Recenzje

Urodzony i wychowany w Radomiu. Skończył psychologię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Dawniej fan black metalu, niedoszły psychoterapeuta, leczył się z depresji filmami Lyncha, von Triera i Herzoga. W 2013 roku zajął I miejsce w konkursie "Powiększenie" Filmwebu, rok później wyróżniony w konkursie im. K. Mętraka. Pracuje w redakcji newsowej, a jako wolny strzelec pisze o kinie to tu, to tam. Najbardziej lubi jednak współpracować z Filmwebem.
 • Ekstremiści (recenzja filmu Biegacze)
  Biegacze

  Ekstremiści

  "Biegacze" mają klasyczną, dokumentalną strukturę: równolegle śledzimy przygotowania do ultramaratonu, słuchamy "gadających głów" – głównie opowieści o filozofii życiowej i motywacjach bohaterów – i w...)
  Marcin Stachowicz
 • Nikt nie patrzy

  Niewidzialny

  Reżyserka Julia Solomonoff nieźle chwyta uwikłanie amerykańskiej kultury – obecne wbrew pozorom również w demokratycznym nowojorskim tyglu – w uprzedzenia rasowe, etniczne i płciowe. Dzięki temu jej...)
  Marcin Stachowicz
 • Wyznanie

  Wiejskie ikony

  Zaczyna się jak typowy Bromski: wieś sielska i anielska, we wsi poczciwy lud, malownicza cerkiew i rytm dnia wyznaczany biciem dzwonów. Słowem – chrupiący, romantyczny Wschód, gdzie zamiast smartfona...)
  Marcin Stachowicz
 • Miasto duchów

  Kruche życia

  To, w jaki sposób RBSS demistyfikuje propagandę i ujawnia jej zbrodnicze, dziecięce rozpasanie, jest uderzające i pozwala, przynajmniej na te parę chwil, uwierzyć w polityczną moc internetu i...)
  Marcin Stachowicz
 • 'Allo, czy tu wojna? (recenzja filmu Ciao Italia!)
  Ciao Italia!

  'Allo, czy tu wojna?

  Pierwsze skrzypce grają perypetie Arturo, Włocha z Nowego Jorku, który zakochuje się w dziewczynie przyrzeczonej członkowi mafii. Znając bzika mafiozów na punkcie tradycji i honoru, bohater zaciąga...)
  Marcin Stachowicz
 • Mikrohistoria (recenzja filmu Photon)
  Photon

  Mikrohistoria

  U Leto najważniejsze jest to, żeby niewidzialnemu dać widzialną formę, zachować zgodność z prawami nauki, ale jednocześnie pozwolić działać wyobraźni. Obrazy to prawdziwe clou "Photonu" – gdyby...)
  Marcin Stachowicz
 • Nie ma światła w tunelu (recenzja filmu Linia życia)
  Linia życia

  Nie ma światła w tunelu

  Oryginał jechał na fali ówczesnej fascynacji śmiercią kliniczną, ale szybko tę pseudonaukę rozbrajał i zamieniał w teatr grozy rodem ze "Strefy mroku". Z kolei nowa wersja ujmuje i temat, i własną...)
  Marcin Stachowicz
 • Czekając na Golgotę (recenzja filmu 2 noce do rana)
  2 noce do rana

  Czekając na Golgotę

  Problem rysuje się więc sam: żeby zrobić dobry film, który w 70-80 procentach składa się z dialogów, trzeba mieć nie tyle fach w oku, co ucho czułe na żywą mowę. Kuparinen nie posiada ani jednego, ani...)
  Marcin Stachowicz
 • Nigdy nie bij w króla (recenzja filmu Nie ma tego złego...)
  Nie ma tego złego...

  Nigdy nie bij w króla

  Jeśli schematy komedii romantycznej są tutaj zwyczajnie prostackie i nudzą po kilkunastu minutach, to beka z francuskich mieszczan wprawiła mnie w niejakie osłupienie. Klisze la petit...)
  Marcin Stachowicz
 • Zasada przyjemności (recenzja filmu Dwie kobiety)
  Dwie kobiety

  Zasada przyjemności

  Na pierwszy plan wysuwa się za to idea wiecznego powrotu: mamy znajomą historię, znajome relacje, przeciętne emocje i empikową filozofię – nie taką z najbardziej eksponowanych półek na parterze, ale z...)
  Marcin Stachowicz
 • Pocztówka z Imperium (recenzja filmu Paryż może poczekać)
  Paryż może poczekać

  Pocztówka z Imperium

  Eleanor Coppola – żona Francisa i matka Sofii – dała światu pocztówkę idealną: francuska kuchnia, obyczaj, historia, sztuka ściśnięte w zgrabną kompozycję i pokolorowane pastelami. Wiemy przecież, że...)
  Marcin Stachowicz
 • Strzeż się tych miejsc? (recenzja filmu Darkland)
  Darkland

  Strzeż się tych miejsc?

  W warstwie społecznej dominuje szarość, migranci raz integrują się lepiej, raz gorzej, państwo niczego się nie boi i przed niczym nie kapituluje, ma po prostu wykluczonych w głębokim poważaniu. Czerń...)
  Marcin Stachowicz

Marcin Stachowicz dla fwm Filmweb magazyn

0525044c46eb8916c1c0503e1e98294b