Recenzje

Filmoznawca, politolog, eseista. Pisze o filmie, sztukach wizualnych, literaturze, komentuje polityczną bieżączkę. Członek zespołu Krytyki Politycznej. Współautor i redaktor wielu książek filmowych, ostatnio (razem z Łukaszem Rondudą) "Kino-sztuka. Zwrot kinematograficzny w polskiej sztuce współczesnej".
 • Wino ze średniej półki (recenzja filmu Nasz najlepszy rok)
  Nasz najlepszy rok

  Wino ze średniej półki

  Klapisch łączy subtelną psychologiczną narrację, pokazującą rodzinne tarcia i momenty bliskości z farsowymi, nastawionymi na mniej wyrobionego widza fragmentami. Humor nie zawsze jest tu najwyższej...)
  Jakub Majmurek
 • Bilans kwartalny w tropikach (recenzja filmu Jestem Rosa)
  Jestem Rosa

  Bilans kwartalny w tropikach

  Brazylijskie kino na polskich ekranach stoi w tym roku kobiecymi bohaterkami. Po Clarze z wyśmienitego "Aquariusa" kolejną jest Rosa. Z Clarą łączy ją niezależność, siła i klasa społeczna. Dzieli wiek...)
  Jakub Majmurek
 • Czy artysta powinien bać się szczęścia? (recenzja filmu Przeżyć: metoda Houellebecqa)
  Przeżyć: metoda Houellebecqa

  Czy artysta powinien bać się...

  W eseju, jaki stał się podstawą dla filmu, Houellebecq radzi każdemu aspirującemu poecie: "nie obawiaj się szczęścia, ono nie istnieje". Co jednak, gdy artysta spotka na swojej drodze szczęście? Albo...)
  Jakub Majmurek
 • Serpico z bułgarskiego PKP (recenzja filmu Sława)
  Sława

  Serpico z bułgarskiego PKP

  "Proletariackie kino z Bułgarii o zmaganiach kolejarza ze skorumpowanym ministerstwem transportu" – taki opis filmu nie brzmi jak przepis na hit na lato. Jednak kreacje aktorów, humor i głęboka...)
  Jakub Majmurek
 • O Bałkanach bez klisz (recenzja filmu Enklawa)
  Enklawa

  O Bałkanach bez klisz

  "Enklawa" to druga pełnometrażowa fabuła uznanego serbskiego dokumentalisty, Gorana Radovanovica – znanego z serii ostro polemicznych dokumentów z lat 90., atakujących propagandę i nacjonalistyczną...)
  Jakub Majmurek
 • Mądrość optymizmu (recenzja filmu Gleason)
  Gleason

  Mądrość optymizmu

  Tweel kręci uczciwy, a jednocześnie lojalny wobec swoich bohaterów dokument. Pokazuje autentyczne problemy, jakimi choroba obarcza Steve'a, Michel i ich bliskich. Widzimy klęski w terapii Steve'a,...)
  Jakub Majmurek
 • Ostatnia rodzina w kostiumie (recenzja filmu Historia pewnego życia)
  Historia pewnego życia

  Ostatnia rodzina w kostiumie

  Brizé tworzy bardzo subtelny portret zmierzającego do klęski i rozczarowania życia kobiety. Pomaga mu w tym świetny casting, złożony z dalekich od warunków gwiazd filmowych, dyskretnie...)
  Jakub Majmurek
 • Nie moja bajka (recenzja filmu Mój anioł)
  Mój anioł

  Nie moja bajka

  Przedstawiona historia zainscenizowana jest w bardzo wymyślny sposób. Większość ujęć kręcona jest z punktu widzenia Anioła. Kadry zanurzone są w miękkim, łagodnym świetle. Patrzymy na świat oczami...)
  Jakub Majmurek
 • Troll z Pismem Świętym (recenzja filmu Uczeń)
  Uczeń

  Troll z Pismem Świętym

  Jednocześnie wydaje się, że Serebrennikov nie do końca rozpoznaje czysto rosyjski potencjał swojego filmu, zbyt blisko trzyma się tekstu von Mayenburga. Ten w wielu miejscach należałoby przyciąć. Rytm...)
  Jakub Majmurek
 • Ładne obrazki nie wystarczą (recenzja filmu Szatan kazał tańczyć)
  Szatan kazał tańczyć

  Ładne obrazki nie wystarczą

  Filmowy kadr przypomina formatem zdjęcia z Instagrama albo nagranie z komórki. Rosłaniec nakręciła film dla pokolenia Snapchata, dla świata natychmiastowej produkcji i konsumpcji wizualnej. Gdzie...)
  Jakub Majmurek
 • Traumy i banały (recenzja filmu Mały Jakub)
  Mały Jakub

  Traumy i banały

  Film Bielińskiego dotyka traum swojego bohatera, rezonując emocjonalnie z widzami. Ale w zbyt wielu momentach oferuje banał i błędne artystyczne wybory. )
  Jakub Majmurek
 • Szkoda, że bez sensu (recenzja filmu Piekło)
  Piekło

  Szkoda, że bez sensu

  Doceniam ciekawy filmowy obraz Wiednia, robotę operatora i aktorów z Schurawlow na czele. Sympatyzuję z tym, jak film porusza trudne polityczne i społeczne kwestie w gatunkowej formule, z jego...)
  Jakub Majmurek

Jakub Majmurek dla fwm Filmweb magazyn

0525044c46eb8916c1c0503e1e98294b