PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=662242}

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

The Hobbit: The Battle of the Five Armies
7,2 245 623
oceny
7,2 10 1 245623
5,4 26
ocen krytyków
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
powrót do forum filmu Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

Jestem już po obejrzeniu tej długo wyczekiwanej wersji, która to miała poprawić odbiór słabo zmontowanej kinówki. Niestety spotkało mnie wielkie rozczarowanie, bo jest gorzej niż źle. Wiadomo, że do wersji rozszerzonych dodaje się sceny mało istotne dla fabuły, które ze względu na ramy czasowe, nie zmieściły się wcześniej. Tylko, że Peter Jakson po Pustkowiu nauczył nas, że w wersji reżyserskiej możemy spodziewać się sporo klimatycznych scen pożądanych przez co inteligentniejszych fanów Tolkiena. Tym bardziej jeśli nie uraczył nas wieloma ważnymi momentami w kinówce, mieliśmy prawo ich teraz oczekiwać. Nic bardziej mylnego. Większość dodanych scen jest nic NIE warta i w zasadzie tylko 3 nadają się do obejrzenia. Reszta jest, albo nieistotna, albo dodatkowo głupia.

Nie będę opisywać całego filmu. Skupię się tylko na nowych scenach. Jak ktoś jeszcze nie zna mojego zdania o wersji kinowej a byłby ciekaw, to zapraszam tutaj: http://www.filmweb.pl/film/Hobbit%3A+Bitwa+Pi%C4%99ciu+Armii-2014-662242/discuss ion/Mia%C5%82+by%C4%87+HIT%2C+wyszed%C5%82+KIT.,2574841

Do rzeczy. Film do czasu bitwy jest w porządku i spokojnie za tą część można byłoby mu wystawić ocenę 7 a nawet w porywach 8. Niestety. Wraz z tytułową bitwą nadciągają jakieś czarne chmury nad tą produkcję. Na nieszczęście dla nas, suną nad filmem a nie w filmie, bo w filmie mamy cały czas piękny zimowy dzionek, z jasnym a momentami różowiutkim niebem. Jak uroczo.

* Pierwsza zapadająca w pamięć scena to Dol Guldur. (Nie będę skupiać się na sekundowych rozszerzeniach jak Bard skaczący po dachach, bo to jest bez sensu). O ile sam wątek Dol Guldur zaliczam do plusów o tyle dodatkowe sceny już nie. Nie podoba mi się Galadriela z miną terminatora, rozwalająca orków jakby co najmniej celowała do nich z bazuki. Nie na tym polegała magia elfów. Pojawia się też pytanie skąd Sauron wie o pierścieniu Gandalfa. Te trzy pierścienie były solidnie strzeżone przed nim. Inne pytanie skąd orc wie, którą rękę uciąć Gandalfowi? Dobra wiem, miał w końcu 50% szans by trafić, farciarz... do czasu spotkania Galminatora. Sceny walki uważam za niepotrzebnie rozszerzone. W końcu w tym filmie i tak przez większość czasu nic nie robią tylko się biją, to po co jeszcze to dodatkowo poszerzać? Ja się za to pytam, gdzie do jasnej anielki jest scena z Elrondem wrzucającym gdzieś ten osławiony miecz? Gdzie jest dalsza część starcia Saurona z Sarumanem? Przecież miało coś jeszcze być po „Leave Sauron to me”. To aż niemożliwe żeby uciąć wątek w najmocniejszym jego punkcie. A nie chwila, mówimy o kolesiu, któremu 3 filmy nie wystarczyły, by zakończyć główne wątki. Więc to jednak możliwe.

Ciekawostka :). Wiecie, że Dol Guldur pierwotnie nosiło nazwę Amon Lanc, „Nagie Wzgórze” i było pierwszym miejscem siedziby króla Orofera, ojca Thranduila, który zginął podczas Ostatniego Sojuszu? Orofer po opuszczeniu Amon Lanc przeniósł się bardziej na północ, by uwolnić się od sąsiedztwa agresywnych krasnoludów z Morii oraz Galadrieli i Celeborna do których miał żal, że osiedlili się w Lorien bez jego zgody. (Po zniszczeniu pierścienia Thranduil i Galadriela z Celebornem ustalili nową granicę dzielącą ich królestwa.) Amon Lanc nazwano Dol Guldur po tym, gdy stanęła tam pierwsza warownia Saurona. Koniec ciekawostki :).

* Drugą scenę przekazania laski Gandalfowi przez Radagasta uważam za plus poza jednym „ale”. Niepotrzebnie jest dorzucona kwestia o ewentualnym jej popsuciu się, tym bardziej, że dało to początek innej żenującej scenie a mianowicie śmierci Alfrida. Nie dość, że Gandalf tak wspaniały czarodziej, jeden z najmądrzejszych istarii, ten który tak dzielnie walczył z Nazgulami i ten, który pewnie jako jedyny w Środziemiu mógłby stanąć face to face z Sauronem, nie może sobie poradzić z jednym trolkiem. Super, czemu nie. Jak iść to na całość, jak psuć to już wszystko, prawda panie Peter? A Alfrid (bo nie mam zamiaru poświęcać mu ani jednego zdania więcej) to zwykła karykatura samego siebie, czyli mendowatych postaci i nic ponad to.

* Na plus zaliczam także rozmowę Bilba z Bofurem. I w zasadzie tyle z mojego komentarza, bo co można więcej dodać do udanych scen? Chyba tylko, że jest ich za mało!

Potem zaś zaczyna się koszmar.

* Wejście Daina to ciekawe rozwiązanie tylko co z tego? Osobiście na te wszystkie kozły, świnie i jelenie patrzeć nie mogę. Nie wiem co krasnoludy wypuściły od siebie (to obracające się „coś”), ale zmyślne to i dla mnie głupie. Podobnie jak te karabiny maszynowe z kołkami. Jakby tego było mało nadciągają robale, których obecności w filmie i w tej bitwie nadal nie rozumiem. Takie wielkie badziewie dla większej dramaturgii nic nie wnoszące od strony treści. A najzabawniejsze w tej całej walce pomiędzy elfami i krasnoludami jest to, że jeszcze bardziej człowiek się zastanawia, jak to możliwe, że tyle ludu nie zauważyło bojowych wieżo-latawców orków? Ha, ha, ha, to mnie naprawdę rozbawiło :D. W kinowej wersji uciekło to mojej uwadze.

Inna kwestia przy okazji tych scen kłuje mnie w oczy (na którą zazwyczaj nie zwracam uwagi), a mianowicie to cholerne CGI. Wszystko takie sztuczne. Nienaturalny wygląd, poruszanie się elfów a nawet krasnoludów niczym jak maszyny. Jakbym grę oglądała. Pamiętacie pana Guillermo del Toro? Scenarzystę Niezwykłej, który zrezygnował z pracy przy Hobbicie? Otóż też pan ma teraz film w kinach „Crimson Peak”. I tam są duchy, o których wszyscy myśleli, że to właśnie CGI. Otóż okazało się, że to tak genialnie ucharakteryzowani aktorzy (na dowód musiał zamieścić zdjęcia z planu) a CGI było tylko dodatkiem. Żałujecie, że ten pan zrezygnował? Jest nad czym płakać przy Azogu czy Bolgu. Rany, nawet przy Dainie!

* Scen z rydwanem obawiałam się już od drugiego trailera rok temu. I widzę moje obawy były uzasadnione. Nie ma się nad czym rozwodzić - dramat. Jednego nie rozumiem (tzn. tylko w tej scenie, bo przy filmie to nie rozumiem non stop czegoś, co jest dziwne, bo obszerny z różnymi dziwnościami świat Tolkiena czaję) kiedy wargi atakują kozice, te zamiast wywrócić rydwan, samoistnie się odczepiają. Pomyślałam, że to może taka technika, w końcu mnie już zaskoczyli swoim arsenałem. Ale nie, bo za chwilę Balin mówi, by pozostali skoczyli na kozice i odcięli uprzęże. Co do jasnej ciasnej? Ja rozumiem, że to Śródziemie ma zaburzone prawa fizyki i logiki, ale żeby w ciągu jednej minuty żonglować sobie tym samym prawem jak się chce? W zależności od tego jak pasuje reżyserowi, tak sobie „dopasowuje”. Litości.

* A skoro jesteśmy przy rydwanie, to chyba nikomu nie uszedł uwadze troll sterowany przez Bofura za pomocą łańcuchów przyczepionych do powiek. Aż mnie zabolało jak, to zobaczyłam. W ogóle o co chodzi z tym ogólnym sadyzmem? Ucinane kończyny, ścinane głowy, masakrowane ciała przez jakieś wielkie kule z nożami, co to jest? Dla kogo to jest? Dla tych dzieci co się bawią na scenach z Alfridem lub trollem z kamieniem na głowie? Już od pierwszej części istniała rozbieżność wiekowa, ale nigdy nie była pomiędzy nimi taka przepaść. W jednej chwili przechodzimy od Smerfów do Teksańskiej Masakry. Tylko chory człowiek mógł coś takiego zmontować :/.

* Zostały mi już chyba tylko dwie sceny. Pogrzeb i wypowiedź Bifura. Pogrzeb oczywiście na plus. Szkoda, że wycięto z niego przemowę Gandalfa, bo tylko by ta scena zyskała. Bifura nie skomentuję. Zaczyna mi już brakować synonimów do słowa „żenujący”.

Ogólnie bitwa wydaje się być mniej poszatkowana i bardziej uporządkowana, ale co z tego jak jest tragiczna. I tak się tego oglądać nie da. Przykre jest kiedy patrzy się na film z takim potencjałem, możliwościami, środkami pieniężnymi i tak potwornie spaprany. To jest tak jakby mieć piękny półmisek i zaserwować na nim wątpliwej świeżości danie tylko ładnie przyozdobione. I to nie jest kwestia tego, że coś tu nie wyszło bądź nie zagrało. Film jest spaprany już od samego scenariusza.

Oczywiście nadal nie wiemy jaki los spotkał Barda, jak podzielono złoto, wciąż zabrakło czasu dla Rivendell, nie wiadomo co z zakopanym złotem trolli itd. itp...

A najzabawniejsze z tego wszystkiego jest to, że nadal nie wiemy kto jest tą tytułową piątą armią :)

To tyle. Moja przygoda z filmowym Śródziemiem skończyła się. Myślałam, że po tej wersji będę mogła wystawić ocenę 7 a teraz zastanawiam się pomiędzy 3 a 4. Przykre :(

Jeśli ktoś będzie chciał podyskutować to zapraszam, ale tylko kulturalne osoby. Wy macie swoje zdanie, ja swoje.

P.S. Dlaczego wargowie nie biegają tylko galopują? Chodzi o słyszalny dźwięk kopyt. Wargowie to inteligentne wilki, czy ktoś z Was słyszał, by wilk/pies biegnąc stukał kopytami? Niedorzeczne.

ocenił(a) film na 4
wort801

Ring.

Anthrax91

A no dzięki :)

użytkownik usunięty
Anthrax91

oż ty ja chciałem napisać to :)

O kurde jaka konkurencja na portalu ;)

użytkownik usunięty
wort801

to akurat zasługa agenta 09 w tym przypadku jedno mu się udało hehe :) choć konkurencja musi mieć umiar :)

użytkownik usunięty
wort801

Samara z Ringu? :p

no :)

użytkownik usunięty
wort801

hehe :)

ocenił(a) film na 4
Anthrax91

"Fajnie napisane, mimo ściany tekstu czyta się lekko i przyjemnie. "
Dzięki, miło mi to słyszeć :)

"scena z Niezwykłej Podróży kiedy Galadriela pyta Gandalfa "Dlaczego Niziołek?" uważam za jedną z lepszych"
Ja podobnie uważam. W ogóle uwielbiam tą scenę. Ona jest przepiękna i nie jest to tekst Tolkiena. Przypuszczam, że to może być pomysł Guillermo del Toro, bo Jaksona "twoja matka cie kochała" raczej o to nie podejrzewam. Ja takie sceny chciałabym głównie oglądać. Ale prawda jest taka, że teraz te filmy są puste. Im mniej trzeba się wysilić w myśleniu tym lepiej. Za to musi być jak najwięcej akcji i to nie byle jakiej. Ma być szybko, z rozmachem i brutalnie. Im więcej zniszczeń tym lepiej. Nawalanka przez cały film i "wszyscy" się cieszą i dobrze bawią.

"Po za tym co niektórzy będą się podniecać że jest jakieś odniesienie do Pierścienia."
Podejrzewam, że o to o to może głównie chodzić. Że niby takie Tolkienowskie, fani się ucieszą, zróbmy nawiązanie. A fani książki znają i się w głowę pukają :).

"Wygląda na to że chodziło o śledzenie poczynań Saurona przez Palantir, co ostatecznie skończyło się zniewoleniem Sarumana."
Nie jestem do tego przekonana w tej chwili, ale może i masz rację. Mimo wszystko w filmie jest to urwane bez żadnego wyjaśnienia. W filmie sugerują, że on za nim ruszy natychmiast. Elrond ma zabrać Galadrielę bo ona jest słaba a on sam idzie śledzić Saurona. Poza tym czy on czasem palantiru nie znalazł trochę później?

"Gandalf bierze ją jakby dostawał prezent pod choinkę i odwraca się plecami nie słuchając tłumaczenia że laska jest zepsuta."
Czasu nie miał :) Śpieszył się, bo to by i tak go nikt nie posłuchał :). Zepsuli postać.

"Wyszła z tego egzotyczna mieszanka, film od 7lat ze scenami od 18stu. Nasz ukochany reżyser chciał być prekursorem w tej dziedzinie."
To chyba mu wyszło, bo jeszcze w życiu z czymś takim się nie spotkałam.

"Jeżeli tak ma wyglądać przyszłość filmów fantasy"
Obawiam się, że nie tylko fantasy, ale w ogóle filmów.

Belief

Zobaczymy w kolejnym roku jak to będzie z fantasy dzięki filmowy Warcraft, oby nie był taki jak hobbit....

ocenił(a) film na 4
wort801

Podchodzę do niego na razie z dystansem. Nic o nim nie wiem, trailery mogą być, trochę drażnią mnie te dziwne stworzenia z dolnymi kłami, ale jak poznam ich historię zapewne inaczej do nich podejdę.

Belief

Polecam :) Warcraft obok Dragon Age i Władcy to moje ulubione dzieła Fantasy :) jeśli tak gry można opisywać ;)

ocenił(a) film na 4
wort801

Na pewno obejrzę, bo jestem choćby ciekawa co to jest :).

Belief

Ale jak też Warcrafta zrobią jak Hobbita to ciałkiem się załamie i zmienię gatunek filmowy :( :(

użytkownik usunięty
wort801

hehe jeszcze nadzieję da ci spin of Harry Pottera zapowiada się ciekawie ^^

Oby :);)j tylko żeby nie zrobili tego na poziomie tej części hobbita :) to wtedy nawet dobra reklama im nie pomoże uradować kolejnych cześci :)

użytkownik usunięty
wort801

myślę że nie będzie to na poziomie Hobbita ba powinno być lepsze a scenariusz pisze Rowling więc powinno być magicznie :)

Nie zapominajcie o czwartej "Narnii" :)

użytkownik usunięty
filmowy12345

jakoś na nią nie czekam. Za stary jestem poza pierwszą częścią żadna nie była dobra.

ocenił(a) film na 4
filmowy12345

A kiedy ta Narnia? To jednak ją nakręcą?

użytkownik usunięty
Belief

ponoć w 2017 na forum są jakieś niusy, zaczeli coś tam tworzyć

ocenił(a) film na 4

A której części?

użytkownik usunięty
Belief

http://www.filmweb.pl/film/Opowieści+z+Narnii%3A+Srebrne+krzesło-2017-481607

:)

ocenił(a) film na 4

Dzięki :)

użytkownik usunięty
Belief

proszę :)

Belief

Gdyby nawalanka była dobrze zmontowana i bez głupich scen a to tego jakaś epicka muzyka przy tym to byłoby lepiej np przy Władcy czy SW się udało a tu lipa wyszła .....

ocenił(a) film na 4
wort801

Ponieważ to jeszcze musi mieć wyważone ramy czasowe, bo w którymś momencie nawet jak na ekranie cały czas wydawałoby się jest szybka akcja, to zaczyna ona nużyć jak np. w Avengersach. W SW i Wladcy się udało :)

Belief

W Avengersach jest na tyle trudno ponieważ każda postać musi pokazać się w walczę ...

ocenił(a) film na 4
wort801

To co za problem? Dwie sceny z każdym i już po kłopocie. A u nich każdy dostaje 10 minut. (mówię o pierwszej części, Ultrona jeszcze nie widziałam).

Belief

To nie są krasnoludy w hobbicie aby mieli tylko tyle czasu :) :)

ocenił(a) film na 4
wort801

Ha, ha, ha :D.

Belief

:)

ocenił(a) film na 4
Belief

"Poza tym czy on czasem palantiru nie znalazł trochę później?"
Palatir od dawna znajdował się w Wieży Orthank.

"To chyba mu wyszło, bo jeszcze w życiu z czymś takim się nie spotkałam."
Jako nic nieznaczące jednostki w potędze ogarniającego nas Wszechświata nie jesteśmy wstanie pojąć geniuszu i wirtuozerii światłego umysłu Jacksona. To nowy wymiar kina do którego nasza świadomość jeszcze nie dojrzała.

ocenił(a) film na 4
Anthrax91

"Palatir od dawna znajdował się w Wieży Orthank."
To ja wiem, ale on już wtedy w tej wieży urzędował? Bo on na stałe osiedlił się tam właśnie po ataku na Dol Guldur i więcej w niczym już nie brał udziału.

"Jako nic nieznaczące jednostki w potędze ogarniającego nas Wszechświata nie jesteśmy wstanie pojąć geniuszu i wirtuozerii światłego umysłu Jacksona. To nowy wymiar kina do którego nasza świadomość jeszcze nie dojrzała."
Ha, ha, ha być może :D. Czyli powinniśmy uznać swoją niższość i nie marudzić :P

ocenił(a) film na 4
Belief

Saruman osiedlił się w Orthanku w 2759r, jestem prawie pewien że Palantir już tam był, ale nie posiadam póki co żadnych cytatów ani dowodów.

ocenił(a) film na 4
Anthrax91

W tym roku? Aha, to wszystko się zgadza. Na pewno był tam palantir. On go nie przenosił.

Anthrax91

Palantiry rozdzielono między Elendila i jego synów i od tej pory w zasadzie nie zmieniano miejsca ich przetrzymywania. W Silmarillionie albo dodatkach do WP zapewne znajduje się stosowny fragment, ale nie chce mi się szukać.

ocenił(a) film na 4
Xoxoxox

W Niedokończonych jest o losach palantirów.

ocenił(a) film na 6
Belief

Zawsze lubiłem czytać Twoje wypowiedzi-naładowane emocjami,ale przemyślane i uzasadnione.Poza tym widać ,że nie jesteś "niedzielną" fanką Tolkiena,bo jak widzę wiedzą w temacie śródziemia przerastasz mnie (szukam często potwierdzeń w necie).Do rzeczy,piszemy o EEdition- Co moim zdaniem dobre(niedużo tego). Dol guldur ,nie zgodzę się z Tobą."Galadriela-terminator".Właśnie fajna scenka pokazująca moc elfów,sama znasz historie sprzed wojny o pierścień ,w konteście całym ,może wygląda niedorzecznie,ale ja to odbieram jako ukłon do tej najbardziej zatwardziałej rzeszy fanów twórczości Tolkiena. Dain i krasnoludy ,Twoja krytyka uzasadniona,jednak nie przesadzałbym,krasnoludy były pierwszą i były pod opieką(nie pamiętam z głowy piszę) jednego z Valarów,dlatego biorę poprawkę.Właściwie to tyle ,mnie najbardziej zabódł brak sceny podziału skarbu,bo z tego co pamiętam to Dain tam nic praktycznie nie dostał, twierdzą.

ocenił(a) film na 6
HalloWin

Były pierwszą rasą.......nic praktycznie nie dostał,poza twierdzą(samotną górą).sory

użytkownik usunięty
HalloWin

dokładnie ! Wypowiedzi Belief i Calays Worta też no i matyska są najlepsze na tym forum

Bez przesady ja ostatnio co raz mniej komentuje...

użytkownik usunięty
wort801

a forum MCU i SW to co :) ja tam widzę cię często ^^

No może tak :) ale jak skończę z punktami to będę bardziej widoczny :)

użytkownik usunięty
wort801

no mam nadzieję w końcu od grudnia 2015 powsze przyszły rok i kolejne nadchodzą wyśmienite premiery :) ciebie Belief calays i matyska zabraknąć nie może :)

O tak w grudniu jeden film a w 2016 tyle dobrych filmów będzie w kinach :) będzie co oceniać :)

użytkownik usunięty
wort801

oj tak :) będzie pysznie :)

:)

ocenił(a) film na 6

funclub się robi...

ocenił(a) film na 4
HalloWin

Wolałem tak pokazaną magię Elfów niż rozrywanie orków na strzępy https://www.youtube.com/watch?v=3qPKRzyFGog

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones