PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 532
oceny
7,5 10 1 15532
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Zakładam temat , w którym spróbujemy wyłapać elementy prawdziwe i fikcyjne w serialu Wspaniałe stulecie. Proponuję aby na początku wspólnej analizie (jak to mówią w jedności siła) poddać : postaci, wydarzenia, sytuacje i prawa:)
Zapraszam do dyskusji, mile widziane źródła historyczne :).

filmona81

Mnie np. intryguje fakt, że Hurem została pierwszą żoną Sultana. Valide Sultanum o mało nie zeszła na zawał. Jeśli się nie mylę to Roksolana była czwartą żoną. Jakby ktoś ten fakt rozwinął byłabym wdzięczna.

Charlotte7x7

A i btw. czwartą i ostatnią bo przecież Sultan mógł mieć jedynie cztery żony i tyle konkubin ile zdołał utrzymać.

P.s.
"jedynie" w tym zdaniu brzmi dość dziwnie :p

Charlotte7x7

z tego co sie doczytałam i nie wiem czy to jest to,ale chyba chodzi o to ze Hurem stała sie prawnie jego żoną pierwsza jaką poślubił oficjalnie i była brana tez pod uwage w innych panstwach jako jego zona

malDziony

w dynastii sułtana nie obchodzono zaślubin. Mnie sie wydaje, że po prostu nie było zabawy z okazji zaślubin sułtana z wybranką. Sulejman dla Hurrem to zmienił. ale do przysięgi raczej dochodziło. Sułtan musiał zawrzeć związek, nie tyle przed ludem, co przed bogiem i samym sobą.

filmona81

Hurrem została pierwsza żoną, najważniejszą bo była matką czterech synów ( w serialu do tej pory trzech) jako żona była najważniejsza wśród żon w Haremie. I najbliżej serca władcy.

ocenił(a) serial na 10
malDziony

Była pierwszą żoną ponieważ Sulejman poślubił ją jako SUŁTAN a nie tak jak Mahidevran jako książę i tu jest ta różnica że jest nazywana pierwszą żoną SUŁTANA

Aiva1993

Była Pierwszą i ostatnią żoną Sulejmana jako księcia czy też jako Sułtana. W tamtych czasach żadna z "żon" nie była prawowitą żoną. Sułtanką nazywano każdą która urodziła syna władcy. Dlatego prawie od początku Hur'rem była tak samo ważna jak Mahidevran. Każda z nich była tak na prawdę nałożnicą, niewolnicą. O hierarchii decydowało to, ilu synów urodziła dana kobieta, co można zauważyć w serialu jak i w dokumentach historycznych. Jednak w chwili gdy doszło do oficjalnego ślubu, Hur'rem stała się najważniejszą, pierwsza i jedyną żoną Sułtana. Hur'rem Jako jedyna po ślubie była w innych krajach uznawana oficjalnie jako żona, jedyna prawdziwa Sułtanka, tak jak w Polsce była jedyna królowa. Żadna prócz Hur'rem nie miała zaślubin oficjalnych czy nieoficjalnych. Ciekawostką jest też, że matka Sulejmana również nie była PRAWDZIWĄ żoną Selima groźnego :)

ocenił(a) serial na 10
guziczek123

Hurrem nie byłam żadną żoną księcia czy jak ją poślubiał był księciem ? Nie był już Sułtanem, tak więc Hurrem była pierwszą prawowitą żona SUŁTANA.

Aiva1993

Radzę zagłębic się w histori Osmanskiej i dopiero pociskac takie bzdety

ocenił(a) serial na 10
Sabdra

Radzę Tobie najpierw się zapoznać z historią a dopiero potem się wypowiadać było tak jak napisałam

Aiva1993

Tępa strzało wyjaśnił ci jak było to ty dalej swoje. Taka nierozumna jesteś ?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) serial na 8
Aiva1993

Kobiecie nie wypada tak bluźnić. To niekulturalne i jest wielką ujmą dla twojej klasy. Radzę to przemyśleć.

ocenił(a) serial na 10
ananaa

Jeśli u góry wypowiada się takie debil no to sory poza tym radzę zająć się sobą a nie kimś pomyliłaś fora...

Aiva1993

To pokazałaś tępa strzało swój poziom. Ośmieszyłaś się i jeszcze nie dasz sobie wytłumaczyć. Do tego te obelgi miały nie obrazić ? Tylko się jeszcze bardziej pogrążasz, żałosne.

Co do zajęcia się sobą to rada idealnie odnosi się do ciebie, może nie da rady zmądrzeć w twoim przypadku bo urodziłaś się niezwykle głupia ale na początek zacznijmy od twoich własnych rad - zamknąć mordę i zastanowić się następnym razem jak trochę godności zachować po tym jak nie miało się racji w internecie.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Charlotte7x7

...tak, ale niewiele wiemy o pierwszej żonie sułtana. Nie znamy jej imienia. Wiadomo jedynie, że urodziła syna, który zmarł podczas epidemii ospy w 1521r. serial nie obejmuje jej postaci. Sama ona zmarła rok wcześniej czyli w roku objęcia tronu przez Sulejmana 1520.
...drugą zona była Gulfem Sultan, również urodziła syna, który zmarł podczas epidemii ospy w 1520r. Gulfen utraciła wtedy tytuł Sultan i zastała Gulfem Hatum. Sułtan kazał udusić Gulfem w 1562 r.
...trzecia zona była Mahidevran zwana także Gulbahar. Urodziła Mustafę (1515), Ahmeda (1517) oraz Raziye (1525).
czwarta była Hurrem .Urodziła: Z jej dzieci syn Mehmed zmarł w 1543, Dżihangir zginął na wojnie w Persji w 1553, a Bajazyd został stracony w 1562. Następcą Sulejmana Wspaniałego na tronie Imperium Osmańskiego został w 1566 Selim II, uważany za najmniej zdolnego z rodzeństwa.
Sądzę, że Hurrem była trzecia żona bo po smierci pierwszej żony Mahidevran została pierwszą, Gulfem drugą a Hurrem trzecią. Było wiec miejsce dla czwartej :)

filmona81

syn Gulfem zmarł w 1521 roku

filmona81

wskoczyłam jeszcze raz na wikipedie j.ang i j.niem to sie zgadza ze na dworze osmanskim była 200 letnia tradycja ze sułtan nie bierze zaslubin a Sulejman ja złamał wzioł sobie Hiurem za żone wzgledem nie tylko Boga czy siebie ale i prawnie,na polsiej wikipedi tego tematu niema zbytnio rozwinietego

malDziony

Mahidevran została mu podarowana jako juz żona gdy ta miała 12 lat

malDziony

pomyślałam trochę o tym co kiedyś czytałam w tym temacie i wydaje mi się, że mogę to wytłumaczyć tak :)
Tradycja polegała na tym, że w dynastii osmanów zaczęto 'brać' za żony niewolnice, czyli kobiety zniewolone pochodzące z ziem podpitych przez cesarstwo osmańskie. Nawet jeśli kobieta ta pochodziła z rodziny królewskiej stawała się niewolnicą sułtana, bo była innej wiary i narodowości. Nikt nie pytał się jej o zdanie czy chce być żoną sułtana czy nie. Jeśli sułtan ja wybrał nie miała nic do gadania, bo była zniewolona i była zależna od władcy. Skoro mógł ja wziąć od tak sobie za żonę nie było potrzeby aby sułtan i niewolnica składali sobie przysięgę typu " czy chcesz" bo niewolnica nie mogła nic chcieć, nie mogła mieć własnej woli.

Mahidevran pochodziła z Albanii ( taka wersja jest najbardziej popularna) była więc innej narodowości i wyznania. Została oddana do ożenku dla księcia Sulejmana, czyli Sulejman nie był jeszcze sułtanem. Więc Mahidevran była niewolnicą choć to dziwne, Selima Groźnego (ojca Sulejmana) więc za jego zgodą do zaślubin najpewniej doszło. Tradycja mówiła jasno że tylko sułtan nie brał ślubu, książęta ślub jednak brali.

Jeśli chodzi o Hurrem to sprawa wyglądała tak: Hurrem była niewolnicą i nałożnicą sułtana Suejmana, ale on wyzwolił Hurrem. Można się domyśleć, że takie wyzwolenie zamykało drzwi do zostania żoną sułtana. Gdyż wolna kobieta ma prawo wyrażać własną wolę, a więc może "chcieć", lub nie zostać jego żoną. Dlatego aby Hurrem została żoną Sulejmana ten musiał złamać tradycję i wziąć ślub w obecności świadków lub przedstawicieli,musiał jej ślubować.

filmona81

Nie do końca - Albania w większości była Muzułmańska.Tradycyjne proporcje to 70% muzułmanów, 20% protestantów i 10% katolików. Oczywiście, że książęta brali śluby, tyle że nie z niewolnicami. Przecież Mustafę chcieli żenić z kuzynką Sulejmana. Natomiast niewolnice nie zostawały prawowitymi żonami. Mahidevran mogła zostać podarowana, ale nie znaczy to że była niewolnicą. Mogli podarować ją sułtanowi na żonę jej rodzice w ramach jakichś układów.

ocenił(a) serial na 8
marjo

Albania stała się muzułmańska za panowania Turków - dlatego, że Albańczycy nie byli zbyt świadomi swojej odrębności, nie mieli zbyt dobrze rozwiniętej kultury, ani w ogóle, od czego trzeba zacząć, poczucia narodowości. To z kolei sprawiało, że byli podatni na wpływy obce - stąd w czasach ottomańskich przytłaczająca większość Albańczyków nawróciła się na islam. Jednak w czasach Mahidevran prawdopodobnie większość z nich była jeszcze chrześcijanami.

hadrianusfrigidus

Turcy zajęli Albanię już w roku 1435, czyli jakieś 100 lat przed wydarzeniami "WS"

ocenił(a) serial na 8
marjo

Sto lat to trochę mało czasu na zmianę struktury wyznaniowej społeczeństwa ;)

hadrianusfrigidus

Żartujesz??? Przez cztery pięć pokoleń? Zresztą Mahidevran była z całą pewnością muzułmanką, bo nawet możni z grupy wspierającej Mustafę w walce o tron mówili że musi być sułtanem bo jest czystym muzułmaninem

filmona81

Wyzwolenie Hurrem nie zamykało drzwi do małżeństwa tylko do alkowy!!!! Ludzie co za bzdury tu wypisujecie...

malDziony

Sułtan mógł brać ślub ale w tradycji chodziło oto że nie mógł obchodzić swoich zaślubin. Przy ślubie z Hurrem złamał tą tradycję.

ocenił(a) serial na 10
filmona81

Hurrem była pierwszą żoną.... Prawowitą

ocenił(a) serial na 8
filmona81

Hurrem urodziła jeszcze Abdullaha, który zmarł w dzieciństwie.

Charlotte7x7

Poprawka. Koran mówi o pięciu żonach, lub o wielu żonach, zależy jakie źródło przytoczymy. Sulejman mógł mieć pięć żon. Niemniej różnie sprawa się ma z muzułmanami innych odłamów. Fragment mówiący, że "mężczyzna musi zapewnić byt taki sam pierwszej co i drugiej i trzeciej i czwartej i piątej żonie żeby żadna nie była pokrzywdzona ..." przez wielu interpretowany jest jako po prostu przykład równouprawnienia wśród żon nie jako przepis na to, że ma tych żon być pięć bo pięć wymieniono. Niemniej fundamentaliści pojmują ten fragment dosłownie i nakazują muzułmanom mieć właśnie do pięciu żon. Sprawa przypomina nieco kwestię sporu o pochodzenie ducha świętego u chrześcijan. Rzym twierdzi że pochodzi on od ojca i syna natomiast Moskwa że tylko od ojca. Tyle tematem przydługiego wyjaśnienia.

SirDrX

hhmmm, Koran mowi o 4 zonach tylko

Charlotte7x7

Głupoty tu piszą .Mógł mieć 4nałożnice które wydadzą na świat potomstwo i tyle niewolnic ile był w stanie utrzymać, ale one były sługami. Hurrem dostała wolność od Sulejmana i podstępem doprowadziła do ślubu ,który był zaprzeczeniem Osmanskiej tradycji -żaden poprzednik nie zrobił nic podobnego. Dla tego sultanka matka kipiala ze złości.

ocenił(a) serial na 8
Sabdra

Głupoty to ty piszesz i widać że na podstawie serialu, bowiem nie zostało nigdy udowodnione, że Hurrem faktycznie poślubiła Sulejmana.

Charlotte7x7

Hurrem faktycznie została żona Sulejmana. Różnica polega na tym, że w serialu bierze z nim ślub podczas zakończenia uroczystości obrzezania książąt Mustafy i Mehmeda. W rzeczywistości zaślubiny były zorganizowane bardzo hucznie i z przepychem , ślub odbył się dopiero po śmierci matki Sułtana Aiszy Hafsy Valide Sultan (1534r.) Matka nie dopuściłaby do zaślubin z nałożnicą. Sułtan nie mógłby sprzeciwić się matce.

filmona81

tak to jest prawda ze poslubił ja dopiero po smierci matki i ponoć po ślubie w sypialni sułtana królowała tylko ona :) a w serialu nie wiadomo

filmona81

A to szkoda, że w serialu zrobili inaczej... "Matka nie dopuściłaby do zaślubin z nałożnicą. Sułtan nie mógłby sprzeciwić się matce"- to by dodało pikanterii do fabuły. Poczekaliby ze ślubem o kilka...dziesiąt(?) odcinków i by pięknie uwieńczyli śmierć Sułtanki Matki, hahaha. Zauważyłam, że w pewne fakty są właśnie zmieniane wręcz nieco na niekorzyść dla serialu.

ocenił(a) serial na 10
Charlotte7x7

Tak Hurrem była 4 żoną Sulejmana ale pierwszą oficjalną z tego co mi wiadomo.

Charlotte7x7

Mahidewran wygnał dwie zmarły a dwie zostały zamordowane a Hurrem została prawowitą żoną.

ocenił(a) serial na 9
Charlotte7x7

Według mnie Hurrem jest najważniejszą żoną, ponieważ jest wolna. Sułtan wyzwolił Hurrem, a później się z nią ożenił, więc teoretycznie i praktycznie Hurrem nie jest niewolnicą. Gulfem i Mahidevran są niewolnicami. Hurrem jest więc "wyższa" w randze, gdyż jest ona wolną kobietą.
I wyższa jest też z powodu książąt - urodziła w serialu czterech synów, jednak historycznie pięciu (Abdullah zmarł w 1526r. mając 3 lata, więc nie jest ukazany w serialu). Gulfem urodziła syna Murada, jednak zmarł on w wieku 2 lat w 1521r., więc Gulfem spadła z rangi sułtanki na Gulfem Hatun, jest tak jak Hurrem zanim została żoną sułtana. Mahidevran ma syna Mustafę, więc nadal jest sułtanką - po śmierci Mustafy sułtan wyrzuci ją z pałacu.
Klaudia - z tobą się nie zgodzę. Pierwsza żona sułtana zmarła prawdopodobnie z powodu choroby, więc Gulfem "awansowała" na pierwszą żonę, Mahidevran na drugą, a Hurrem na trzecią. Hurrem zmarła w 1558r., a Gulfem w 1562r., więc niemożliwe jest, aby Hurrem była pierwszą żoną, bo żyła krócej niż Gulfem.

ocenił(a) serial na 10
Charlotte7x7

Pierwszą żoną Sulejmana i w rzeczywistości i w filmie była Mahidevran. -,-

angelika11455

Pierwszą żoną Suleymana była Fülane Hatun którą poślubił będąc w Kefie, kolejną była Gulfem, następnie albanka Gülbahar vel Mahidevran a ostatnią i najważniejszą Haseki była Hurrem....

ocenił(a) serial na 7
Charlotte7x7

W serialu jest 3 zona bo pierwsza byla nieznana

Charlotte7x7

W jednym z pierwszych odcinków była przedstawiona rozmowa między nowymi dziewczętami (była wśród nich Aleksandra później Hürrem) przywiezionymi do seraju, a tymi które były tam już kilka lat. Odbyła się ona na jednej z zabaw:
-Kto to jest?
-Gulfem. Pierwsza żona sułtana.
-To sułtan może mieć wiele żon?
-Tak. Najwięcej cztery.
(Wchodzi Machidewran z matką sułtana)
-A one kim są?
-Ta po prawo to matka sułtana. A ta po lewo jego druga żona Machidewran. Gulfem nie mogła dać sułtanowi dzieci, a Machidewran dała mu syna. Jest najważniejszą z sułtańskich kobiet.

Potem sułtan ożenił się z Hürrem. Czyli była jego czwartą żoną.

Charlotte7x7

Była pierwszą żoną sułtana, ponieważ poślubiła go jako ostatnia. Na początku serialu Mahidevran była pierwszą żoną bo to ona jako ostatnia była jego żoną. Później pojawiła się Hürrem i po ślubie straciła tytuł prawowitej żony sułtana.

filmona81

W serialu pominięto Abdullaha syna hurrem, który zmarł w wieku 3 lat i córkę Mahidevran Raziye

rafal4792

tak Abdullah zmarł w wieku 3 lat i był synem Hurrem
Raziye była córką Mahidevran.

filmona81

Cześć, Wam wszystkim :).

Czytam forum i nasuwa i się pytanie co z dziećmi Mahidevran? Mustafa jest pokazany w serialu ( w rzeczywistości Hurrem uknuła spisek żeby sułtan go stracił) ale nie ma innych dzieci - było tylko jej poronienie.

Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 9
angelika_walenciak

Myślę, że w serialu pokazali tylko Mustafe żeby jeszcze bardziej udramatyzować los Mahidevran. Coś w stylu, że nie dość iż utraciła miłość sułtana to jeszcze później straciła jedynego syna. Jakby miała więcej dzieci to mogłaby jakoś bardziej pozbierać się po śmieci Mustafy a tak to mogła rozpaczać do woli bo nie miała już nikogo tak naprawdę. .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones