Recenzje

Rocznik '85, absolwent filmoznawstwa UAM. Dziennikarz portalu Filmweb. Publikował m.in. w portalach Dwutygodnik.com, E-Splot.pl i Esensja.pl oraz w "Take Me", "Images" i "Pro Arte". Współorganizował trzy edycje Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves. Pisuje nie tylko o filmie, ale również o komiksie.
 • Wakacje z deprechami (recenzja filmu Tarapaty)
  Tarapaty

  Wakacje z deprechami

  Oto ironia filmu: tak zapamiętale odmalowuje on życiowego pecha Julki, że nawet kolejne wesołe perypetie nie są w stanie zatrzeć "złego" wrażenia. Opowieść dla dzieci powinna przede wszystkim dawać...)
  Jakub Popielecki
 • One story, love story (recenzja filmu Tanna)
  Tanna

  One story, love story

  Reżyserski duet snuje tę historię w tonie antropologicznej baśni, stawiając na stylistyczną prostotę. Nie zawsze jednak szlachetną. Miejscami razi zgrzebny montaż ujęcie/przeciwujęcie, który...)
  Jakub Popielecki
 • Ryzykowny interes (recenzja filmu Barry Seal: Król przemytu)
  Barry Seal: Król przemytu

  Ryzykowny interes

  Ramę narracyjną filmu tworzy spowiedź Barry'ego, jaką ten nagrywa w pokojach hotelowych na kamerze wideo. Poetyka VHS przenika do pozostałych scen: Liman lubi ostre cięcia montażowe i jaskrawy, niemal...)
  Jakub Popielecki
 • Kapitan matematyka (recenzja filmu Obdarowani)
  Obdarowani

  Kapitan matematyka

  Webb w pewnym sensie wciąż bada związek między wielką mocą i wielką odpowiedzialnością, a Evans po raz kolejny wciela się w sympatycznego faceta, który walczy o to, w co wierzy. Jest też rodzinna...)
  Jakub Popielecki
 • Dom zły (recenzja filmu Dom wygranych)
  Dom wygranych

  Dom zły

  Jak na film w ludzkiej skali, zrodzony z empatycznego instynktu, "Dom wygranych" razi swoją emocjonalną pustką. Zamiast postaci widzimy komików, próbujących pozszywać swoje charaktery z kilku...)
  Jakub Popielecki
 • Koreawood (recenzja filmu Gra cieni)
  Gra cieni

  Koreawood

  "Gra cieni" pozostaje filmem zimnym, wystudiowanym. Wcielający się w rozdartego oficera Kang-ho Song skrywa pokłady głębokiego hamletyzowania pod kamienną twarzą szpiega, który gra do kilku bramek na...)
  Jakub Popielecki
 • Le Big Mac (recenzja filmu Valerian i Miasto Tysiąca Planet)
  Valerian i Miasto Tysiąca Planet

  Le Big Mac

  "Valerian" przynosi powrót do tej kosmicznej i kosmopolitycznej estetyki rodem z "Piątego elementu". Ale dźwiga też bagaż doświadczeń ostatnich 20 lat. Efekt? Beztroski, kolorowy blockbuster, tyle że...)
  Jakub Popielecki
 • Średnia stopa (recenzja filmu Mała Wielka Stopa)
  Mała Wielka Stopa

  Średnia stopa

  W filmie roi się od kolorowych zwierzęcych postaci skrojonych idealnie pod młodych widzów. Miejscami razi nieco komediowa łatwizna (...). Dorosłego widza może też zawieść absolutna przewidywalność...)
  Jakub Popielecki
 • Machina wojenna (recenzja filmu Dunkierka)
  Dunkierka

  Machina wojenna

  Nolan nakręcił – jak na blockbusterowe standardy – film w zasadzie awangardowy, wykoncypowany. A i tak potrafił poruszyć emocjonalną strunę. "Dunkierka" nie tylko przykuwa do fotela, ale prowokuje do...)
  Jakub Popielecki
 • Waga zwycięstwa (recenzja filmu Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia)
  Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego...

  Waga zwycięstwa

  "Najszczęśliwszy dzień jego życia" stanowi filmowy wehikuł czasu: cofa nas do innego kina, innej mentalności. Czarno-biała, paradokumentalna faktura taśmy 16 mm z grubym ziarnem i dużym kontrastem nie...)
  Jakub Popielecki
 • Dri Dri Drive (recenzja filmu Baby Driver)
  Baby Driver

  Dri Dri Drive

  Edgar Wright po raz kolejny bierze bohatera i filtruje cały film przez jego osobę, jego fascynacje, jego fetysze. Serwuje nam kino pozwalające zanurzyć się w cudzym punkcie widzenia; przepisuje...)
  Jakub Popielecki
 • Ocean's 80 (recenzja filmu W starym, dobrym stylu)
  W starym, dobrym stylu

  Ocean's 80

  Sednem "W starym, dobrym stylu" jest widzowska wygoda i frajda. Frajda przebywania w towarzystwie aktorów, którzy mimo ósmego krzyżyka na karku – a może właśnie dzięki niemu –czują się w swoich...)
  Jakub Popielecki

Jakub Popielecki dla fwm Filmweb magazyn

Zobacz Magazyn
0525044c46eb8916c1c0503e1e98294b