PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=427194}

Zakazane imperium

Boardwalk Empire
8,1 48 018
ocen
8,1 10 1 48018
7,2 8
ocen krytyków
Zakazane imperium
powrót do forum serialu Zakazane imperium

koniec

ocenił(a) serial na 8

za zakończenie serialu obniżyłem ocene z 9 na 7 (dobry). tragedia .zniszczyli kapitalnu serial.
Zamordowali cała fabułę.

ocenił(a) serial na 8
krzys81

Dlaczego? Jak na osiem odcinków spisali się całkiem przyzwoicie. Serial zamknął się szeroką klamrą i ostatecznie wyjaśnił i pozamykał wszystkie wątki. Ja osobiście bardzo się cieszę, że czarny doktorek i Nucky skończyli tak a nie inaczej. Młody Darmody po tak ciężkim i traumatycznym dzieciństwie wziął symboliczny rewanż za ojca. Ciekawie przedstawiony moment w młodości Thompsona kiedy swoją decyzją uruchamia cały mechanizm następnych nieszczęść. Jakby pchnął pierwszy klocek domino. Jego egzekucja była ostatnim. Trzeba pamiętać, że przez 5 sezonów zdecydowana większość pierwszo-,drugo- i trzecioplanowych postaci zakończyła swój żywot bo obracali się w polu grawitacyjnym wielkiej czarnej dziury jaką był Nucky Thompson. Zakończenie gdzie Nucky zamieszkałby razem z Margaret na Manhattanie, a potem żyliby długo i szczęśliwie, byłoby dla mnie najzwyczajniej w świecie za mało gangsterskie ;) Cóż "life's a bitch and then you die".
Niestety Boardwalk obniżał loty w poprzednich latach, czego konsekwencją był spadek oglądalności z kolei tego konsekwencją było tylko 8 odcinków ostatniego sezonu. Akurat ostatni sezon był poprowadzony logicznie i całkiem przyjemnie się go oglądało. Gdyby scenarzyści przykładali się równie ciężko do każdego odcinka w poprzednich latach, nie byłyby potrzebne przeskoki czasowe,ucinane wątki i inne niedoróbki wynikające głównie z braku czasu.

ocenił(a) serial na 9
faderrdk

Nie jest powiedziane że Nucky zginął, Nucky Johnson nie został zprzecież zabity.....

ocenił(a) serial na 10
barnz

Zginął. Johnson to była tylko inspiracja do stworzenia postaci Thompsona, jego droga potoczyła się jednak inaczej. Szkoda tylko, że to było tak przewidywalne od momentu, gdy pojawił się w serialu ten dzieciak.

ocenił(a) serial na 9
giant enemy crab

mnie tam to jakoś zaskoczyło, w sensie że to był młody Tommy,a nie kto inny. Kulka trafia w polik, jak Jimmiego na deszczu podczas egzekucji. Ostatni sezon był, jakiś smutny.....w sensie widoczny był schyłek, no a jak ktoś zna historie i oglądał wszystkie filmy gangsterskie jakie wyszły, plus dokumenty to wydarzenia ogólnie były przewidywalne. 5 ty sezon natomiast, umozliwił wykreaowanie najlepszego Masseri i Luciano - ten drugi rozegrał niesamowitą partię, oszczędne dialogi, zwroty.....good word for the Headstone !

użytkownik usunięty
barnz

>"jak ktoś zna historie i oglądał wszystkie filmy gangsterskie jakie wyszły, plus dokumenty to..."
...to stracił mnóstwo czasu, bo w efekcie i tak niewiele wie. Pośledniejsze źródła wiedzy niestety ustępują literaturze, szczególnie w tak popularnej, popkulturowej dziedzinie jak historia amerykańskiej cosa nostry. Wiadomo ile są warte amerykańskie dokumenty.

ocenił(a) serial na 8
giant enemy crab

Też podejrzewałem, że może to się tak skończyć. Przez chwilę myślałem, że ten młody dzieciak to takie nawiązanie do cyklu na promenadzie. Commodore -Nucky- ten dzieciak. Okazało się jednak , że to Tommy Darmody. W sumie całkiem zgrabnie to wyszło. W barze gdzie Nucky zabierał swoje rzeczy jeden z oprychów Luciano twierdzi, że te wszystkie tancerki to w sumie głupie ... . Pamiętajmy że Gillian też była tancerką, pchnięta w tę stronę "kariery" właśnie przez Nucky'iego. W ostatnim odcinku Nucky odcina się od swojej przeszłości. Nie chce już nigdy widzieć brata ani Gillian zostawiając im tylko pieniądze. Tak jakby kasa miała wszystko naprawić. Stąd te symboliczne podarcie stówy przez młodego Darmody'iego. No i ostatnia scena w slow motion była odzwierciedleniem jego słów z jednego z poprzednich odcinków, że nigdy nie wiesz jak to jest kiedy się umiera, bo ci co umarli nie mogą wrócić i przekazać swoich doświadczeń. Coś w tym stylu powiedział właśnie do swojego przyszłego zabójcy. No i jak mnie pamięć nie myli Nucky też strzelił Jimmiemu w policzek.

faderrdk

Ta sama kwestia o śmierci była motywem kończącym Rodzinę Soprano, taki "zbieg okoliczności" ;)

ocenił(a) serial na 9
giant enemy crab

Umm... jaki ty sprytny. Fajnie, że rozgryzłeś, że to jest Darmody. Brawo...

ocenił(a) serial na 10
giant enemy crab

Niekoniecznie przewidywalne.. ;P W innym wariancie mógł to być zupełnie nieznajomy chłopak, którego Nucky wychowałby w takim samym (jak Jimmy'ego Darmody'ego) bądź innym duchu. Mógł stać się jego nowym kompanem, namiastką syna.. Ale to już daleko posunięte gdybanie.

ocenił(a) serial na 8
barnz

Dokładnie tak jak napisał użytkownik giantenemycrab, Thompson był tylko wzorowany na Johnsonie. Tak jak dla Dr. Narcisse inspiracją był Casper Holstein , który też powinien przeżyć bo zmarł dopiero w 1944.

barnz

dostał 3 kule w klatke pierdiowa i jedna w twarz..myslisz,ze przezył?:D

ocenił(a) serial na 8
faderrdk

Mam wrażenie, że serial nie został zakończony, tylko przerwany i niedokończony. Zaczynał się najciekawszy okres - utworzenie sydykatu przez Lanskiego - a twórcy serii postanowili uciąc wszystkiego wątki zabijając postacie drugoplanowe i pierwszoplanową na czele z Nuckiem. Zważywszy na to, że wzorowano się tworzac postać N. Thompsona na N. Johnsonie, który trząsł Atlantic, aż do końca lat 30 - tych, zanim w końcu posadzono go do więżienie na 4 lata, to uśmiercenie filmowego Nuckiego jest z leksza kpiną z widza i wygląda, jakby HBO chciało powiedzieć "sorry, ale musimy skończyń show wcześniej". Stąd mój główny zarzut i zawód. Ktoś moze pwoiedzieć " N. Thompson, to nie prawdziwy N. Johnson, a już na pewno nie biografia tego ostatniego". Niby racją, ale pamietajmy, że siegajac po inne osoby faktycznie zaistaniałe w półświatku gangsterskim USA w tym czasie (Lanski, Meyer, Rotthstein, Al Capone) nie zabito ich przed czasem, ani nie zmianiono diametralnie ich życiorysu.

ocenił(a) serial na 8
krzys81

Mi też pójście na skróty się nie podobało. Szczególnie kiedy przypomnę sobie ile miejsca i czasu poświęcano wcześniej na tzw. zapychacze. Tak jak pisałem wcześniej, twórcy zdecydowali się iść na skróty i odstępstwa od rzeczywistości ze względu na kurczący się budżet i brak czasu. Prawdziwa historia przegrała z chęcią w miarę sprawnego zamknięcia całej opowiadanej historii.
Osobiście również oczekiwałem więcej. Aczkolwiek biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności jestem w miarę usatysfakcjonowany.

ocenił(a) serial na 9
faderrdk

pocieszam się tylko tym, że Dexter miał nagorszy ostatni sezon ze wszystkich ostatnich sezonów....

ocenił(a) serial na 9
barnz

Protestuję! True blood nic nie przebije :P

ocenił(a) serial na 9
KairaMcLilian

Oglądałem to i to - True Blood było słabe ale Dex tragiczny ;-)

ocenił(a) serial na 9
krzys81

100% racji masz.

krzys81

Też mi się nie podobało,wszystko za bardzo przyśpieszone byleby zakończyć serial raz dwa.Wątek z Al Capone miał potencjał a tu tak szybko to rozwiązali.

ocenił(a) serial na 10
krzys81

Według mnie cały 5 sezon był robiony na szybcika - byle było. Zastrzelmy wszystkich i po kłopocie. Szkoda, ponieważ poprzednie sezony były genialne pod względem budowania napięcia, dramatu, intryg itp. Jako fana nie zadowala mnie to, iż wszystko - cały koniec zamknięto w 8 odcinkach. Zalatuje tu niechlujstwem.

ocenił(a) serial na 8
fett85

i w tym sęk, potraktowali widza lekcewaząco, żeby nie powiedzieć "z buta". Byle zaliczyć 8 odc., byle zbyć i zamknąć rachunek. Wielki minus do producenta (HBO). Zresztą o ile pamiętam, podobnie postąpili już wcześniej z serialem Rzym, sezon 2 również miał mniej odcinków niz 1, a cały serial az się prosił o kontynuację.

użytkownik usunięty
krzys81

Serial opowiadał o Enochu Thompsonie, którego historia jak widzieliśmy skończyła się śmiercią. Nie mylić z Johnsonem, który był inspiracją. Pozostałe wątki były drugoplanowe i w tym momencie się zakończyły. Żadna kpina z widza, chyba że tego mniej bystrego.

ocenił(a) serial na 8


Serial opowiadał o E. Thompsonie, jego postać z kolei byłą wzorowana na E. Johnsonie, a w toku serialu naprawdę dużo zaczerpnięto z postaci prawdziwego skarbnika Atlantic City. Szkoda naprawdę, że uśmiercili głównego bohatera - a wyglada na to, że zrobili to przede wszystkim z powodu szybszego skończenia serialu i pozamykania w miare zgrabnie głównych wątków związanych z E. Thompsonem. Stąd moje rozczarowanie. Równie dobrze można napisać, że Al Capone w serialu był tylko inspirowany prawdziwym Al Caponem; wiadomo chociażby, że prawdziwy A.C. był duzo wyższy, niż kurdupel z serialu. Każdy ma prawo do swojej oceny zakończenia serialu, ale inwektywy są bezsensowne.

użytkownik usunięty
krzys81

Dokładnie - wzorowana. Serial nie był biografią Johnsona.
Na czym ta "szkoda naprawdę" polega? Widzowie wiedzą, że postać na której wzorowano Nucky'ego żyła dalej, twórcy też to wiedzą. To samo zakończenie - niezależnie od tego czy serial skończyłby się teraz, czy za 10 sezonów, skończyłby się finałem, w którym Nucky mógłby ginąć. Jakich to wątków nie zamknęli, lub zamknęli je niezgrabnie?
Ale Capone to Al Capone, ta sama postać, której historia jest powszechnie znana. Trochę inna spraw.a
Po prostu nie wiem na czym miałaby ta kpina polegać. Treścią serialu nie była biografia historycznej postaci, zakończenie jak zakończenie, może się podobać lub nie, ale nie wiem co jest takiego strasznego w samym fakcie, że odbiegało od tego jak skończył pierwowzór Thompsona.

ocenił(a) serial na 8

Zwłaszcza, że wydarzenia z serialu również nie za bardzo odpowiadają postaci Johnsona, który był znacznie mniej krwawy - a Nucky - jak wiemy, nie tylko zlecał zabójstwa, ale i sam pociągał za spust. W dodatku zamachy na jego życie, potem oddanie klubu itp... to wymysł serialu. Zresztą samo to, że główny nazywa się Thompson anie Johnson wskazuje, że nie ma się co spodziewać wiernej biografii.
Inna sprawa, że zakończenie najprostsze z możliwych. Gdyby mnie ktoś kiedyś zapytał jak zakończy się serial, odpowiedziałbym, że śmiercią Thompsona. I niestety w tej kwestii twórcy mnie nie zaskoczyli.

ocenił(a) serial na 6
domino

W zakończeniu mogą być tylko 2 opcje: umrze lub przeżyje. Więc Twoje przewidywania to 50%, gratulacje dla skuteczności odgadywania.

ocenił(a) serial na 9

Dobrze piszesz serial był o Nuckym i mogł zakonczyć w jakim momencie by zadecydowali bo to ich serial a nie wasz. Osobiście bawią mnie wieczne narzekania na zakończenia serialów wszyscy jakoś to lepiej wiedzą jak trzeba było poprowadzić i zakonczyć ... Idac tokiem myslenia co niektorych każdy serial powinien zaczynać się (ewentualnie w retrospekcjach) narodzinami głownego bohatera a konczyć na smierci ostatniego potomka bo to dopiero byłby domkniety serial... A prawda jest taka,że 1 odcinki zaczynają się od jakiegoś wybranego momentu i rownie dobrze moga się w każdej chwili zakonczyć

ocenił(a) serial na 8
faderrdk

a mnie zastanawia skąd niby mały Darmody wiedział że to Nucky zastrzelił tatusia? a poza tym wygląda na zdecydowanie starszego niz powinien być w rzeczywistości

ocenił(a) serial na 8
cybermac79

Tak jak już ktoś tu na forum obliczył miał 15 lat. Czy wyglądał na tyle? Sprawa dyskusyjna. O wszystkich grzechach Nucky'ego w stosunku do jego rodziny dowiedział się zapewne od babci.

ocenił(a) serial na 8
faderrdk

od babci to on był już dawno odizolowany i wywieziony w siną dal przez Julie Sagorsky, w sumie nie powinien jej nawet pamiętać.
poza tym babcia gnije w psychiatryku i wnuczek raczej jej tam nie odwiedzał

ocenił(a) serial na 8
cybermac79

W ostatniej scenie młody Darmody mówi "When nima talked about you I couldn't tell if it was love or hate". Na co Nucky odpowiada że żadnej "nima" nie zna. Dopiero kiedy Tommy dopowiada ''grandma" Nucky znowu odwraca się ze zdziwionym wyrazem twarzy.
Następnie mówi : "she go on and on, there's a man here, he's very rich and he's been good to me. He's offered to help us. Both. Would you like to meet him? I promise I always look after you" Nucky pyta "who are you?" Pada odpowiedź "Tommy Darmody". No i było to ostatnie co usłyszał Nuck w swoim życiu. Ten fragment przepisałem dokładnie ze słuchu. Wyjaśnia on ponad wszelką wątpliwość, że Tommy o krzywdach jakie wyrządził Nucky jego rodzinie dowiedział się od babci.
Czy pamiętał to odkąd był chłopcem, czy też wyśledził babcię w zakładzie psychiatrycznym i tam mu wszystko zdradziła tego się nigdy nie dowiemy.

ocenił(a) serial na 8
faderrdk

ok, powiem szczerze że nie obejrzałem jeszcze ostatniego odcinka, więc nie wiem co dokładnie mówił do Nucky'ego

w psychiatryku raczej jej nie odwiedzał bo nie mógł chyba wiedzieć ze babcia tam w ogóle przebywa, stawiam raczej że pamiętał z dzieciństwa

w każdym razie strasznie grubymi nićmi to jest szyte i mało wiarygodne.... cały piaty sezon sprawia wrażenie skleconego na siłe w obliczu poważnej erozji pomysłów scenarzystów

faderrdk

uważam też że to trochu naciągane, młody sam nie wiedział czy babka Nucke'go nienawidziła czy kochała więc skąd takie jednoznaczne stanowisko by go zabić ? raczej młody powinien szukać odpowiedzi a nie strzelać (tym bardziej że Nucky był dobry dla niego, więc na pewno nie udzialeł odpowiedzi że był tym złym). ALE PRZEDE WSZYSTKIM skąd nagle tyle miłości do babci ? Przecież on się jej bał (dość oczywiście jest to pokazane w poprzednich sezonach, że młody dobrze się czuł z Julią, a nie z Gillian.)

steepien

No właśnie,Nucky go źle nie traktował,widział w nim trochę taką młodszą wersję samego siebie.No i on przecież Gillian się bał i wolał być z Julią i chyba ona go wychowywała?(już nie pamiętam jak jego wątek został zakończony)

faderrdk

Ja stawiam na wersję że jej nie odwiedził (pewnie nie wiedział gdzie przebywa). Zwróć uwagę w jaki sposób Tom określa Gillian, zanim mówi że to babcia: MIMA, a więc dokładnie tak jak w dzieciństwie. Gdyby się widzieli to raczej po prosu użyłby jej imienia a nie "ksywki" jaką posługiwał się jako berbeć.

Wciąż się zastanawiam czy Tom wiedział obu kwestiach czy tylko o ojcu. Jeśli faktycznie nie spotkał się z babcią to należy przyjąć że o jej przeszłości nie wiedział, no chyba że o tym też mu powiedziała jak był dzieckiem, zanim trafił do Julii.

ocenił(a) serial na 9
cybermac79

No dokładnie, trochę to na siłę takie. Odwiedził w psychiatryku, ale skąd niby wiedział o tym? Babcia wysyłała listy mu? Chyba nie wiedziała dokąd za bardzo

ocenił(a) serial na 8
faderrdk

Ja mając 15 lat wygladalem na 25.Tak bywa

ocenił(a) serial na 10
faderrdk

ale przecież młody Darmody mówi Mickyemu zanim ten go zatrudnił, że ma 15 lat :)

eiichi

Chyba 16. :P

faderrdk

z tym ze nucky nie został zamordowany tylko dozył starosci..wiec.. lekko mowiac spaprali sprawe..

ocenił(a) serial na 9
krzys81

W skrócie to nudy.
+ egzekucja drażniącego pseudo chrześcijańskiego arystokraty doktorka
+ Capone z synem
+ T. Darmody, o którym całkowicie zapomniałem, że to może być on, nawet podobny do ojca ("zawieszony wzrok")...
Tyle, może coś wymyślą jeszcze :P

ocenił(a) serial na 9
pazdzioch10001

Z tym T Darmodym nie pasuje mi jedna rzecz. Kiedy ostatni raz był w serialu 2(moze 3) sezon był małym chłopcem 4-5letnim. W 5 sezonie 7 lat po sezonie 4 młody Darmody ma może gdzieś około 16-17 lat

ocenił(a) serial na 9
yankovic87

Myślę, że chłopaczek był w tym wieku :) A to że pił to pił, bo wszyscy pili :D

ocenił(a) serial na 9
yankovic87

Młody Darmody chyba przyznał się ile ma lat kiedy zatrudniał go Mieczysław. Tylko skąd u licha mały wiedział o swoim ojcu, a jeśli wiedział to czemu wcześniej się nie zemścił, a jeśli się nie mścił(tylko waśnie mają te rodziny we krwi) to co nim powodowało?

ocenił(a) serial na 9
FU3G0

widzial od Gillian. a zemsta? moze chcial sam dobrze poznac Nuckiego i samodzielnie podjac decyzje.

pazdzioch10001

on o ojcu nic nie wspomina, więc raczej nie wiedział co się z nim stało. Gillian nikomu nie mówiła (zreszta sama przypuszczala co się stało z jej synem, a nie wiedziała tego na 100%), wiemy to stąd że sfingowała śmierć tego kolesia, aby odziedziczyć majątek.

ocenił(a) serial na 10
pazdzioch10001

Ludzie jak wy nie uważnie oglądaliście ten serial :) Wszystkie odpowiedzi mieliście w nim zawarte. Hilian doskonale wiedziała, że Nucky zabił Jammiego, była nawet scena w trzecim sezonie kiedy przyszł i na kolanach błagała go aby oddał jej ciało, czy powiedział gdzie Darmody jest. A, że Nucky tego nie zrobił Gilian zabiła tego młodego, za co w czwartym sezonie poszła siedzieć. A poszła siedzieć bo Howard ugadał się z Nuckym, że ten w zamian za ujawnienie miejsca "pochówku" Jimmyego zastrzeli Doktorka :) Tak więc owszem Gilian wiedziała o tym już wtedy na 100%.

Natomiast młody Tommy tak jak napisał FU3GO wyżej w odcinku bodajże 3 lub 4 gdy jest zatrudniony przez Mickyego, wcześniej przez niego przyciśnięty zdradza, że jest w wieku 15 lat :)

eiichi

tak, tylko że śmierć Jammiego to taki temat tabu był. Wszyscy o tym wiedzieli, ale nikt o tym na głos nie mówił.

ocenił(a) serial na 9
steepien

co nie zmienia faktu, ze miałem rację ;)

pazdzioch10001

temat tabu to jest coś o czym się nie rozmawia. Gillian nie mówiła 4-latkowi że tatuś nie żyje, o śmierci matki mały też nie wiedział.
Ale wiem o co Ci chodzi, pozostają nam teraz tylko domniemania a coś co jednoznacznie dam nam odpowiedź

ocenił(a) serial na 9
steepien

tabu swoją drogą, domniemania takze. wychowywala go żona Harrowa i moze mu wszystko opowiedziala jak byl starszy :P
domysly

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones