PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 544
oceny
7,5 10 1 15544
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Zakładam temat , w którym spróbujemy wyłapać elementy prawdziwe i fikcyjne w serialu Wspaniałe stulecie. Proponuję aby na początku wspólnej analizie (jak to mówią w jedności siła) poddać : postaci, wydarzenia, sytuacje i prawa:)
Zapraszam do dyskusji, mile widziane źródła historyczne :).

aloiv77

no tak, a oni (ci wenecjanie) też mieli wiedzę z trzeciej ręki, bo, jak w wywiadzie twierdzi profesor, nie mieli przecież wstępu do haremu.

fanka2772

Tez lubię czytać Twoje komentarze :))

Jeśli chodzi o Hurrem cóż...Nie lubię też Carycy Katarzyny i Marii Antoniny i" Kostki Cukru" wręcz nienawidzę.
Fajne jest to że każdy może sam decydować o tym, czy lubi taką postać, czy nie. Ja nie lubię postaci Hurrem, bo zbyt dużo łez wywołała, a ja staram się żyć tak aby nikt nigdy przeze mnie nie płakał. Jednak najbardziej nie trawię sułtanki za to, że wszystko zło jakie uczyniła, powstało w imię miłości, a ja jestem romantyczką i tak jak pisałam wcześniej, uważam, że miłość splamiona krwią, miłością być przestaje.
Wystarczy mi to, że maczała palce przy uśmierceniu Mustafy i jego syna. Znęcała się nad Mahidevran, nawet jak wygrała odwiedzała Mahi żeby zobaczyć w jak dużej żyje nędzy, skazana na banicję. To są fakty dla mnie wystarczające. Można walczyć, takie czasy, ale gdzie szacunek kobiety do kobiety, matki do matki...mogła dać jej spokój i tylko tyle...

filmona81

Ejże, filmona, niepoprawna romantyczko, czy aby przypadkiem nie jesteś kolejnym wcieleniem Mahidevran, bo tak piszesz o Hurrem, jakbyś znała ją osobiście i była naocznym świadkiem jej wybryków? :-))

Szkoda, że tak mało wiadomo o Gulfem. To dla mnie najtragiczniejsza postać. W sumie ona jedna utraciła naprawdę wszystko. Została z niczym.


A teraz znowu z innej beczki. Czy żony (niepoślubione) sułtanów (te w stylu Valide i Mahi - nie niewolnice) mogły spotykać się ze swoją rodziną (rodzicami, rodzeństwem) ? Czy mogły pojechać do nich z wizytą lub gościć ich w swoim pałacu?

fanka2772

Nie , nie jestem jej wcieleniem, mam zdecydowanie inny charakter :) ale jest taka pewna zasada mówiąca o tym, że nie kopie się leżącego...:)

I Gulfen i Mahidevran zostały z niczym.

Nie jest znane w 100% pochodzenie Valide i Mahidevran.
Mahidevran była oddana do ożenku dla Księcia Sulejmana a pochodziła z Albanii ( ponoć z rodziny szlacheckiej). skoro była oddana, to była niewolnicą, zgodnie z prawem wolność mogła odzyskać dopiero po śmierci Sulejmana, chyba straciła wraz z wyrokiem Mustafy prawo do wolności. Dopiero Selim odwołał jej wygnanie, bo inaczej nie mógł by przywrócić jej pensji sułtanki.
Każdą żonę sułtana, za jego zgodą mogła odwiedzić najbliższa rodzina, jednak w sytuacjach kryzysowych lub uroczystych częściej to miało miejsce, ale część męska nie mogła mieszkać w Haremie. Domyślam się, że raczej odwiedzano żony przy łaskach sułtana, te odsunięte nawet nie prosiły o taką zgodę.
Valide uzyskała wolność wraz ze śmiercią Selima Groźnego. Mogła zapraszać rodzinę nawet bez zgody sułtana, wystarczało poinformować syna.
Sułtanka żona jednak sama nie mogła pojechać do rodziny, Albania, Afryka, Krym, było to zbyt niebezpieczne. Sułtanki żyły tylko w na terenie posiadłości sułtana w obrębie strzeżonych prowincji. Do prowincji jeździły tylko za zgoda sułtana.
Valide mogła, ale ryzykiem było zostawiać Harem na dłużej i taka podróż zwyczajnie niosła za sobą zbyt duże ryzyko porwania, a nawet śmierci. Wszędzie trwały najazdy i walki.

filmona81

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, tak właśnie myślałam (tzn. w kwestii sułtanek) :-)

fanka2772

Ciekawostka dla Ciebie :)
"Sulejman II gdy urzędnicy z seraju przyszli oznajmić mu, że ma objąć tron, miał
ponoć zanosząc się łkaniem powiedzieć: „Jeśli zasądzono śmierć moją, powiedzcie,
że tak jest. Pozwólcie mi zmówić modlitwę, a potem czyńcie swoją powinność. Od
dzieciństwa przecierpiałem w więzieniu 40 lat. Lepiej umrzeć natychmiast, niż
umierać po trochu każdego dnia. Jakąż trwogę gotowi jesteśmy znieść dla kolejnego
oddechu”

W serialu jest inaczej, ciekawe dlaczego nawet to zostało zmienione? Taki początek wydaje się ciekawszy. Przywołuje trwogę od pierwszej sceny.
.

filmona81

...a, dziękuję, faktycznie...

Powtórzę tu pytanie z innego wątku, bo tam jest zbyt gorąca, serialowa atmosfera.
Czy, gdyby Nigar (a dokładnie jej haremowa odpowiedniczka, żeby odejść od postaci serialowej) nie była zakochana, to czy mogłaby odmówić Wielkiemu Wezyrowi, gdyby ten nabrał ochoty na nią?

i jeszcze jedno. Wyobrażałam sobie harem, jako skupisko kobiet sułtana, w sumie młodych skoro po 30 szły w odstawkę, pośród nich, myślałam że są takie "funkcyjne" tzn. wazniejsze, mające jakieś zadania, ale one również stają w rządku do wyboru na noc do alkowy.
To kim była Nigar (osoba z jej stanowiskiem). Przecież była młoda, dlaczego nie stawała do "wyborów". Czy jednak, czysto teoretycznie, mógł sułtan zechcieć spędzić z nią noc?
Rozumiem funkcję Daye, ale czy służące sułtanek,lub inne, młode haremowe pomagierki, nie mogły być zapraszane do alkowy (hmmm....służąca Mahidevran na przykład :-)) ?
Jak zrozumiałam, tylko niemuzułmanki porywano, ale przecież w haremie były też nie tylko te porwane i wszystkie trafiając tam automatycznie stawały się niewolnicami sułtana, tak?
To czy romans Nigar i Ibrahima nie był większym nieposłuszeństwem jednak wobec sułtana niż jego siostry?

Tak teraz mi się nasunęło...jak rozumiem, Nigar w dniu slubu stała się wolną kobietą (na ile jest wolna żona w islamie, bo nie wiem? - tak przy okazji), no ale ten mąż chwilę później się z nią rozwiódł (bez konsumpcji-nie wiem czy tam to ważne). I co wtedy z taką kobietą? Zostawała wolnym , samodzielnym człowiekiem? Jak mogła funkcjonować w tamtejszej rzeczywistości?

Trochę namotałam. W sumie chodzi jeszcze raz o strukturę organizacyjną haremu z rozwinięciem ;-)

fanka2772

Witam :)
Oczywiście, że mogła mu odmówić, ona nie była jego niewolnicą lecz sułtana. Wielki Wezyr, tym bardziej, ze zostawali nimi często niewolnicy, tak samo jak każdy podlegał prawu. Prawu podlegał sułtan nawet on nie był bezkarny i mógł zostać odwołany. To nie było tak, ze osoba na stanowisku mogła krzywdzić kogo chciała. Niewolnice były bez praw, ale pod ochroną Haremu za gwałt niewolnicy groziła śmierć. Jeśli niewolnica, służąca miała dowody, świadka, oprawce zwykle spotykała kara. Tyle o prawie.
Wolnej kobiety tym bardziej nie wolno było krzywdzić. O takiej krzywdzie decydował sędzia.
Każda niewolnica, która była dziewicą w Haremie mogła zostać zawołana do alkowy. Niewolnice były własnością sułtana. W serialu jest przykład Sadyki,która najpierw jest służąca Valide, a potem Hatice i sułtan spędza z nią noc, co prawda u Ibrahima, ale równie dobrze mógłby w alkowie. Nigar tez musiałaby pójść do alkowy jak sułtan ją by sobie wybrał.
Wszystkie kobiety w Haremie po za, rodziną sułtana z tej innej części, były niewolnicami, łącznie z żonami, które jako dziewczynki były oddane do małżeństwa. Każda kobieta na sułtanowskim " wikcie i opierunku" , była niewolnicą Cesarstwa Osmańskiego. W Haremie nie było "muzułmanek od urodzenia".
Romans Ibrahima był nieposłuszeństwem takim samym dla Sułtana jaki Hatice. Wszystko, co było zniewagą dla królewskiej córki, siostry było zniewagą wymierzoną w sułtana. Tyle o prawie.
Jednak moralnie rzecz ujmując, sułtan był ostatnim, który mógł prawić Ibrahimowi w tej kwestii morały, ale to jest takie moje zdanie :)
Jesli chodzi o wolną Nigar, to nie miałaby absolutnie nic. Tylko wydaje mi się, że ten mąż, jesli to on się rozmyślił, przed noca poslubną, musiałby zapewnić jej zabezpieczenie, az nie stanie na nogi. Bo biorąc za żonę niewolnicę haremową wiedział, ze nie ma ona rodziny ani swojego majątku,i pewnie musiał złożyć zobowiązanie Hatice że włos jej z głowy nie spadnie. Mogłaby jednak wyjść za mąż, bo nadal byłaby wtedy dziewicą :)

fanka2772

Natomiast wyjaśnij mi dlaczego, Twoim zdanie Hurrem działała "otwartą przyłbicą"???

filmona81

Wysmarowałm długą odpowiedź, ale odrzuciło, bo niby link zewn, kurcze, nie wiem gdzie!
Teraz będzie krótko.
Mam na myśli tylko postać filmową. Całym swoim postępowaniem, mimiką, gestami wyraża to, do czego dąży. Mało tego, ona nie tylko pokazuje, ona o tym mówi - służącym, Nigar, Daye, Ibrahimowi, a nawet samej Valide.
ie znaczy to oczywiście, że w szczegółach nie ucieka się do intryg i działań zakulisowych.
Ot, i tyle... Ale czy to na pewno to "poeta (scenarzystka) miał na myśli" tego nie wiem.
Taki jest mój odbiór i interpretacja tej postaci filmowej.

fanka2772

zjadło mi literkę : 5 linijka od dołu, na pocz. ma być Nie

fanka2772

dzięki za wyjaśnienia o Nigar.

Mam inne zdanie, co do moralnego prawa Sulejmana do ewentualnego krytykowania Ibrahima. Ten pierwszy korzystał z praw, jakie daje mu religia i pozycja.
Ibrahim nie założył swojego haremu, tylko wymyślił różne kombinacje, żeby dostać Nigar, że za jej przyzwoleniem, to już inna sprawa.Ale to serial.
odeszłyśmy od tytułu wątku.

PS nakreśl jeszcze raz strukturę organizacyjną w haremie tj., kto najważniejszy, kto niżej itp. z nazwami "stanowisk" . Bez Valide, tylko "słudzy".

PS czy Mahi nie była muzułmanką wcześniej?

fanka2772

"W haremie wbrew pozorom ,nie wszystkie niewolnice to nałożnice władcy, gdyż zaszczyt ten przysługiwał tylko nielicznym spośród odalisek. Pełniły one za to szereg
potrzebnych funkcji służebnych w domu i na dworze, a w tym celu pobierały nauki na poziomie nieosiągalnym dla przeciętnych Turczynek. Kobiety w seraju uczyły się czytania i pisania, czasem jakiegoś rzemiosła, albo przysposabiały się do fachu jak cyrulik czy balwierz, rozwijały też swoje talenty artystyczne. Najzdolniejsze z kobiet w haremie padyszacha uczyły się nawet języków obcych arabskiego i perskiego. W późniejszych latach w Imperium Osmańskim nader często zdarzały się sytuacje gdy ambitne i przebiegłe odaliski zyskiwały duży wpływ na samego sułtana, a nawet na sprawy państwa bądź wikłały się w różnego rodzaju intrygi i rozgrywki w seraju, czego dobrym przykładem jest przypadek Roksolany, która potrafiła skutecznie omotać Sulejmana Wspaniałego"
Grzegorz Onichimowski pod kierunkiem Prof. dr hab. Selima Chazbijewicza.
"Na szczycie haremowej hierarchii stała Walide Sułtan - matka panującego sułtana i najbardziej wpływowa kobieta w Imperium. Zaraz po niej były hasyki, czyli konkubiny, które urodziły sułtanowi dziecko. Najsłynniejszą z nich była Roksolana - ukochana Sulejmana Wspaniałego, pierwsza hasyka, która stała się oficjalną żoną sułtana. Niżej od nich stały ikbal, czyli te konkubiny, z którymi władca sypiał, lecz jeszcze nie urodziły mu dziecka. Czwarty szczebel hierarchii stanowiły pozostałe konkubiny,
z których każda, jeśli miała szczęście, mogła zostać Walide Sułtan.
Poza konkubinami w haremie przebywały niezamężne kobiety należące do rodziny sułtana oraz jego dzieci do czasu uzyskania pełnoletności (chłopcy), lub zamążpójścia. Osobną kategorię stanowiły kobiety pracujące w haremowej administracji, różnego rodzaju służące oraz eunuchowie". Literatura perska
A więc mi sie wydaje że było to mniej więcej tak:
Daye
służąca sułtana (Nigar jakiś czas)
czarny eunuch ( Sumbula)
słudzy zawodowi: medyczka, złotnik, kucharz, skryba itp.
na dole stajenny, koniuszy , słudzy do dezynfekcji łaźni i do usuwania nieczystości.
Tak chyba mniej więcej to wyglądało. Czytałam w któreś książce bardzo dokładny opis hierarchii z przykładami o tym dawno więc nie pamiętam dokładnie. Książek też już nie mam w domu, ale popytam innych osób, poszukam źródeł po przyjaciołach :)

filmona81

Dziękuję za wyjaśnienie.

A skąd brali eunuchów, wiadomo coś na ten temat?
Czy byli to mężczyźni od urodzenia "niepełni", czy też kandydatów specjalnie okaleczano?

fanka2772

okaleczano, odcinano im penisy, tak by nie mogli uprawiać seksu. To byli głównie niewolnicy, wyrwani z objęć matek chłopcy.

filmona81

Teraz doczytałam w wikipedii, że eunuch ma usunięte i prącie i jądra, kastrat tylko jądra.
Bo w sumie, gdyby zostawić im jądra, to hormony by ich chyba rozsadziły, o czym już wcześniej gdzieś pisała chyba aloiv77

-źle mi się dodało, miało być pod następnym Twoim postem.

fanka2772

Eunuchami byli niewolnicy. Chłopcy wyrwani od matek podczas najazdów. Okaleczano ich pozbywając przyrodzenia ( sam penis ). Eunuch to nie kastrat, któremu usuwano jądra.

dziwne bo napisałam odp wcześniej i nie została dodana???
Pozdrawiam :))

ocenił(a) serial na 8
filmona81

czytalam, ze eunuchow masowo sprowadzano np z wloch.pierwsze slysze, ze okaleczano ich na potrzeby haremu.byli okaleczani rozmaicie.byla tez masa czarnych

aloiv77

Myślałam, że są to mężczyźni okaleczeni w wyniku jakichś wypadków lub chorób. A tu specjalnie "ciach" - biedacy.

ocenił(a) serial na 8
fanka2772

we wloszech robili to masowo, wlasnie u chlopcow.bylo w modzie isc do opery i sluchac spiewu mezczyzny, ktory pial jak chlopiec.czytalam, ze czesto eunucha bylo najpierw czuc a potem widac.przez kastracje do konca zycia musieli sie cewnikowac.koszmar.przezywal 1 na 4.w indiach do dzisiaj sie wierzy, ze oni maja szczegolna moc i przynosza szczescie

aloiv77

Witam :)
tak, zgadza się. Eunuchowie byli głównie kupowani na targach niewolników. Eunuchowie byli wszędzie w Bizancjum, Chinach, Indiach oczywiście Cesarstwie Osmańskim a później chrześcijańskiej Europie. Ale wśród okaleczonych chłopców, nie później niż do 12 roku życia, odsetek przeżywalności był bardzo mały. Eunuch nie był więc tanią inwestycją. W takim razie po co przepłacać, to straszne co teraz piszę, lepiej wyprodukować eunuchów ze swoich chłopięcych niewolników. Tanio i bez pośredników. Dlatego w Turcji i nie tylko eunuchami nie rzadko zostawali w tym celu specjalnie „uzdatniani” młodzi niewolnicy. Bardzo często okaleczano chłopców ciemnej rasy stąd nazwa w haremie " czarny eunuch" ale czasami stanowisko to obejmował człowiek " biały" i nosił tylko "czarne lub ciemne kaftany" jak w serialu Sumbul.
Pozdrawiam :)

filmona81

przyznam że trochę nie fajnie, że w serialu są wyłącznie biali aktorzy. Mnie to troszeczkę razi.

filmona81

Czytałam wcześniejszą Waszą dyskusję na ten temat (tzn. czarnych aktorów). Ciekawe dlaczego, czy Turcy są jakoś uprzedzeni do osób czarnoskórych?

filmona81

Wiedza czerpana z wikipedii nie jest żadną wiedzą. Według tego co udało mi się znaleść to nawet w encyklopedii PWN eunuch to po pierwsze wykastrowany chłopiec ale jest też jednoznaczne przeniesienie do Eunucha.Różnicą jest tylko to, że Eunuch znaczy podobno "strażnik łoża". Musieli być pozbawiani jąder i to jako dzieci ze względu na rozwój fizyczny i pozbawiano także prącia, ale chyba nie było to konieczne. Ja z tego zrozumiałam tyle, że każdy eunuch był Kastratem, ale nie każdy kastrat musiał być Eunuchem.

filmona81

Przecież ten fragment nie dotyczy Sulejmana Wspaniałego, tylko innego Sulejmana, który panował w latach 1687-1691. Czyli ponad 100 lat po Sulejmanie Wspaniałym. Ponadto Sulejman Wspaniały objął władzę w wieku 26 a nie 40 lat.

filmona81

Widzę, że tu są znawczynie tradycji arabskich :)
W takim razie może poproszę o wyjaśnienie pewnej kwestii. Jak rozumiem Mahidevran jest żoną sułtana, ale również niewolnicą, dlaczego zatem Valide przeciwstawiała się ślubowi sułtana z Hurrem mówiąc, ze to wbrew tradycji? Hurrem też była niewolnicą, w dodatku urodziła już sułtanowi kilkoro dzieci. Jaka jest różnica między nią a Hurrem?

anniepat

Jeśli chodzi o Hurrem to sprawa wyglądała tak: Hurrem była niewolnicą i nałożnicą sułtana Suejmana, ale on wyzwolił Hurrem. Można się domyśleć, że takie wyzwolenie zamykało drzwi do zostania żoną sułtana. Gdyż wolna kobieta ma prawo wyrażać własną wolę, a więc może "chcieć", lub nie zostać jego żoną. Dlatego aby Hurrem została żoną Sulejmana ten musiał złamać tradycję i wziąć ślub w obecności świadków lub przedstawicieli,musiał jej ślubować.Niewolnice wyboru nie miały, nie mogły się sprzeciwić.
Dodatkowo Hurrem była długoletnią nałożnicą z dorobkiem pięciorga dzieci, była sułtanką a mimo to Sulejman nie nazwał ją żoną.

Valide dodatkowo nie lubi Hurrem, bo doszły do niej słowa Roksolany o tym, że owinie sobie sułtana w okół palca i będzie on jej niewolnikiem, Valide też słyszała jak Hurrem mówiła małej Mihrimah, że księżniczka zniknęła, kolej na Ibrahima, sułtankę matkę i Mustafę a później już tylko oni będą rządzić pałacem.
Pewnie też nie znosi jej charakteru. Valide broni tradycji i spokoju w haremie.

filmona81

poprawka w serialu piąte dziecko urodziło się jak Hurrem była już żoną Sulejmana

filmona81

Ale pomijając relacje między Hurrem i innymi kobietami w haremie, jakie fakty z prawnego punktu widzenia stały na przeszkodzie zawarcia małżeństwa z sultanem? Wielokrotnie pojawiały się w serialu słowa że małżeństwo sułtana z nałożnicą jest wbrew tradycj i zastanawia mnie o co dokładnie chodzi bo przecież Mahidevran też była niewolnicą, naloznicą a jednak sułtan ją wcześniej poślubił i nikt się temu nie przeciwstawiał. Dlaczego Mahidevran była ok a Hurrem już nie?

anniepat

Tradycja polegała na tym, że w dynastii osmanów zaczęto 'brać' za żony niewolnice, czyli kobiety zniewolone pochodzące z ziem podpitych przez cesarstwo osmańskie. Nawet jeśli kobieta ta pochodziła z rodziny królewskiej stawała się niewolnicą sułtana, bo była innej wiary i narodowości. Nikt nie pytał się jej o zdanie czy chce być żoną sułtana czy nie. Jeśli sułtan ja wybrał nie miała nic do gadania, bo była zniewolona i była zależna od władcy. Skoro mógł ja wziąć od tak sobie za żonę nie było potrzeby aby sułtan i niewolnica składali sobie przysięgę typu " czy chcesz" bo niewolnica nie mogła nic chcieć, nie mogła mieć własnej woli.

Mahidevran pochodziła z Albanii ( taka wersja jest najbardziej popularna) była więc innej narodowości i wyznania. Została oddana do ożenku dla księcia Sulejmana, czyli Sulejman nie był jeszcze sułtanem. Tradycja mówiła jasno że tylko sułtan nie brał ślubu, książęta ślub jednak brali.
Hurrem była niewolnica, nałożnicą. Trafiła od razu do haremu sułtana, a nie księcia. Ślub był więc niemożliwy.
Hurrem urodziła Sulejmanowi czworo dzieci, miała tytuł sułtanki, czyli żony, choć sułtan żoną jej nie nazywał tak jednak było. Sułtan ją wyzwolił i tym strzelił sobie w kolano, bo po wyzwoleniu ona już przestała należeć do niego, nie była już sułtanką żona niepisaną, ale wolna kobietą, matką jego dzieci.

filmona81

Teraz wszystko jasne :)
Dziękuję bardzo z wyjaśnienie :)

anniepat

Cała przyjemność po mojej stronie:)

anniepat

bo wtedy Sulejman był księciem a książę gdy ma swoją prowincję może poślubić nałożnicę ale sułtanowi nie wolno

filmona81

Dziewczyny, pewnie już było, ale proszę jescze raz.
co oznacza słowo Kalfa (Nigar Kalfa) i Aga ( Sumbul Aga, Gul Aga)

fanka2772

I jeszcze ja dorzucam końcówkę Hatun (Daye Hatun) :)

użytkownik usunięty
anniepat

Hatun,znaczy po turecku Kobieta/Pani,jest to zwrot grzecznościowy.Chociaż obecnie raczej,mówi się Hanım.

fanka2772

-pokojowe, zawiadujące służbą w haremie (Kalfa). Nigar Kalfa
-służący eunuch (Aga) jeszcze muszę sprawdzić. Gul Aga, Sumbul Aga
-kobieta, nie tylko służąca, bezdzietna lub panna ( Hatun) Gulfem utraciła tytuł Sułtanki po śmierci dziecka i została Hatun.
Daye nie była zamężna, nie miała dzieci, dlatego była Hatun itd. itp.

ocenił(a) serial na 8
filmona81

wydaje mi sie, ze z raz slyszlam iz ktos zawolal do Aybige Hatun.ale ona byla gosciem z rodziny, chyba nawet miala arystokratyczne korzenie.mam racje?

aloiv77

Co prawda nie pamiętam tego , ale to by się zgadzało, bo była bezdzietną panną i miała bardziej szacowną pozycję niż sługa.

anniepat

no i jest bratanicą Valide, czyli rodzina :)

aloiv77

Aybige była panną, więc wydaje mi się, że tak :) Daye była " starą " panną. A Gulfen nie miała dzieci. Daye nie była z rodziny sułtana, ale miała stanowisko dosyć wysokie, chyba dlatego nazywana była Hatun tak mi się wydaje, jeśli ktoś ma inne zdanie lub info. to bardzo proszę o poprawkę :)
To wszystko czasami skomplikowane.
Kadin to były żony świeżo poślubione, które jeszcze nie urodziły dzieci.
Haseki, to konkubina która urodziła córkę sułtanowi.
Sułtan to konkubina która urodziła syna
Mahidevran była Haseki Sułtana razem z Hurrem. Jednak częściej stosowano formę krótszą Sułtana była ważniejsza.

filmona81

Hatun to po prostu "kobieta", "pani". Występuje nie tylko po imionach ale także w zdaniach, np: kiedy ktoś spytał "kim jest ta dziewczyna?", to też było tam słychać słowo "hatun".

Aga to określenie dowódcy wojskowego lub kogoś o wysokiej pozycji społecznej, zakładam, że Gul i Sumbul jako ważni pracownicy haremu sułtana cieszyli się wysoką pozycją społeczną, choć byli eunuchami.

Kalfa - biała niewolnica w haremie pełniąca funkcję pokojowej i kierująca służbą haremową.

Haseki odnosi się do ulubienicy sułtana, która urodziła mu dziecko. Pełny tytuł to Haseki Sultan.

Karina_15

Dzięki :)
I wszystko jasne :) Moje też się nie wyświetlają od razu.

filmona81

Nie wiem czemu moja odpowiedź się nie wyświetliła.

Hatun - "kobieta", pani" - nie tylko po imionach ale też normalnie w zdaniach: "kim jest ta dziewczyna?" - słychać było słowo "hatun".

Aga - dowódca wojska lub ktoś o wysokiej pozycji społecznej - oczywiście dotyczy mężczyzn. Gul i Sumbul jako ważni pracownicy haremu być może cieszyli się wysoką pozycją społeczną, choć byli eunuchami.

Haseki - faworyta sułtana, która urodziła dziecko - pełny tytuł to Haseki Sultan.

Kalfa - biała niewolnica pełniąca w haremie/pałacu funkcję pokojowej i nadzorująca pracę służby.

filmona81

Z tego co tłumaczył przewodnik w Stambule, Haski to tytuł nadawany Sułtance która urodziła księcia który został sułtanem. Co nawet wypowie Sumbul do Hurrem na wieść o stracenie Mustafy.

użytkownik usunięty
filmona81

Nie prawda,że Hatun oznacza kobietę nie zamężną czy bez dzietną,ponieważ do dziś w Turcji mężowie,tak zwracają się do swoich żon.Nawet w serialu WS,sędzia często tak zwraca się do swojej żony.

filmona81

Dziękuję za odpowiedź.
Dziewczyny, tylko czekam, że mi napiszecie kobieto weź ty se kup, albo wypożycz odpowiednią literaturę i nie zawracaj nam głowy.:-)
hmm, znowu mam pytania , mogę?

1. czy Ibrahim mógł mieć swój harem? Czy o ewentualną zgodę (jeżeli takowa była potrzebna) musiał pytać Hatice? Czy gdyby był wyżej urodzony, to coś by zmieniło w tej kewstii (haremu)?
2. czy posiadłość Wielkiego Wezyra była w, nazwijmy to, kompleksie pałacowym, bo w filmie te sułtanki tak ciagle do siebie latają w odwiedziny, że wygląda, że blisko?
3. w kwestii książąt- pisałam w innym wątku - czy istnieje opinia, że to Mehmed miał największe predyspozycje do objęcia tronu po ojcu, a potem Bayazyd? Mustafa podobno wolał walczyć.Jest to też zasygnalizowane w filmie. Tylko błagam, zostawmy już matki chłopców i nie roztrząsajmy tematu przez ich pryzmat.
4. czy realnie możliwa była sytuacja, że niewolnice, które zaatakowały sułtankę (już nawet oficjalną żonę) nie poniosły większych konsekwencji i po jakimś czasie wróciły jakby nigdy nic. Miałam takie wyobrażenie, że w tamtych realiach o dużo mniejsze przewinienia skracano o głowę, a tu takie nic. Wiem, że to tylko filmowa fikcja, ale dla mnie już skrajnie nierealna. .Nawet sytuację ze zniknięciem Izabeli jakoś sobie wytłumaczyłam, że ewentualnie cośtam, cośtam itp., ale tu już trochę zbyt odeszli od realiów chyba co?

Z góry dziękuję !

fanka2772

1.Ibrahim nie mógłby mieć swojego Haremu, bo nawet jeśli nie byłby niewolnikiem, to był mężem królewskiej córki. Jeśli natomiast byłby wolnym człowiekiem i wziął rozwód z Hatice lub ona z nim, mógłby mieć swój Harem, jako wysoki rangą urzędnik.
2. Chyba nie w kompleksie, ale na terenie posiadłości Sulejmana.
3.Większość historyków twierdzi, że Mustafa był najlepiej zapowiadającym się władcą. Twierdzą nawet, że był bardziej lubianym niż ojciec. Miał za sobą wojsko a nawet janczarów. Jego pogrzeb przeszedł najśmielsze oczekiwania. Sulejman ponoć po pogrzebie, kiedy zobaczył ogrom żałoby , zrozumiał ze zabił najznamienitszego swojego następcę.
4. Taka była decyzja Valide, ona najwyżej stała w hierarchii Haremu. Chyba, że o sprawie dowiedziałby się sułtan, a ten wiedział, ze zostały ukarane, nie miał pojęcia o ich powrocie.
Znikniecie niewolnicy, a nawet faworyty było na porządku dziennym i rozchodziło się po kościach.

ocenił(a) serial na 10
filmona81

Jesteś pewna odpowiedzi na pierwsze pytanie?
Harem nie był dopisywane do rangi urzenika a do wyznania... Muzułmanin miał "zgodę" Boga na posiadanie haremu. jedyne co mogło mu przeszkodzić posiadać harem to pieniądze. A tego Ibrahimowi nie brakowało, wydaje mnie się iż nawet Sulejman nie był by w stanie zabronić Ibrahimowi posiadać harem, ponieważ nawet Sulejman nie był ponad Bogiem i prorokiem. Wystarczyło by pewnie by założył harem legalnie... zwróćcie uwagę iż Hurrem wielokrotnie mówiła do Hatice teksty na temat haremu Ibrahima... typu ciekawe kiedy Ibrahim założy swój harem... można by wnioskować z tego iż nie miał ona zakazu na założenie haremu...

A jeśli by założył swój harem nie musiał by pytać o zgodę Hatice, jeśli też chciałby drugą żonę też mógłby ją sobie wziąć bez zgody Hatice... o ile dobrze się orientuję 2, 3 czy 4 żona nie jest powodem dla 1 żony do rozwodu puki małżonek dba o obie(czy tez wszystkie 4 ) żony w takim samym stopniu...

Orchidea___00

Witaj :)
Oczywiście jest prawdą to, co napisałaś. Jednak nie z przekory, nie mogę sie z Tobą zgodzić. Harem nie był dopisywany do rangi urzędnika, a do wyznania. To się zgadza, aby być urzędnikiem trzeba było zostać muzułmaninem.
"Tylko muzułmanie sunnici mieli otwartą drogę do kariery
wojskowej i zawodu ulema, tylko oni mogli pełnić urzędy we władzach
centralnych18"

Jednak nie każdy muzułmanin był "obywatelem tureckim". A ściśle połączone z religią prawo Cesarstwa Osmańskiego wyraźnie mówi, że

... Później prorok ogłosił, iż każdy prawowierny muzułmanin może mieć do czterech żon, jeżeli oczywiście pozwala na to jego stan majątkowy. Stąd wniosek późniejszych interpretatorów Koranu, że mężczyzna wyznający islam, ma prawo mieć cztery żony i dowolną liczbę konkubin, ale przyzwolenie to dotyczyło wyłącznie społeczeństwa tureckiego".
Ibrahim był muzułmaninem, ale nie Turkiem. Jako niewolnik musiał przestrzegać nakazów islamu, ale nie mógł korzystać z tego co dozwolone. Nie mógł więc założyć swojego haremu.
Dodatkowo był mężem królewskiej córki. Hatice była sułtanką od urodzenia, córka sułtana i siostrą sułtana jej mąż nie mógłby Haremu. Nie mogłaby by być porównana z inna kobietą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones