PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 541
ocen
7,5 10 1 15541
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Zakładam temat , w którym spróbujemy wyłapać elementy prawdziwe i fikcyjne w serialu Wspaniałe stulecie. Proponuję aby na początku wspólnej analizie (jak to mówią w jedności siła) poddać : postaci, wydarzenia, sytuacje i prawa:)
Zapraszam do dyskusji, mile widziane źródła historyczne :).

Witek_9

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem,proszę o źródło z którego zdobyłeś taką informację. Mahidevran nigdy nie była nałożnicą, była niewolnicą bo została oddana ale jako żona" Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman" autor Abu Bakr Bywater", "Roksolana" Osyp Nazaruk . Sułtan był jeszcze księciem, w tamtych czasach książęta brali ślub. Zaślubin nie obchodzili wyłącznie sułtani. Mahidevran nie traciła tytułu żony, kiedy Książę został sułtanem, nie było takiego prawa. Automatycznie awansowała na żonę władcy. Hurrem była pierwszą najważniejszą żoną, bo była matką większej liczby książąt. Jej formalna przewaga polegała na tym, i na tym że była wyzwolona, chociaż i tak tylko na papierze. Sułtan po prostu ją kochał.

ocenił(a) serial na 10
filmona81

Kiedyś znalazłam coś takiego:
Ottoman Empire, the Sultans were marrying at the beginning. Sultan Osman I, Sultan Orhan, Sultan Murad I, and Sultan Bayezid I all married. However, in 1402, Ottoman Empire lost a battle against Amir Timur, the leader of Timurids. Then, Sultan Bayezid I was captured, and his wife, too. It is said that Timur used Sultan Bayezid's wife as a servant. Thus, this was a big shame. To prevent such a thing from occurring again, Ottoman Sultans did not marry after that. They only had concubines. This was the case until Sultan Suleiman married Hurrem Sultana. That's why many historians think that Sultan Suleiman loved her a lot such that he broke the tradition for her.
Wychodzi z tego,że w roku 1402 po przegranej bitwie sułtan Bayezid i jego żona zostali porwani. Jego żona z sułtanki stała się niewolnicą dla ludzi, którzy ją porwali i od tego czasu sułtanie z obawy przed podobnymi incydentami unikali ślubów. Dopiero Sułtan Suleiman złamał tą zasadę i postanowił poślubić Hurrem. Wcześniej mieli tylko konkubiny. Więc wynika z tego,że Mahidevran nigdy nie była jego żoną tylko konkubiną.

paaulax7

To bardzo ciekawe co przedstawiłaś. Przyznam, ze nie spotkałam sie z takim wytłumaczeniem odstępstwa od ożenku sułtanów.
Mnie uczono, ze taka była 200 letnia tradycja niemal od początku Cesarstwa Osmańskiego.
Wiec dziękuje za informację :) i sprawdzę, oczywiście poszukam źródeł, bo zasiałaś/zasiałeś ziarno ciekawości tym postem. Dziękuję :)

ocenił(a) serial na 10
filmona81

Nie ma za co :)

filmona81

Wy mylicie dwa różne zdarzenia. Faktycznie Mahidevran pobiła Hurrem na początku lat 20. o czym dowiedzieć się można z zapisków weneckiego kupca. I prawdziwa była ta sytuacja, że sułtan ją wezwał, a ona odmówiła, mówiąc, że w takim stanie nie może się mu pokazać.

ocenił(a) serial na 8
angelika_walenciak

A ja mam takie pytania.

Czy Ibrahim Pasza istniał naprawdę?

Z jakiej części Ukrainy pochodziła Roksolana? Bo w serialu mówi się, że z Krymu.

christinearron

Z tym Ibrahimem to na serio pytasz?
Ale tak Ibrahim to postać historyczna

Hurrem pochodziła z Rohatynia.

ocenił(a) serial na 8
isabella95

Nie znam za bardzo historii Turcji, więc skąd ja mam to wiedzieć?

christinearron

Może chociażby z internetu?
Dobrze,spokojnie ja się przecież nie czepiam,
tylko dla mnie to pytanie jest po prostu banalne.
Jeżeli masz jakieś pytanie to jednak śmiało pytaj ; )

ocenił(a) serial na 8
isabella95

Kim z pochodzenia była matka Sulejmana? Była Turczynką czy nie? Z tego co pamiętam z serialu, to Sulejman kiedyś chyba wspomniał, że pochodziła z Krymu.

Czy to prawda, że Selim Groźny próbował zabić Sulejmana? A jeśli tak, to z jakiego powodu?

christinearron

Nie była Turczynką,pochodziła z krymskiej dynastii Girejów i urodziła się w Bakczysaraju na Krymie.

Coś mi się kiedyś obiło o uszy,że próbował go zabić,ponieważ ta tronie widział innego syna.

filmona81

dokładnie. W serialu nie podoba mi się to dlaczego ominęli tak wązne postacie jak dzieci Mahidevran!

ocenił(a) serial na 8
filmona81

wielka szkoda że nie przedstawili tego wątku serialu z córkami Mahidevran i Hurrem ! sami sobie strzelili w nogę !

ocenił(a) serial na 9
rafal4792

Pominięto Abdullaha, gdyż zmarł mając zaledwie 3 lata, tak samo pominięto Murada (zmarł mając 2 lata) i Mahmuda (zmarł mając 9 lat). Akcja zaczyna się w 1520r., a Murad i Mahmud zmarli w 1521r., więc powinni zostać uwzględnieni, w praktyce jednak byłoby to zbyt skomplikowane i trzeba by tłumaczyć, który był synem tej albo tamtej - wtedy ten serial byłby "oklapły", bo ciągle byłaby śmierć: początek serialu - śmierć dwóch synów, - narodziny Bajazyda: śmierć Abdullaha, a do tego jeszcze utrata przez Hatice nienarodzonego dziecka i śmierć jej syna Mehmeta. Ogółem za dużo tej śmierci. Łatwiej było ich po prostu nie uwzględniać, niż robić zamieszanie, a ten kto interesuje się losami sułtana z pewnością przeczyta o jego zmarłych dzieciach w biografii Sulejmana.
Raziye nie jest ukazana, bo wyszła wcześnie za mąż (za sprawą Hurrem) i nie odegrała jakiejś większej roli w haremie czy życiu sułtana. Z resztą sułtan nie nacieszył się długo Raziye, bo wyszła za mąż jeszcze przed ślubem Sulejmana z Hurrem, dlatego nie jest to jakaś bardzo ważna postać (ale mogli ją uwzględnić chociaż w jakiejkolwiek rozmowie, o Muradzie jest mowa w bodajże 3 <polskim> odcinku).

ocenił(a) serial na 10
Julia_Adamczyk

Czy Rayzie była wydana za Yahie Efendi kolegi Mustafy ?

ocenił(a) serial na 9
gillespy

Z tego co mi wiadomo tak. W serialu Mihrimah z nim romansowała, ale historycznie Yahia był mężem Raziye. ;)

filmona81

A dlaczego wszyscy aktorzy są "biali" ??? Strasznie to razi, nienaturalny serial...

fushin

czekałam aż ktoś poruszy ten temat, mnie też to razi. W Konstantynopolu było dużo niewolników z Afryki. W Haremie znaczna część służby stanowiły kobiety rasy afrykańskiej. Nie były nałożnicami. Widać to na niektórych obrazach i jest logicznym że musiało tak własnie być.
To kolejna i bardzo istotna wręcz namacalna różnica miedzy rzeczywistością a serialem.

filmona81

Myślę, że to swojego rodzaju ucięcie kolejnej burzy. ten serial i tak został zakazany w różych krajach,a gdyby jeszcze do tego czarni byli slużącymi to kolejny powód do wrogości wobec serialu.

angelika_walenciak

Jeśli pojawienie się osób ciemnoskórych byłoby potwierdzone historycznie, a tak przecież jest, nie powinno wywołać burzy protestów. O wiele bardziej niesprawiedliwym jest brak ludności afrykańskiej w serialu, bo przecież oni ciężką pracą ( średnia przeżywalność ludności afrykańskiej w niewoli wynosiła od 2 do 8 lat ) ponad siły w porcie, na galerach, na targowiskach, w pałacach, na placach budowy, pomagali tworzyć imperium Konstantynopol.
To trochę tak jakby w filmie " północ południe" nie było ciemnoskórych.

filmona81

W czasach Sulejmana Wspaniałego ponoć większość eunuchów (a oni stanowili służbę w pałacu) pochodziła z Kaukazu - była więc zdecydowanie biała. Dopiero później spora ich część była z Afryki. Prawdą jest więc, że ogólnie w historii Osmanów sporo służby w pałacu to byli czarni, ale w wiekach późniejszych. Nie wiem z jakich powodów większość służby w serialu to biali (może dlatego, ze obecnie większość aktorów mówiących po turecku jest biała - to ważny powód), ale akurat specjalnie z prawdą się nie minęli.
Informację powyższą zaczerpnąłem "Historia Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej" J. Shawa Stanforda

fushin

W tamtych czasach raczej nie było nawałów czarnej służby bo byli oni zbyt mocni by dać się zniewolić. A raczej w Azji Mniejszej nie zamieszkiwali.

ocenił(a) serial na 8
Arch_Angel

czytalam, ze haremy byly pelne czarnych eunuchow, i ze mieli swojego osobnego zarzadce czarnych eunuchow.nie pamietam jak sie konkretnie to stanowisko zwalo

Arch_Angel

''W tamtych czasach raczej nie było nawałów czarnej służby bo byli oni zbyt mocni by dać się zniewolić. A raczej w Azji Mniejszej nie zamieszkiwali.''

Absurdalny argument. Co masz na myśli "zbyt mocni by dać się zniewolic"? Chodzi Ci o to, że ich państwa/związki plemienne były na tyle silne, że nie dało się ich zniewolić, czy pod słowem "mocni" masz na myśli budowę fizyczną?
Czarni niewolnicy byli już na Bliskim Wschodzie w czasach starożytnych. Nie byli niewolnikami na masową skalę w XVI wiecznym Imperium Osmańskim nie dlatego, że nie byli "mocni" tylko dlatego, że tak rozległe imperium miało skąd brać niewolników bliżej. Poza tym monarchia ze Stambułu nie rozwijała się kolonialnie na dalekie obszary. Państwo rozwijało granice poprzez dołączanie do siebie kolejnych obszarów, a nie jak Hiszpanie, Anglicy, Francuzi podbijając terytoria zamorskie. Nie mieli silnie rozwiniętego kolonializmu zwłaszcza w czarnej Afryce, więc po co na siłę brać stamtąd niewolników, jeśli mają ich pod ręką z innych obszarów.
P.S. W epoce nowożytnej dla właścicieli ziemskich "mocarność" niewolnika była argumentem za, a nie przeciw.

filmona81

A nasuwa mi się pytanie jak to było z romansem Ibrahima i Nigar Kalfy?

angelika_walenciak

...czytając o Cesarstwie Osmańskim, słuchając opowieści, nigdy nie natrafiłam na romans Ibrahima z inną kobietą, co nie znaczy ze nie zdradzał Hatice, tego nie wie nikt, brak wszelkich dowodów. Ale Nigar Kalfa jest postacią fikcyjną.

filmona81

Ale równie dobrze mogło go nie być

ocenił(a) serial na 8
filmona81

Cześć.
Widzę, że wszyscy tu dobrze znacie historię, dlatego postanowiłam się do was zwrócić. Mianowicie kiedyś coś mi przemknęło przed oczami, że niewolnica po urodzeniu dziecka sułtanowi została odsyłana na prowincję (?)...Czy to prawda? A jeżeli tak, to jak to się ma do czasów Sulejmana? Niestety nie jestem w stanie podać źródła...
Dziękuję i pozdrawiam :)

Nennek

Cześć,
Tak zazwyczaj konkubina po urodzeniu dziecka była odsyłana na prowincję. Córka mogła na ogół jechać z matką, syn zostawał w pałacu pod opieka sułtanki matki. Samo urodzenie syna nie gwarantowało wygodnego życia w pałacu, nałożnica musiała podobać się władcy. Selim Groźny ojciec Sulejmana nałożnice które urodziły dzieci a nie darzył ich uczuciem po prostu kazał zabijać, ponoć razem z dziećmi.
Inaczej było z niewolnicami, które do pałacu trafiały jako żony (Mahidevran). Taka niewolnica zawsze po porodzie zostawała w haremie i wychowywała córkę lub syna. Oczywiście zdarzało się, że sułtan zakochał się w nałożnicy, ale wtedy od razu po porodzie wybierał ją na żonę.
Sułtan nie odesłał Hurrem, wziął z nią ślub dopiero po śmierci matki w 1534 r. więc bardzo późno, później niż w serialu. Urodziła dla niego czterech synów i jedną córkę, mimo to nie nazywał jej żoną. Dopiero podstęp ( fakt his.) doprowadził do zaślubin,winka z tego, ze Sulejman nie chciał aby Hurrem była jego żoną.

filmona81

hej, filmona
Ten fakt hist. (podstęp) wyglądał tak jak to przedstawiono w filmie tzn. wyzwolenie, odmowa pójścia do alkowy itd., czy może źródła jakoś inaczej to opisują?

fanka2772

Źródła opisują to podobnie. Hurrem została wyzwolona przez Sułtana pod pretekstem działalności charytatywnych na ziemiach świętych (Mekka, Medyna). Po otrzymaniu dokumentów wyzwolenia Hurrem jako wolna kobieta nie tylko nie chciała sypiać z Sulejmanem ale, tak donoszą źródła bez zgody Sułtana opuścić pałac, a nawet zostać żoną innego mężczyzny. Ubiegać się o opiekę nad dziećmi itp. O wszystkim musiał by decydować sąd a nie tylko sułtan. Była wolną kobietą wyznania muzułmańskiego więc musiała byc sądzona zgodnie z prawem Cesarstwa Osmańskiego.

filmona81

czyli co, Sulejman wolał się z nią ożenić, bo mimo, że było to sprzeczne z zasadami, to jednak było mniejszym skandalem niż wolna, mogąca robić co chce Hurrem?

Kurcze, jednak wolałabym wersję o wielkiej miłości pokonującej wsztstko. Szkoda.

fanka2772

Pewnie Sulejman darzył Hurrem jakimś uczuciem, ale moim zdaniem więcej w tym było przyzwyczajenia niż wielkiej miłości. Była matką jego dzieci.Nie fajne jest to, że sobie ten ślub wywalczyła w taki sposób. Raczej mimo wyzwolenia nie mogłaby robić wszystkiego, z pewnością przepłaciłaby to głową, co innego powiedzieć że odejdzie od Sulejmana a co innego to zrobić.

filmona81

a to dobrze, to ja się będę trzymać wersji, że jednak to była miłość.:-)

Jeżeli prawdziwy Sulejman był podobny do tego filmowego, to mam wrażenie, że robił z siebie "głupszego" niż był w rzeczywistośći.
Ustawiał się w życiu tak, żeby jemu było wygodniej.

ocenił(a) serial na 8
fanka2772

w tamtym czasie sultan byl panem wszystkiego a ci ktorzy go otaczali, sluzyli mu.chyba nie spodziewacie sie, ze facet ktory probuje utrzymac lad na 3 kontynentach będzie w sprawie kazdego konfliktu wsrod bab, wysluchowal wszsytkich stron i sie osobiscie angazowal.on sie tym nie zjamowal

ocenił(a) serial na 8
aloiv77

pewnie widząc krzywde ukochanej wtrącal sie od czasu do czasu. mysle, ze to byla wielka milosc.czytalam kilka wierszy sultana do hurrem.WOW.tak pisze mogl napisac tylko facet, ktorym zawladnela wielka milosc

aloiv77

Do Mahidevran też pisał piękne wiersze, ale niestety Hurrem zniszczyła je wszystkie po wygnaniu Mahidevran z Mustafą z pałacu po 1534 r. Kazała także spalić wszystkie obrazy pięknej Mahidevran i jej córki.

Miłość do poezji była rodzinna, bo nawet Selim Groźny ojciec Sulejmana, człowiek bardzo okrutny pisałpiekne wiersze. Między innymi dla Aisy Hafsy Valide Sultan :)

aloiv77

o właśnie, to miałam na myśli
aloiv77 lepiej to ubrałaś w słowa

filmona81

poprawka :)
Syn konkubiny nie zostawał przy Valide. Też jechał razem z matką na prowincję.

"Urodziła Sulejmanowi syna Mehmeda (1521), córkę Mihrimah (1522), Abdullaha (1523; zmarł, mając 3 lata), Selima (1524), Bajezida (1526) i Dżihangira (1530). „Wcześniej gdy niewolnica zachodziła w ciążę i rodziła syna, to nie wracała już do łoża sułtana, tylko była wysyłana wraz z dzieckiem do jednej z osmańskich prowincji. Sulejman jednak nie odesłał Roksolany po narodzinach pierwszego syna. Urodziła mu kolejne dzieci i została w Stambule na zawsze. Sulejman pewnie korzystał z innych kobiet w haremie, ale ona nie dała się już usunąć z uprzywilejowanej pozycji” "Królowie, książęta, dynastie "Dariusz Kołodziejczyk"
"Było to dużym ewenementem, wszak pierwszeństwo do tronu miały dzieci z ożenku dynastycznego." Zaproszenie do osmanistyki "
Dariusz Kołodziejczyk

filmona81

Osobiście nie podobał mi się wątek z księżniczką Izabelą

ocenił(a) serial na 8
Arch_Angel

nic nie wiadomo na pewno.szukajac info trafilam na zrodla twierdzace, ze hurrem przezyla kilka lat sultana.albo, ze zostala porwana w swoją noc poslubną z sasiadem, za ktorego jej matka po smierci ojca popa wydala ja z biedy.jedni twierdza ze slub odbyl sie w 1530 a inni ze w 1534

aloiv77

Co?

aloiv77

Hurrem nie przeżyła Sułtana. To on przeżył ją o osiem lat. Tajemnicą jest jedynie to, w jaki sposób umarła Hurrem. Coraz więcej jest o tym, że została otruta podczas jednej z rodzinnych wieczerzy . I tutaj niestety rozczaruje wielbicieli miłości Roksolany i Sulejmana. Bo Hurrem otruto z rozkazu Sułtana. Kolejna wersja historyczna mówi, ż sułtan kazał odesłać na prowincję.

ocenił(a) serial na 8
filmona81

powiedzmy, że to jednak Sulejman pozbył się Hurrem...w takim razie dlaczego zostali razem pochowani w jednej krypcie? Jeżeli prawdą jest to, że najmłodszy syn Roksolany został ochrzczony w cerkwi prawosławnej i zostało to odkryte przez sułtana, powinno to oznaczać odstępstwo od wiary. A że muzułmanie bardzo szanują swoja religię, to chyba raczej nie powinni chować jej w mauzoleum (?)

Nennek

"Na cmentarzu z tyłu meczetu znajduje się mauzoleum Sulejmana Wspaniałego. Wewnątrz mauzoleum znajdują się trzy drewniane sarkofagi sułtańskie. Pochowano tu również sułtana Ahmeda II, Sulejmana II i córkę Sulejmana Wspaniałego Mihrmah. Mauzoleum jest pokryte dwoma kopułami. Kopuła środkowa jest ozdobiona kryształami górskimi. Zgodnie z legendą, są tu również fragmenty Czarnego Kamienia z Mekki.
Obok mauzoleum znajduje się grobowiec ukochanej żony Sulejmana Wspaniałego: Roksolany"

Grobowiec Hurrem znajduję sie obok mauzoleum Sulejmana, byłam i widziałam.
Sulejman nie mógł postąpić inaczej, bo doszłoby do buntu, dynastia mogłaby stracić tron. Hurrem nie tylko ochrzciła syna w cerkwi, ale takze ponownie przyjęła wiarę prawosławną, inaczej nie ochrzczono by jej dziecka. Nie jest powiedziane, które dokładnie to było dziecko, zakłada się że najmłodsze ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo,ze jedno z książąt było dzieckiem Marka-malarza. Tylko które, to ochrzczone a może Selim?
Gdyby Sulejman ujawnił fakt że ma syna wyznania prawosławnego całą dynastię wycieli by w pień. A jesli do tego dodać, że tron mógł przejąć ktoś po za krwią osmanów, to pewnie historia wyglądałaby inaczej.

ocenił(a) serial na 8
filmona81

na jakiej litaraturze opierasz te rewelacje?w ktorym roku sultan sie o tym dowiedzial?moim zdaniem gdyby tak bylo sultan sam wyciąlby swoją dynastie w pien.mial harem i potomka mogl sobie zrobic w kazdej chwili,nie musial tolerowac bekartow malarzy

aloiv77

Osyp Nazaruk, „Roksolana”
Erhan Afyoncu Muhteşem Süleyman
(Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan)

Osmanlı İmparatorluğu

Prof. Kołodziejczyka prace też są mi znane i przyjmuje on że możliwe iż Hurrem mściła się za niewolnictwo, jedynie trudno było jemu zrozumieć, że w taki sposób wykorzystała dzieci i to jest jego jedyna wątpliwość. Jednak w świetle nowych dowodów aktu chrztu syna Anastazji Lisowskiej pod imieniem Marek sprawa wygląda inaczej.
Mnie interesuje po prostu historia. Hurrem była cesarzową, a his. zawsze piszą zwycięzcy, czyli mija się ona z prawdą. Tak samo jej wizerunek mija się z prawdą, bo każdy malarz który nie tak uchwycił jej urodę tracił głowę. Hurrem była wielbiona przez pochlebców, ale naród jej nienawidził, o tym mówią legendy. Mimo ze stawiała studnie, szpital meczet po prostu zapisała się w pamięci poddanych jako zła postać. Dla przykładu powiem o żonie Selima Nurbanu (1525-1583) która była uwielbiana przez poddanych.

filmona81

Istnieje podejrzenie, że Sulejman nie wyjawił zdrady Hurrem z miłości do Mihrimah, która straciłaby życie i jej dzieci jako córka poganki o Selimie nie wspomnę. Ale to Mihrimah pochowano z Sulejmanem a nie Hurrem.

ocenił(a) serial na 8
filmona81

dla mnie nadal to opieranie sie na domniemaniach, podejrzeniach.zadnych faktow niestety. upieram sie i niedowierzam, ze sultan na taką zniewage przmknalby oko

aloiv77

...miał wybór, albo zostawi po sobie wyłącznie śmierć i Cesarstwo bez następcy albo zabierze tajemnicę do grobu. Mnie tez trudno w to uwierzyć, ale chyba jednak jest w tym jakaś dziwna tajemnica, bo potomkowie Sulejmana nie godzą się na badania genetyczne. Selim nie lubił matki i przywrócił dla Mahidevran pensję, matce zdrajcy. Cóż jego mogła obchodzić Mahidevran ?
Trochę to dziwne, serial wzbudził takie a nie inne emocje coraz więcej bogatych arabów sponsoruje nowe badania i stoją w martwym punkcie bo nie ma zgody na badania. Takie zbadanie DNA rozwiałoby wszystkie wątpliwości. Ale być może trzeba by historie pisać od nowa. Nie wiem jak to wyglądałoby prawnie, być może rodzina Sulejmana musiałaby oddać jakieś dobra. A i Turcji też byłoby to nie na rękę , zbyt dużo zarabiają na micie o miłości Sulejmana i Roksolany.
Tak mi się wydaje. Roksolana nie jest bohaterka w Turcji. Mam tam znajomych i oni postrzegają jej postać raczej negatywnie. Jest bohaterką na Ukrainie, ale to już inna para kaloszy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones