PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=693758}

Avengers: Wojna bez granic

Avengers: Infinity War
8,1 201 678
ocen
8,1 10 1 201678
7,4 44
oceny krytyków
Avengers: Wojna bez granic
powrót do forum filmu Avengers: Wojna bez granic

Po pierwsze: WOW! Cóż za film! Wyczekiwałem na niego z niecierpliwością od ponad 2 lat i w ogóle się nie zawiodłem. Wszystko było idealnie dopracowane. Był śmiech i smutek, oraz szybka fabuła pełna niesamowitych zwrotów akcji, dzięki którym ja jako fan Marvela ani na moment nie byłem w stanie się nudzić. Zasadniczo moim zdaniem jest to najbardziej emocjonujący film od Marvela. Śmierć Gamory wzbudzająca jednocześnie nienawiść, jak i współczucie w stosunku do Thanosa, czy też śmierć Petera w objęciach Tony'ego, który był dla Starka niczym rodzony syn, wołającego do niego, że nie chce umierać i że przeprasza, były niesamowicie wzruszającymi chwilami. Ponadto Powrót Red Skulla. Miałem przeczucie że może się pojawić w tym filmie, a pomimo to i tak niesamowicie mnie zaskoczył. Tak naprawdę miałem w stosunku do jego powrotu raczej nadzieję niż wiarę, że rzeczywiście się pojawi. Końcówka filmu - bardzo nieprzewidywalna. Taka w niemarvelowym stylu, a pomimo to (a może właśnie dzięki temu) niesamowicie szokująca i sprawiająca smutek w sercach fanów Marvela, a pewnie i nie tylko w tych. Do tego dochodzi masa świetnego humoru i dużo scen akcji. Cóż tu dużo mówić. Film godny polecenia. Czy będzie dobry, gdy obejrzę go po raz drugi? Nie wiem. Ważne że ten pierwszy raz mnie nie zawiódł, a nawet przebił moje dość wysokie oczekiwania.

Jednak jest jeden moment o którym myślałem znacznie więcej niż o pozostałych. Mianowicie ten w którym Strange oddaje Kamień Czasu Thanosowi.

Czytając niektóre wypowiedzi natrafiłem na takie, według których Doctor Strange oddał Kamień Czasu Thanosowi, gdyż podczas swoich wizji przyszłości przewidział, że jest to jedyne słuszne rozwiązanie na spełnienie tej jedynej dobrej.

Moim zdaniem jest to oczywiste, ale jest to jednocześnie tylko częściowa prawda. Myślę, że Strange wiedział już na samym początku, że bitwa z Thanosem jest skazana na porażkę. Być może widział przyszłość w której Quill się opanował i drużynie udało się odzyskać rękawicę i ta przyszłość również w jakiś sposób była opłakana w skutkach. Być może nie zginęliby z ręki Thanosa, a stałoby się coś o wiele gorszego, co doprowadziłoby do zagłady nie połowy, a całego Wszechświata.

Dlaczego więc Strange nie oddał tego Kamienia już na początku bitwy, skoro była ona i tak skazana na porażkę? Thanos na pewno bez wahania by go przyjął. Myślę, że kluczowe tutaj nie tyle jest oddanie Kamienia Thanosowi, co oddanie go w odpowiedniej chwili. Tą chwilą był moment w którym Thanos dowiaduje się, że Strange stosuje wobec niego magiczne sztuczki i będzie miał problemy ze zdobyciem Kamienia. Strange wiedział że w ten sposób Thanos przystanie na jego propozycję.

Czym była ta propozycja? Strange już przed wylądowaniem na Tytanie powiedział, że jeśli będzie miał do wyboru Kamień albo życie Starka i Parkera to bez wahania wybierze Kamień. W czasie bitwy oddaje jednak Thanosowi Kamień praktycznie natychmiast, ale nie bez powodu. Oddaje go w zamian za życie Starka. Powiedział, że jeżeli Thanos go nie zabije to odda mu Kamień. Myślę, że w tamtej chwili nie chodziło o samo oddanie Kamienia Czasu, lecz o obietnicę Thanosa, że nie zrobi Starkowi krzywdy. Thanos prawdopodobnie nie do końca dostrzegł plan Strange'a uważając, że tak jak reszta zwyczajnie poddaje się emocjom. Tak jak zrobił to Quill po śmierci Gamory, czy też Gamora chcąc ratować Nebulę. Próbował znaleźć w tym jakiś podstęp, ale niczego nie wyłapał. Być może postawił na emocje które mogły działać Strangem, a być może nie dostrzegł w tym kompletnie żadnego sensu. Tak czy inaczej w końcu zgodził się, że w zamian za Kamień zostawi Starka w spokoju (bo w końcu czemu nie? Oszczędził sobie tym tylko trudu zdobycia Kamienia.). W ten sposób związał się przysięgą.

Tylko co w związku z tym? Równie dobrze Strange mógłby oddać Kamień Thanosowi jeszcze przed bitwą i tak czy inaczej mógłby oszczędzić Starka. Nie to jednak było powodem bitwy. Obietnica którą złożył Thanos wiązała go również w czasie użycia Rękawicy Nieskończoności. Prawdopodobnie własnie dzięki tej obietnicy Stark nie zginął na koniec filmu wskutek działania Rękawicy pomimo, że zapewne zgodnie z większością wizji Strange'a miało mu się to przydarzyć. Przysięga Thanosa związana z Kamieniem Nieskończoności i Starkiem nadal była w grze. Moim zdaniem w tej jedynej dobrej wizji Strange'a, Stark był kluczową postacią dla przyszłości, która odbędzie się w filmie "Avengers 4" i jej losy zależały od jego życia lub śmierci po użyciu Rękawicy Nieskończoności. Ostatecznie bitwa o Kamień Czasu nie była bez znaczenia, a właśnie była najbardziej znaczącym momentem w całym filmie.

Co myślicie o tej teorii? Być może macie jakieś własne? Chętnie się o nich dowiem, bo jestem fanem teorii w filmach, a zwłaszcza tych od Marvela. :)

ocenił(a) film na 10
cinek_1988

Byłem drugi raz i kamienie jak widziałem ma :)

ocenił(a) film na 10
schmittu

Kamienie nie ulegly zniszczeniu bo thanos po pstryknięciu palcami teleportował sie dzieki teseraktowi

ocenił(a) film na 10
schmittu

Były nieco zmatowiałe, ale nie straciły mocy.

ocenił(a) film na 9
schmittu

Przyjrzałem się dobrz rękawicy. Jest poważnie uszkodzona, ale kamienie nadal miała wszystkie na miejscu. Teoretycznie da się ją pewnie wyklepac, że „Panie! Śladu nie będzie!”.

schmittu

Rękawica nie została zniszczona. Fakt, nie wyglądała najlepiej, ale zadziałała kiedy Thanos uciekł z Wakandy.

fati96

Może być tak też, że teleportował się do innego miejsca, ale też w Wakandzie, bo krajobraz przy chatce wyglądał na ten sam, a w Black Panther było powiedziane, że nigdzie nie ma piękniejszych zachodów słońca niż tam ;)

ocenił(a) film na 9
Mart_13

Na pewno nie była to Wakanda, krajobraz niezbyt ziemski i do tego ta przerośnięta gwiazda.

schmittu

Rekawica jak i kamienie działają bo thanos ucieka przecież z ziemi

ocenił(a) film na 9
schmittu

A mi się wydaję, że rękawica wraz z kamieniami mogła zdublować wszechświaty i zamiast usuwać połowę mieszkańców, przeniosła ich do alternatywnej(pustej) rzeczywistości. Pobudują się nowe ekipy, Gomora pewnie tam będzie i wszystko by grało, a i filmów dwa razy więcej ;D.

schmittu

Przecież Thanos ulotnił się z Ziemi dzięki Infinity Gauntlet.

schmittu

Rękawica była tylko "nośnikiem" dla kamieni.

ocenił(a) film na 10
cinek_1988

Co do Lokiego i Heimdalla. Stawiam że wrócą do życia wraz z zabitymi w Ragnarok. W końcu w komiksach także Thor doprowadził do Ragnaroku bo wiedział że to jedyna opcja, po tym jak dowiedział się że Ragnarok jest cyklem i powtarza się. Bogowie będą uśpieni i powrócą kiedy będą potrzebni. Może wprowadzą motyw z przebudzeniem bohaterów w śmiertelnikach i zbudowanie Asgardu na ziemi (albo raczej nad ziemią).

amandi89

Co do Heimdalla to nie jestem pewna czy wróci. Elba pożegnał się na Twitterze ze swoją postacią. Odsyłam do posta z 5 maja: https://twitter.com/idriselba

ocenił(a) film na 10
Weliax

Myślę ze masz racje. Gdyby bohaterowie pokonali thanosa to znajac tonego to próbując uratowac świat użył by rekawicy i mógłby spowodować jeszcze większe zniszczenia. Strenge mógł przewidzieć ze jeśli oda kamień w zamian za jego zycie i później sam zginie to stark wtedy zrobi wszystko żeby przywrócić właściwy porządek.

ocenił(a) film na 9
Weliax

Również się zgadzam. Może Stark ma być głównym mózgiem operacji przeciw Thanosowi w A4?

ocenił(a) film na 8
Weliax

Podobnie uważam.

Weliax

Spider-man żyje w 99%,ponieważ są zapowiedziane kolejne części ;D

alicjaostrycharz

Równie dobrze akcja kolejnych części Spider-mana może mieć miejsce przed wydarzeniami z Infinity War. Puknij się w głowę.

ocenił(a) film na 10
Weliax

Ja mam trochę inną teorię.
Loki oddał Kamień Przestrzeni by Thanos oszczędził Thora. No i Loki mimo to zginął.
Vision poświęcił życie a Scarlet Witch poświęciła miłość, aby Thanos nie otrzymał Kamienia Umysłu. Oboje zginęli.
Gamora zdradziła lokalizację Kamienia Duszy aby nie zginęła Nebula. I Gamora także zginęła.
No i w końcu Strange oddał Kamień Czasu aby ocalić Starka. Strange zginął.
Tymczasem Thanos aby zdobyć kamień Duszy poświęcił Gamorę, którą przecież kochał.
Xandarczycy z Kamieniem Mocy i Kolekcjoner z Kamieniem Rzeczywistości też mogli uczynić coś w ten deseń, choć to już gdybanie i nic nie zmienia.
I myślę, że Strange wiedział, że chodzi o pokazanie Thanosowi, że ludzie woleli oddać mu te kamienie niż stracić kogoś kogo kochali. A Thanos wolał zabić Gamorę by zdobyć kamień. Strange nie kochał Starka, ale chodziło o to by pokazać Thanosowi kolejne poświęcenie. Być może w tej jednej wizji na 14 milionów Strange ujrzał iż jedyną możliwością by wygrać z Thanosem jest pokazać mu poświęcenie dla miłości, aby dopadły go wątpliwości. Thanos może wtedy zechcieć użyć Kamienia Czasu aby cofnąć czas i ocalić Gamorę i wtedy, w chwili słabości i beznadziei da się podejść i pokonać.

ocenił(a) film na 9
Gorn221

Bardzo podoba mi się ta teoria i może być bliska prawdy, bo pod koniec Thanos rozmawia z Gamorą i ta właśnie go zapytała, czy bylo warto i jakim kosztem osiągnął swój cel.

ocenił(a) film na 8
descolada

było warto się zapytała Thanosowi ? czy zapytała się czy się mu udało ?

ocenił(a) film na 9
jasiu406

Jeśli dobrze pamiętam, to zapytała, czy mu się udało i jakim kosztem - w domyśle, czy aby na pewno było warto, ale Thanos sam musi do tego wniosku dojść.

jasiu406

Tak, zapytała czy mu się udało, a gdy potwierdził, zapytała "i co poświęciłeś?", odpowiedział "wszystko".

ocenił(a) film na 10
Gorn221

dobra teoria, super to wymyśliłeś, możliwe, że pójdą w coś związanego z miłością i poświęceniem w kolejnej części

ocenił(a) film na 9
vanuzo

Oby nie, straszny ser.

kosobi

"Twoje przepełnione miłością serce jest kluczem do pokanania Thanosa" ugghhhh

ocenił(a) film na 8
Gorn221

kamień nie dał by się oszukać miał coś stracić co kocha naprawdę i dopiero ten kamień dostał , jak by takiej osoby nie było nie dostał by kamienia musiał kogoś kogo kocha poświęcić a kamień zweryfikował czy to prawda ale z tymi kamieniami można wszystko , tylko nie ma już dobrej rękawicy , chyba że załatwi u dużego karła nówkę ale wątpię jak by nie było też będzie super w kontynuacji

ocenił(a) film na 9
jasiu406

ale do odwrócenia czasu wystarczy, że użyłby kamienia czasu... Ale w tej opcji końcówka filmu nie miała w ogóle miejsca, co jest mało prawdopodobne, bo byłoby to chamskie. Poza tym rękawica jest w kiepskim stanie, ale, co do zasady, zdaje się nadal działać, chociaż zapewne przy kolejnym użyciu pełni mocy kamieni uległaby rozpadnięciu.

Gorn221

Bardzo ciekawa teoria. Myślę że to by była jedna z możliwości, ale z drugiej strony cofnięcie czasu przez Thanosa by wymazało prawie całkowicie wydarzenia z tak dobrego filmu jakim był Infinity War. Oczywiście tylko po części, bo historia nadal by istniała w uniwersum. W Końcu w jakiś sposób bohaterowie musieliby to wszystko osiągnąć, a Thanos nadal miałby te wydarzenia w swojej świadomości.

Co do samej postaci Thanosa Jestem niesamowicie ciekaw jak dalej poprowadzą jego wątek, bo jak na postać której większa część widowni prawdopodobnie w ogóle nie kojarzyła, niesamowicie dobrze ją wprowadzili i przedstawili. Poza tym filmem pojawiła się dosłownie na chwilę w GotG i w scenie po napisach w Avengers, a czuć było bijące z niej emocje i jej potęgę. Można było tę postać bardziej "polubić" niż niektóre postacie przewijające się praktycznie od początku uniwersum. Mam nadzieję że nie rozwiążą wszystkich spraw związanych z bohaterami poprzez jej uśmiercenie na koniec Avengers 4, chociaż z drugiej strony sposób w jaki zrobiliby to bracia Russo byłby na pewno tak emocjonujący, że byłoby to mocną stroną filmu.

Być może, tak jak pisał to poniżej Marcin_609, dusze połowy Wszechświata są zamknięte w Kamieniu Duszy. Być może rozwiązaniem będzie zniszczenie tego Kamienia, lub użycie go w celu wyzwolenia wszystkich zamkniętych w nim dusz.

ocenił(a) film na 10
Gorn221

fajna koncepcja :)

ocenił(a) film na 8
Weliax

dokladnie w wiziji straneg'a stark mial do odegrania jakas bardzo wazna role i dlatego wiedzial co robic, aby to wszystko sie potoczylo tak a nie inaczej

Weliax

mam pytania na koniec napisów była scena z Nickiem , gdzie on dzwonił co to był za znak ?

SeBo47

Symbol Captain Marvel

ocenił(a) film na 10
Weliax

Jak myslisz czy ci wszyscy co poznikali to mogli zostac uwięzieni w kamieniu dusz?

ocenił(a) film na 9
Marcin_609

Wszyscy zniknieci po prostu nie żyją. Do A4 rzecz jasna.

Marcin_609

Hmm... W zasadzie to nawet o tym nie pomyślałem. W końcu Kamień Duszy potrafi zbierać dusze. Wydaje się to całkiem dobrym rozwiązaniem na ocalenie poległych bez cofania czasu i praktycznie wymazania zdarzeń z IW. Co prawda można by w ten sposób ocalić tylko tych którzy zginęli wskutek działania Rękawicy Nieskończoności, więc pozostałych prawdopodobnie już byśmy nie zobaczyli w przyszłych filmach, ale może właśnie tak miało być. Nic tylko czekać cały rok na A4. Aż się nie mogę doczekać żeby zobaczyć co wymyślili. :D Chciałbym żeby film był jeszcze lepszy od IW, ale poziom jest tak wysoko postawiony, że nie potrafię uwierzyć w stworzenie czegoś mocniejszego.

Marcin_609

Zostali zdezintegrowani, czyli rozłożeni do formy podstawowej, czyli stali się atomami... Ich byt jest gdzieś między śmiercią a życiem... Coś jakby śpiączka... Moim zdaniem oczywiście....

ocenił(a) film na 9
jakubrajewski

Może są w przestrzeni kwantowej, tam gdzie Antman już był, gdzie czas i przestrzeń nie mają racji bytu. Wydaje mi się, że w kolejnej części może zostać pociągnięty ten wątek.

Marcin_609

Ja myślę, że w twojej doopie

ocenił(a) film na 10
maly_boniu

Nie szczekaj psie bo lancuch ukroce

ocenił(a) film na 7
Weliax

"This is the only way Stark" czyli to ta jedna z 14 milionów kombinacji którą Avengersi wygrają ;)

Weliax

Zgadzam się z teorią. Strange coś namieszał.
Dowodem może być to że w pierwszym zwiastunie była scena gdzie Captain America biegnie wraz z Czarną Wdową, Białym Wilkiem, Czarną Panterą i Hulk'iem, a ta scena nie była zawarta w filmie. Tu Banner i Hulk mają ze sobą problem. Nawet w ostatniej scenie widzimy Bannera w Hulkbusterze.. Czy to nie jest spoiler Avengers 4?

ocenił(a) film na 7
D_Eye

Z tego co ostatnio zauważyłem to w wielu filmach sceny zawarte w zwiastunach nie występują potem w filmie. Taki sobie trick.

ocenił(a) film na 9
D_Eye

Zwiastunowa zmyłka. Są coraz częstsze i dobrze, bo mam już po dziurki w nosie zwiastunów ujawniających praktycznie całą intrygę i najlepsze sceny filmów.

ocenił(a) film na 8
descolada

Dokładnie. Zauważyłam jeszcze jedną zmyłkę. W zwiastunie gdy Kapitan Ameryka blokuje cios Thanosa, ten ma w rękawicy tylko dwa kamienie. W filmie w tym czasie miał ich już pięć. Nie mogli sobie raczej pozwolić na ujawnienie czegoś takiego w zwiastunie :D

D_Eye

Jeszcze zastanawiałem się czy może MCU nie zrobili tak że na każdy rejon puścili delikatnie inna wersję filmu, a wszystko i tak konczyło się porażka Avengers. Np w Europie Banner biegał w Hulkbusterze, w Chinach Brunner dogadał się z Hulk'iem i scena z zwaistuna była zawarta w filmie, a w Stanach jeszcze inną opcję, a wszystko i tak kończy się porażka Avengers. Skoro było ileś milionów opcji wyniku walki z Thanosem i tylko jedna z opcją wygranej przez Avengers, to mogłoby coś takiego pokombinować. Byłoby ciekawie

ocenił(a) film na 8
D_Eye

Będzie kontynuacja tego, tej wygranej 1 na 14 milionów dopiero się doczekamy

ocenił(a) film na 8
D_Eye

Będzie kontynuacja tego, tej wygranej 1 na 14 milionów dopiero się doczekamy

ocenił(a) film na 8
D_Eye

całkiem to możliwe

ocenił(a) film na 10
D_Eye

A3 i A4 były kręcone jednocześnie, więc niewykluczone, że jeszcze taki setting się pojawi...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones