PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644005}

Gra tajemnic

The Imitation Game
7,4 188 282
oceny
7,4 10 1 188282
5,6 38
ocen krytyków
Gra tajemnic
powrót do forum filmu Gra tajemnic

Rejewski, Różycki, Zygalski. 29 grudnia 1932 (!!!). Tyle w temacie. Aż się dziwię, że Polska na ten film nie zareagowała.

ocenił(a) film na 9
Bzyku1990

Może jednak warto obejrzeć, bo w filmie jest o tym wspomniane. Tyle w temacie.

ocenił(a) film na 7
martadrw

To Ty chyba filmu dziewczyno nie oglądałas , ani słowem nie wspomniano o naszych kryptologach którzy jako pierwsi złamali enigmę w 1932 roku i po raz kolejny w 1938 roku za pomocą bomby kryptologicznej któa turing wykorzystał do złamania enigmy w latach 40stych. W roku 1939 r po raz trzeci została udoskonalona metoda kodowania enigmy powiększone o ilośc wirników co spowodowało jeszce większe mozliwosći szyfrowania w tym celu stworzono płachty zygalskiego jednakże z braku środków i zbliżającą się wojną zaprzestano prowadzenia badań, jednak Polacy byli o krok od odkodowania po raz 3 udoskonalonej enigmy w tym celu przesłano wszystkie urządzenia i tysiące maszynopisów z metodami kombinatoryki anglikom dzieki temu Alan Turing skopiował urządzenia Polskich kryptologów powiększając je o ilość bomb kryptologicznych w zestawie i mógł złamać kod enigmy

ocenił(a) film na 8
Andy_Dufrense

niestety w filmie jest może przez ułamek sekundy wzmianka o Polakach.... przykre ale prawdziwe...

ocenił(a) film na 6
Gerani

Bo nie potrafimy się promować. Jak Czaja namawiał, żeby robić film o Dywizjonie 303, Kłuszynie, Kircholmie czy innych polskich zwycięstwach, to go hejtowano za Kac Wawę, chociaż to nie jego film był, a jego scenariusza nikt nie widział, za to państwowa kasa idzie na Pokłosia czy Idy, które jakoś za bardzo pozytywnie nas nie pokazują. smutne to

martadrw

W którym momencie?Gdzie mówi się tam o dokonaniach Polaków?Ty w tym Augustowie masz powietrze jakieś nie teges chyba.Twój ojciec Darek chyba co.

ocenił(a) film na 9
PictureMan

Wspomniano w chwili przekazywania Turingowi akt na ten temat. Tyle wystarczyło. Wypowiedzi na temat Augustowa i ojca Darka nie rozumiem i raczej nie chce zrozumieć, biorąc pod uwagę formę twojej wypowiedzi, to nic sensownego.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
PictureMan

Błąd. Jestem z okolic Gniezna. Rodzinka w komplecie, tata Jarek, mama Krysia. Nie pozdrawiam.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 6
PictureMan

Ależ jej żeś przygadał. Prawdziwy z Ciebie gangster!

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
PictureMan

do ciebie się nie przyłożył jak widać

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
PictureMan

potrzebujesz pomocy.

Resvain

Mogę tobie pomóc,chcesz?Napisz gdzie......

PictureMan

nie możesz mi pomóc dopóki sam nie otrzymasz pomocy. Fachowej i medycznej, najlepiej.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
PictureMan

za co niby? Stwierdzam oczywistość, masz problemy z opanowywaniem złości, to zdarza się najlepszym, ale bez pomocy nic się z tym nie zrobi.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
PictureMan

Ty jesteś na serio?

NickError

Robię różne ciekawe sprawy,załatwiamy problem by ich nie było.Prawie wszystko można załatwić w dzisiejszej Polsce.Cel to kwota,a ją się negocjuje.

ocenił(a) film na 8
PictureMan

po ile klamka u ciebie?

Bormann81

problem polega na tym że u niego w pokoju nie ma klamek

Golfstrom

Hehehe dobre :)

Golfstrom

Jak pewni ludzie porwą kogoś dla okupu to w takim miejscu nie ma klamek jak się wisi na linie to fakt.

PictureMan

leczenie sobie załatw

hal9000_mk2

Trochę inne sprawy załatwiam...i nie sobie lecz innym.

ocenił(a) film na 5
martadrw

Z filmu wynika, że Polacy ukradli Enigmę...

ocenił(a) film na 7
martadrw

Dokłądnie wspomniano o polakach jako o złodziejach niemieckiej enigmy to zewykly skandal, całę prace naszych matematyków dzieki którym uratowano miliony istnien zostały przemilczane. A ty nieinteligentna, nieoczytana, niemyśląca kobieto zamilcz i zacznij czytać i poznawać historie swojego kraju a nie cale życie na mtv przesiadywać z tą swoja facjatą nieuka

ocenił(a) film na 10
Andy_Dufrense

Czy kradzież enigmy w czasach wojny i to w dodatku na terenie wroga nie jest czynem (zajebiście) chwalebnym? To jest wojna nie rozmowa dyplomatyczna. By przetrwać i pokonać wroga dopuścisz się kradzieży i podstępu.

ocenił(a) film na 7
Dalgar

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem moją wypowiedz, choć wątpię że ją zrozumiesz, ale każdy człowiek ponoć ma raz w życiu przebłysk geniuszu, a po twojej nieinteligentnej odpowiedzi wnioskuje że szczytem twojego geniuszu zapewne byłoby zrozumienie i przeczytanie ze zrozumieniem mojej wypowiedzi i może wtedy zrozumiesz moją puentę do czego odnosi się moja obiekcja względem filmu.

ocenił(a) film na 6
Dalgar

Enigmę rozkodowano przed wojną.

ocenił(a) film na 6
Dalgar

Na forum (i w zasadzie chyba wszędzie) są już informacje o tym, więc skrótowo - schematy Enigmy i bodajże działający model otrzymaliśmy od wywiadu francuskiego, który nabył je od niemieckiego szpiega.

ocenił(a) film na 1
zooo_2

Proszę zapoznać się z najbardziej podstawowymi danymi historycznymi a potem coś pisać na forum. Polacy sami skonstruowali Enigmę mając do dyspozycji tylko niemieckie nierozkodowane depesze . Polskim kryptologom nie przekazywano żadnych danych od szpiegów, żeby uniknąć fałszywych tropów jak sądzę. W filmie jest podane wierutne kłamstwo, inaczej tego nazwać nie można. Maszyna, którą mieli w Anglii była maszyną skonstruowaną przez Palaków, nie przemyconą przez wywiad.

ocenił(a) film na 6
soniabis

To może proszę mi podać te podstawowe dane historyczne, a nie pisać niemerytoryczne posty?

Ja opieram się na wielu źródłach, między innymi na informacjach zawartych "W Kręgu Enigmy" W. Kozaczuka (choć nie traktuję jej jako niepodważalne źródło ale jest całkiem spójna) i tam jak najbardziej można przytaczane przeze mnie informacje poznać.

A teraz Twoja kolej.

użytkownik usunięty
zooo_2

Trochę się zagalopowałeś na koleżankę. Przecież napisała, że nie dostaliśmy działającego MODELU od wywiadu francuskiego. Napisałeś "i bodajże działający model".
Co do pierwszej części z kolei Ty miałeś rację ;)

ocenił(a) film na 6
soniabis

Jak już się szanowny pan dokopie do swoich źródeł, to niech je tu poda. Na chwilę obecną uważam post i zawarte w nim zarzuty za bezpodstawne.

ocenił(a) film na 1
zooo_2

Podstawowym źródłem jest dla mnie Wielka Encyklopedia PWN. Jest opracowana przez hystoryków i na pewno przy uzyciu naukowych metod. Później można sobie czytać książki i informacje w internecie. Traktować je jako ciekawoski lub wariacje na temat. Albo można samemu iść do archiwum polskiego i europejskiego wywiadu. W encyklopedii jest napisane , że Polacy złamali kod i skonstruowali replikę maszyny, której kopie przekazali doFrancji i W. Brytanii. Dodatkowym źródłem informacji sa dla mnie np. nagrody , które otrzymali niedawno 3 matematycy za łamanie Enigmy, chyba najbardziej znacząca - "Trzej Polacy, którzy złamali kod maszyny szyfrującej Enigma, zostali uhonorowani Kamieniem Milowym IEEE. To prestiżowa nagroda największej na świecie międzynarodowej organizacji zrzeszającej techników, inżynierów i naukowców. Zdaniem historyków polski wynalazek skrócił II wojnę o ok. 2-3 lata.
Wyróżnienie przyznano trzem matematykom: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henryki Zygalskiemu. – To był kamień milowy o ogromnym znaczeniu, właściwie jeden z niewielu, który uratował ludzkie życie – podkreślił prezes The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) prof. Roberto de Marca podczas wtorkowych uroczystości na Politechnice Warszawskiej. W ramach uroczystości na warszawskiej uczelni odbyło się seminarium naukowe, ich zwieńczeniem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na obelisku przed Instytutem Matematycznym PAN w Warszawie. "
Chyba nie dostali nagrody za przeszmuglowanie maszyny? Czy Turing też dostał tę nagrodę? Za skrócenie wojny? Nie wiem, ma Pan okazję sprawdzić.
Innym źródłem jest książka ( książki , przyznaję , są źródłem niekoniecznie najbardziej wiarygodnym jak pisałam wcześniej) "11 dzielnych ludzi", którą radzę odszukać w bibliotece i przeczytać od deski do deski kilka razy.

ocenił(a) film na 6
soniabis

Czyli Twoja wiedza na temat przebiegu prac nad rozszyfrowywaniem Enigmy jest śladowa, wręcz zerowa (hasło PWN!?!), a aroganckie wypowiedzi opierają się na zupełnym niezrozumieniu tematu. Przyznam, że tak typ internetowych nieuków, którzy zamiast podziękować innym za uzyskane informacje usiłują bronić swojej głupoty działa mi na nerwy.

Ośmieszyłeś się totalnie i na własne życzenie. W Kozaczuk, autor przytoczonego przeze mnie tytułu "W Kręgu Enigmy" był jednym z pierwszych, którzy ujawnili informacje o tym, że Polacy pracowali nad złamaniem Enigmy na długo zanim zajął się tym wywiad brytyjski, i dzięki niemu tacy goście jak Ty i PWN mogą w ogóle pisać na ten temat. Ucz się historii niewdzięczny nieuku. Przeczytaj co wklejam poniżej i spal się ze wstydu, a na przyszłość zapamiętaj, żeby tego błędu nie powtarzać.

http://en.wikipedia.org/wiki/Władysław_Kozaczuk

Kozaczuk was the first to reveal (in his book, Bitwa o tajemnice, Battle for Secrets, 1967) that the German Enigma-machine cipher had been broken before World War II by Polish cryptologists. After France's Gustave Bertrand gave further details of prewar and wartime Franco-Polish collaboration on Enigma, and after the cipher's momentous wartime breaking achieved worldwide notoriety with F.W. Winterbotham's The Ultra Secret, Kozaczuk participated in international conferences devoted to World War II military intelligence and Enigma decryption. After the publication of his 1984 English-language book, Enigma, he visited the United States on a publicity tour.

!!!!!!!!!!!!!!!

Jako uzupełnienie nie zapomnij poznać inną postać, która również opublikowała istotną pozycję w powojennych losach historii o Enigmie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gustave_Bertrand

Z samych książek Kozaczuka dowiedziałbyś się o tej postaci i przebiegu przedwojennej współpracy wywiadów polskiego i francuskiego.


Dodatkowo postać o której pewnie nawet nie słyszałeś

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hans-Thilo_Schmidt



Jedyne co pozostaje Ci teraz to przeprosić za rozsiewanie dezinformacji o polskich kryptologach i trudzie ich pracy. Bo swoją niewiedzą zwyczajnie ich pracę hańbisz.

Wstyd.

ps: a za teksty "( książki , przyznaję , są źródłem niekoniecznie najbardziej wiarygodnym jak pisałam wcześniej)" powinni Ci rodzice wyłączyć Internet na co najmniej miesiąc.

ocenił(a) film na 1
zooo_2

Książki warto czytać dla poznania różnych opinii , dlatego jeszcze raz odsyłam na koniec mojego postu - " 11 dzielnych ludzi" - polecam i kończę tę wymianę zdań, ponieważ nie odpowiada mi styl , łatwo być tak aroganckim incognito, prawda?

ocenił(a) film na 6
soniabis

Nie ucz dziecko o arogancji, bo Twoje pierwsze zdanie tutaj było już aroganckie i to przed nim trzeba było skończyć. swój "występ". W tej chwili jedyne co pozostaje to odkłamywać napisane przez Ciebie brednie, coby ktoś przypadkiem czytający nie pomyślał, że mają cokolwiek wspólnego z faktycznym przebiegiem zdarzeń.

Dość tych zarozumiałych ignorantów w sieci.

użytkownik usunięty
soniabis

Z całym szacunkiem ale powoływanie się na encyklopedię jakakolwiek by to była, nawet Britannica, z historycznego punktu widzenia jest żałosne. Encyklopedia to nie jest jakaś święta księga gdzie jest napisane "wszystko i poprawnie" tylko suchy papier zawierający podstawowe informacje bez podawania nawet pełnych źródeł, oczywiście nie mówię, że jest tam błąd, tylko informacje szczątkowe. I nie walcz ale choć znam się nieźle na historii ale nie tym specjalizuję się w tym okresie to z obiektywnego punktu widzenia zostałeś przez zooo_2 właśnie zjedzony.

ocenił(a) film na 6

Może dodam pewną przewrotną obserwację, która nieco mówi o naszym własnym podejściu do takich tematów. Otóż wspomniany przeze mnie Władysław Kozaczuk, postać nieobojętna w propagowaniu wiedzy o udziale polskich matematyków w rozszyfrowaniu Enigmy, posiada anglojęzyczną stronę na Wikipedii. A polskiej nie.

http://en.wikipedia.org/wiki/Władysław_Kozaczuk
http://pl.wikipedia.org/wiki/Władysław_Kozaczuk

:/

ocenił(a) film na 1
zooo_2

Jednak odpowiem, choć to nic nie da, ale nie tylko o encyklopedii pisałam ( r.ż), nie widze komentarza do reszty. Nie mam zamiaru nikogo "zjadać", dziwię się , ze ktoś ma takie podejście do rozmowy...

ocenił(a) film na 6
soniabis

Ale nie napisałaś ani słowa o tym skąd wzięłaś np. "Polskim kryptologom nie przekazywano żadnych danych od szpiegów, żeby uniknąć fałszywych tropów jak sądzę." co wykazałem wyżej jest nieprawdą. Przeproś i nie będziemy się gniewali.

ocenił(a) film na 1
zooo_2

Z książki "11 dzielnych ludzi". Polski wywiad dostawał dane od szpiegów, ale nie kryptolodzy - według artykułu w tej książce.

ocenił(a) film na 6
soniabis

No ręce opadają... to może tak na logikę - weź się zastanów - PO CO polskiemu wywiadowi dane o Enigmie, których by nie wykorzystali? Do muzeum?

ocenił(a) film na 1
zooo_2

Właśnie próbowałam to zrozumieć - po to, żeby uniknąć fałszywych tropów, może nie ufali do końca szpiegom, może chcieli być przygotowani na sytuację, gdy nie będzie żadnych przecieków. W każdym razie jeśli sądzisz, ze jestes mądrzejszy niz przedwojenny polski wywiad to gratuluję tupetu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones