PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 539
ocen
7,5 10 1 15539
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Zakładam temat , w którym spróbujemy wyłapać elementy prawdziwe i fikcyjne w serialu Wspaniałe stulecie. Proponuję aby na początku wspólnej analizie (jak to mówią w jedności siła) poddać : postaci, wydarzenia, sytuacje i prawa:)
Zapraszam do dyskusji, mile widziane źródła historyczne :).

ocenił(a) serial na 10
Frogsia

Istniały wszystkie siostry sułtana które są przectawione w serialu, a co do reszty nie mam pojęcia

ocenił(a) serial na 8
filmona81

to prawda, że Mihrimah była przeciwna ślubowi z Rustemem? Że wcale tego nie chciała?

ocenił(a) serial na 10
filmona81

Witam :) Od dłuższego czasu interesuje mnie historia Rumeysy. Z tego co wiem, była żoną Mustafy, ale czy poznała go tak jak Mahidevran Suleimana (w sensie, że przybyła już jako jego żona), czy może jak w serialu - zaczęła jako niewolnica?

ocenił(a) serial na 8
EkawekaForever

Rumeysa trafiła do haremu księcia jako niewolnica.

ocenił(a) serial na 8
filmona81

Mam pytanie bo widziałem już różne opinie w samym serialu. Ale chodzi mi o rzeczywistość. Czy gdyby sułtan nie zgładził Ibrachima to ostatnia wyprawa(będzie ich więcej ale chodzi mi najnowsza w serialu) na włochy by mogła się udać? Podobno TAK bo ibrachim był wielkim dowódcą i wojsko szło za nim w ogień. Podobno również że nie nabrałby się na intrygę papieża bo znał znacznie bardziej świat intryg i politykę świata niż sam sułtan oraz bardziej go od niego szanowano i bano się. Co o tym sądzicie?

filmona81

Mam kilka pytań:
1. W serialu jest pokazane jakoby to Bayazyd i Selim bardzo się nie lubili , czy ich relacje tak naprawde wyglądały?
2. Selim zmarł w 1574 , a Mihrimah w 1578 , co oznacza że Selim żył około 55 lat , czemu tak młodo umarł , i kto zajął jego miejsce (Selim ządził tylko 10 lat) ?
3.Co stało się z rodziną Mihrimah ?
4.Czy to prawda ze Huricihan naprawdę zakochała się w Bayazydzie ?
Jeśli mam jakieś błędy to przepraszam

Fabka22

Niestety zaczynamy postrzegać przebieg historii jak nam podaje serial - myslę że sułtan nie miał takich bliskich kontaktów ze swoimi dziecmi jak to jest pokazane - pewnie tak samo było z mamusią ale z pewnością była najblizej swoich dzieci - w filmie mamy pokazaną w zasadzie "kochaną rodzinkę" a za chwilę najukochańszy ojciec zamienia się w mordercę własnych dzieci . Generalnie scenarzysci nie poradzili sobie z " uzasadnianiem" wszystkich praktycznie egzekucji różnych historycznych postaci dlatego myślę że te relacje musiały byc zupełnie inne .Chyba najbardziej pogubili sie pokazujac Ibrahima Paszę i jego losy ( egzekucja we snie sułtana ... porazka ) Bay i Sel walczyli o wpływy do samego końca także to jest prawdą , Selim nie prowadził tzw higienicznego trybu zycia - alkohol , narkotyki itd więc i tak długo żył jak na tamte czasy

ocenił(a) serial na 8
specland

tez tak myslę..relacje rodzicielskie w XVIw na pewno wyglądały inaczej niz to jest pokazane. na europejskich dworach krolewskich tymi dziecmi zajmowali sie przeciez wynajete nianki, od karmienia piersia czesto mamki itd. sultan spędzil ponad 30 lat w siodle kotłując sie na różnych wojnach, więc tak na logike, nie zostało mu z byt wiele czasu na budowanie więzi z dziećmi.natomiast w serialu jest pokazany niemal jak ojciec wspolczesny oddany rodzinie, brakuje tylko zeby paplal o tacierzynskim i domagal sie od hurrem wszystkich weekendow dla siebie i chlopcow

aloiv77

Dokładnie tak było, że Sulejman większość czasu spędzał na wojnach i stąd przetrwało sporo jego pięknych listów do Hurrem, które obecnie znajdują się chyba w jakimś muzeum w Stambule. Wiadomo, że scenarzyści na potrzebę atrakcyjności serialu musieli okroić trochę tą kwestię bo inaczej musiałby być tytuł "Wyprawy Sulejmana" jakby tak szczegółowo chcieli wszystko pokazać. Stąd też sporo racji w tym, że w zasadzie nie miał kiedy budować więzi ze swoimi dziećmi i nie był takim kochającym ojcem jak to ukazali w serialu.

ocenił(a) serial na 8
justyna280

kochający ojciec w serialu ? no no... zabił swoich dwóch synów ?

ocenił(a) serial na 8
filmona81

Ciekawi mnie czy Ibrahim na pewno był tylko żony z Hatice. Ostatnio natrafiłam na ciekawy artykuł w języku angielskim tylko o nim i jego małżeństwach, gdzie pisze, że przed nią miał żonę o imieniu Muhsine Hatun. Czy ktoś się orientuje czy to prawda?

ocenił(a) serial na 8
severuses

Pytania:

* Czy Daye Hatun istniała naprawdę czy to postać fikcyjna?

* Jak to było w rzeczywistości z jakimś bliskim krewnym Sulejmana? Tym który mieszkał na Rodos, przeszedł na chrześcijaństwo i dał zamachowcowi sztylet którym miał zabić sułtana w kościele?

* I wydarzenie z początku serialu. Niestety nie pamiętam jak ta postać się nazywała. Został kimś w rodzaju gubernatora Egiptu, kazał bic monety ze swoją podobizną i chciał zostać jego władcą. Na koniec Ibrahim razem z wojskiem go zabili. Czy ktoś taki istniał naprawdę? I czy chciał zostać władcą Egiptu?

christinearron

https://en.wikipedia.org/wiki/Hain_Ahmed_Pasha - chodzi pewnie o niego. Tak, był gubernatorem Egiptu, buntownikiem i został stracony.

ocenił(a) serial na 8
filmona81

Jakiej narodowości był Rustem Pasza?

ocenił(a) serial na 9
christinearron

Był Chorwatem

ocenił(a) serial na 9
filmona81

A co to była za akcja z tą Anną Jagiellonką ? Nigdy nie słyszałam i nie znalazłam też informacji na temat głodu w Polsce pod koniec panowania Zygmunta Starego i że musieliśmy prosić Imperium Osmańskie o pomoc.
Więc tak myślę ,że albo chciano pokazać potęgę imperium,że aż polska królewna osobiście przyjeżdża prosić o pomoc ,albo chciano pokazać ,że kraj w którym Hurrem czyli Aleksandra była marnym pyłkiem teraz pada do jej stóp ukazajując w ten sposób jak wielki był awans społeczny Hurrem. Co sądzicie ?
Nurtuje mnie też inna sprawa a mianowicie jakoś nie chce mi się wierzyć,że te dziewczęta w haremie tak szybko porzucały wiarę i przechodziły w mgnieniu oka na islam . Żadnych męczennic za wiarę nie było? Wszystkie marzyły tylko o byciu w alkowie z sułtanem lub jego synami ?

marimal1

Ten wątek z głodem jest czysto propagandowy. W tym serialu niemal wszyscy przedstawiciele cywilizacji europejskiej i ich wątki są raczej groteskowe. Zygmunt Stary zmarł po krótkiej chorobie w Niedzielę Wielkanocną 1548 r. w matuzelamowym wieku 81 lat. Anna nigdy przez 73 lata swojego życia z Rzeczypospolitej nie wyjeżdżała, a z języków obcych znała jedynie włoski jak wszystkie dzieci Bony. Podobno miała problem z łaciną i ciężko jej było się z Batorym porozumieć. Ruski w sumie też mogła znać, ale to nie to samo co rosyjski jak tu pokazali w WS. Jedyne co na naszą korzyść jest to, że zatrudnili ładną aktorkę a Anna sama pięknością nie była.
Co do ostatniego to bodajże filmona kiedyś pisała, że dziewczęta często symulowały choroby i wymyślały różne sztuczki, aby nie trafić do alkowy. Gdzieś to jest w tym wątku chyba.

ocenił(a) serial na 9
rafal4792

Co do urody Anny Jagiellonki to też miałam to samo odczucie ,że aktorka zbyt ładna ,ale może to też chodzi o to ,że jak księżniczka to musi być piękna :)
Czytałam gdzieś ,że Batory nie mógł się przełamać ,żeby z nią sypiać i jej alkowę omijał z daleka.

marimal1

Anna Jagiellonka w chwili ślubu z Batorym miała 52 lata i była 10 lat starsza od męża. Brak perspektyw na dziecko, starsza żona, mariaż z rozsądku, już to nie pomagało w nawiązaniu udanych intymnych relacji. Uroda nie zawsze gra pierwsze skrzypce. Anna Jagiellonka była po prostu stara, a że do tego nieładna, no cóż... wiedział gdzie się pakuje.

ocenił(a) serial na 10
rafal4792

No właśnie, w serialu mówią po rosyjsku, tymczasem powinni raczej posługiwać się czymś w rodzaju cerkiewno=słowiańskiego.

ocenił(a) serial na 7
marimal1

W którym odcinku była Anna Jagiellonka? Musiałam to przespać.

ocenił(a) serial na 9
Meliona

W 119 tureckim ,ale już wcześniej była wzmianka ,że prosi polska księżniczka prosi o audiencję .

ocenił(a) serial na 8
marimal1

"Żadnych męczennic za wiarę nie było? Wszystkie marzyły tylko o byciu w alkowie z sułtanem lub jego synami ?"
Ależ oczywiście, że nie: tu jest historia Świętej Filotei (prawosławnej) - która pomagała zbiegłym niewolnikom (w tym również dziewczętom, które zdołały uciec z haremów) za co została ciężko pobita przez osmańskich handlarzy i zmarła wskutek odniesionych ran:
https://en.wikipedia.org/wiki/Philothei

15-letni Święty Triantafyllos został zabity przez swoich tureckich porywaczy za odmowę przejścia na islam:
https://en.wikipedia.org/wiki/Triantafyllos

ocenił(a) serial na 9
MarinaSamira

Jeśli chodzi o fakty historyczne ,to z pewnością było wiele takich osób,którzy wzięci w jasyr odmówili przyjęcia islamu i zginęli,tylko chodziło mi ,że w tym serialu jest to za bardzo przekolorowane i pokazane ,że nawet te dzięwczęta ,ktore się buntują jak np Hurrem,Nurbanu czy Anastazja w serialu Kosem ,to i tak za chwilę wzdychają z miłości do sułtana.

ocenił(a) serial na 8
filmona81

filmona gdzies przepadla ale moze ktos inny wie..czy kobiety muzelmanskie dopuszczaly sie zdrady, czy sa jakies notatki historyczne na temat takich wystepkow..bo w czasach sulejmanowych w europie, nasze panie dokazywaly, mialy kochankow itd..oczywiscie moralnie bylo to niedopuszczalne ale dzialo sie.film ukazuje to dla mnie niemal groteskowo..gdy hurrem mowi mezowi sultanki sah, ze ta kochala sie kiedys w ibrahimie.patrze na to wspolczesnie i mysle, co z tego, ze kiedys sie w kims kochala, kazdy ma jakies milostki z przeszlosci..tutaj zas przedstawiają to jakby chodzilo o zdrade obecnego męza.juz pomijam fakt, ze kobiety gorzej traktowano niz konie w stajni..ale nie wszystkie kobiety sa potulne, ulegle i bez amabicji.wtedy tez takie zyly. czy zawsze bezwglednie trzymaly sie zasad wiary i byly posluszne męzowi..wiem, ze dzisiaj jest roznie.moja przyjaciolka muzelmanka z libanu opowiadala mi o dziewczynach odtwarzajacych blony dziewicze zeby nie tracic na wartosci przy zamazpojsciu.wiec tradycja i religia owszem ale jest i druga strona medalu. to mialy kochankow czy nie?

ocenił(a) serial na 9
aloiv77

Ta cała historia z miłością Sah do Ibrahima jest strasznie naciągana,bo co najwyżej mogło to być dziewczęce wzdychanie jak Mihrimah do Bali Beya wówczas ,gdy on kochał się w Aybige ,gdyż Sah miała 14 lat kiedy Hatice poślubiła Ibrahima. Co do romansów zamężnych kobiet ,to w serialu zauwazyłam 2 przypadki ; jest mowa o tym ,że sultanka Fatma zdradziła męża i dlatego doszło do rozwodu, a drugi przypadek to Selim,który spotykał się z zamężną kobietą .a potem mąż kobiety żądał wysokiego zadośćuczenia za straty moralne.
A jeśli chodzi o rzeczywistość ,to myślę ,że napewno były takie przypadki zdrad,gdyż większość młodych kobiet wydawano za panów powiedzmy w średnim wieku ,więc musiały sobie jakoś radzić z tym ,że trzeba było być bardziej ostrożnym ,gdyż prawo surowo karało cudzołóstwo.

ocenił(a) serial na 8
marimal1

kary byly bardzo surowe. o ile dobrze pamietam, to ibrahim po odkryciu watku milosnego z przeszlosci hurrem z leonoem mowil o tym, ze oboje straca zycie jesli dojdzie to do sulltana. taka mozliwosc chyba potwierdzila sultanka matka.i moje pytanie brzmi.za co hurrem mialaby stracic zycie i dlaczego milostke niemal z dziecinstwa traktowano jak zdrade w czasie terazniejszym.to jakas abstrakcja.chyba, ze opcja byla inna i milostke z dziecinstwa ibrahim chcial przedstawic jako zdrade w czasie terazniejszym, i to kumam

ocenił(a) serial na 9
aloiv77

Wydaje mi się ,że ibrahim to chciał raczej przedstawić sytuację tak,jakby nadal coś łączyło Leona z Hurrem, bo mówił ,że nikt jej nie uwierzy . Leon pisał listy do Hurrem ,więc trudno by jej było udowodnić ,że nic ją już z nim nie łączy,zawsze jakiś cień podejrzenia był.
Czytałam ,że w haremie bardzo pilnowano tego,żeby nałożnice ,które trafiały do alkowy sułtana były dziewicami ,by mieć pewność co do ewentualnego ojcostwa . Być może Valide przeczytała w pamiętniku Leona,że obcował z Hurrem w przeszłości i to już mógłby być powód ,żeby ją zdyskryminować.

ocenił(a) serial na 8
marimal1

ale o jakim obcowaniu mowa?hurrem gdyby nie byla dziewica nie dopuscili by jej do lozka sultana..rzeczywiscie korespondencja miedzy leo a hurrem mogla rzucac jakis cien podejrzenia na ich relacje, a ibrahim chcial to brzydko wykorzystac, bo znalazl dobry powod do osobistej zemsty.. i powod znalazl bo leo otwarcie pisal w listach , ze kocha hurrem.a przeciez to niedopuszczalne by kochac sie w kobiecie padyszacha.film nagina rzeczywistosc.te laski nie biegaly wydekoltowane po haremie z polgolymi piersiami.mialy nawet pozaslaniane twarze.mezczyzni w rozmowie nie mogli patrzec takiej damie w oczy itd.a co dopiero kochac sie w kobiecie uzywanej przez sultana. to kolejny raz, kiedy pokazuja, ze kobieta nie miala prawa do przeszlosci.podobny watek jest z sultanka sah i jej domniemanym zakochaniem w ibrahimie.pewnie dlatego wydawali za maz 13 latki zeby nie zdazyly kogos pokochac..mysle, ze sytuacja kobiet islamskich w tamtych czasach dobrze ukazuje watek sedziego konstantynopola i jego stosunek do zony.ktora bardziej byla jednym z przedmioto uzytku domowego niz istota z z krwi i kosci z uczuciami..ciagle slysze jak on do niej mowi, milcz kobieto, wyjdz kobieto, nie pytaj mnie o to kobieto..wspanialy maz, marzenie.

ocenił(a) serial na 9
aloiv77

Mówiąc o jakimś obcowaniu Leona z Hurrem to nie miałam na mysli samego aktu seksualnego ,bo w grę wchodził też dotyk,pocałunki ,pieszczoty, a to też już było niedopuszczalne ,bo kobieta padyszacha nie powinna mieć żadnych takich doświadczeń.

ocenił(a) serial na 8
marimal1

moglo tak byc..chociaz w kraju, w ktorym glowy scinano dla byle kaprysu, trzeba byc niespelna rozumu by zapisywac intymne notatki na temat tego z kim sie hurrem macala.wydaje mi sie, ze ona byla bardzo swiadoma, sprytna i od poczatku miala plan na "kariere".pilnowala sie by nie dac nikomu powodu do zlego slowa, ktore moglo szybko przywedrowac do sultana. takie informacje w pamietniku bylyby glupota albo i wyrokiem, bo kazdego dnia musiala sie mierzyc z czyhającym na kazdym kroku zagrozeniem w postaci innych konkurentek do poscieli suleja, jego matek, bylych zon itd.kazdy malutki chocby szczatek zlej informacji na jej temat mogl byc jej gwozdziem do trumny..ale wszystko jest mozliwe. ja jednak obstawiam zwykla, banalna zemste ibrahima, ktory wszystko ubarwil by jej zaszkodzic

ocenił(a) serial na 9
aloiv77

Coś tam jednak musiało być w tym pamiętniku ,że jak mamusia przeczytała ,to też niby miała dowód,że w kazdej chwili może zniszczyć Hurrem.
Ibrasiowi to wystarczył sam fakt ,że ma ten zeszyt i nie wazne co tam było.

marimal1

Leon to postać fikcyjna, wobec tego nie było też żadnego "pamiętnika", więc nie wiem co ta dyskusja robi w tym wątku.....
Wątek "spsiał" przez takie głupoty.

filmona81

Jest wiele wątków w serialu które zostały przedstawione inaczej niż miła się rzeczywistość:
1 z nich: Mahidevran została wygoniona z pałacu razem z Mustafą zaraz po tym jak pobiła Hurrem. Nie było tajemnicą że obie się nienawidziły, jednak Mahidevran okazywała to otwarcie na czym wiele straciła. Jeden z posłów donosił iż podczas jednej z jego wizyt otwarcie przy wszystkich rzuciła obelgę w stronę Roksolany która nawet nie odpowiedziała na zaczepkę, następnie zdarzył się nieprzyjemny incydent w którym Mahidevran zaatakowała Roksolanę podczas gdy ta w ogóle się nie broniła, wręcz przeciwnie pozwoliła się sponiewierać bez słowa, dopiero jeden ze służących widząc nieprzytomną Hurrem i bijącą ją Mahidevran zainterweniował, wtedy też Roksolana trzy krotnie odmówiła sułtanowi spotkania z nim w alkowie co bardzo go rozzłościło i było z pewnością ryzykownym posunięciem bowiem historia znała przypadki kiedy to gdy niewolnice odmawiały władcy zostawały stracone. Rozzłoszczony Sułtan udał się do komnaty Roksolany oczekując wyjaśnień lecz jego gniew ustąpił gdy zobaczył w jakim jest stanie wtedy ta dodatkowo oznajmiła mu że nie przyszła bowiem martwi się o swoje nienarodzone dziecko - tak oznajmiła mu o dziecku, to oczywiście sprawiło że sułtan wybuchł gniewem bowiem w tamtych czasach ten kto ośmielił się podnieść rękę na dziecko władcy był traktowany tak jakby podniósł rękę na samego padyszacha. Mahidevran oczywiście nie wiedziała o dziecku. Tak czy inaczej ona i jej syn zostali odesłani z pałacu a Hurrem pozbyła się swojej konkurentki.

2. Po tym jak Sulejman wziął ślub z Hurrem była ona jedyną kobietą z którą żył i sypiał, nie było żadnej Firuze ani księżniczki Izabeli (która w ogóle urodziła się w innej epoce lol)Podobno była to jedna z przyczyn dlaczego Turcy tak się oburzali na wspaniałe stulecie. Cały swój wolny czas władca spędzał albo z Roksolaną i jej dziećmi albo na polowaniach lub oglądaniu kukiełkowy teatrzyków i tańczących derwiszy - to była jego jedyna rozrywka która zastąpiła mu uciechy cielesne z innymi konkubinami.

filmona81

Ja oglądam odcinki WS w internecie, jestem już dużo do przodu i nestem bardzo zasmucona z jaką okrutnością Sułtan zabił Mustafę. Moim ulubionym aktorem był Dżihangir , on też umarł . Ogólnje twierdę , że początek serialu był piękny , miłość Hatice i Ibrahim , Sułtan i Hurrem , Sułtanka Valide. Coraz dalej w serialu tym było coraz mniej postaci , aż teraz nawet synowie sułtana nie żyją , wszystkie najfajniejsze postacie odeszły . Szkoda.

filmona81

Hej mam pytanie czy obecna naloznica sultana urodzi to dziecko czy sprytna hurem nie dopusci do tego ;)

ocenił(a) serial na 10
filmona81

"Wspaniałe stulecie" wspaniałe kłamstwa
http://odatv.com/n.php?n=muhtesem-yuzyil-muhtesem-yalanlar-1004111200

Ciekawy artykuł niestety po turecku , może ktos zna i może przetłumaczyć?


Tutaj po angielsku streszczenie niektórych informacji z tego artykułu
http://historum.com/speculative-history/41526-jew-magnificent.html

"...As widely claimed Suleiman was borned from a Jewish mother. The wife of Selim I and the mother of Suleiman was a Jewish Pole named Helga aka Hafza Sultan.
(S. Shaw, History of the Ottoman Empire and Modern Turkey, Vol. I, 1976. p.148)

...

-Mihrimah Sultan, the daughter of Hürrem, was married to Rüstem Pasha who was of Jewish origin, later became the Grand Vizier.
(Elli Kohen, History of the Turkish Jews and Sephardim, University Press of America, 2007. p.51)

-Sinan Pasha, brother of Rüstem Pasha, who was the admiral of Ottoman navy was called as the Great Jew in medieval sources, he was using the star of David on his flag.
(Şalom – Melih Namer, Tarihe İz Bırakan Yahudi Korsanlar, 16 Aralık 2009)

-In Ottoman history the first woman who got the title of “mother Sultan” was Nurbanu Sultan the mother of Murad III was a jewish convert. In this period the jewish population of the Palace hit the ceiling.
(İ.Hakkı Uzunçarşılı, Osmanlı Devletinin Saray Teşkilatı, Türk Tarih Kurumu, Ankara 1945, s.88)

- Suleiman the Magnificent gathered Jews in palace and provided them immense privileges. During his Reign jewish population of state of Ottoman acquired power and welfare.
(Encyclopedia Judaica, Jerusalem, 1971. Vol. 18, s.26).."

betdin

Akurat ta strona internetowa nie jest wiarygodna, bo jest z założenia antyżydowska i wszędzie dopatrująca się Żydów i ich wielkich wpływów na różne wydarzenia w historii. Utworzyli ją jacyś tureccy odpowiednicy Leszka Bubla, Kazimierza Świtonia czy twórców portalu polonica.net.

Trojden

A więc ponieważ dopatruje się wielkich wpływów żydowskich na rożne wydarzenia historyczne, więc z definicji musi być niewiarygodna - ciekawy tok myślenia na pewno nie mający nic wspólnego z uczciwością intelektualną i poszukiwaniem prawdy historycznej, a raczej z tzw. "poprawnością polityczną". A co ma Kazimierz Switoń do tego wszystkiego ?

Bądzmy poważni , autor artykułu nie wyssał wszystkich tych informacji ze swojego palca tylko powołuje się na konkretne prace historyczne w tym także na niektórych autorów żydowskich. Jest tam nawet kilka wiele mówiących reprodukcji w tym flaga admirała Sinana Paszy (brata Rustema).

Moje pytanie jest takie: czy są inne prace lub żródła historyczne które przeczą informacjom zawartym w cytowanych przez autora artykułu opracowaniach. Względnie czy ktoś ma dostęp do cytowanych przez niego prac i może te informacje w nich zweryfikować?

filmona81

Co stanie się w 237 odcinku polskim? Będzie jakiś wątek o Bajazydzie i Huricihah.
Czy to prawda, że Huricihan będzie się spotykać z Bajazydem potajemnie?

filmona81

Tutaj jest wiele informacji profesorów historii. Są całkiem inne dane niż w Internecie czy na stronach o serialu.
http://historia.focus.pl/swiat/sultanka-roksolana-najpotezniejsza-kobieta-imperi um-osmanskiego-1120?strona=1

Wyczytałem wcześniej np. że Dżihangir popełnił samobójstwo po śmierci Mustafy a Focus podaje, że zginął na wojnie.
O Bajazydzie czytałem, że zginął na wojnie a FOCUS podaje, że zabił go Selim po objęciu władzy, bo takie prawo mu przysługiwało, każdy nowy sułtan miał prawo zabić swoich braci...
Zgadza się tylko, że Mustafa został zabity z rozkazu ojca...

filmona81

Na angielskiej wikipedii znalazłam coś na temat haremu. Matki książąt nie były tytułowane Haseki Sultan. Ba, nawet nie Sultan tylko Hatun. Dopiero dla Hurrem wymyślono tytuł Haseki. Stawiał on ją ponad dynastyczne księżniczki (ciotki/siostry/córki), nie tak jak w serialu. Poza nią tytuł Sultan przysługiwał tylko Valide i księżniczkom. W późniejszych latach było jeszcze kilka Haseki np. Nurbanu lub Safiye. Nie każdy władca miał swoją Haseki, a jeden miał ich aż 4, to zależało chyba od jego woli. Szukałam jakiegoś zaprzeczenia tej informacji, lecz nie znalazłam. Gdyby ktoś mógł zweryfikować byłabym wdzięczna C:

ocenił(a) serial na 10
lonelyvolf

Tytuł haseki sultan istniał przed Hurrem i był przeznaczony tylko dla ŻON które urodziły syna. Konkubiny bądz nałożnice nosiły tytuł haseki hatun, poniewaz nie były poślubione. Pierwszą kobietą z tytułem "sultan" która nie była z dynasti Osmanów to Ayşe Hafsa. Hurrem i Mahidevran nosiły tytuł haseki ponieważ były żonami sułtana a nie zwykłymi nałożnicami

historiomanka

Skąd wzięłaś tą informację? Masz jakieś źródło?
Ja korzystałam z angielskiej wikipedii, różnych artykułów (jak znajdę potem czas i chcesz to mogę dokładnie poszukać z czego) + była raz ostra dyskusja na angielskiej grupie Kosem. Niestety nie mogę jej znaleźć, albo ją usunęli bo wynikła z tego kłótnia, albo gdzieś mi zginęła :C Zacytuję więc komentarz spod takiego zdjęcia które dodano też na tej grupie (grób Mahidevran z tabliczką Mahidevran Hatun)
"It was wrong in the MY to called Mahidevran as Haseki. The title of Haseki started with Hürrem, so Mahidevran was not Haseki sultan. A haseki sultan had an important place in the palace, being the most powerful woman and enjoyed the greatest status in the imperial harem after valide sultan and usually had chambers close to the sultan's chamber. The haseki had no blood relation with the reigning sultan but ranked higher than the sultan's own sisters and aunts, the princesses of the dynasty. Her elevated imperial status derived from the fact that she was the mother of a potential future sultan. Hürrem Sultan, the first haseki sultan, acted as Suleiman's advisor on matters of state, and seems to have had an influence upon foreign policy and on international politics.Hürrem Sultan was married to Sultan Suleiman, becoming both his legal wife and the most powerful woman in the Topkapı Palace. The title was next held by Nurbanu Sultan, favourite wife of Selim II, and the mother of the next Sultan Murad III. In 1575, just after Murad's accession, Safiye Sultan became the haseki and was given a higher rank than the sultan's own sisters, Ismihan Sultan, Gevherhan Sultan and Şah Sultan, and aunt Mihrimah Sultan."

I mam pod ręką jeszcze taki artykuł: www. theguideistanbul. com/ news/view/377/hurrem-sultan/
"[...] In contrast to Ottoman imperial practice, Süleyman married Hürrem, becoming the only sultan (with the exception of a 19th-century ruler) to officially take a wife. His devotion for Hürrem continued after her death, as observed in the poems he wrote bemoaning her absence and his loneliness. [...] As a Haseki (a title given to a royal wife, literally “belonging to the ruler”), Hürrem [...]".

ocenił(a) serial na 10
lonelyvolf

Możliwe że chodzi tez o to, ze tytuł haseki sultan otrzymywały tylko kobiety które były poślubione gdy sułtan obioł juz tron, a nie jak był ksiecięciem. Ja czytałam wiele źródeł , gdzie Mahidevran była wymieniona jako haseki sultan,a jeśli się nie mylę to na tabliczce z jej grobu pisze tylko jej imie bez tytułów, poniewaz Sulejman po śmierci Mustafy bozbawił ją ich. Jeśli chodzi o pierwszą kobiete która miała tytuł haseki sultan to znalazłam ja tez na wiki. Nie jestem historykiem, więc moje informacje moga miec jakiś błąd :)

historiomanka

Pierwszą Haseki Sultan była Hurrem. Kolejnymi po niej Haseki były ulubione "żony" władcy. Kilka(naście) stron wcześniej ktoś pisał, że Sułtani nie brali ślubu. Ale znalazłam informacje, że właśnie brali (ale po Suleimanie). Tylko te kobiety były niewolnicami, więc nie był to jakby ślub w naszym rozumieniu, bo nie mogły się sprzeciwić (np. Sułtan Ibrahim wyprawił nawet z okazji jednego ze swoich ślubów przyjęcie). Ogólnie to chyba zależało od władcy. Bo np. Murad III mimo, że miał ponad 100 dzieci (nie, nie wcisnęłam za dużo 0) miał tylko jedną Haseki - Safiye, a Ibrahim o którym już wspomniałam miał ich 4. Z tym, że Murad dostał Safiye kiedy był księciem, a Ibrahim swoje "małżonki" kiedy był Sułtanem. Skomplikowane to trochę xD Co do Murada:
"Murad III - I’d like to call him the Sultan of Fertility. He used the harem he had very actively and had 112 recorded children (I can almost picture the look on your face)… And around 10 of his concubines were pregnant when he passed away. One of the many explanations of why he had many children is that he figured he’d give the concubines something to do beside sit around and look pretty all day. I’m kidding. According to the rumours, Nurbanu Sultana ( Murad’s mother ) was very jealous of Murad’s favourite wife, Safiye, and she kept sending new concubines to her son just to make him forget Safiye. It is also said that “women prices” ( this sounds worse than awful ) would rise from a few hundred gold to thousands of gold when Nurbanu Sultana did shopping for her son in the slave market. That ended him with having 100+ children in 30 years. Can you imagine having a new baby every 4 months?
Mehmed III - He holds the record of fratricide. He had 19 of his brothers and one of his sons murdered."

Pierwszą kobietą, która miała tytuł Sultan była pierwszą Valide Sultan, nie Haseki. I tak, to matka Suleimana. Co do Mahidevran: (musiałam zrobić spację w linkach)
http ://i.imgur. com/fqHOs5G.jpg
http ://i.imgur. com/3SxvO3S.jpg

Też nie jestem historykiem, nie ma się czym przejmować xD

ocenił(a) serial na 10
lonelyvolf

Ja nawet spotkałam sie z tym, że każda kobieta która urodziła sułtanowi syna była haseki, więc sie troche juz pogubiłam

historiomanka

Ja też. I nawet w serialu Mahidevran jest tytułowana "haseki".

filmona81

Hej, mam pytanie kim jest ten nieznajomy na statku co mu Jastrząb służy ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones