę lepiej zrobiony. No ale daję 9/10.

NoX_Sendil

Nie, wojna nie potoczylaby sie jak pisal Zychowicz. Nie ma ku temu zadnych podstaw. A wiara w upadek ZSRR to po prostu zarty.
Nie bylo propozycji Hitlera. No chyba, ze uczestnictwo w pakcie antykominternowskim, ktore polegaloby na tym, ze mielibysmy oslaniac Niemcow kiedy ci walczyliby z Francja. Pojedynek Polska-ZSRR. No pieknie. Nawet najwieksi optymisci nie mogliby zalozyc, ze w dluzszej perspektywie czasowej moglibysmy stawiac opor, a co dopiero wygrac z nimi. Juz nie mowie o skutkach - powojenne panstwo polskie byloby mrzonka.
Jakas czesc Ukraincow liczyla na wlasne panstwo, ale jak tylko zaczeli o tym przebakiwac to przywodcy trafili do lagrow. Niemcy traktowali Slowian instrumentalnie, ale to nie byli partnerzy do rozmow na dluzsza mete. Czesi? Przeciez wedlug Hitlera to byli zgermanizowani Slowianie i dlatego widzial ich inna role.
Nie da sie odrzucic ideologii w realpolitik Hitlera.

NoX_Sendil

Przed wojną etnicznych Polaków było około 24 mln. W czasie wojny tychże zginęło jakieś 2,7-3 mln.
USRR przed wojną to około 40 mln ludzi. W czasie wojny zginęło na tych ziemiach tylko z powodu zbrodni wojennych 3,7 mln ludzi. Żydów jakieś pół miliona. Łącznie wszystkich jakieś 7 mln.
Ukraińskie ziemie tak jak białoruskie były centrum sporu radziecko-niemieckiego i dlatego głównie tam tylu ludzi zginęło, ale fakt jest faktem
To jest ten "pragmatyzm".

Valerie83

Następny pacjent "Do polskiego narodu należą spolszczeni Niemcy, Tatarzy, Ormianie, Cyganie, Żydzi, jeżeli żyją do wspólnego ideału Polski. Murzyn lub czerwonoskóry może zostać prawdziwym Polakiem, jeśli przyjmie dziedzictwo duchowe polskiego narodu zawarte w jego literaturze, sztuce, polityce, obyczajach, jeśli ma niezłomną wolę przyczyniania się do rozwoju bytu narodowego Polaków.". Wincenty Lutosławski działacz narodowy Filozof. Roman Dmowski twórcy polskiego Nacjonalizmu, kim był Tatarem kim był Piłsudski Litwinem kim był Stanisław Piasecki polski działacz narodowy, dziennikarz, pisarz uszlachconym żydem. Co to znaczy etnicznych Polak wiesz o tym że polskość zawsze była deklaratywna polskie elity miały korzenie Jagielońskie wieloetniczne kolego ? Polska elita była Jagielońska a lud był w większości polsko języczny i katolicki co nie znaczy ze nie było innych wyznań. "Polska czekać musiała tysiąc lat na pojawienie się hasła, że Rzeczpospolita zamieszkała być powinna tylko i wyłącznie przez Polaków. Hasło to wysunęła i urzeczywistniła u nas dopiero agentura sowiecka, nie znajdziemy go u żadnego z polskich myslicieli." Adam Doboszyński - polski polityk i pisarz, członek Stronnictwa Narodowego. Ja mam korzenie tatarskie austriackie pochodzę ziemi sandomierskiej moja rodzina pochodzi od Elit I RP i jak słysze te pierdoły to normalnie mi ręce opadają. Wyprane głowy

Damian24

Pomyliłeś adresy.

Damian24

Nacjonalizm to piszemy z małej, tak w ogóle. Pojęcie etnicznych Polaków w II RP jest wprost z literatury naukowej i na każdej mapie dotyczącej tego okresu i podziału wyznań pojawia się taka informacja. I nie mnie czy komuś innemu rozstrzygać kto jakie miał korzenie. To są fakty.

tulipantudeski

Co mnie będziesz dziecko poprawiał moja rodzina pochodzi od elit I RP i doskonale wiem skad jestem kim jestem i widze jak ktos pisze coś dziwnego to nie jest tylko z literatury tylko z domu. Moj pradziadek służył w legionach polskich i był ranny, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w tym w bitwie warszawskiej moja rodzina pochodzi od elit sandomierskich I RP walczyli we wszystkich wojnach i powstaniach ja wiem co mowie i widzę kto co pisze. Jakiej literatury chyba fałszywej literatury i fałszywej wiedzy skąd pochodzisz wiesz wogole ?. Elity II RP maja korzenie Jagielońskie. Szlachty Polskiej to był gdzies ponad 10% a nie jak w Niemczech czy innych to mailes moze 1 % genetyczne świry prawie kazirodztwo tam było od tego masz w Niemczech rasistowski nacjonalizm chlopak. Polak, Niemiec, Francuz to jest cos co było i kontynuacja a my mamy inne tradycje niz Niemcy czy Rosjanie jesteś niewolnikiem lub kimś związanym z komuną niema żadnej innej możliwości. Takie są fakty bo jak bys był Polakiem a nie jakieś PRL-owcem i jak ja miał przekazywane z pokolenia na pokolenie to bys głupot nie opowiadał.

Damian24

Zbieraj na leki, moze ci pomoga. Zdrowia zycze:)

tulipantudeski

tulipantudeski Ja zaznaczyłem i napisałem z dużej. To ja tobie życzę i karetki pogotowia. Wątpię czy cokolwiek czytaliście i macie wiedzę z PRL-owskiej szkoły. Proponuje sobie kupić spis nazwisk I RP i z przed II WŚ. Turbo Słowianie bzdety. Była zimna nazwisk i imion po wojnie za pomocą dekretu Bieruta na słowiańsko brzmiące. Między innymi po to by się schowali miedzy nami zydokomunisci. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19450560310&type=2 I to są fakty. Wystarczy zobaczyć na nazwiska czołowych działaczy przedwojennego ONR: Wiktor Martini, Jan Mosdorf, Tadeusz Todtleben, Henryk Rossman, Edward Kemnitz, Aleksander Heinrich itd. To słowiańskie nazwiska ?????. Dobrze ty się czujesz. Zacznij czytać. Uczyłeś się w lewackiej szkole gdzie blokowali ci dostęp do prawdziwych informacji. Najpierw polecam przeczytać w ogóle co to jest lewica i prawica. "Prawica składa się z trzech głównych orientacji: monarchiści, konserwatyści i narodowi chrześcijanie. Żadna z tych opcji nie jest ideologią, lecz w różny sposób i w różnym stopniu usiłuje bronić tradycyjnych wartości przed lewicą - Prof. Marek Jan Chodakiewicz" W naszym przypadku jest to obrona naszej cywilizacji. W przypadku Polski cywilizacji łacińskiej i jej głównych filarów czyli prawa rzymskiego, greckiej filozofii i etyki chrześcijańskiej. Mała biurokracja władza jest spychana do samorządów a nie centralizacja, duża wolność jednostki itd. to jest od cywilizacja łacińska chrześcijańska. W naszym polskim chrześcijańskim nacjonalizmie Bóg jest na pierwszym miejscu w Socjalizmie narodowym naród państwo to Bóg. Jesteśmy zupełnie innym narodem pod każdym względem. Widome, że są w większości Słowianami ale z różnych stron i było zlepkiem różnych nacji od samego początku. literatury naukowej jakiej litery naukowej poproszę źródło tej turbo słowiańskiej propagandy.

Damian24

Brawo! Jedna z lepszych wypowiedzi jakie tutaj czytałem. Trochę chaotyczna, ale jak ktoś wie o czym piszesz to wszystko się składa. Dekret Bieruta to był ruch na pokolenia. Jest taki kawał : Przychodzi Żyd do Urzędu aby zmienić nazwisko... - Pani przy okienku pyta : "Ależ panie Sandomierski, po co chce pan zmieniać takie piękne nazwisko?" - "A jak ktoś zapyta jakie miałem wcześniej?"

Damian24

Kilka osób zarzuca mi tutaj bycie antysemitą (cokolwiek to znaczy)... a ja np. lubię Tuwima, a pogardzam Grossem. Obydwaj to Żydzi.

Damian24

Wiem, że odkopuję, ale przeczytałem twoje wpisy i zgadzam się z twoim zdaniem,

Damian24

jagiellońskie.....:)

smykowicz77

smykowicz77 i co w związku z tym. ?

Damian24


Elity I RP to zdaje się doprowadziły do rozbioru. To nie chłopi i mieszczanie zrywali sejmy, to nie chłopi i mieszczanie podpisywali Targowicę.... Elita IIRP... No jeżeli chodzi o piękną klęskę w 1939 to chyba to bardzo dziękuję elicie.....

rivita

Do rozbiorów Polski doprowadziły trzy państwa ościenne przy pomocy agentury i wojska. Proszę tylko o odrobinę logiki.

ocenił(a) serial na 8
ScaryMan

wiadomo juz kto napisze nowa historie Polski na zamowienie Kaczynskiego :), Al_Bundy, ze ty jeszcze w IPN nie robisz, a moze robisz...

mihas

ty za to napisz historię na zamówienie Tuska.

Al_Bundy

Pisałeś mądrze, aż zacząłeś pleść bzdury o żydowskim pochodzeniu Hitlera. Wielokrotnie było już udowadniane, iż to wierutna bzdura, i sianie propagandy, mające go jedynie oczernić.

Al_Bundy

"jak i liczba ofiar holokaustu są wyolbrzymiane przez Zydowska propagande" - To znaczy? Ilu Żydów Niemcy tak na prawdę zabili?

ast

Trzech, według Ala trzech.
Kurna, że takie młoty są w stanie funkcjonować, oddychać, odżywiać się, a wszystko to bez mózgu.

ast

to sobie znajdź informacje w necie tylko nie na onecie, wikipedii, gazecie.pl itp.

fajera

Rozumiem, ze mam szukać w prawdziwych, wiarygodnych źródłach jak Gazeta Polska, TV trwam i radio Maryja.

ast

nie, nie rozumiesz media przez ciebie podane operują takimi samymi danymi jak te wszędzie oficjalne czyli pod kontrolą żydowską

Al_Bundy

juz dawno zostalo udowodnione ze nie mial korzeni zydowskich tylko takie gadaie bylo :))
matka jego u zydow sprzatala to fakt i tyle

ScaryMan

Wiesz o tym, że Hitler był zafascynowany islamem? Nawet po wojnie muzułmanie (np. Wielki mufti Jerozolimy) traktowali go jak bohatera.

Pawuloniasty

Piłsudski tez go fascynował, nawet był na jego pogrzebie...

ocenił(a) serial na 7
ScaryMan

No nie miał, nawet im chciał muzeum/skansen już po eksterminacji w czeskiej Pradze ufundować. To chyba znaczy, że szanował ich kulturę i może chciał w przyszłości odbudować (jak Neron)...?

creep_

Ooo, nawet chcial im muzeum ufundować, jej ale to słodkie :)))
A to, że wsadził miliony rodzin do pieca to przy tym muzeum szczegół. No głupi byłem, że tego muzeum nie zauważyłem.

ocenił(a) serial na 7
ObywatelTB

Hitler miał też plany by odtwarzać wymarłe gatunki zwierząt (w puszczy bialowieskiej), więc kto wie...

creep_

Zaawansowany autyzm

creep_

jak bys tyle walil fety co on tez by ci moglo na glowe siasc :)

ocenił(a) serial na 9
Al_Bundy

Ponad 40 mln Amerykanów ma korzenie niemieckie/germańskie. Jest to największa grupa etniczna w USA po dziś dzień. Podczas powstawania USA jedno z głosowań było nad tym czy angielski czy niemiecki ma być językiem urzędowym. Jak więc widzicie USA nie są aż tak odmienne od Niemiec (nie mówiąc o zamiłowaniu do litery prawa i gigantycznych koligacji korporacyjnych...) jak wszyscy próbują wam wmówić ;)

ocenił(a) serial na 7
Neji_Hyperion

W USA istnieje silne zamiłowanie do wolności, Amerykanie nie mogli by zrozumieć kultu panstwa jak robili to NIemcy.

Al_Bundy

No tak.. flaga przed niemal każdym domem, ogromne poczucie patriotyzmu, silna propaganda pod tytułem "Bóg, Honor, Ojczyzna"... faktycznie żadnego kultu państwa xD USA to kraj z największym chyba kultem Państwa jaki współcześnie istnieje. Swoją drogą powołujesz się na historię, nie wspomnę już, że rodem z Faktu, ale odnosisz ją do serialu który miał byc i jest alternatywnym przedstawieniem tej że historii. Po co więc te pseudo-historyczne wtrącenia ? Nie popisuj się ; ) co niektórzy mogą tu znac historię lepiej od Ciebie, uwierz ; )

ocenił(a) serial na 7
St_Isaabel_89

"Bóg, honor, ojczyzna" to raczej polska dewiza. Ale bez znaczenia. Amerykanski "kult panstwa" opiera sie na kulcie panstwa które w ich oczach jest wolnościowe. Natomiast trudno sobie wyobrazic Amerykanow którzy czczą obame itd. Amerykanski "kult panstwa" nie przejawiłby sie tym co kult panstwa w Niemczech,Wloszech czy Japonii gdzie poświecenie woli panstwa było niemal boskim obowiazkiem.

Wszystko to amerykanie robia pod publike, propaganda w szkolach itd. Jesli mamy wybrać naód najbardziej podporzadkowany panstwu mentalnie to beda to niewatpliwie Rosjanie.

Aczkolwiek to co napisałaś ma do Siebie tyle, że to co jest przedstawione w filmie jest niemozliwe bo amerykanie nie podporzadkowali by sie niemcom.

St_Isaabel_89

silna propaganda pod tytułem "Bóg, Honor, Ojczyzna"
Poproszę uprzejmie o jeden (słownie: 1) przykład dokładnie takiego sloganu amerykańskiego, stosowanego przez jakikolwiek urząd publiczny. Amerykański, ofkors.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones