Recenzje

Rocznik '82. Urodzony w Grudziądzu. Nie odnalazł się jako elektronik, zagubił jako filmoznawca (poznański UAM). Jako wolny strzelec współpracuje lub współpracował z różnymi redakcjami, z czego najtrwalsze okazały się związki z papierowym "Filmem", internetowymi Filmwebem i Dwutygodnikiem oraz telewizyjnym Ale Kino+. Od filmu woli chyba jednak muzykę. Lubi też martwych pisarzy, komiksy Marvela z lat 80., gry wideo z lat 90. i od kilku lat z powodzeniem poszukuje pretekstów, by nazywać to wszystko pracą. Bez powodzenia próbuje z tym zerwać.
 • Koniec lata (recenzja filmu Pożegnanie)
  Pożegnanie

  Koniec lata

  W najlepszych momentach film przywołuje nieco nastrój "Królów lata", tyle że w przeciwieństwie do przeboju amerykańskiego kina niezależnego bohaterowie "Pożegnania" są wyprani z codzienności, nie...)
  Darek Arest
 • Gierka o tron (recenzja filmu Wszystkowidząca)
  Wszystkowidząca

  Gierka o tron

  Wizualnie film ląduje w sąsiednich do "Gry o tron" rejestrach, bo twórcy celują w podobny efekt i korzystają z podobnych środków – rozsądnie dawkują efekty specjalne, wspomagają się gdzie mogą...)
  Darek Arest
 • Orgia w mono (recenzja filmu Jak urządzić orgię w małym mieście)
  Jak urządzić orgię w małym mieście

  Orgia w mono

  Seksualne umiarkowanie nie jest tu przedstawione jako wybór związany z moralnością czy ograniczonym apetytem seksualnym, ale jest niemal jednoznaczne z brakiem życiowej odwagi. Na filmowej prowincji...)
  Darek Arest
 • Na Zachodzie sporo zmian (recenzja filmu Bone Tomahawk)
  Bone Tomahawk

  Na Zachodzie sporo zmian

  Mamy tu dwa rodzaje sytuacji: krwawy horror i duszny dramat rozgrywający się między czterema mężczyznami skazanymi na swoją obecność i otoczonymi przez dziką pustkę. Ranny kowboj szybko staje się...)
  Darek Arest
 • Lata 90. Reaktywacja (recenzja filmu Dope)
  Dope

  Lata 90. Reaktywacja

  "Dope" sprawdza się jako niezobowiązujące kino kumpelskie, wizualna recenzja minionej epoki i rodzącej się za nią nostalgii, ale jako opowieść o poszukiwaniu własnego głosu i przekraczaniu społecznych...)
  Darek Arest
 • Doświadczenie tromatyczne (recenzja filmu Dyke Hard)
  Dyke Hard

  Doświadczenie tromatyczne

  To mokry sen pracownika wypożyczalni kaset wideo, w którym Robocop jednoczy siły z drużyną zapaśniczek na wrotkach, by w finale zatańczyć z Johnem Travoltą. Wszystko polane gęstym sosem pachnącym...)
  Darek Arest
 • Mommy Games (recenzja filmu Widzę, widzę)
  Widzę, widzę

  Mommy Games

  "Widzę, widzę" wsadza widza w buty dziecka, dla którego nagła zmiana w otoczeniu i zachwianie wiary w rodzica może być tożsame z zawaleniem całego świata. Trafiamy do koszmaru sennego, tym bardziej...)
  Darek Arest
 • Ofiary i bohaterowie (recenzja filmu Labirynt kłamstw)
  Labirynt kłamstw

  Ofiary i bohaterowie

  To taki rodzaj filmu, w którym wszystko jest, jak należy: wątki są posegregowane, życie zawodowe pokazywane jest naprzemiennie z prywatnym, każdy problem, instytucja i światopogląd jest reprezentowany...)
  Darek Arest
 • Był jasny, pogodny dzień (recenzja filmu Fistaszki - wersja kinowa)
  Fistaszki - wersja kinowa

  Był jasny, pogodny dzień

  O dziwo, okazuje się, że nawet jeśli obciąć "Fistaszkom"oryginalną formę plastyczną i narracyjną to wciąż zostaje sporo: mistrzowskie portrety typów ludzkich, iskrzące relacje bohaterów, rozkosznie...)
  Darek Arest
 • Whitey on the moon (recenzja filmu Jesteśmy waszymi przyjaciółmi)
  Jesteśmy waszymi przyjaciółmi

  Whitey on the moon

  Wszyscy chętnie rozmawiają z dokumentalistą, rozgrabiając radośnie przestrzeń, którą mogłyby wypełnić opowieści miejscowych. Sauper oddaje im głos, ale najważniejszą częścią tych komunikatów jest to,...)
  Darek Arest
 • Nie taki Zachód dziki (recenzja filmu Slow West)
  Slow West

  Nie taki Zachód dziki

  Reżysera i scenarzystę Johna Macleana nie interesuje realizm, dlatego sięga po estetykę zbliżoną do tego, co charakteryzuje kino Wesa Andersona. To odpowiednik komiksowej ligne claire – stylu, w...)
  Darek Arest
 • Klient nasz wróg (recenzja filmu Parking)
  Parking

  Klient nasz wróg

  Z filmem Bence'a Miklauziča nie ma żartów. Akcentów humorystycznych jest tu ledwie garstka i raczej nie dotyczą one głównego konfliktu. Wierzcie bądź nie, ale przez większość półtoragodzinnego seansu...)
  Darek Arest

Darek Arest dla fwm Filmweb magazyn

0525044c46eb8916c1c0503e1e98294b